SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Slintoviny sú doklady s Ruskovým podpisom, tvrdí Agh (minúta po minúte)

Vypovedal Kočnerov spoločník Agh.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súd s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom sme sledovali minútu po minúte:

16:06 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

16:03 Pojednávanie bolo prerušené. Pokračovať bude budúci týždeň ďalšími troma dňami od pondelka 29. júla do stredy 31. júla.

Skryť Vypnúť reklamu

Denník SME bude proces podrobne sledovať aj naďalej.

Výpoveď Štefana Agha

16:00 Šéfka právneho oddelenia TV Markíza reaguje, že už verzie Agha a Ruska sa rozchádzajú, čo podľa nej svedčí o nedôveryhodnosti celej kauzy.

15:59 Obžalovaný Rusko dostal priestor na vyjadrenie k výsluchu.

Tvrdí, že v zahraničí bol 40 dní. Vysvetľuje, že preňho malo vyššiu hodnotu, aby Markíza neprišla o licenciu, než pre niekoho iného, že nová firma získa úplne novú licenciu.

Rusko tiež hovorí o “sile amerických záujmov”. Konšpiruje o vplyve Američanov na prípravné konanie bez konkrétnych podrobností. “Príde čas.”

15:53 Pýta sa opäť Lipšic: Prečo ste cez šifrovaciu aplikáciu Threema komunikovali práve s pánmi Kočnerom a Tóthom? “Odporučil mi to Kočner,” odpovedal. Vraj mu nepovedal, prečo o to žiada. Aplikáciu mu pomohol nainštalovať do telefónu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:49 Opäť sa pýta prokurátor: Ako je možné, že k takým zmenkám (za 8 a 26 miliónov eur) pristpujete tak pasívne? Prečo ste si ju nevymáhali aktívnejšie? Dva roky ste v 90. rokoch vyjednávali, dosiahli ste, čo ste chceli, v rukách máte osem miliónov a pristupujete k tomu takýmto spôsobom.

“Zmenka bola splatná po 15 rokoch a potom ich pán Kočner zažaloval. Ako som mal vymáhať zmenku, ktorá nebola splatná?”

Brucho alebo tučko.

Štefan Agh o tom, ako v komunikácii prezývali Kočnera

15:45 Záleská sa ďalej pýta: S kým ste sa pripravovali na toto pojednávanie a akým spôsobom? “Na počítači, písal som si poznámky.”

Ovplyvňoval vás niekto pred dnešnou výpoveďou alebo vyvíjal nátlak? “Nie.”

15:42 Záleská sa pýta, akú prezývku má samotný Agh. “Známy má volajú doktor, alebo Pišta.” Záleská sa pýta aj na prezývku Kočnera: “Brucho alebo tučko.”

Skryť Vypnúť reklamu

Záleská sa ďalej pýta, akým spôsobom získal podiel z 80 miliónov korún od CME. “Na účet.”

Potom o akej dobe kešu ste hovorili počas výpovede? “Myslel som o urovnávaní záväzkov. Peniaze som vybral v hotovosti a v keši som ich uhrádzal.”

15:40 Sudca Buvala sa pýta, či niekedy uvažoval Agh o tom, že ich činnosť s Kočnerom bola protiprávna. “Nie.”

Ako ste zvykli komunikovať v aktuálnom čase cez mobil SMS, Viber, iMessage? “Všetky možnosti,” reaguje Agh Používate aj nejakú šifrovanú komunikáciu? “Myslím si, že každá moderná aplikácia je svojim spôsobom šifrovaná, napríklad Viber.” “

"Pravdepodobne sa ma chcete opýtať, či som používal aplikáciu Threema. Áno, používal," dodal Agh.

15:37 Sudca Ján Buvala sa pýta, čo spoločné má Čongrády s Gamatexom. “Neviem, že by tam figuroval.” Kto teda rozhodol, že zabezpečí notársku zápisnicu? “Povedal, že to vie zabezpečiť, tak to zabezpečil.”

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo vám ponúkol takéto služby? “Pretože sa poznal s Valkom a Volzovou.” Aké vzdelanie mal pán Čongrády? “Myslím, že strednú školu. Neviem.”

15:36 Pýta sa sudkyňa Pamela Záleská: “Prečo ste netrvali na tom, aby zmenky ostali vo vašej fyzickej dispozícii?” Agh odpovedá, že z obavy, že zmenky nebudú zaplatené, ich previedol na Kočnerovu firmu Inkasný servis.

Všade sa to používalo, nech mi to prepáči, volali sme ho pán slintoš, slintavý.

Štefan Agh o tom, či v komunikácii s Kočnerom používali na Ruska prezývku

15:33 Sudca Ján Buvala sa pýta, či Agh dôveroval Kočnerovi. “Dôvera sa nedá merať. Keď som s nim riešil pohľadávku, tak sme si museli veriť, nešlo však o názory jednej osoby, vždy sme si to dávali odobrovať právnikmi,” povedal Agh.

15:32 Začínajú sa pýtať sudcovia.

Predseda senátu sa pýta, ako sa Agh spoznal s Kočnerom. “Začiatkom 90. rokov v súvislosti s únosom, ale ďalej môžem vypovedať až v prípade, že požiadate o odtajnenie,” vraví Agh. Naráža na skutočnosť, že vtedy pracoval pre Slovenskú informačnú službu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:27 “Všade sa to používalo, nech mi to prepáči, volali sme ho pán slintoš, slintavý,” reagoval Agh na otázku, či v komunikácii s Kočnerom používali na Ruska prezývku.

15:24 Kto vám požičal 20 miliónov korún, ktoré ste si požičali na riešenie kauzy Gamatex? “Pán Steinhübel,” odpovedá Agh s tým, že tiež si ich požičali na zmenku a boli mu vrátené.

15:15 "Pán Kováčik mohol mať vedomosť o zmenkách vzhľadom na blízky vzťah s pánom Ruskom, ale neviem to,” reagoval Agh po prestávke na otázku Lipšica, či Ján Kováčik o nich mohol mať informáciu.

