Sovietska televízia reportáž z prvej prechádzky ľudí po Mesiaci nevysielala. Mohla ju sledovať len skupinka vybraných sovietskych vedcov, kozmonautov a generálov. „Viete, prečo sme nepristali na Mesiaci ako prví my? Mali sme v roku 1945 vyfúknuť von Brauna Američanom, ale to sa nám nepodarilo,“ pokúsil sa žartovať generál Georgij Alexandrovič Ťulin.

Walter Dornberger, jeden z vedúcich vedcov v nacistickom armádnom výskumnom centre v Peenemünde, mohol na jeseň 1942 predstúpiť pred svojich kolegov a hrdo vyhlásiť: „Tretí októbrový deň roku 1942 je prvým dňom novej éry, éry cestovania do vesmíru.“
Krátko predtým, ako vyslovil tieto slová, absolvovala prvý úspešný test raketa A-4, ktorá vystúpila do výšky 84,5 kilometra. Cestovanie do vesmíru však muselo ešte niekoľko rokov počkať. Prednosť dostalo zabíjanie ľudí.
Dornberger a von Braun
Dornberger v roku 1914 narukoval do nemeckej armády a bojoval na západnom fronte. Vojnu ukončil v roku 1918 ako poručík delostrelectva v americkom zajatí. Takmer dva roky ho držali vo Francúzsku – pre jeho neustále pokusy o útek na samotke a so zvýšenou ochranou.