BRATISLAVA. Opozičná strana SaS chce, aby hlasovanie o jednej z najväčších reforiem slovenských nemocníc, čiže o tzv. stratifikácii, bolo spojené s vyslovením dôvery vláde.
Na to, aby projekt prešiel cez poslancov Národnej rady (NR) formou ústavného zákona, bude potrebných minimálne 90 hlasov. Reformu však v prvom čítaní SaS podporí.

"Ak je ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru) naozaj presvedčená o jej perfektnej pripravenosti, a to na takej úrovni, že znesie aj formu ústavného zákona, nech vláda Petra Pellegriniho (Smer) v zmysle článku 114 Ústavy spojí hlasovanie o prijatí tohto zákona s hlasovaním o dôvere vláde," uviedla členka Výboru pre zdravotníctvo Jana Cigániková (SaS) s dôvetkom, že túto nevyhnutnú reformu v prvom čítaní podporia.
SaS kritizuje Kalavskú
Predloženie reformy nemocníc formou ústavného zákona, ktoré v utorok po stretnutí s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom ohlásila Kalavská, označila Cigániková ako "politickú zbabelosť".
"Je to zároveň aj nezodpovednosť voči občanom, pretože na každú zmenu či opravu zákona bude potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny poslancov. Každému musí byť pritom jasné, že stratifikácia nemocníc je zložitý proces zo všetkých strán," zdôvodnila.
Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka sa Kalavská nechala Ficom zmanipulovať. Podľa Sulíka totiž predseda strany Smer-SD žiadnu reformu nemocníc nechce, pretože si "dobre uvedomuje jej politické riziká".
Sme rodina podporu nevylučuje
Opozičné hnutie Sme rodina nevylučuje podporu stratifikácie nemocníc, chce si však počkať na podobu návrhu zákona.
Stratifikácia by podľa neho mala zabezpečiť aj posilnenie materiálno-technického a personálneho štandardu nemocníc. Pre TASR to uviedla poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Šebová (Sme rodina).
Podľa Šebovej je možné, že stratifikáciu podporí hnutie v prvom čítaní, "konečné rozhodnutie však bude závisieť od znenia návrhu zákona, ktorý prejde do tretieho čítania".
Hnutie by chcelo poukázať na to, že v oblasti stratifikácie nemocníc je potrebné zohľadniť aj financovanie reformy, ktoré bude zahŕňať i zdravotníckych pracovníkov.
"Tiež nie je jasné, aké dopady bude mať uvedená reforma na kvalitu života občanov. A čomu vôbec nerozumieme, je spôsob realizácie reformy legislatívne, navyše ústavným zákonom, keď takéto strategické rozhodnutia môže prijímať vláda, resp. ministerstvo, ktoré má v rukách Smer-SD už niekoľko rokov," uzavrela Šebová.
Reformu predloží ako ústavný zákon
O tom, že šéfka rezortu zdravotníctva predloží návrh reformy nemocníc formou ústavného zákona, informovala v utorok (16. 7.). Zdôvodnila to tým, že chce nájsť podporu takejto zmeny naprieč politickým spektrom.
Stratifikáciu predloží Kalavská vláde na rokovanie na jej najbližšom stretnutí 21. augusta.
Vyzvala koaličné aj opozičné strany, aby sa dohodli na podpore jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva za posledné roky. Dodala, že je ochotná rokovať so zástupcami politických strán.
Ministerstvo: Stratifikácia je nesmierne potrebná
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sa pre projekt stratifikácie nenechá vtiahnuť do politických hier.
Reagovalo tak na stredajšiu výzvu opozičnej strany SaS, aby sa hlasovanie o prijatí ústavného zákona o jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva za posledné obdobie spojilo s hlasovaním o dôvere vlády.
"Stratifikácia je systematickou zmenou, ktorá je pre systém zdravotníctva nesmierne potrebná. Vážime si doterajší vecne konštruktívny prístup zo strany SaS v tejto téme, preto na uvedené nebudeme reagovať a nenecháme sa vtiahnuť do politických hier," uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Dodala, že cieľom MZ SR je spoločne, naprieč politickým spektrom, nastaviť podporu tejto reforme, ktorá bola dlhodobo, aj v parlamentnom výbore pre zdravotníctvo deklarovaná i zo strany opozičných strán.
Stratifikáciou chce ministerstvo podľa Eliášovej nastaviť pre budúcnosť kvalitnejšie a bezpečnejšie zdravotníctvo. "Je nám ľúto, že sa táto odborná téma, ktorá má zdravotníctvu pomôcť, sa využíva na vytĺkanie politického kapitálu," uzavrela.