SME
Utorok, 17. september, 2019 | Meniny má Olympia
PRÍBEHY PAMÄTNÍKOV OD POST BELLUM

Mama Jara Filipa verila v synov talent aj v lepšie zajtrajšky

Emília Filipová začala pochybovať až po roku 1968.

Emília FilipováEmília Filipová(Zdroj: Archív Post Bellum)
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý rok vyšiel básnický debut Emílie Filipovej s názvom Prelet nad životom. Emília vydala svoju prvú básnickú zbierku až vo svojich 89. rokoch, no materiál na ňu zbierala celý život.

Vždy mala blízky vzťah k literatúre, veľa čítala. Počas pracovného života pôsobila ako učiteľka, no podstatný čas venovala svojej rodine, manželovi a deťom, dnes je starou mamou dvanástich vnúčat.

Romantické detstvo na dedine

Emília Filipová sa narodila 22. marca 1929 v obci Hontianske Moravce do rodiny maloroľníka Juraja Krajča. Jedináčik Emília vyrastala na dedine, obklopená svojou

najužšou rodinou. „Tuším sme vtedy žili na inej planéte,“ hovorí.

Ako malé dievča chodievala pozorovať stavbu nového domu jej rodičov. Vtedy ešte nemohla tušiť, že neskôr v ňom ona sama bude žiť so svojím manželom a porodí v ňom dve zo svojich štyroch detí.

V obci nastúpila do ľudovej školy, kde sa v jednej triede učilo päť ročníkov naraz. Navštevovala školu rada, no zo všetkého najradšej sa ponárala do kníh. Rada snívala a vytvárala si v hlave vlastné príbehy.

Vojnové časy

Po Prvej viedenskej arbitráži v novembri 1938 zostali Hontianske Moravce súčasťou slovenského územia. Aj keď otec nebol povolaný do armády, vojnové udalosti pri príchode frontu sa rodiny dotkli. Územie Hontu bolo dlho ostreľované Červenou armádou a ťažké boje v okolí prebiehali niekoľko týždňov.

Súvisiaci článok Vraj prezradil štátne tajomstvo: Vraveli mi, že z basy sa živý nedostanem Čítajte 

Keď bolo najhoršie, skrývali sa spolu s viacerými obyvateľmi vo veľkej pivnici Emíliinej starej mamy a zotrvávali v nej aj niekoľko dní. Keď streľba utíchla, otec vychádzal z pivnice von a znášal z domu potraviny. Emília si dokonca spomína na to, ako sa v tej pivnici jednej žene narodilo dieťa. „Keď som bola malá, vnímala som to menej hrozivo, akoby to bolo len nejaké dobrodružstvo.“

Frontové pásmo sa neskôr síce posunulo ďalej od dediny, stopy po bojoch tak skoro nezmizli. Na pozemku za domom, kde sa ukrývali, zostala ležať nevybuchnutá letecká bomba a až po desiatich rokoch po vojne ju pyrotechnici odstránili – stále funkčnú. „Keby bola vybuchla, tak dom mojej starkej by bol vo vzduchu a bolo by po nich.“

Škola i láska v Banskej Štiavnici

Posledné ročníky základnej školy ukončila Emília v Krupine a rozhodovala sa, či bude pokračovať v štúdiu. „V tom čase buď niekto študoval za učiteľa alebo za farára.“

Súvisiaci článok Pomáhala väzňom v Jáchymove. Do jedného sa zaľúbila a vydala sa Čítajte 

A tak voľba padla na Učiteľskú akadémiu v Banskej Štiavnici. Pre Emíliu sa začal úplne nový život v cudzom prostredí. Spočiatku sa obávala, či ako dievča z dediny zapadne medzi mestské slečny. No netrvalo dlho a Emília sa v novej atmosfére udomácnila.

