SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Prokurátor prekvapivo ukázal piatu zmenku a pýtal sa, kto je slintoš (minúta po minúte)

Začal sa súd v prípade zmeniek.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom pre kauzu zmenky sme sledovali minútu po minúte:

17:32 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. Podrobné spravodajstvo zo súdu v kauze zmeniek prinesieme čitateľom SME aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

17:31 Obhajca Mandzák tvrdí, že Kočner chce vypovedať, ale chce sa poradiť s Mandzákom diskrétne.

Obhajoba systematicky tvrdí, že s ním v Leopoldove nemôže hovoriť dôverne. Mandzák preto navrhol, aby sa pojednávalo v Bratislave v Justičnom paláci, kde je aj väznica. Predseda senátu reagoval, že to budú riešiť zajtra.

17:28 Výsluch obžalovaného Ruska bol ukončený. "Na dnešok stačilo," reagoval predseda senátu.

Oboznamuje s programom na zajtra. Proces bude pokračovať v utorok od 9.00 hod. Svedok, ktorý bol na termín predvolaný, nepríde a preto sa budú čítať listinné dôkazy.

17:24 "Trt o tom viete, rozprávajú tu o tom všetci, čo o tom nič nevedia," reaguje Rusko podráždene na otázky právneho zástupcu TV Markíza Tomáša Kamenca.

Skryť Vypnúť reklamu

O slovo požiadal Lipšic. "Aký je váš aktuálny zdroj príjmov?" Rusko odpovedá, že s priateľkou prevádzkujú modelingovú agentúru. Rusko na otázku Lipšica, kto platí jeho obhajobu, neodpovedal.

17:19 "Už som tu šesť hodín, aj ja mám energetické limity a nechcem urobiť chybu, že nabehnem na nejakú vašu pascu," povedal Rusko Šantovi. Je zjavne podráždený.

17:13 Šanta sa nečakane opýtal Ruska, čo podľa neho znamenajú pojmy „slina, slintoš, slintoviny“.

Už som tu šesť hodín, aj ja mám energetické limity a nechcem urobiť chybu.

Pavol Rusko

Na súde táto otázka vzbudila veľký záujem obhajcov aj verejnosti. Obhajcovi ju namietli ako príliš všeobecnú, obhajca Mandzák doplnil, že má obavu, že prokurátor opätovne vyrukuje s nejakou operatívnou informáciou, napríklad odpočúvaním a podobne, kde budú tieto pojmy zaznamená.

Skryť Vypnúť reklamu

Šanta to nepoprel, na otázku predsedu senátu reagoval, že v budúcnosti navrhne vykonať dôkazy, ktoré s týmito pojmy súvisia. Rusko reaguje, že ho otázka uráža, zatiaľ neodpovedal.

Súd nepripustil otázku na "sliny, slintoš, slintoviny". "Súd nateraz túto otázku nepripúšťa," povedal predseda senátu. Je možné, že v budúcnosti, ak Šanta predloží konkrétny dôkaz, otázku pripustí.

17:09 Ako je možné, že všetky právne vzťahy okolo televízie existujú zmluvy, podrobné dokumenty, ale k zmenkám za 500 miliónov korún neexistuje nič, pýta sa Šanta.

"Pretože na zápis prevodu podielov sme potrebovali zmluvy, tam, kde to bolo nevyhnutné vzhľadom na pravidlá, boli zmluvy. Veci, ktoré sa týkali vysporiadania, tie nemuseli byť predmetom zmlúv," reaguje Rusko. Už je zjavne podráždený.

Skryť Vypnúť reklamu

17:06 "Nedal som to do účtovníctva pretože som to vnímal tak, že účtovníctvo bolo v zlom stave a že vlastne to tam nebude chýbať. Potom som mal problémy, pre ktoré ma vôbec účtovanie ručenia nezaujímalo," vraví Rusko.

Šanta kontroluje: "Nezaujímalo vás ručenie za 500-miliónové zmenky (v korunách)?"

"Nie, nie," opakuje Rusko. "Asi to bola chyba, ale všetkých. Nezaujímalo ma to," odvrkol nakoniec Rusko.

16:16 Lipšic sa pýta, prečo Kočner nesúhlasil so späťvzatím žiadosti Gamatexu o televíznu licenciu, alebo prerušením tohto konania, keď už boli podpísané zmenky, ktoré mali celý spor vyriešiť a teda Gamatex nemal dôvod ďalej žiadať licenciu.

“Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Nič nezvyčajné, vôbec nechápem, prečo vás to vyrušuje,” povedal Rusko.

Skryť Vypnúť reklamu

15:55 Keď vám Valko predložil návrh zmenky, konzultovali ste ich s niekým? “Dal som si vysvetliť od jedného bankára, čo to zmenka je, ale aj z bezpečnostných dôvodov som to konzultoval s minimom ľudí,” odpovedal Rusko.

Načítavam video...

15:49 Lipšic sa pýtal, či mal Valko plnomocenstvo od Gamatexu. “Kde ste žili v tom období? Na Marse? Podľa učebníc sa vtedy nežilo,” reagoval Rusko.

15:40 “O celkovom vyrovnaní (vrátane údajných zmeniek) nie že nevedel nikto, vedel o tom Gamatex, vedela o tom moja manželka,” vraví Rusko.

Prokurátor Šanta aj advokát Lipšic sa pousmiali.

15:33 Lipšic sa pýta Ruska, či býva vo Five Star Residence, ktorej developerom bol Kočner.

“Nájom platím ja s priateľkou,” reagoval Rusko. Otázka na nájom ho zjavne podráždila, nechce ísť do súkromia. Predseda senátu mu vysvetlil, že keď nechce, má právo neodpovedať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Majster odbočiek," komentuje Ruskovu výpoveď videoreportérka SME Katarína Kozinková.

15:29 Rusko tvrdí, že s Kočnerom sa bavil po kauze Gamatex len sprostredkovane. Vraj sa potom nevidel do momentu, kým nekúpil jeho dom v Záhorskej Bystrici.

“Kde mohol, robil mi zle, miestami som si myslel, že má nejaký komplex,” vraví Rusko o Kočnerovi. Spomína, ako Kočner vykupoval pozemky pod automobilkou Kia, keď bol Rusko minister hospodárstva.

15:26 Mandzák skončil výsluch, nasleduje právny zástupca Markízy Daniel Lipšic.

Pýta sa Ruska, či sa niekde v zmluvách a oficiálnych dokumentoch, nachádza zmienka o zmenkách, ktoré sú podstatou obžaloby. “Neviem,” reagoval Rusko.

Lipšic požiadal Ruska, aby vysvetlil vzťah s Kočnerom. Hovorí o detstve a recitačných súťažiach. Vzápätí prechádza opäť ku kauze Gamatex a tvrdí, že Kočner kúpil pohľadávku od Siloša Pohánku proti Markíze na popud Michala Kováča mladšieho.

Skryť Vypnúť reklamu

Rusko neodpovedá na otázku o vzťahoch s Kočnerom, Lipšic ho preto vyzval, aby neuhýbal a odpovedal. Rusko však opäť vysvetľuje kauzu Gamatex.

15:08 Mandzák sa tiež pýta na podrobnosti riešenia kauzy Gamatex a dokumenty, ktoré sú súčasťou vyšetrovacieho spisu o tejto kauze.

14:53 Prestávka sa skončila. Pokračuje výsluch obžalovaného Ruska. Pýtať sa bude Kočnerov obhajca Michal Mandzák.

14:39 Skončil sa výsluch Ruska obhajcom Parom. Vyhlásili 10-minútovú prestávku.

14:21 Rusko počas celej výpovede vytvára obraz, že firma Gamatex Kočnera a Ágha vycúvala z boja o Markízu iba pre 80 miliónov korún, ktoré jej zaplatila CME. Argumentuje, že Kočner si platil ochranu či právnikov.

„Boli by na hlavu padnutí, určite by neboli takí sprostí, že by nakoniec z toho ostalo desať miliónov,“ tvrdí. Je to prekvapivé, pretože ešte v rokoch 1998 až 2000 stáli Gamatex a Rusko proti sebe, na súde sa však teraz ku Gamatexu vyjadruje zhovievavo.

Skryť Vypnúť reklamu

Vytvára tak obraz, že Rusko sľúbil Kočnerovi s Ághom ešte ďalšie peniaze, práve 69 miliónov eur, na ktoré podpísal zmenky.

14:05 Para sa pýta na ustanovenie zmluvy o prevode obchodného podielu Milanovi Fiľovi, kde Rusko vyhlásil, že neexistujú žiadne záväzky.

“Je to formálne vyhlásenie, nikto to neriešil, dali to tam právnici. Pozrite sa na ten zoznam záväzkov, je prázdny, ale veď snáď žiadna firma nemá v žiadnom okamihu žiadne záväzky, vždy nejaké má,” vysvetľuje.

