SME
Streda, 15. júl, 2020 | Meniny má HenrichKrížovkyKrížovky
PRÍBEHY PAMÄTNÍKOV OD POST BELLUM

Mama Jara Filipa verila v synov talent aj v lepšie zajtrajšky

Emília Filipová začala pochybovať až po roku 1968.

Emília FilipováEmília Filipová (Zdroj: Archív Post Bellum)

Minulý rok vyšiel básnický debut Emílie Filipovej s názvom Prelet nad životom. Emília vydala svoju prvú básnickú zbierku až vo svojich 89. rokoch, no materiál na ňu zbierala celý život.

Vždy mala blízky vzťah k literatúre, veľa čítala. Počas pracovného života pôsobila ako učiteľka, no podstatný čas venovala svojej rodine, manželovi a deťom, dnes je starou mamou dvanástich vnúčat.

Romantické detstvo na dedine

Emília Filipová sa narodila 22. marca 1929 v obci Hontianske Moravce do rodiny maloroľníka Juraja Krajča. Jedináčik Emília vyrastala na dedine, obklopená svojou

Skryť Vypnúť reklamu

najužšou rodinou. „Tuším sme vtedy žili na inej planéte,“ hovorí.

Ako malé dievča chodievala pozorovať stavbu nového domu jej rodičov. Vtedy ešte nemohla tušiť, že neskôr v ňom ona sama bude žiť so svojím manželom a porodí v ňom dve zo svojich štyroch detí.

V obci nastúpila do ľudovej školy, kde sa v jednej triede učilo päť ročníkov naraz. Navštevovala školu rada, no zo všetkého najradšej sa ponárala do kníh. Rada snívala a vytvárala si v hlave vlastné príbehy.

Vojnové časy

Po Prvej viedenskej arbitráži v novembri 1938 zostali Hontianske Moravce súčasťou slovenského územia. Aj keď otec nebol povolaný do armády, vojnové udalosti pri príchode frontu sa rodiny dotkli. Územie Hontu bolo dlho ostreľované Červenou armádou a ťažké boje v okolí prebiehali niekoľko týždňov.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vraj prezradil štátne tajomstvo: Vraveli mi, že z basy sa živý nedostanem Čítajte 

Keď bolo najhoršie, skrývali sa spolu s viacerými obyvateľmi vo veľkej pivnici Emíliinej starej mamy a zotrvávali v nej aj niekoľko dní. Keď streľba utíchla, otec vychádzal z pivnice von a znášal z domu potraviny. Emília si dokonca spomína na to, ako sa v tej pivnici jednej žene narodilo dieťa. „Keď som bola malá, vnímala som to menej hrozivo, akoby to bolo len nejaké dobrodružstvo.“

Frontové pásmo sa neskôr síce posunulo ďalej od dediny, stopy po bojoch tak skoro nezmizli. Na pozemku za domom, kde sa ukrývali, zostala ležať nevybuchnutá letecká bomba a až po desiatich rokoch po vojne ju pyrotechnici odstránili – stále funkčnú. „Keby bola vybuchla, tak dom mojej starkej by bol vo vzduchu a bolo by po nich.“

Škola i láska v Banskej Štiavnici

Posledné ročníky základnej školy ukončila Emília v Krupine a rozhodovala sa, či bude pokračovať v štúdiu. „V tom čase buď niekto študoval za učiteľa alebo za farára.“

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pomáhala väzňom v Jáchymove. Do jedného sa zaľúbila a vydala sa Čítajte 

A tak voľba padla na Učiteľskú akadémiu v Banskej Štiavnici. Pre Emíliu sa začal úplne nový život v cudzom prostredí. Spočiatku sa obávala, či ako dievča z dediny zapadne medzi mestské slečny. No netrvalo dlho a Emília sa v novej atmosfére udomácnila.

V škole sa zoznámila so svojím budúcim manželom Jaroslavom Filipom, ktorý bol jej spolužiak. Pochádzal zo Zuberca z rodiny bývalého legionára. Kamarátstvo dvoch spolužiakov sa zmenilo počas školského výletu v Tatrách.

Emílii sa počas horskej prechádzky odtrhol opätok z topánky a bez povšimnutia ostatných zaostala za kráčajúcou skupinou. Len spolužiak Jaroslav sa obrátil a vrátil sa za ňou. Opätok pohotovo zatĺkol nejakým klincom späť a Emília mohla pokračovať v chôdzi.

To na Emíliu zapôsobilo a spolužiaka si vtedy po prvýkrát všimla v inom svetle. Po spoločnom tanci na stužkovej slávnosti už bolo jasné, čo k sebe cítia a postupne sa z nich stal pár.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé roky mladomanželov

Krátko po skončení školy sa vzali a začali žiť v Hontianskych Moravciach v dome Emíliiných rodičov. Obaja tu našli tiež učiteľské uplatnenie na miestnej základnej škole. Rok po svadbe sa im narodil viac než štvorkilový prvorodený syn Jarko, ktorý sa neskôr stal známym slovenským hudobníkom. Náročný pôrod musela Emília zvládnuť doma.