V škole sa zoznámila so svojím budúcim manželom Jaroslavom Filipom, ktorý bol jej spolužiak. Pochádzal zo Zuberca z rodiny bývalého legionára. Kamarátstvo dvoch spolužiakov sa zmenilo počas školského výletu v Tatrách.

Emílii sa počas horskej prechádzky odtrhol opätok z topánky a bez povšimnutia ostatných zaostala za kráčajúcou skupinou. Len spolužiak Jaroslav sa obrátil a vrátil sa za ňou. Opätok pohotovo zatĺkol nejakým klincom späť a Emília mohla pokračovať v chôdzi.

To na Emíliu zapôsobilo a spolužiaka si vtedy po prvýkrát všimla v inom svetle. Po spoločnom tanci na stužkovej slávnosti už bolo jasné, čo k sebe cítia a postupne sa z nich stal pár.

Prvé roky mladomanželov

Krátko po skončení školy sa vzali a začali žiť v Hontianskych Moravciach v dome Emíliiných rodičov. Obaja tu našli tiež učiteľské uplatnenie na miestnej základnej škole. Rok po svadbe sa im narodil viac než štvorkilový prvorodený syn Jarko, ktorý sa neskôr stal známym slovenským hudobníkom. Náročný pôrod musela Emília zvládnuť doma.

Súvisiaci článok Veliteľ gestapa im ponúkol miestnosť, aby sa celá rodina mohla otráviť Čítajte 

„V médiách často písali, že sa narodil v kuchyni, no nebola to pravda, bola to izba, kde prišiel na svet,“ dodáva Emília. Aj druhého syna Ľubka porodila doma, ďalšie dve deti Vlasťo a Táňa už prišli na svet v pôrodnici v Šahách.

Všetky štyri deti Emília viedla k láske k umeniu. S učiteľskou dôslednosťou ich pripravovala na recitačné a spevácke súťaže a všetci štyria tiež navštevovali hodiny klavíra na Ľudovej škole umenia v Šahách. Všetci si našli nejakú vlastnú cestu k umeniu.

Najmladší syn Vlastimil sa zúčastnil niekoľkých speváckych súťaží po celom Československu, pričom vždy sa umiestnil na popredných miestach. Dcéra Táňa mala blízko k písaniu poézie a syn Ľubo zase k hudbe. Istú dobu pracoval vo vydavateľstve OPUS, dôverne poznal vtedajšiu hudobnú scénu a Jaro ho v Bratislave vodil po takmer všetkých koncertoch. Jarova cesta k umeniu však bola najvýraznejšia.

„Jaro lietal kade-tade po Dežových koncertoch“

Ako spomína Emília, Jarovo detstvo bolo normálne, ale odmalička bol fascinovaný hudbou a vyrastal s uchom prilepeným na rádiu. Jeho učiteľka klavíra raz Emílii oznámila, že Jaro má veľký talent a bola by škoda ho premrhať. Odviedla si Emíliu bokom na lavičku a nabádala ju poslať Jara na štúdium konzervatória.

Zároveň jej dala odporúčanie na učiteľa, ktorý by mohol jej syna pripravovať na

Ja som tie deti naozaj vychovávala k tomu, že socializmus bude niečo krásne, niečo, čo dá ľuďom, čo ešte nikdy nemali

Emília Filipová

prijímacie skúšky. Emília presvedčila svojho manžela a Jara začali pravidelne voziť do Bratislavy na doučovanie, následne ho prijali na bratislavské konzervatórium.

Jaro bol síce nadaný, ale nedisciplinovaný a k cvičeniu povinných skladieb sa nútil len ťažko. Hudobný svet 60. rokov ho lákal úplne iným spôsobom. „V Bratislave chodil za Dežom Ursínym a lietali kade-tade po Dežových koncertoch.“

To sa podpísalo na školských výsledkoch a Jaro skončil druhý ročník s veľmi zlým prospechom. Tamojší učiteľ dokonca Emílii odporúčal, aby pre syna zvolili nejaké iné povolanie. Emília sa ale nedala presvedčiť a aj napriek pochybnostiam svojho manžela si presadila svoje. Rozhodla sa pre výmenu školy, nie povolania.

