Bratislava sa chystá na vyhlásenie stavu klimatickej núdze. Mestský splnomocnenec pre životné prostredie Andrej Kovarik tvrdí, že v rámci prípravy na klimatickú zmenu bude treba regulovať dopravu, vymieňať cesty a fasády a upraviť brehy Dunaja. Bratislava má podľa neho obrovskú výhodu oproti ostatným mestám.
Podľa nových výskumov bude v Bratislave v roku 2050 podobná klíma ako v austrálskej Canberre. Budú v meste rásť palmy?
Áno, v meste sa budú vyskytovať aj iné exotické druhy. Tie nové pomery sú nepredstaviteľné.
Ako bude vyzerať život v meste?
Ak sa naplnia tieto scenáre, nebude to len otázka života v Bratislave, ale života v celom stredoeurópskom priestore. Budeme poznamenaní zásadnými krízami, aj migračnými.
Musíme sa pripraviť na prívalové zrážky alebo zase druhý extrém, čo je sucho. Pravidelne sa u nás budú vyskytovať vlny horúčav.
Keď u nás bude okolo 45 stupňov, čo je, žiaľ, pravdepodobné, v meste sa nebude dať existovať. Mali by sme sa začať dívať na rozvoj mesta a verejné priestory úplne inak, aby sa vedeli prispôsobiť takejto dramatickej zmene klímy.

Ako sa mestá môžu prispôsobiť zmene klímy?
Masívnou zmenou povrchov, fasád, zvýšením podielu zelene v meste. Musí to byť systematická snaha, ktorá sa bude začínať na novo rekonštruovaných uliciach, ktoré sú dnes v horšom stave. Musíme dostať zeleň prakticky všade, kde je to možné.
Ďalej sú to nové limity, mali by byť povoľované len energeticky pasívne domy. Ak sa pri takýchto budovách využijú aj ďalšie prvky ako zelená strecha alebo zvislá zeleň, tak tieto budovy budú tiež ochladzovať prostredie okolo seba.
Je potrebná aj regulácia dopravy. Mestská hromadná doprava je jediný udržateľný nástroj na prepravu väčšieho počtu ľudí. Individuálna automobilová doprava nikdy vo veľkom meste nebude možná. Ja napríklad auto ani nemám.