Súvisiaci článok Veliteľ gestapa im ponúkol miestnosť, aby sa celá rodina mohla otráviť Čítajte 

„V médiách často písali, že sa narodil v kuchyni, no nebola to pravda, bola to izba, kde prišiel na svet,“ dodáva Emília. Aj druhého syna Ľubka porodila doma, ďalšie dve deti Vlasťo a Táňa už prišli na svet v pôrodnici v Šahách.

Všetky štyri deti Emília viedla k láske k umeniu. S učiteľskou dôslednosťou ich pripravovala na recitačné a spevácke súťaže a všetci štyria tiež navštevovali hodiny klavíra na Ľudovej škole umenia v Šahách. Všetci si našli nejakú vlastnú cestu k umeniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najmladší syn Vlastimil sa zúčastnil niekoľkých speváckych súťaží po celom Československu, pričom vždy sa umiestnil na popredných miestach. Dcéra Táňa mala blízko k písaniu poézie a syn Ľubo zase k hudbe. Istú dobu pracoval vo vydavateľstve OPUS, dôverne poznal vtedajšiu hudobnú scénu a Jaro ho v Bratislave vodil po takmer všetkých koncertoch. Jarova cesta k umeniu však bola najvýraznejšia.

„Jaro lietal kade-tade po Dežových koncertoch“

Ako spomína Emília, Jarovo detstvo bolo normálne, ale odmalička bol fascinovaný hudbou a vyrastal s uchom prilepeným na rádiu. Jeho učiteľka klavíra raz Emílii oznámila, že Jaro má veľký talent a bola by škoda ho premrhať. Odviedla si Emíliu bokom na lavičku a nabádala ju poslať Jara na štúdium konzervatória.

Zároveň jej dala odporúčanie na učiteľa, ktorý by mohol jej syna pripravovať na

Skryť Vypnúť reklamu

Ja som tie deti naozaj vychovávala k tomu, že socializmus bude niečo krásne, niečo, čo dá ľuďom, čo ešte nikdy nemali

Emília Filipová

prijímacie skúšky. Emília presvedčila svojho manžela a Jara začali pravidelne voziť do Bratislavy na doučovanie, následne ho prijali na bratislavské konzervatórium.

Jaro bol síce nadaný, ale nedisciplinovaný a k cvičeniu povinných skladieb sa nútil len ťažko. Hudobný svet 60. rokov ho lákal úplne iným spôsobom. „V Bratislave chodil za Dežom Ursínym a lietali kade-tade po Dežových koncertoch.“

To sa podpísalo na školských výsledkoch a Jaro skončil druhý ročník s veľmi zlým prospechom. Tamojší učiteľ dokonca Emílii odporúčal, aby pre syna zvolili nejaké iné povolanie. Emília sa ale nedala presvedčiť a aj napriek pochybnostiam svojho manžela si presadila svoje. Rozhodla sa pre výmenu školy, nie povolania.

Verila v jeho talent

Emília verila, že kvôli Jarovmu talentu sa oplatí obetovať aj zmenu rodinného a pracovného prostredia, na ktoré boli dovtedy zvyknutí a s celou rodinou sa presťahovali do Rajca. Emília tu získala učiteľské miesto a pokúsila sa dostať svojho prvorodeného syna na konzervatórium v Žiline.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bol partizán, jeho úlohou bolo vyhadzovať do vzduchu mosty Čítajte 

Keď riaditeľ žilinského konzervatória uvidel Jarovo vysvedčenie, odporučil ho prijať opäť do druhého ročníka, aby si ho zopakoval. Emília sa ale nenechala odbiť. Presvedčila riaditeľa, aby Jara prijal do tretieho ročníka s podmienkou, že ak Jaro v prvých troch mesiacoch nepreukáže, že je schopný, môže ho vylúčiť.

Doma v Rajci pod dohľadom rodičov ale Jaro cvičil a začiatky zvládol s výborným prospechom. Po úspešnom absolvovaní konzervatória už viac nemusel trénovať povinné skladby. Vrátil sa do Bratislavy, kde vyštudoval filmovú a divadelnú dramaturgiu a naďalej sa venoval hudbe.

Naivná viera v lepšiu budúcnosť

Emíliin manžel bol členom Komunistickej strany a ešte počas pobytu v Moravciach pomáhal so zakladaním družstva. Emília síce členkou strany nebola, no naivne verila, že socializmus skutočne prinesie ľuďom lepšiu budúcnosť. V duchu tejto viery učila aj svojich žiakov: „Ja som tie deti naozaj vychovávala k tomu, že socializmus bude niečo krásne, niečo, čo dá ľuďom, čo ešte nikdy nemali.“

Skryť Vypnúť reklamu

Prvé pochybnosti prišli po okupácii v auguste 1968. Emíliin manžel sa podieľal na vylepovaní proti-okupačných plagátov a bol vylúčený zo strany. Táto udalosť mala však nakoniec ešte väčšie dopady – jedno z detí manželov Filipovcov nebolo prijaté na vysokú školu.