Verila v jeho talent

Emília verila, že kvôli Jarovmu talentu sa oplatí obetovať aj zmenu rodinného a pracovného prostredia, na ktoré boli dovtedy zvyknutí a s celou rodinou sa presťahovali do Rajca. Emília tu získala učiteľské miesto a pokúsila sa dostať svojho prvorodeného syna na konzervatórium v Žiline.

Súvisiaci článok Bol partizán, jeho úlohou bolo vyhadzovať do vzduchu mosty Čítajte 

Keď riaditeľ žilinského konzervatória uvidel Jarovo vysvedčenie, odporučil ho prijať opäť do druhého ročníka, aby si ho zopakoval. Emília sa ale nenechala odbiť. Presvedčila riaditeľa, aby Jara prijal do tretieho ročníka s podmienkou, že ak Jaro v prvých troch mesiacoch nepreukáže, že je schopný, môže ho vylúčiť.

Doma v Rajci pod dohľadom rodičov ale Jaro cvičil a začiatky zvládol s výborným prospechom. Po úspešnom absolvovaní konzervatória už viac nemusel trénovať povinné skladby. Vrátil sa do Bratislavy, kde vyštudoval filmovú a divadelnú dramaturgiu a naďalej sa venoval hudbe.

Naivná viera v lepšiu budúcnosť

Emíliin manžel bol členom Komunistickej strany a ešte počas pobytu v Moravciach pomáhal so zakladaním družstva. Emília síce členkou strany nebola, no naivne verila, že socializmus skutočne prinesie ľuďom lepšiu budúcnosť. V duchu tejto viery učila aj svojich žiakov: „Ja som tie deti naozaj vychovávala k tomu, že socializmus bude niečo krásne, niečo, čo dá ľuďom, čo ešte nikdy nemali.“

Prvé pochybnosti prišli po okupácii v auguste 1968. Emíliin manžel sa podieľal na vylepovaní proti-okupačných plagátov a bol vylúčený zo strany. Táto udalosť mala však nakoniec ešte väčšie dopady – jedno z detí manželov Filipovcov nebolo prijaté na vysokú školu.

Emília márne chodila po úradoch s prosbami: „Tam som im rozprávala, čo všeličo sme my pre socializmus urobili a oni sa ma spýtali: Bol Váš manžel v komunistickej strane? A ja hovorím: Áno. Aj teraz je v strane? Teraz nie je. A tým pádom to haslo.“

Odchod z Rajca

V Rajci napokon zotrvali 26 rokov. Mesto manželia opustili už ako dôchodcovia v roku 1985, keď zomrel Emíliin otec a ona nechcela nechať všetku starostlivosť o dom a záhradu len na maminých pleciach. Presťahovali sa teda do Dudiniec, ktoré boli k mame do Hontianskych Moraviec iba na skok.

Počas Nežnej revolúcie mala Emília radosť, že sa syn Jaro angažoval na námestiach a vystupoval na pódiách. No zároveň cítila aj sklamanie z toho, že padla ilúzia, ktorej tak veľmi verila.

Súvisiaci článok Pridal sa k partizánom a zachraňoval amerických letcov Čítajte 

Dnes sa na svoju naivnú vieru už pozerá kriticky a s odstupom rokov vníma, že to nemohlo dopadnúť inak: „To by sa boli museli vymeniť ľudia, lebo ľudia nevedia žiť tak, že každému podľa potrieb. Každý má veľké potreby a nebral by si iba toľko, koľko potrebuje.“ Deti jej vyčítajú, že prevracia kabáty. No Emília sa bráni, že nemohla vtedy učiť žiakov o niečom, čomu by ona sama neverila.