Ako ste vychádzali s Ruskom? “Vedel som, že pánovi Pohankovi neplnil (neplatil), z toho pohľadu som voči Ruskovi nemal veľkú dôveru, nech mi to prepáči,” hovorí Agh.

15:05 Lipšic sa opakovane pýta Agha, ako bola určená cena 500 plus 80 miliónov korún. Nasleduje krátka 10-minútová prestávka.

Skryť Vypnúť reklamu

14:55 “Boli sme na podobných inštitúciách, veľká dôvera medzi nami nebola,” vraví Agh o Tóthovi. Agh aj Toth pracovali pre SIS, Agh pred rovolúciou aj pre Štb.

Súvisiaci článok Kočnera volali Brucho. Tóth sa potajme radil s hovorcom Penty Čítajte 

14:52 Agh hovorí, že Kočner ho nechal cez Tótha pozdravovať z väzby. “Tóth bol na nejakom zozname ľudí, s ktorými Kočner mohol komunikovať,” povedal Agh.

Odmietol, žeby mu Tóth odovzdával nejaké motáky s tým, ako má vypovedať o zmenkách. “Viem, že také niečo Tóth tvrdí, že sme sa stretli.”

14:47 Začína sa pýtať právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic.

Pýta sa na Petra Tótha. Agh tvrdí, že s bývalým novinárom a príslušníkom SIS sa zoznámili koncom 90. rokov v rámci riešenia kauzy Gamatex. “Kočner ho doviedol ako dôveryhodného človeka, sedel tam s nami v Markíze, písal články, spoznal som ho cez Kočnera,” povedal. Neskôr sa párkrát stretli.

Skryť Vypnúť reklamu

“Občas som sa na neho opýtal, keď som bol s Kočnerom,” povedal Agh. Neskôr sa sa s ním stretol, keď Kočner podal žaloby na Markízu.

“Vtedy som sa s Peťom dva- či trikrát stretol na káve, kde sme sa bavili o tom,” vravel. Agh dodáva, že ho má v telefóne uloženého ako “agent”.

14:45 Kto sprostredkoval kúpu pohľadávky ESPÉ Štúdia Siloša Pohanku Gamatexom Mariana Kočnera, pýta sa Agha Pavol Rusko. “Neviem,” odpovedal Agh.

Viete, že zmluva s ESPÉ Štúdiom bola súdom vyhlásená za neplatnú? “Viem, že sa to rozoberalo, tam bol problém v hlavičke ESPÉ Štúdio. Naši právnici tvrdili, že je to v poriadku,” povedal Agh Ruskovi.

Rusko ďalej žiada od Agha, aby spresnil svoje obavy po podaní žaloby na vyplatenie zmeniek. “Mediálny tlak, boli šoty, kde sa dopredu vyhlasovali rozsudky. Považujem to za nehorázne,” povedal Agh.

Skryť Vypnúť reklamu

14:42 Vzhľadom na to, že výsluch považujem za nezákonne nariadený, tak sa na ňom nebudem podieľať, hovorí obhajca Michal Mandzák.

Para sa predtým pýtal podrobnosti z dokumentov, ktoré sú v trestnom spise. Agh vysvetľoval vzťahy okolo kauzy Gamatex.

14:30 Prokurátor ukončil výsluch Agha, ide sa pýtať obhajca Marek Para.

14:27 “Som na dôchodku, pomáham dcére,” reaguje Agh na otázku, čo teraz robí.

Kedy ste sa stretli naposledy s pánom Ruskom? “Keď som bol na výsluchu a on vychádzal von,” hovorí.

14:24 "Chcel od vás Kočner ešte aj iné doklady," pýta sa prokurátor Agha a akoby narážal na to, že doteraz nečítané prepisy komunikácie zachytávajú aj niečo viac.

14:19 Prokurátor sa Agha pýta, čo sú to slinoviny. “Nevyjadrím sa k tomu,” reagoval Agh. “Je to možné,” odpovedal na otázku, či to môže byť súčasťou komunikácie s Kočnerom.

Skryť Vypnúť reklamu

“Tento pojem mohol použiť Kočner, keď odo mňa chcel nejaké bezvýznamné dokumenty, kde je Ruskov podpis. Z jeho správy nebolo známe, čo konkrétne chce, tak sme to vysvetlili osobne. Chcel originály dokladov s podpisom pána Ruska, ktorý je podpobný tomu, ktorý je na zmenkách. Chcel to použiť na dokázanie toho, že Rusko sa (v roku 2000) podpisoval rôznymi spôsobmi.”

Hoci prepisy správ medzi Kočnerom a Aghom sa nečítali, z priebehu pojednávania je zjavné, že ide o komunikáciu, ktorá sa týka zmeniek a kde jej aktéri označujú doklady prezývkami.

14:18 Komunikovali ste v roku 2018 s Kočnerom telefonicky? “Sporadicky. Trochu sa to zintenzívnilo po tom, čo som zistil, že to dal na súd,” odpovedal Agh.

14:14 Hlavné pojednávanie pokračuje.

V roku 1998 odišiel Rusko do cudziny, videl som ho až potom, keď sem prišli zástupcovia Američanov, vtedy sa rokovania zúčastnil aj on a potom sa vrátil do Markízy, odpovedá Agh na otázku prokurátora, v ktorom čase sa mal Rusko zdržiavať v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdržiaval sa Rusko v júni 2000 v cudzine? “Neviem, či sa tu zdržiaval,” odpovedá Agh.

14:01 Po hodinovom výsluchu vyhlásil súd krátku prestávku, potom bude Agh ďalej vypovedať.

13:58 “SMS už máte,” reaguje Agh sarkasticky na otázku, akým spôsobom s Kočnerom komunikoval, keď v roku 2016 Kočner podával žalobu na Markízu.

Videl som štyri zmenky, dal nám ich pán Valko, dve boli na pána Kočnera. Videl som ich v roku 2000, keď nám ich odovzdal Valko, bolo to v polovičke roka.

