VARŠAVA, BRATISLAVA. Medzi krajinami V4 sú rozdiely a pokiaľ ide o Európsku úniu, Slovensko je najintegrovanejšou krajinou.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla v pondelok vo Varšave na spoločnej tlačovej konferencii s poľským kolegom Andrzejom Dudom.
"Zhodli sme sa na tom, že V4 je dôležitý regionálny subjekt, ten potenciál presadzovania spoločných záujmov tu evidentne je," povedala prezidentka s tým, že regionálny hlas môže byť silnejší než hlas individuálnej krajiny.
"Zároveň však konštatujem aj ja, dokonca sme to konštatovali aj v spoločnom dialógu, že sú medzi nami rozdiely," dodala.
Prezidentské voľby ako jasný odkaz

Dôkazom najväčšieho integrovania Slovenska v rámci Únie sú podľa prezidentky aj posledné voľby: "Či už sú to prezidentské voľby, v ktorých sa v druhom kole ocitli dvaja jasne proeurópski kandidáti, alebo výsledky volieb do Európskeho parlamentu - vyslali jasný odkaz zo Slovenskej republiky, že vidíme svoje miesto v Európskej únii."
"Sme teda plne integrovaní, čo je naša iná pozícia než ostatných krajín V4," zhodnotila najvyššia predstaviteľka Slovenska.
Rozličné prístupy k riešeniu problémov
Každá z krajín V4 čelí od prípadu k prípadu podľa prezidentky iným výzvam a niektoré sú viac či menej kritizované zo strany Únie: "Niektoré krajiny majú iný prístup k riešeniu problémov než to, čo by som preferovala buď ja osobne, alebo čo preferujeme v rámci Slovenskej republiky."
Za dôležité prezidentka považuje to, aby sa o týchto rozdielnostiach mohlo otvorene hovoriť.
"Ja som si túto otvorenosť na všetkých stretnutiach dopriala... Na stretnutiach so všetkými prezidentmi V4 som sa stretla s rovnakou otvorenosťou a korektným dialógom," povedala na margo svojich návštev v Českej republike, Maďarsku a Poľsku.
Čaputová odporúča Šefčoviča
To, že región V4 nebude mať svojho zástupcu na vrcholných postoch v rámci Európskej únie, nie je dobrým výsledkom ani podľa názoru slovenskej prezidentky Čaputovej, ani podľa jej poľského kolegu Dudu.
"Nie je to dobrý výsledok, ktorý sa, žiaľ, nepodarilo uhrať lepším spôsobom," pripustila Čaputová.
"Pokiaľ ide o ambície Slovenskej republiky, myslím si, že pán eurokomisár Šefčovič by mal uspieť a byť - ak sa nemýlim - zástupcom pre energetiku tak ako to bolo doposiaľ, prípadne s ďalšou agendou," uviedla prezidentka na margo bývalého podpredsedu Európskej komisie pre energetiku Maroša Šefčoviča.
Regulácia dôchodkového veku nemá efekt
Duda s Čaputovou prebrali aj oblasť reformy justičného systému v Poľsku. Téme sa následne na plenárnom rokovaní prebrali obe delegácie.
Čaputová konštatovala, že "mnohé problémové oblasti, ktorým čelí justícia v Poľsku, nie sú situácii na Slovensku natoľko vzdialené, pokiaľ ide o diagnózu stavu a problémom, ktorým čelíme".
Prezidentku zaujal popis diagnózy a stavu poľského súdnictva aj vzhľadom na to, že sa tejto téme ako advokátka v minulosti analyticky venovala.
Prezidentka sa u Dudu informovala o spornej regulácii veku odchodu do dôchodku sudcov najvyššieho súdu, ktoré je kolízne aj podľa stanoviska Súdneho dvora EÚ. "Pokiaľ viem, toto opatrenie bolo zrušené a nemá efekt."
Apolitické disciplinárne súdnictvo
Slovenská štátnička sa poľského partnera opýtala aj na to, akou cestou sa Varšava vybrala, pokiaľ ide o disciplinárne súdnictvo, a ako je tento systém nastavený.
Zdôraznila, že ak má byť nastavenie disciplinárneho súdnictva zárukou kompenzácie silnej nezávislosti, "tak je veľmi dôležité, aby disciplinárne súdnictvo fungovalo ako neskrivené zrkadlo - veľmi silným očistným spôsobom, bez zásahu politickej moci".
Toto považuje slovenská prezidentka za nevyhnutný predpoklad pre každú funkčnú demokraciu.
Poľský prezident Duda na spoločnej tlačovej besede s Čaputovou povedal, že spolu "hovorili o disciplinárnej komore najvyššieho súdu, aký je jej význam, a o spôsobe, akým sa do nej volia sudcovia".
"Povedal som prezidentke, že disciplinárna komora je odpoveďou na veľmi zlé hodnotenie poľského systému spravodlivosti poľskou spoločnosťou. Je veľmi dôležité, aby disciplinárna zodpovednosť sudcov prebiehala transparentným spôsobom," povedal na margo súdnictva poľský líder. "Disciplinárna zodpovednosť musí byť dodržiavaná," zdôraznil Duda.
Medzi Poľskom a Slovenskom nie sú problémy
Medzi Bratislavou a Varšavou panujú podľa poľského prezidenta veľmi dobré vzťahy a "medzi Poľskom a Slovenskom nie sú problémy". Dodal, že s Čaputovou sa zhodli na otázkach bezpečnostného euroatlantického ukotvenia a na otázkach regionálnej bezpečnosti.
Čaputová návštevou Poľska uzatvára svoje nástupné turné po susedných partnerských krajinách Slovenska v skupine Vyšehradskej štvorky (V4).
Prezidentka SR svoju prvú návštevu Poľska od nástupu do úradu zakončí v pondelok neskôr popoludní a odcestuje na Slovensko.