13:49 Para sa Ruska naďalej pýta na rôzne dokumenty, ktoré súvisia s kauzou Gamatex v roku 1998.

Rusko v reakcii na otázky vysvetľuje okolnosti, ktoré podľa neho majú dotvárať obraz o tom, prečo sa rozhodol vystaviť v roku 2000 štyri zmenky, aby kauzu urovnal.

13:31 Ruskov obhajca sa ho pýta na zápisnicu z valného zhromaždenia televízie krátko pred jej obsadením v roku 1998. Rusko vysvetľuje, že išlo o zhromaždenie, kde bol prítomný aj Ernest Valko, ktorý vraj pracoval pre Sylviu Volzovú.

Skryť Vypnúť reklamu

Valko je dôležitou postavou príbehu, ktorý o zmenkách rozprávajú Rusko a Kočner - tvrdia, že práve Valko mal navrhnúť, aby Rusko vystavil zmenky. Valka zavraždili lupiči v roku 2010.

13:23 Hlavné pojednávanie pokračuje, na mieste sú už všetci aktéri. Rusko sedí na mieste pre svedkov a pokračuje jeho výsluch. Pýtať sa bude obhajoba.

12:10 „V jednom momente som hovoril s Markízou, ich právnikmi,“ odpovedá Rusko na otázku, či informoval Markízu o tom, že nie je schopný zmenky zaplatiť sám a záväzok musí splatiť televízia ako ručiteľ. Šanta povedal, že ďalšie otázky nemá.

Predseda senátu prerušil hlavné pojednávanie do 13.20 hod. Pokračovať bude výsluch Ruska. Otázky mu bude klásť obhajoba a potom zástupcovia televízie Markíza, ktorá v prípade vystupuje ako poškodená.

Skryť Vypnúť reklamu

11:53 Piata zmenka je nová, nejedná sa o žiadnu zo štyroch doteraz známych zmeniek, s ktorým Kočner vyrukoval v roku 2016.

11:51 "Nepamätám sa, že by som ju podpisoval," reaguje Rusko na otázku, či podpisoval štyri alebo päť zmeniek. "Pamätám si to tak, že som ich podpisoval štyri."

11:48 Zmenka bola získaná po podaní obžaloby, reaguje Šanta. "V tejto chvíli nemám originál zmenky," tvrdí.

“Zdroj je operatívny činnosť polície,” dopĺňa. Ide o najväčšie prekvapenie doterajšieho priebehu procesu.

11:45 Prokurátor Ján Šanta prekvapivo predložil nový dôkaz - údajnú piatu zmenku. Predtým Rusko odpovedal, že “nepredpokladá”, že existujú viac než štyri zmenky.

Zmenku predložil Šanta až teraz, nebola súčasťou spisu. Obhajca Marek Para to namieta. “Nie je jasné, odkiaľ pochádza, nie je to originál zmenky.”

Skryť Vypnúť reklamu

Bola iná doba, niektoré veci sa riešili iba medzi štyrmi očami.

Pavol Rusko, obvinený o tom, prečo o dohodách neexistuje písomný dôkaz

11:43 “Bola iná doba, niektoré veci sa riešili iba medzi štyrmi očami."

Tvrdením, že "bola iná doba", Rusko vysvetľuje, prečo o dohodách neexistuje písomný dôkaz. Vysvetľuje, že bola iná doba a veľa sa toho riešilo iba ústne.

11:40 “Nepovažoval som za potrebné deklarovať tieto záväzky,” reagoval na otázku, prečo o zmenkách nie je zmienka v zmluvách na obchodný podiel v Markíze. “Mal som aj bezpečnostné dôvody," povedal Rusko.

Dodal, že navrhol vypočuť svoju manželku, ktorá vraj o zmenkách vedela a môže ich existenciu potvrdiť.

11:37 Prokurátor sa pýta, prečo dve zmenky boli vyplnené a dve boli bianko zmenky bez súm.

“Neviem, vtedy mi to takto bolo predložené, končil sa pre mňa trojročný konflikt, ktorý ma ohrozoval, čo som sa mal ešte pýtať. Aj keby tá suma bola dvojnásobná, tak by som to podpísal, pretože to bolo riešenie problému, ktorý som nespôsobil," odpovedal Rusko.

Skryť Vypnúť reklamu

11:35 Prokurátor sa pýta Ruska, čo ho "hryzie svedomie" za to, že teraz Markíza by mala platiť milióny eur zaňho. Ruskov obhajca otázku namietol a Šanta ju upravil, či Rusko považuje za korektné, že peniaze by mala platiť televízia.

