SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Tóthova výpoveď je otázna, polícia ho doma nezastihla (minúta po minúte)

Súd pokračoval piatym dňom.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Súd s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom pre zmenky sme sledovali minútu po minúte:

15:30 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. Podrobné spravodajstvo zo súdu prinesieme čitateľom SME aj v stredu.

Skryť Vypnúť reklamu

15:14 “Súd teraz nemá potrebu o ničom rozhodovať,” začína hovoriť Klemanič o komunikácii medzi Kočnerom a Bödörom a Kočnerom a Aghom.

“Súd rozhodne v čase, kedy to považuje za vhodné. Ani nevieme, či svedok Tóth sa dostaví. Taká je situácia,” reagoval Klemanič.

Pojednávanie sa končí.

15:08 Predseda senátu Klemanič informoval, že predvolanie Tóthovi nebolo doručené, preto požiadali o jeho doručenie políciu. Tá však 24. júla poslala vyrozumenie, že ani oni ho nezastihli doma. Jeho syn im povedal, že Tóth je v zahraničí. Tóth mal prvýkrát svedčiť pred súdom proti Kočnerovi.

Klemanič tiež informoval, že nepríde ani druhý svedok Jozef Dučák. Emailom poslal ospravedlnenie, že je v zahraničí.

“Je 20-30 percentná pravdepodobnosť, že keď sa doručuje políciou, tak svedok príde, lebo príbuzný mu povedia. Môže sa stať, že zajtra žiaden svedok nepríde,” povedal Klemanič

Skryť Vypnúť reklamu

15:04 Predseda senátu prerušil obhajcu v čítaní. “Bude sa pokračovať kedykoľvek nabudúce,” povedal Klemanič.

14:58 Stále sa číta 12-stranová genéza.

14:36 Pojednávanie pokračuje, obhajoba číta zmluvu o prevode obchodného podielu medzi Ruskom a firmou ARJ podnikateľov Fiľa a Kováčika.

Senát stále nepovedal, či sa bude čítať komunikácia medzi Kočnerom a Bödörom a medzi Kočnerom a Aghom.

Predseda senátu Klemanič dovolil obhajobe čítať 12-stranovú genézu celej kauzy.

14:17 “Keď to takto pôjde ďalej, tak to...(Šanta síce myšlienku nedokončil, ale vyplýva z jeho ďalšieho vyjadrenia, že chcel povedať, že tu budeme dlho),” hovorí Šanta. Dáva námietku, aby sa nečítali nesúvisice časti dokumentov.

Pripomína znenie Trestného poriadku, podľa ktorého sa majú čítať časti dokumentov, ktoré majú priamu väzbu na proces a dokazovanie. Zákon zároveň hovorí, že proces sa nemá predlžovať nesúvisiacimi prejavmi.

Skryť Vypnúť reklamu

“Ako vidíme, pán obžalovaný sa vyjadruje k prečítaným listinám, tak to asi má pre neho zmysel,” oponuje predseda senátu Klemanič. Hovorí, že aj on preferuje čítanie dôležitých častí dokumentov, ale je to právo obžalovaného a obhajoby čítať aj celé dokumenty.

Následne bola vyhlásená krátka prestávka.

14: 13 Prokurátor Šanta sa už hlási o slovo, čaká na “vyvolanie”, dokým Pohovej dočíta.

Obžalovaný Rusko vysvetľuje, že z podrobne prečítanej listiny podľa neho vyplýva, že s Volzovou sa veľmi ťažko komunikovalo.

“Od roku 1998 nebolo možné sa s ňou kontaktovať a komunikovať,” tvrdí. “Aj preto som jej nepovedal ako sa rieši Gamatex, pretože tam nebola žiadna dôvera a komunikácia.”

14:07 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic opravil obhajcu Martina Pohoveja, že priezvisko Sylvie Volzovej sa nečíta Volzová (ako sa píše), ale sa spodobuje ako Folzová.

Skryť Vypnúť reklamu

14:03 Obhajcovia čítajú celý obsah dokumentov, nielen ich kľúčové časti. Prokurátor pôsobí nervózne a študuje si Trestný poriadok. Zjavne sa pripravuje na podanie námietok. Nesúhlasne kýva hlavou.

13:55 Obhajcovia čítajú listiny, ktoré sa týkajú kauzy Gamatex a obchodných vzťahov medzi Ruskom a Sylviou Volzovou.

Prokurátor aj právni zástupcovia televízie počúvajú a priebežne si kontrolujú mobil. Atmosféra v súdnej sieni je pokojná.

