BRATISLAVA. Krátko po tretej hodine sa v sobotu v Bratislave začal Dúhový Pride na Hviezdoslavovom námestí. Akciu otvoril moderátor a spevák Šarkan.
Podľa odhadov prišlo na Dúhový Pride okolo osem až desaťtisíc ľudí.
Akciu v Bratislave podporilo podľa Šarkana celkovo 35 veľvyslanectiev vrátane Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Zneužívanie témy v kampaniach
Na Pride viali hlavne európske a dúhové vlajky. Jeho účastníci najmä z LGBTI komunity chceli pochodom podporiť rovnosť ľudí bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu.

LGBTI priaznivci vyzvali politikov, aby tému LGBTI nezneužívali vo svojich predvolebných kampaniach.
"Vyzývame politikov, aby s tým prestali a začali riešiť reálne problémy, ktoré na Slovensku majú. Najväčším problémom našej komunity je, že tu stále neexistuje žiadna právna ochrana pre páry rovnakého pohlavia a ich rodiny," uviedol organizátor Dúhového Pridu Martin Macko.
Hovorí, že do budúcna by chceli s mestom Bratislava nájsť iný spoločný verejný priestor v centre mesta. "Kapacitne nám Hviezdoslavovo námestie nestačí. Nemôžeme si tu dovoliť mnoho iných aktivít, ktoré by sme chceli," povedal Macko.
"Každý rok máme aj menšie bezpečnostné opatrenia. Tento rok je nasadených menej policajtov ako v minulosti," informoval Macko.
Patakyová zožala potlesk
Akcie sa zúčastnil napríklad aj niekdajší poradca prezidenta Andreja Kisku Martin Bútora.
"Ako som sa zúčastňoval pochodov za práva sestier a pôrodných asistentiek, prišiel som podporiť aj týchto ľudí," vraví šéf kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milan Laurinc. Dodal, že na Duhovom Príde je prvýkrát.
"Osoby rovnakej sexuálnej orientácie jednoducho nevidíme," kritizovala situáciu na Slovensku v príhovore na Pride ombudsmanka Mária Patakyová.
Od účastníkov pochodu zožala viackrát búrlivý potlesk.
Pár minút pred pol piatou začal pochod účastníkov Dúhového Pridu. Pôjdu ulicami Starého mesta. Na Pride sa prizeralo niekoľko účastníkov pochodu Hrdí na rodinu v ich červených tričkách.
Dúhový pochod si z vyvýšeného betónového kvetináča snímal aj poslanec Martin Poliacik (PS). Na sebe ma čierne tričko s nápisom: Nobody knows I am lesbian.
Na akcii sa nezúčastnila prezidentka Zuzana Čaputová ani premiér Peter Pellegrini (Smer). Nikto z nich neprišiel ani na pochod Hrdí na rodinu.
Podporili tradičnú rodinu
Pár minút po pol tretej sa pred Katedrálou sv. Martina začalo podujatie Hrdí na rodinu.
Na námestí pred chrámom sa zišlo niekoľko stoviek ľudí v červených tričkách. Mnohí držali aj slovenské zástavy.
Na podujatie prišiel aj šéf parlamentu Andrej Danko (SNS). Vyjadril smútok, že okrem pochodu Dúhový Príde nepodporili 30 veľvyslanci aj toto podujatie.
Na námietku, že prišiel na pochod Hrdí na rodinu, hoci je rozvedený, odvetil, že on svoje deti miluje a so svojou exmanželkou má perfektný vzťah.
„Som veľmi rád, že v žijem v štáte, kde dnes na jednej strane vyjadrili názory ľudia podporujúci komunitu LGBTI a na druhej strane pochod Hrdí na rodinu. Som presvedčený, že to budú slobodné a demokratické vyjadrenia ľudí, tak, ako sa to patrí na vyspelý, demokratický a právny štát. Slovensko je súčasťou Európskej únie, ale Slovensko ma iný postoj k tomu, čo iné členské štáty Únie alebo veľmoci považujú za prirodzené,“ uviedol Danko.
Na podujatie prišiel aj Anton Hrnko zo SNS, líder hnutia Sme rodina Boris Kollár či Milan Uhrík ĽSNS.
Pochodom Hrdí na rodinu chcela Aliancia za rodinu verejne vyjadriť, že rodina je skutočne úžasná a výnimočná, lebo sa v nej rodia a najlepšie vychovávajú deti, a inde sa to lepšie nedá.
Účastníci sa streli na Rudnayovom námestí, prešli niekoľkými ulicami a vrátili sa späť na námestie, kde sa pokojne rozišli. Podujatie sa skončilo približne o 15:30.