"Áno, považoval som to za férové, pretože dosiahli stovky miliónov eur výnosov," povedal.

11:33 Na súde prebehla roztržka ohľadom otázky prokurátora, prečo Rusko akceptoval sumy 26 miliónov eur na zmenkách. Ozval sa obhajca Michal Mandzák s tým, že ide o špekulatívnu otázku. Vysvetlil to tak, že zmenky boli bianko zmenkami a v čase ich podpisu nebola na nich vyplnená zmenková suma.

Som rád, že som to vyriešil tak, ako som to vyriešil.

Pavol Rusko, obvinený

Rusko tvrdí, že sa o sumách dozvedel od právnikov Mariana Kočnera. Ďalej to nevysvetlil. “Nebudem odpovedať,” povedal. Obžalovaný má právo nevypovedať.

Skryť Vypnúť reklamu

11:28 Pozrite sa, ako im stúpli akcie, keď získali kontrolu v Markíze. Minimálne 40 až 50 miliónov dolárov,” tvrdí Rusko. Rozpráva veľmi kvetnato, odbočuje od otázok, ktoré kladie Šanta.

“Informovali ste pánov Fiľa a Kováčika, že máte takéto záväzky?,” pýta sa prokurátor. “O čom to hovoríte, pán prokurátor,” reaguje Rusko.

“Ja tvrdím, že o tom (Kováčik) vedel,” odpovedal bývalý šéf Markízy.

11:25 "Vy ste schopný zaplatiť žalovanú sumu zo zmeniek (69 miliónov eur)?, pýta sa prokurátor Ruska. “Nie, zatiaľ nie,” odpovedal Rusko.

Považujete za ekonomický zmysluplné riešenie, že teraz to má platiť Markíza?, pýta sa ďalej Šanta. “V roku 2000 som mal nejaké informácie a ja som len naprával niečo, čo som nespôsobil. Nikoho nezabili od roku 1998, to bol prvý úspech, neviem, kde ste boli vy,” reaguje Rusko na prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu

11:21 "Počuli sme váš monológ, pán Rusko," zhodnotil prokurátor Ján Šanta, ktorý dostal priestor klásť otázky obžalovanému Ruskovi.

Pýta sa, aký zisk má Markíza v uplynulých rokoch. “Presne neviem,” odpovedal Rusko. Tvrdí, že Američania v Markíze optimalizujú zisk a verejne dostupné údaje nie sú hodnoverné.

11:19 Rusko napáda zoznam svedkov. Nepáči sa mu, že majú vypovedať neskorší riaditelia televízie. Oni podľa neho nemajú dôvod vedieť o zmenkách.

V skutočnosti Markíza vystupuje ako ručiteľ zmeniek a podľa vyjadrenia finančnej správy mali byť preto zaznačené aj v účtovníctve televízie.

Rusko hovoril asi 45 minút a slovo zmenka/y povedal dva- až trikrát.

11:17 "Som rád, že som to vyriešil tak, ako som to vyriešil," uzavrel Rusko svoje rozprávanie príbehu o Gamatexe. Tým riešením mali byť údajne zmenky, za ktorých falšovanie je obžalovaný.

Skryť Vypnúť reklamu

11:10 Podmienky pre verejnosť sa na súde výrazne zlepšili, súdu sa totiž podarilo vylepšiť zvuk v druhej miestnosti pre 55 ľudí. Proces sa dá teda komfortne sledovať už odtiaľto, netreba odbiehať do malej miestnosti pre 20 ľudí bez okien.

11:01 Rusko zrazu hovorí o tom, aké spory mala CME o televíziu Nova v Českej republike. Stále nepovedal ani slovo o zmenkách, za ktorých falšovanie je obžalovaný.

10:54 “80-miliónové vysporiadanie tohto prípadu je hlúposť do neba volajúca,” tvrdí Rusko. Naráža zrejme na to, že 80 miliónov korún zaplatila CME Gamatexu na urovnanie sporov. Nie je však jasné, o čom Rusko hovorí a kam tým smeruje.

10:48 Rusko súdu predložil listinné dôkazy, že v roku 1998 sa v prípade Gamatex angažoval advokát Ernest Valko. Nie je známe, o akú listinu ide.

Rusko s Kočnerom už v prípravnom konaní tvrdili, že riešenie sporov zmenkami mal navrhnúť Valko.