Štefan Agh počas výpovede

13:57 Agh tvrdí, že Valko dostal nejaké peniaze v hotovosti.

“U pána Čongrádyho. Jedenkrát to bol milión korún a druhýkrát to boli dva milióny korún. Zároveň mal dohodu, že ak sa podarí vymôcť niečo z 500 miliónov korún, tak mal nárok na 8-9-percentnú províziu.”

Prokurátor sa vracia k Aghovmu vyjadreniu, prečo mal obavy, keď Kočner zažaloval zmenky. “Bola to obrovská mašinéria v roku 1998. Mal som podobný pocit aj teraz, že nám to hrozí.”

Skryť Vypnúť reklamu

13:53 “Hovoríte, že Rusko si mal tie peniaze vysporiadať sám, prečo ich potom Rusko podpísal ako konateľ Markízy ako ručiteľ?” pýta sa prokurátor. “Chceli sme, aby to tak podpísal, lebo zmenka bola garantovaná tým, že mal podiel v Markíze a tam bude generovaná tá hodnota.”

Akceptovala pani Volzová, že Markíza bude ručiteľom zmeniek? “S ňou jednal pán Čongrády,” tvrdí Agh. Čongrády je mŕtvy. Agh nakoniec povedal, že nevie o tom, či bola informovaná Volzová.

13:52 Prečo bola splatnosť nastavená na 15 rokov? “Už som sa vyjadril, že pán Rusko mal uložené niekedy nejaké peniaze a mali mu prísť v priebehu tohto obdobia, resp. Keď predá on podiely, že to vyplatí hneď.”

Agh opakuje tie isté informácie, ktoré vypovedal v pondelok Rusko, ale zrozumiteľnejšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké iné doklady boli k tej 500 miliónovej sume? “Okrem zmeniek aj zmluvy, ktoré upravovali, čo v prípade, keď nastane ich nezaplatenie,” odpovedá Agh. Máte ju k dispozícii? “Nie, všetko ostalo v Inkasnom servise u pána Kočnera.”

13:45 Prečo mal 80 miliónov korún uhradiť CME a 500 miliónov pán Rusko? “CME nechcelo dať, chceli dať iba do výšky pohľadávky pána Pohanku, to boli ochotní Američania sanovať,” tvrdí Agh.

Kto mal 500 miliónovú sumu na zmenky? “Boli to rokovania medzi nami a pánom Valkom, potom medzi pánom Valkom a pánom Ruskom a postupne sme sa k tomu dopracovali. Je veľmi ťažko určiť, kto,” vysvetľuje.

Kto vypĺňal zmenky? “Neviem, nám ich doniesol hotové. Ja som ju vyplňal už len pri prevode do Inkasného servisu (rubopisoval, teda previedol zmenku zápisom na jej druhej strane, pozn. red.)”

Skryť Vypnúť reklamu

13:44 Kto všetko má mať vedomosť o týchto zmenkách? “Ja, pán Kočner, pán Rusko, pán Čongrády, tvrdil, že ich ukazoval pani Volzovej, zo strany pána Ruska neviem, kto by o tom mohol vedieť, dohoda bola, že úzky okruh ľudí a nebude sa o zmenkách hovoriť. Možno pán Kováčik, ešte tam bol pán Malchárek, možno pani Rusková, pani manželka pani Rusková, tá vedela podľa našich informácií o všetkom, čo sa deje v Markíze. Neviem, do akej miery o tom vedeli Američania. Ja neviem, kto sú vlastne Američania, ide to cez viaceré daňové raje.”

Prečo mali ostať zmenky utajené, pýta sa prokurátor. “Jednoduché vysvetlenie. Zbytok peňazí má uhradiť Rusko, boli podmienky, že sa to nebude publikovať. Ani tých 80 miliónov sa v tom čase nezverejňovalo a rovnako sme sa dohodli, že nebudeme hovoriť o zmenkách.”

Skryť Vypnúť reklamu

13:41 Prokurátor sa pýta, kto je Aghov obhajca: “Pán Para,” odpovedá Agh.

Ste stíhaný aj v inej kauze? “Nie, neviem o tom, nebolo mi nič doručené,” odpovedá. “Mali byť podpísané v roku 2000 a v tom roku nám boli odozdané. Ja som ich nevidel. Podpisoval ich pán Rusko a zariaďoval to pán Valko,” tvrdí Agh.

Kedy ste videli tie zmenky? “Videl som štyri zmenky, dal nám ich pán Valko, dve boli na pána Kočnera. Videl som ich v roku 2000, keď nám ich odovzdal Valko, bolo to v polovičke roka,” odpovedá Agh.

13:38 “Ja mám z toho trošku obavy,” povedal som Kočnerovi, keď som sa dozvedel, že podal na Markízu žaloby o zaplatenie zmeniek. “Nechcel som, aby to dával na súd.”

“Bol som veľmi pesimistický v tom, že to má šancu na úspech, nie preto, že by neboli pravé, ale pre obrovský tlak, ktorý vznikne pre tieto peniaze. Druhá strana to nechce zaplatiť alebo nemá. Opäť sa opakuje rok 1998 až 2000. Je smutné, že väčšinu informácií mám z médií. Na ceste sem som sa dozvedel aj o nejakých nahrávkach (myslí prepisy, pozn. red.).”

Skryť Vypnúť reklamu

13:33 Agh naďalej rozpráva všeobecne známe veci o údajných zmenkách. Agh tvrdí, že Rusko mal vyplatiť peniaze “z nejakej úložky”. Úložka je napríklad terminovaný účet.

13:22 “Pán Rusko sa začal obávať toho, že tá licencia by naozaj mohla prejsť na Gamatex a on (Rusko) a CME by boli mimo hry a my (s Kočnerom) by sme mohli realizovať predaj,” tvrdí Agh.

Povedal, že 80 miliónov korún, ktoré im vyplatila CME, nie sú jediné peniaze. "Požadovali sme, aby nám polmiliardy korún vystavil na zmenkách," tvrdí Agh. To sú tie zmenky, za ktorých falšovanie sú Rusko s Kočnerom obžalovaní.