Emília však obetovala svoj život nie politike či viere v socializmus, ale predovšetkým svojmu manželovi, deťom a rodine, ktorá pre ňu ostáva tým najdôležitejším. O manžela a dve deti už prišla.

Teší ju ale, že Jarova hudba zostáva živá a aj vďaka starostlivému archívu novinových výstrižkov má pocit, že Jaro je stále kdesi nablízku. „Možno len odišiel niekde do cudziny a zapáčilo sa mu tam, tak sa nevrátil.“

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zázemie vo finančnom sektore je dôležité. Aj pre bývalého vojaka
 2. SEAT vyriešil problém s bezpečnosťou bezkľúčového prístupu
 3. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 4. Nepremeškajte túto šancu. Jedinečná konferencia sa blíži
 5. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 6. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 7. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 8. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 9. Predaj firmy jednoducho a bezpečne
 10. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Revolučný Volkswagen ID.3 naživo z Frankfurtu!
 2. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú
 3. Nepremeškajte túto šancu. Jedinečná konferencia sa blíži
 4. Atos sa stal členom IDSA
 5. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 6. Tepelné čerpadlo - v lete schladí, v zime ohreje
 7. Košický magistrát chce spravovať verejný cintorín a krematórium
 8. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom
 9. Koliba Expo pripravuje pripravuje novú ponuku špecialít
 10. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid?
 1. Kupujete si SUV do mesta? Oplatí sa benzín, diesel alebo hybrid? 10 368
 2. Máte bolesti hlavy či depresie? Vinníkom môže byť intolerancia 9 132
 3. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 319
 4. Ako si správne sporiť v čase nízkych úrokov? 7 992
 5. Afrika, Ázia a Karibik: Exotické plavby s letenkou a sprievodcom 6 026
 6. Vyhrajte cestu okolo sveta 5 377
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 5 308
 8. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 4 782
 9. Ako fungujú platby mobilom? Bezpečnosť majú na prvom mieste 4 436
 10. Najlepší slovenský výčapník má 22 rokov. Čapovať ho učila žena 4 401

Hlavné správy zo Sme.sk

Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri

Strán, ktoré vylúčili spoluprácu so stranou bývalého ministra za Smer, pribúda

Tomáš Drucker (vpravo) a členovia jeho tímu prinášajú na ministerstvo vnútra podpisy od občanov so žiadosťou o registráciu politickej strany Dobrá voľba.
Dobré ráno

Dobré ráno: Vláda stratila väčšinu, Most-Híd sa rozpadá

Čo hovoria odchody a vzdávanie sa postov.

Podcast Dobré ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Drucker ešte môže byť pravici dobrý

Pravica už chcela vládnuť s Mečiarom aj s Dankom, znesie aj Druckera.

Peter Tkačenko
Boje v Jemene.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Vláda stratila väčšinu, Most-Híd sa rozpadá

Čo hovoria odchody a vzdávanie sa postov.

Podcast Dobré ráno.

Košice začnú vykupovať pozemky pod lesoparkom. Dajú prvý milión, ale treba 7,6 milióna

Najväčšieho vlastníka, firmu podnikateľa Podoláka a príbuzného ministra Žigu, riešia inak.

Napriek tomu, že je zeleň na tomto mieste zanedbaná, lokalitu využívajú napríklad bežci.

Košice chcú zvýšiť poplatky za sociálne služby. Niekde až o polovicu

Zdražieť má pobyt v zariadení aj opatrovateľská služba.

Po zvyšovaní cestovného a vlastných platov plánuje vedenie radnice aj zvýšenie poplatkov za sociálne služby.

Prešovskí aktivisti uspeli, severný obchvat začnú stavať najprv na Sídlisku III

Dokázali nakoniec presadiť kompromis, vznikne prístupová cesta k tunelu.

Prístupová cesta pre záchranné zložky k tunelu severného obchvatu bude slúžiť aj na pre individuálnu bytovú výstavbu na Kráľovej hore.