10:47 Rusko ďalej rozpráva o podrobnostiach kauzy Gamatex z roku 1998, napáda svoju bývalú obchodnú spoločníčku Sylviu Volzovú. Rusko je na bratislavskom okresnom súde obžalovaný z objednávky vraždy Volzovej.

Aj Volzová by mala prísť vypovedať na hlavné pojednávanie s Ruskom a Kočnerom.

Bol som šokovaný mierou odopierania dôkazov, ktoré boli evidentné a sú a boli v môj prospech.

Pavol Rusko, obvinený

10:40 Rusko rozpráva príbeh, ako Sylvia Volzová uznala pohľadávku firmy Espe Štúdio, ktorú neskôr Siloš Pohánka predal Gamatexu Kočnera a Štefana Ágha.

Ide o známy príbeh, ktorý v roku 1998 vyústil do sporu o televíziu.

10:35 “Bol som šokovaný mierou odopierania dôkazov, ktoré boli evidentné a sú a boli v môj prospech,” hovorí Rusko. Tvrdí, že v prípravnom konaní (policajné vyšetrovanie) neboli vypočutí štyria svedkovia.

“Príbeh sa začína v januári 1998,” rozpráva a začína kresliť. Verejnosť však nevidí, čo kreslí, pretože tabuľa je obrátená smerom k sudcom.

10:33 "Chcem vypovedať," odpovedal Rusko na otázku sudcu, či bude vypovedať. "Po prvýkrát budem vypovedať komplexne."

10:29 Prestávka sa skončila, ide vypovedať obžalovaný Pavol Rusko. Ten si pripravuje tabuľu na kreslenie.

10:13 Súd vyhlásil prestávku.

10:08 Na súde sú naďalej praktické problémy s mediálnym pokrývaním hlavného pojednávania: malá miestnosť pre verejnosť je vydýchaná, bez okien a podľa justičnej stráže ju nemožnou vetrať cez dvere. Vo väčšej miestnosti pre verejnosť sa prenáša zvuk a obraz z pojednávacej miestnosti, no vyjadrenia predsedu senátu sú pre slabý zvuk nezrozumiteľné.

10:06 "Markíza v roku 2018 nemala dôveru v orgány činné v trestnom konaní," hovorí právny zástupca televízie Daniel Lipšic. Poukazuje na záznam protikorupčnej jednotky NAKA, ktorú viedol Robert Krajmer. Polícia najprv kauzu zmenky odmietla vyšetrovať a tvrdila, že nejde o zločin.

Lipšic zopakoval, že žiadajú ako náhradu škody - zaplatiť právnikov a znalcov v civilnom konaní, celkovo ide 2,4 milióna eur.

Súvisiaci článok V Kočnerovej kauze je nový posudok, potvrdzuje falšovanie zmeniek Čítajte 

10:02 Obhajca Para bráni posudok, ktorý predložila obhajoba pred pár týždňami. Ide o posudok zo španielskeho Baskicka, ktorý tvrdí, že zmenky boli podpísané pred rokom 2013.

Baskický posudok má teda vyvolať pochybnosti o písmoznaleckom posudku polície, podľa ktorého Rusko zmenky v skutočnosti podpísal po roku 2013.

Problém baskického posudku je, že na skúmanie veku atramentu použil experimentálnu metódu, ktorá nie je vedecky akceptovaná.

Podľa tejto metódy je vraj možné skúmať vek atramentu až päť rokov dozadu, vedecký konsenzus však hovorí, že presvedčivo je možné skúmať vek atramentu len dva roky dozadu.

9:55 "Obžalobu považujem za nedôvodnú, prípravné konanie bolo vedené jednostranne, všetky dôkazné návrhy obhajoby boli zamietané,” tvrdí Ruskov advokát Marek Para.

9:52 "Prokurátor nevyhovel žiadnemu nášmu dôkaznému návrhu, ktorý bol v prospech obžalovaného," reaguje Mandzák na obžalobu. Znalecké posudky označuje za účelové.

9:50 Obhajca Mariana Kočnera Michal Mandzák namieta, že pojednávanie prebieha v pojednávacej miestnosti, kde nie je dodržaná zásada verejnosti hlavného pojednávania.

9:48 V mieste pre verejnosť v rámci pojednávacej miestnosti je vydýchaný vzduch, sedí tu dvadsať ľudí a nie je tu žiadne okno.