Emília márne chodila po úradoch s prosbami: „Tam som im rozprávala, čo všeličo sme my pre socializmus urobili a oni sa ma spýtali: Bol Váš manžel v komunistickej strane? A ja hovorím: Áno. Aj teraz je v strane? Teraz nie je. A tým pádom to haslo.“

Odchod z Rajca

V Rajci napokon zotrvali 26 rokov. Mesto manželia opustili už ako dôchodcovia v roku 1985, keď zomrel Emíliin otec a ona nechcela nechať všetku starostlivosť o dom a záhradu len na maminých pleciach. Presťahovali sa teda do Dudiniec, ktoré boli k mame do Hontianskych Moraviec iba na skok.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas Nežnej revolúcie mala Emília radosť, že sa syn Jaro angažoval na námestiach a vystupoval na pódiách. No zároveň cítila aj sklamanie z toho, že padla ilúzia, ktorej tak veľmi verila.

Súvisiaci článok Pridal sa k partizánom a zachraňoval amerických letcov Čítajte 

Dnes sa na svoju naivnú vieru už pozerá kriticky a s odstupom rokov vníma, že to nemohlo dopadnúť inak: „To by sa boli museli vymeniť ľudia, lebo ľudia nevedia žiť tak, že každému podľa potrieb. Každý má veľké potreby a nebral by si iba toľko, koľko potrebuje.“ Deti jej vyčítajú, že prevracia kabáty. No Emília sa bráni, že nemohla vtedy učiť žiakov o niečom, čomu by ona sama neverila.

Emília však obetovala svoj život nie politike či viere v socializmus, ale predovšetkým svojmu manželovi, deťom a rodine, ktorá pre ňu ostáva tým najdôležitejším. O manžela a dve deti už prišla.

Skryť Vypnúť reklamu

Teší ju ale, že Jarova hudba zostáva živá a aj vďaka starostlivému archívu novinových výstrižkov má pocit, že Jaro je stále kdesi nablízku. „Možno len odišiel niekde do cudziny a zapáčilo sa mu tam, tak sa nevrátil.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 2. Chcete nové auto?
 3. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 4. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 5. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 6. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 7. Pracujem, zarábam a čo ďalej?
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty
 9. Dostaňte svoj regionálny produkt na pulty obchodného reťazca
 10. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku
 1. Chcete nové auto?
 2. Nalejte si pravú vodovodnú!
 3. 30 rokov po...
 4. Kuba má obrovský potenciál na výnimočné výnosy
 5. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 6. Kaufland môže vašim školákom venovať čerstvé ovocie a zeleninu
 7. Podpora malého výrobcu ako Vlčie sirupy pomáha aj regiónu
 8. Dopravca, ktorý dáva priestor prírode
 9. YZOP: Nové kníhkupectvo pre náročných
 10. Získajte EKO čistiace prostriedky od slovenského výrobcu zdarma
 1. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 19 644
 2. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 16 158
 3. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 13 643
 4. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov 12 246
 5. Turistický sprievodca: Cestujeme na obľúbenú Malorku 11 857
 6. Za päť rokov chce mať päť reštaurácií 11 580
 7. Samsung „zdivočel“. Za nákup ponúka späť až 2 tisícky 11 405
 8. Kedysi ovocie chutilo inak. Rozmanitosť sa zachovala na dedinách 11 116
 9. Poznáte zaujímavosti Malty? Tieto lákajú turistov najviac 10 416
 10. Zmenia sa Vysoké Tatry na lunapark? 10 117
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling: Nie je pravda, že som vyštudoval vďaka podvodu

Minister pošle na Paneurópsku vysokú školu kontrolu.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sa ľudia bijú na uliciach kvôli politike

Čo hovoria prezidentské voľby o našom susedovi.

Podcast Dobré Ráno.

Zomrel bývalý generálny tajomník KSČ Miloš Jakeš

Úmrtie jeho blízki tajili, pohreb sa už konal.

Miloš Jakeš na archívnej snímke z 21. decembra 1987.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Nie sú prikovaní k stoličke, ale nikam neodchádzajú

Je naozaj také náročné nájsť ministra školstva s čistým akademickým štítom?

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Neprehliadnite tiež

Kauza Paška verzus novinár: Z obžalovaného je manžel ministerky

Lukášovi Milanovi stále hrozí za ohováranie päťročné väzenie.

Lukáš Milan už niekoľko rokov čelí obvineniu z prečinu ohovárania. Vinným sa necíti.

Covid-19 sa objavil na prešovskej psychiatrii

Ďalšie testy personálu i pacientov boli negatívne.

Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.
Atmosféra počas mimoriadneho zasadnutia Akademického senátu STU k odvolávaniu dekana Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity.

Gröhling: Nie je pravda, že som vyštudoval vďaka podvodu

Minister pošle na Paneurópsku vysokú školu kontrolu.

Minister školstva Branislav Gröhling.