13:17 “Boli sme rokovať aj s pánom Širokým aj pánom Rezešom za HZDS,” hovorí Agh o hľadaní kupcu na podiel v Markíze, ktorý získali exekúciou.

Podmienkou všetkých potencionálnych kupcov však podľa Agha bolo, že televízna licencia prejde na Gamtex, “že licenčná rada to odobrí”. Podľa zákona však bola licencia neprevoditeľná.

“Pán Valko, podpredseda licenčnej rady, vstúpil do rokovaní s nami, že sa to pokúsi urovnať. Rokoval aj s pánom Ruskom,” tvrdí Agh. Obžaloba toto tvrdenie systematicky spochybňuje. “Pán Valko v tom mal významený vplyv, členovia rady sa spoliehali na jeho názor.”

13:14 „Neberte nám Markízu!“ skandoval pred devätnástimi rokmi rozhorčený dav pod oknami televízie v Záhorskej Bystrici.

Súvisiaci článok Kočner chcel ovládnuť Markízu za mečiarizmu. Čo hovoria aktéri kauzy dnes Čítajte 

Niekoľkodňovú revolúciu na podporu televízie Markíza spustila kauza Gamatex 15. septembra 1998. Len desať dní pred parlamentnými voľbami.

Prečítajte si, o čom bola kauza Gamatex.

13:09 Agh začína rozprávať o kauze Gamatex z roku 1998, zatiaľ ide o všeobecne známe informácie o tom, že Pavol Rusko odmietal uznať pohľadávku ESPÉ Študia Siloša Pohanku, ktorú nakoniec kúpila Aghova a Kočnerova firma Gamatex.

“Ja som sa poznal s pánom Čongrádym, ktorý poznal pani Volzovú a pána Valka,” tvrdí Agh. Rozprávali sa, ako to riešiť. “Rozprávali sme sa, že keby nám pani Volzová uznala pohľadávku, dalo by sa to riešiť exekúciou. Málokto vtedy vedel, že sa dá exekvovať obchodný podiel.”

“Zamestnanci pani Volzovú neprijali, zabarikádovali sa v štúdiách, začali vysielať a zvolávať ľudí,” hovorí Agh. Naráža na známy happening “Zachráňte Markízu”.

13:05 Ruska poznám od roku 1998, keď sme riešili kauzu Markíza. Stretli sme sa viackrát pri rokovaniach. “Iný vzťah s ním nemám.”

“Pána Kočnera poznám od 90. Rokov, robili sme spolu túto kauzu (Markíza) a sporadicky sa stretávame. Naposledy som ho videl pár dní pred jeho zadržaním (v júni 2018, pozn. red.).”

13:02 “Dôvody na odpretie výpovede u mňa sú vzhľadom na moje stíhanie, napriek tomu vypovedať chcem a budem,” reagoval Agh na úvodné poučenie.

Súd povolil Aghovi používať vlastnoručne napísané poznámky a dokumenty z trestného konania. Prokurátor sa hneď pýta, či si poznámky pripravol sám. “Áno, sám,” reaguje Agh.

Ide vôbec o prvé verejné prezentovanie názoru Štefanom Aghom na kauzu zmenky.

12:54 “Ide o dôkaz, ktorý môže mať zásadný význam aj pre obhajobu, pre zachovanie práva na obhajobu sa nebudú čítať tieto listiny, mohli byť predložené skôr,” povedal predseda senátu o čítaní prepisov komunikácie medzi Aghom a Kočnerom.

Znamená to, že sa nebudú čítať. Čítať by sa nemali ani na budúci týždeň, ale až neskôr, keď si ich preštudujú obvinený Agh a obžalovaný Kočner a ich obhajcovia.

“Súd sa rozhodne, či potom zopakuje výsluch svedka (Agha),” povedal predseda senátu.

Obhajca Michal Mandzák: “Vzhľadom na závažnosť tejto komunikácie navrhujem odročiť výsluch svedka Agha.” Predseda senátu okamžite reaguje, že výsluch sa vykoná. Prokurátor reaguje, že nevidí dôvod na zrušenie výsluchu: "Ak bude potreba potom, môžeme ho doplniť (zopakovať).” Ani podľa právnikov televízie nie je nevyhnutné výsluch odložiť.

12:49 Štefan Agh dorazil na súd, o chvíľku bude pokračovať hlavné pojednávanie.

12:25 Keď prokurátor upozornil na nový dôkaz, komunikáciu Kočnera s Aghom, padla otázka, či Agh predsa len na súd dorazí.

“Áno, už som na ceste,” odpísal denniku Sme Štefan Agh, či príde vypovedať.

11:28 Predseda senátu prerušil hlavné pojednávanie do 12.55 hod. Bude nasledovať výsluch Štefana Agha a senát má rozhodnúť, či sa predtým prečíta prepis komunikácie medzi ním a Kočnerom.

Výpoveď Anny Hausknotzovej

11:27 O slovo požiadala šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich: “Svedkyňa potvrdila, že odňatie licencie nehrozilo a ide o vyfabrikovaný príbeh pána obžalovaného v rámci legendy o vymyslených zmenkách. Žiadna hrozba tu nebola.”

Predseda súdu ukončil výsluch svedkyne.

11:25 Podstatou výsluchu Hausknotzovej je zjavne ukázať, že Markíze nehrozilo odňatie licencie a ani zamietnutie predĺženia licencia. Práve tieto hrozby Rusko spomína ako súčasť príbehu, prečo podpísal údajné zmenky.

Rusko vo vyjadrení k výsluchu zhrňuje, že hrozba bola reálna. “Bola v tom politika. Ak sa vlastnícka šturuktúra zmení, musíte to nahlásiť. Ak by to neodsúhlasila alebo by držiteľ licencie nepožiadal o súhlas, tak by rada licenciu odňala. Preto sme postupovali tak, ako sme postupovali,” povedal Rusko.

11:21 Pýta sa právnik TV Markíza Daniel Lipšic: “Existovala analýza rady k možnosti exekúcie Gamatexom?” Svedkyňa odpovedá, že si nespomína.