Súvisiaci článok Nadišiel deň, ktorý treba zapísať do kroniky Čítajte 

9:40 Ak nie štátnym sviatkom, tak minimálne pamätným dňom sa patrí vyhlásiť 22. júl, čo je dátum prvého súdneho pojednávania s Marianom Kočnerom.

Nič menšieho než záznam v kalendári neprichádza do úvahy pre „najsledovanejší súdny proces v slovenskej histórii“, na čom sa zhodujú novinári i znalci.

Píše Peter Schutz.

9:32 Sudca zisťuje, či chce prokuratúra a obžalovaní uzatvoriť dohodu o vine a treste. “S obžalovanými nie je možné uzatvoriť dohodu,” uviedol Šanta. Dohodu odmietli aj obžalovaní.

Prokurátor začína čítať obžalobu.

9:25 Prokurátor Šanta namietal, že Kočner nie je prítomný. Obáva sa, že ten bude neskôr proces spochybňovať. Súd nakoniec uznesením rozhodol, že Kočner tu nebude počas celého šesťdňového hlavného pojednávania.

Kočner sám ešte minulý týždeň požiadal, aby súd konal v jeho neprítomnosti.

9:20 Pojednávacia miestnosť na Špecializovanom trestnom súde má časť pre verejnosť oddelenú sklenenou priečkou, zvuk je tu veľmi zlý. O nič lepší nie je ani v druhej miestnosti, kde je možné sledovať pojednávanie cez obrazovku.

9:08 Hlavné pojednávanie sa začalo.

9:00 Blíži sa začiatok. Súd vyvolal vec - v pojednávacej miestnosti sú už senát, prokurátor Ján Šanta, obhajcovia, obžalovaný Rusko aj právnici TV Markíza.

Súd novinárom umožnil urobiť krátko pred pojednávaním ilustračné zábery.

8:50 Na súde je vyše päťdesiať ľudí, ktorí sú tu ako verejnosť. Väčšinu tvoria novinári. Stále prichádzajú ďalší a podrobujú sa bezpečnostnej kontrole.

Pojednávanie môže sledovať najviac 75 ľudí.

8:47 Prišiel obžalovaný Pavol Rusko. "Všetko má svoju postupnosť," reagoval na otázky novinárov. Najprv chce prehovoriť pred senátom.

8:30 Na pojednávanie prišli ako verejnosť aj zástupcovia Veľvyslanectva USA na Slovensku. Markíza, ktorú podľa polície chceli Kočner s Ruskom podviesť falošnými zmenkami, patrí americkej spoločnosti Time Warner.

8:22 Prišli právni zástupcovia televízie Markíza Tomáš Kamenec a Daniel Lipšic. Markíza je v prípade poškodená, od Kočnera s Ruskom žiada vyplatiť škodu - náklady, ktoré mala na právnikov a znalcov, aby sa bránila proti zaplateniu údajných zmeniek.

8:20 Budovu súdu otvorili pre verejnosť o 8.00 hod. Novinárov púšťajú po troch, každý musí prejsť bezpečnostnou kontrolou. Miest na sedenie pre verejnosť je spolu 75 v dvoch pojednávacích miestnostiach.

8:15 Na súd už dorazil obhajca Marek Para. Prišiel aj s vozíkom na niekoľkotisícstranový spis.

V pondelok o 9:00 sa na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku začne hlavné pojednávanie v prípade obžaloby na podnikateľa z mafiánskych zoznamov polície Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska.

Súvisiaci článok Začne sa proces s Kočnerom pre zločin, aký história nepamätá Čítajte 

Prokurátor ich viní zo sfalšovania zmeniek televízie Markíza za 69 miliónov eur a marenia spravodlivosti.

Hlavné pojednávanie je naplánované na šesť dní. Od pondelka do stredy 24. júla a potom na budúci týždeň od pondelka 29. do stredy 31. júla.

Ide o prvý veľký proces proti Kočnerovi. Obvinený je z ďalších piatich zločinov, prevažne ekonomických.

Stíhaný je však aj za objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela jeho snúbenica.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 768
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 103
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 618
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 438
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 699
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 613
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 270
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 230
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 189
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 068
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Koronavírus: Gibraltár stratil od začiatku roka viac ľudí než vo vojne (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

Plošné testovanie na Covid-19:Zdravotník odoberá vzorku.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Predajca áut tvrdí, že stromy ohrozovali autá. Parkovisko je od väčšiny vyrúbaných vzdialené viac ako 10 metrov.
Penzák je významnou architektonickou dominantou a kultúrnou pamiatkou Nového Smokovca.