BRATISLAVA 13. mája (SITA) – Doktorandi by nemali platiť školné. Myslí si to poslankyňa SMK Erzsébet Dolník. Predložila preto pozmeňujúci návrh na vypustenie tých ustanovení z návrhu zákona o študentských pôžičkách, ktoré upravovali platenie aj za túto formu štúdia. Mladí odborníci sú prínosom pre univerzity a ďalšia finančná záťaž by bola pre nich demotivujúca, dodala. Dolník predložila aj pozmeňujúce návrhy, ktorými by sa zvýšila sankcia pre študentov, ktorí študujú dlhšie ako je štandard. Zároveň chce, aby školy dostávali na týchto študentov nižšie dotácie. Dolník tým chce zabezpečiť, aby sa pre univerzity nestalo výhodné, keď jej študenti opakujú ročník.
Poslanec za Smer-SD Milan Murgaš navrhol vypustiť z návrhu zákona ustanovenia, ktoré hovoria o povinnom financovaní súkromných VŠ zo štátneho rozpočtu. V prípade schválenia jeho pozmeňujúceho návrhu sa zachová súčasný stav, ktorý umožňuje financovať aj súkromné vysoké školy, avšak pri zachovaní určitých pravidiel. „Ak tak urobíme, zamedzíme hrubej diskriminácii verejných vysokých škôl na trhu vzdelávania,“ dodal. Murgaš ďalej povedal, že vytváranie celoštátneho registra vysokoškolských učiteľov je neopodstatnené a preto príslušné ustanovenia navrhol vypustiť. Navrhol ďalej, aby rektor mohol rozhodnúť o výške školného prípadne jeho odpustení pre doktorandov.
Poslankyňa Eva Rusnáková (SDKÚ) predložila viacero pozmeňujúcich návrhov týkajúcich sa študentov so zdravotným postihnutím. Jej návrhy by im mali vysokoškolské štúdium viac sprístupniť.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský po vystúpení poslankyne ANO Beaty Brestenskej, ktorá kritizovala návrh zákona uviedol, že „skĺzava do demagogickej politickej roviny“. Vyčítal jej, že sa nevenuje vecným problémom ale snaží sa takto získať politické body. „Nepomôže vám to,“ uviedol Hrušovský.
Poslanci dnes budú rokovať, kým neuzavrú rozpravu k zákonu o študentských pôžičkách. Ústne sa do rozpravy prihlásili ešte traja poslanci. Na základe dohody sa v pléne zídu opäť v utorok o 11:00. Najprv by mali v utorok v prvom čítaní rokovať o novele stavebného zákona a potom by mali rozhodnúť o novele zákona o rodičovskom príspevku.
sy;pr;mt;ve