Poskytoval Ernest Valko ako člen rady niekedy právne služby účastníkom konania pred radou? “Neviem o tom, nepočula som, že by sa niekto na jeho kanceláriu obrátil.”

11:19 Otázky kladie Rusko. Je súčasťou podmienok televíznej licencie aj majetková štruktúra spoločnosti? “Áno, pretože v tých podmienkach sa to uvádza,” odpovedá svedkyňa.

Čiže náhla zmena majiteľa televízie bez súhlasu rady mohla viesť k odňatiu licencie?” pýta sa Rusko. To bol majiteľ licencie naozaj povinný oznámiť a ak to neoznámil, odňatie bolo možné.

11:15 Mandzák sa pýta na proces predlžovania licencií. Mandzák poukazuje, že vo výpovediach svedkyne sú rozpory. V prípravnom konaní (pred policajtom) vypovedala, že v zmluve o pohľadávke Siloša Pohanku sa angažoval aj Valko, na súde tvrdí, že nie. “Pán Valko ako člen rady navrhol, že nie nové konanie, ale to konanie bude prerušené, aby sa doplnili podklady,” vysvetľuje rozpor.

Čo ste mysleli pod slovom angažoval? “Čo sa týka zmluvy s Pohankom, o tom nič neviem,” reaguje. Čo ste mysleli angažovať sa, zopakoval otázku predseda senátu.

“Ja som iba povedala, že on ako právnik navrhol, že nemusí byť nové konanie a prerušenie, s tým, že sa dožiadali podklady od všetkých žiadateľov, nielen od Markízy,” odvetila.

11:13 Nasledujú otázky obhajoby. Pýta sa Michal Mandzák, zástupca Kočnera. Viete sa vyjadriť, či sa Valko angažoval v zmluve s pánom Pohankom? “Nie, neviem o tom. Mne bolo povedané, že právnikom pána Kočnera je pán Agh,” odpovedala.

Pani svedkyňa, na akých pozíciách ste pracovali? “Rada sa formovala na zelenej lúke po rozdelení Československa, bola som tam najprv sama, potom som štyri-päť rokov robila šéfku licenčného odboru od 1995 do 2000. Potom som dala výpoveď a išla som,” povedala.

11:06 Aká bola pozícia pána Kočnera a Agha v súvislosti s radou? “Nikdy som s nimi nebola zoznámená, až na to, že som ich videla na chodbe licenčnej rady a bolo mi povedané, že toto je pán Kočner, ktorý získal pohľadávku a toto je právnik pán Agh,” vysvetľuje.

“Ak prišli, hovorili s predsedom rady.” Vplývali na činnosť rady? “Neviem o tom, nikdy som o tom nikto nezmienil.”

11:01 "Hrozilo odňatie licencie Markíze?" pýta sa prokurátor.

“To by musela tá spoločnosť porušiť všetko možné,” povedala svedkyňa. Podľa nej odňatie licencie nehrozilo. “Rada sa tým nezaoberala.”

Svedkyňa vysvetľuje odnímanie licencií, nepamätá si, že by sa niekedy v 90. rokoch odnímali licencie komerčným televíziam. V rádiách áno.

11:00 Siloša Pohanku som stretla na premiéra filmu o jeho otcovi, bola som s ním v pracovnom vzťahu. Bol to príjemný a kultivovaný človek, sem-tam som sa s ním porozprávala o hocičom.

“Opýtala som sa ho, naozaj ste tú pohľadávku predali za korunu?” “Áno.” “Ľahko sa vám podpisuje zmluva, keď máte pištoľ pri hlave,” tvrdí Hasknotzová o tom, čo jej vraj povedal Pohanka.

Pohankova firma ESPÉ Studio predala pohľadávku proti Markíze firme Gamatex, ktorú vlastnili Marian Kočner a Štefan Agh. “Bolo jasné, že ho o to obrali,” vypovedá svedkyňa.

10:55 Šanta sa pýta na Ernesta Valka, ktorý je jedným z dvoch ľudí, ktorí podľa Ruska by mohli dosvedčiť existenciu zmeniek. V roku 2010 ho zabili lupiči.

“Bol to člen rady, keď sme sa videli na chodbe, pozdravili sme sa. Keď prišli dokumenty na radu, tak som ich musela rozmnožiť a dať im ich,” povedala.

10:54 S pani Volzovou som mala priateľskejší vzťah, tvrdí. “Bola jedna milá usmievavá pani a pán Rusko..., pán Rusko bol normálny žiadateľ, choval sa korektne,” hovorí svedkyňa o Volzovej a Ruskovi.

“Pani Volzová sa občas aj poplakala, že ju pán Rusko k ničom nepustí, také veci medzi nimi, to bolo v roku 1996-97,” rozpráva Hausknotzová. Vysvetľuje, že Rusko ju z procesov vyčlenil, hoci bola polovičnou vlastníčkou. “Ona zabezpečila financovanie, bankový prísľub,” tvrdí svedkyňa.

10:52 Hausknotzová vysvetľovala udeľovanie televíznej licencie pre Markízu. V 90.rokoch totiž Markíza požiadala o licenciu, ale jej ju nevydala, pretože priložili výpis z obchodného registra, kde Volzová nebola uvedená ako spoločníka.

Pozastavili licenčné konanie a rada povedala, že môže ísť o podvod. Týžeň na to radu odvolali, vysvetľuje svedkyňa. Nová rada potom povedala, že nepôjde o nové konanie, ale stačí, aby záujemcovia doplnili predchádzajúcu žiadosť. Po doplnení dostala Markíza licenciu.

“Fak to bol dobrý projekt, dobre financovaný,” tvrdí Hausknotzová. Prokurátor sa pýta, či vnímala nejaké zákulisné informáciie o ohrození vysielania Markízy. “Nie,” odpovedala.

Hausknotzová tvrdí, že boli telefonáty politikov, jeden za a jeden proti.

10:32 Pojednávanie pokračuje. Nasleduje výsluch Anny Hausknotzovej, ktorá v rozhodnom čase pracovala pre televíznu licenčnú radu.

10:24 Situácia v sieni sa upokojila, komunikácia sa čítať nateraz nebude. Je krátka prestávka.

Prokurátor reaguje pre novinárov na predloženú komunikáciu. Nechce ju komentovať. Nepovedal, či ide o prepisy správ, v ktorých sa zmieňuje slina, slintoš.

Prokurátor navrhuje, aby sa komunikácia čítala najneskôr popoludní, keď príde Agh. “Ak nepríde, jeho prítomnosť zabezpečíme, máme na to páky” reagoval Šanta na otázku, či sa po predložení prepisov komunikácie neobáva, že Agh nepríde. Súd má právomoc nechať ho zadržať a predviesť na súd políciou. Ani v súdnych kuloároch sa zatiaľ obsah komunikácie nešíri, je pravdepodobné, že jej obsah sa teda dozvieme najskôr popoludní.

10:13 Obhajca Marek Para navrhuje, aby sa prepis komunikácie nedostal do médií. “Médiá to sledujú,” oponuje Šanta.

Para žiada, aby súd zaviazal prokurátora, nech sa vyjadrí, či ide o všetkú komunikáciu, odkedy ju má a či bude predkladať ďalšie komunikácie.

Para namieta, že takéto postupné predkladanie nových dôkazov je zasahovanie do práva na obhajobu. Žiada, aby súd zaviazal prokurátora, nech vysvetlí, ako sa ku komunikácii dostala. “Všetko sa dozviete, keď príde čas,” reaguje s úsmevom Šanta.

“Nebudeme vyzývať prokurátora, aby niečo súdu predkladal. Súd sa musí vysporiadať so všetkým, čo bolo predložené oboma stranami. Súd sa vyjadrí, či nejaký dôkaz vykoná alebo nevykoná. Toto je postoj a zodpovednosť súdu,” reaguje predseda senátu na námietky Paru.

10:06 Výsluch svedkyne sa skončil, hlavné pojednávanie plynulo pokračuje ďalej.

Šanta predkladá komunikáciu medzi Aghom a Kočnerom z inej trestnej veci. Navrhuje čítanie komunikácie.

“Je zaujímavá,” komentoval komunikáciu medzi Aghom a Kočnerom prokurátor Šanta. “Nekomentujte,” napomenul ho predseda senátu. Senát sa práve radí, či sa bude komunikácia čítať.

“Nebude to ľahké čítanie,” povedal predseda senátu.

"Účtovníctvo bolo vinou pani Volzovej v katastrofálnom stave, neúčtovali sa tam miliardové položky a nie je dôveryhodné z neho vychádzať. Nevedel som, že tam patria avaly zo zmeniek."

Pavol Rusko

10:05 O slovo požiadala šéfka právneho oddelenia Lucia Tandlich a vysvetľuje, prečo sa Rusko mýli. Rusko sa v reakcii na chvíľku uškrnul.

Tandlich vysvetľuje, že bolo zodpovednosťou Ruska ako konateľa spoločnosti, aby dal účtovníčke podklady na riadne vedenie účtovníctva. Vysvetľuje, že to platí aj o pohľadávke ESPÉ Študio a navyše, tá sa uvádzala v účtovníctve firmy STS, takzvanej “veľkej Markízy”.

Výpoveď svedkyne Anny Miklošovičovej

10:04 Rusko dostal slovo, aby sa vyjadril k celému výsluchu. “Dokazuje to, čo som hovoril. Že účtovníctvo päť rokov neodrážalo vzťah medzi Markízou a STS, neúčtovalo sa to nie jej vinou. Nebol zaúčtovaný záväzok voči spoločnosti ESPÉ Štúdio (Siloša Pohanku), nebola tam exekúcia voči televíznemu podniku,” vysvetľuje.

“Účtovníctvo bolo vinou pani Volzovej v katastrofálnom stave, neúčtovali sa tam miliardové položky a nie je dôveryhodné z neho vychádzať. Nevedel som, že tam patria avaly (ručenia) zo zmeniek,” zhrnul Rusko.

10:03 O slovo požiadal obhajca Michal Mandzák, chce opäť predložiť svedkyni nejaký dôkaz zo spisu.

Ide o prílohu k účtovnej závierke k 31. 12. 2001. Poukazuje na to, že v nej je uvedená poznámka o zmluve medzi Markízou a STS. Podieľali ste sa na spracovaní tejto prílohy? “Nie,” odpovedá.

Žiadal od vás niekto podklady, aby niekto iný mohol spracovať túto prílohu? “Finančná riaditeľka Radka Doehring alebo audítorská spoločnosť, presne si to nepamätám,” povedala.

9:55 Pýtajú su sudcovia. Stretli ste sa s pánom Kočnerom? “Iba raz, keď za mnou prišli aj so Štefanom Aghom do kancelárie, aby som pripravila účtovníctvo na odovzdanie. Prišla aj pani Volzová,” odpovedá Miklošovičová.

Aký mali pani Volzová a Rusko koncom 90. rokov vzťah? “Nevnímala som to ani pozitívne ani negatívne, vnímala som ich ako konateľov spoločnosti, či mali dobré alebo zlé pracovné vzťahy, to ja neviem posúdiť. Ani som to nezisťovala a nebol na to dôvod, myslím si, že mali štandardné vzťahy,” odpovedala svedkyňa.

9:50 “Otázka sa nepripúšťa,” informuje predseda senátu. Svedkyňa podľa neho musí rozprávať o svojej práci, o tom, čo vnímala vlastnými zmyslami, nie teoretické otázky o tom, čo by bolo keby, vysvetľuje.

9:49 Obžalovaný Rusko dostal slovo, aby sa pýtal. Čo bolo obsahom spolupráce medzi Markízou a STS? “Neviem,“ odpovedá svedkyňa.

Videli ste zmluvu medzi nimi? “Nie,” povedala.

Rusko sa vypytuje, ako by sa účtovali rôzne vzťahy medzi Markízou a STS. Miklošovičová opakuje, že nemá k tom podklady a ťažko sa k tomu preto vyjadruje. Rusko sa svedkyni vypytuje na to, či musela byť zaúčtovaná exekúcia televízneho podniku firmou Gamatex.

Nie sme na skúškach z exekučného práva.

Daniel Lipšic

V súdnej sieti je veľký rozruch, lebo rozprávajú právnici jeden cez druhého. Predseda senátu upokojuje situáciu. Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic reaguje, že “nie sme na skúškach z exekučného práva”, druhý zástupca televízie Tomáš Kamenec dodáva, že svedkyňa je odborníčka na účtovníctvo, nie exekučné právo.

Rusko sa otázkou snažil ukázať, že exekúcia zaúčtovaná nebola a tak sú účtovné doklady nehodnoverné. Prebieha krátka porada senátu, či otázky o exekúcii na svedkynu pripustiť.

9:47 Mandzák opäť poukazuje na rozpor: "Teraz ste vypovedali, že ste účtovníctvo neviedli podľa pokynov pani Volzovej. V prípravnom konaní ste uviedli, že ste ho viedli podľa jej pokynov, poukazuje Mandzák."

“Výraz pokyn som chápala a chápem tak, že ona mi doniesla podklady a doklady, ale nie tak, že ona mi dávala pokyny, ako mám konkrétne účtovať, to som postupovala podľa predpisov,” hovorí Miklošovičá mierne zvýšeným hlasom.

Je zjavné, že náznak toho, že neúčtovala podľa zákona, ale podľa subjektívnych pokynov nadriadenej, jej nie je príjemný.

9:39 Mandzák poukazuje, že svedkyňa vypovedá rozporne so svojím výsluchom z prípravného konania (policajného vyšetrovania). Žiada preto, aby sa prečítala aj jej výpoveď odtiaľ. Rozpor sa týka toho, že na polícii Miklošovičová presne uviedla, kedy s Volzovou ukončila spoluprácu (v roku 2001), teraz na súde to spresniť nevedela.

“Neviem vám povedať, čo je pravda, musím sa doma pozrieť, kedy sme konkrétne ukončili spoluprácu. Je to 18 rokov,” reagovala na rozpor. “Myslím si, že to bolo v roku 2001,” dodala.

9:38 Mandzák chce prečítať súvahu k 31. 12. 2000, predseda senátu mu to dovolil: "Pripravovali ste podklady k tejto súvhy?"

“Tie podpisy sú moje. Áno pripravovala som podklady,” odpovedala svedkyňa.

Mandzák sa pýta na poznámku v sekcii ďalšie záväzky, že “spoločnosť je v súdnych sporoch s bývalými zamestnancami”. “Tento materiál, táto príloha k účtovnej závierke, ten som určite nerobila ja, tieto poznámky,” reagovala Miklošovičová. “Zrejme to robili audítori, ale neviem vám povedať, kto to robil,” odpovedá.

Je pravdepodobné, že Mandzák sa takto snaží ukázať, že svedkyňa nevedela o súdnych sporoch a iných podmienených záväzkoch Markízy a teda nemusela vedieť ani o zmenkách a jej vyjadrenie je preto bezpredmetné.

9:34 Mandzák predkladá svedkyni znalecký posudok, ktorý je súčasťou trestného spisu. Nie je jasné, o aký posudok ide. Máte o tomto posudku vedomosť? “Nie, nemám,” odpovedá Miklošovičová. Súčasťou posudku sú aj listiny, ktoré podpisovala ona a Volzová. “Je to z júna 1998, neviem, zrejme je to priebežná súvaha alebo výsledovka. Neviem vám povedať. Zrejme o to niekto požiadal. Neviem, prečo sa požadovala takáto priebežná,” odpovedá na otázku Mandzáka, prečo listinu spísala. Je tam nejaký záväzok, pýta sa Mandzák.

“Musel by byť účtovaný na nejakom záväzkovom účte,” vraví Miklošovičová a číta výkazy. “Je tu nejaký záväzok 9-tisíc korún.” Bola v tejto evidencii zaúčtovaný záväzok voči Silošovi Phánkovi? Dala vám pani Volzová podklady k tomuto záväzku? “Nie,” odpovedá.

9:28 Nasledujú otázky Kočnerovho obhajcu Michala Mandzáka. Pýta sa na zmenu spôsobu účtovania, ktorá nastala vo vzťahoch k účtovaniu vzťahov medzi Markízou a Slovenskou televíznou spoločnosťou (STS). Markíza bola držiteľom televíznej licencie, STS výrobcom obsahu (programov) pre Markízu.

Viedli ste účtovníctvo podľa pokynov pani Volzovej? “V prvom rade som viedla účtovníctvo podľa zákona a predpisov tak, ako sa viesť má, účtovné doklady mi predkladala pani Volzová,” odpovedala Miklošovičová.

Mali ste vedomosť o súdnych sporoch, ktoré viedla Markíza? “Nejaké súdny spory, ktoré bolo treba účtovať a o ktorých by ma pani Volzová informovala, tak nie, skôr z médií som sa dozvedela,” povedala.

9:22 Po prokurátorovi sa začal otázky pýtať Ruskov obhajca Marek Para. Aj on sa pýta, či mali byť zmenky účtované. “Neviem, bolo by zavádzajúce, keby som vám teraz povedala, ako by sa mali účtovať. V praxi som o nich nikdy neúčtovala. Ak by som ich dostala, aby som ich účtovala, tak by som hľadala riešenie a radila sa s daňovým poradcom,” odpovedá.

Aký vzťah máte teraz s pani Volzovou? “Žiaden. Nevidela som ju odkedy som odovzdala účtovníctvo Markízy,” povedala.

9:21 “Osobné vzťahy tam neboli žiadne, na pracovné vzťahy sa nemôžem sťažovať. Ak som za ním išla, že predpis vyžadoval jeho podpis, tak som nemala s ním problém, vyšiel mi v ústrety, kontaktovala som ho cez sekretariát,” povedala Miklošovičová o svojom vzťahu s Ruskom.

Ak by sa zmenky v roku 2000, resp. 2001 objavili v Markíze, ako by sa účtovali? “Neviem. Ak by sa zmenky objavili, tak by som to riešila s daňovým poradcom. Neviem sa teraz vyjadriť k tomu, ako by som to v tom čase účtovala,” odpovedala na otázku prokurátora.

9:14 "Nemám vedomosť o tom, že by niekto ohodnocoval Markízu alebo televíznu licenciu," odpovedá účtovníčka prokurátorovi Jánovi Šantovi.

“Ani audítorská spoločnosť a ani vtedajší daňový úrad nezistil nezrovnalosti, nemám vedomosti o výhradách ani zo strany pani Vozlovej,” odpovedá Miklošovičová na otázku, či sa stretla s výhradami k svojej práci.

Prokurátor tým smeruje k vyjadreniu Ruska z predchádzajúcih dní, ktorý tvrdí, že účtovníctvo televízie pod vedením Volzovej nebolo v poriadku. Práve zlým stavom účtovníctva Rusko vysvetľuje, prečo sa rozhodol nedať do neho ani údajné zmenky.

9:07 Hlavné pojednávanie sa začalo, vypovedá účtovníčka Anna Miklošovičová. Pracovala pre Markízu, keď ju koncom 90. rokov viedla Sylvia Volzová, obchodná spoločníčka Pavla Ruska.

"Zmenky som nikdy nevidela, nikdy mi ich nedala zaúčtovať," vypovedá Miklošovičová. Dozvedla sa o nich z médií a od polície, keď ju predvolali vypovedať.

Účtovali ste v Markíze iné zmenky, keď ste tam pôsobili? “Nie, o žiadnych zmenkách sa v tejto spoločnosti neúčtovalo,” povedala Miklošovičová.

8:35 Novinári sa postupne schádzajú, čo uľahčuje bezpečnostnú kontrolu. Novinári totiž prichádzajú priebežne a justičná stráž ich aj priebežne kontroluje.

Napríklad v pondelok prišli novinári všetci naraz už okolo 7.00 hod. a nakoniec začali do budovy vchadzat až o 8.00 hod. a justičná stráž ich púšťala v trojiciach, aby ich skontrolovala.

V stredu tretím dňom pokračuje hlavné pojednávanie v prípade obžaloby na podnikateľa z mafiánskych zoznamov polície Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska.

Prokurátor ich viní z falšovania štyroch zmeniek televízie Markíza za 69 miliónov eur a marenia spravodlivosti.

Súvisiaci článok Rusko spochybňuje účtovníctvo, Kočner žiada presun procesu Čítajte 

Hlavné pojednávanie sa začalo v pondelok 22. júla.

V pondelok vypovedal obžalovaný Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.

Prokurátor Ján Šanta prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise. Spochybňuje to hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, aby presvedčili o pravosti cenných papierov.

V utorok sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, podľa Ruska to nie je podstatné, lebo vraj ich tam nedal zapísať zámerne.

Ide o prvý proces, v ktorom Kočner vystupuje ako obžalovaný; štátne orgány ho 25 rokov chránili. Kočner je obvinený z ďalších piatich zločinov, prevažne ekonomických. Stíhaný je však aj za objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela jeho snúbenica.

Bývalý minister hospodárstva a spolumajiteľ najsledovanejšej televízie Markíza Rusko je zas obžalovaný aj za objednávku vraždy niekdajšej obchodnej spoločnícky Sylvie Volzovej, čo údajne tiež súvisí s majetkovými nezhodami o Markízu.

Ako bude prebiehať streda 24. júla?

 • Novinári sa pripravujú najmä na výpoveď Štefana Agha, ktorý je Kočnerovým obchodným partnerom, v samostatnom konaní je tiež stíhaný za falšovanie zmeniek. Agh je tiež bývalým príslušníkom ŠtB a spolupracovníkom SIS. Vypovedať začne o 13.00 hod,
 • v stredu majú vypovedať aj ďalší svedkovia - Anna Hausknotzová, Anna Miklošovičová, ale predvolaný je aj veľkopodnikateľ Milan Fiľo. Pravdepodobne nepríde, súdu sa nevrátila doručenka z jeho predvolania,
 • ak zvýši čas (napr. pre neprítomnosť svedkov), budú čítať listinné dôkazy (znalecké posudky, doklady a pod.),
 • Pavol Rusko bude prítomný, má právo pýtať sa čokoľvek každého zo svedkov a vyjadrovať sa k ich výpovediam,
 • Marian Kočner nepríde, ešte minulý týždeň požiadal, aby súd konal v jeho neprítomnosti a súd to akceptoval na celé hlavné pojednávanie,
 • senát sa možno vyjadrí k návrhu obhajcu Kočnera, aby sa pojednávanie presunulo do väznice v bratislavskom Justičnom paláci; tvrdí, že Kočner je ochotný vypovedať, keď sa presunie pojednávanie z Pezinka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 38 507
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 897
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 655
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 9 275
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 129
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 955
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 274
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 918
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 718
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 607
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odberné miesto v električkách Dopravného podniku Bratislava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

13 h
Policajti zatýkajú muža počas protestu proti väzneniu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v Jekaterinburgu.

Na protestoch zadržali už vyše 1 600 ľudí.

8 h
Publicista Matúš Ritomský.

Je opodstatnené interpretovať dianie pomocou psychiatrických diagnóz?

21. jan
Larry King zomrel vo veku 87 rokov.

Začiatkom roka ho hospitalizovali s covidom.

5 h

Neprehliadnite tiež

Utrhnuté bočnice mosta v Kysaku.

Kovové časti sú odtrhnuté, v strede konštrukcie je diera a drevo zhnité.

3 h
Riaditeľ zariadenia Arcus Juraj Briškár potvrdil nové úmrtia.

Zariadenie má vyše sto nakazených. Trnka: Možno došlo k zlyhaniu vedenia.

3 h