13:39 “Určite vie niekto vybaviť aj úmrtný list na papieri, to však ešte neznamená, že ten človek zomrel,” opakuje Rusko svoju argumentáciu, že keď niečo nie je niekde zapísané, neznamená to, že to neexistuje.

Rusko je tiež obžalovaný za objednávku vraždy Sylvie Volzovej, pojednávanie v tejto veci je naplánované na september.

Skryť Vypnúť reklamu

13:35 Listiny začínajú čítať ohajcovia, vôbec prvýkrát počas piatich dní procesu hovorí pred súdom Kočnerov obhajca Martin Pohovej, ktorý doteraz nemal žiadne otázky a mlčal. Momentálne číta listiny.

13:32 Prokurátor dočítal listiny s výnimkou znaleckých posudkov, ktoré sa týkajú technického falšovania. Tie sa majú čítať neskôr. Dodal, že otvorený ostáva už len jeho návrh, aby sa prečítali prepisy správ medzi Kočnerom a Bödörom, a tiež Kočnerom a Aghom.

Rusko dáva zhrňujúce vyjadrenie k listiným dôkazom - tie podľa neho nič nedokazujú, pretože v nich nie sú zapísané ani iné dôležité skutočnosti.

Šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich komentuje, že nie je pravda, že CME by nevykazovala kauzu Gamatex vo výkazoch. Objavuje sa v každoročných hláseniach pre americkú Komisiu pre cenné papiere. (Podrobnosti sú uvedené tu >>>).

Skryť Vypnúť reklamu

13:27 O tom, či sa bude čítať komunikácia Mariana Kočnera s podnikateľom Norbertom Bödörom, ktorej prepis v utorok predložil prokurátor Šanta, súd stále nerozhodol.

13:20 Pokračuje čítanie listín. Prokurátor Šanta číta zmluvu o prevode obchodného podielu, ktorá sa týka kauzy Gamatex. V zmluve sa podľa prokurátora píše, že Rusko vyhlasuje, že nevie o žiadnych skutočnostiach, ktoré by v budúcnosti znamenali záväzok pre Markízu.

11:50 Bola vyhlásená prestávka do 13.15 hod.

Súvisiaci článok Kočner chcel ovládnuť Markízu. Čo s Ruskom hovorili v čase, keď prišli zmenky Čítajte 

11:48 Rusko ožil, keď prokurátor prečítal časť listu ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého exekúcia prebehla v poriadku, keď exekútor v rámci kauzy Gamatex postihol práva z televíznej licencie, ktorá nebola prevoditeľná. Hovorí, že je to dôkaz toho, že licencia bola ohrozená a Gamatex mal našliapnuté k tomu, aby licenciu nakoniec získal, a preto musel vystaviť zmenky.

Skryť Vypnúť reklamu

“Ja som presne vedel, prečo je to môj záväzok a prečo okolo toho nerobím tlačovku,” povedal Rusko.

“Vážený senát, prečítajte si fakty, tie hovoria, že licencia bola ohrozená,” povedal Rusko, “prišli by sme o ňu (licenciu, pozn. red.)”.

Šéfka právneho oddelenia Markízy Lucia Tandlich oponuje, že nejde o žiadne dobové stanovisko ministerstva, ktoré by dávalo nejaký názor k exekúcii televízneho podniku.

11:39 Pojednávanie pokračuje čítaním listín. Sudcovia počúvajú, Rusko tiež, nerobí si ani poznámky. Sem-tam čítanie preruší poznámka obhajcov alebo vyjadrenie Ruska, ktorý má právo sa ako obžalovaný vyjadriť ku každému prečítanemu dôkazu.

Najprv spochybňoval mimosúdnu dohodu so Sylviou Volzovou, kde sa jej ospravedlnil za verejnú kritiku. “Bolo to vynútené, ja som musel odhovárať obchodných partnerov, aby na ňu nepodávali trestné oznámenia,” povedal a opakuje, že Volzová podľa neho porušovala zákon.

Skryť Vypnúť reklamu

Reaguje aj na prečítaný znalecký posudok z roku 1999, ktorý ocenil Markízu na pár stotisíc korún (232-tisíc korún). Tvrdí, že v posudku ani nie je záväzok voči Silošovi Pohankovi. Opakuje, že to, že niekde niečo nie je uvedené, neznamená, že to neexistuje.

O slovo požiadala šéfka právneho oddelenia TV Markíza Lucia Tandlich, ktorá komentovala, že posudok potvrdzuje, že v roku 2000, v čase údajného podpisu zmeniek, nemala Markíza majetok, aby garantovala vyplatenie polmiliardových (v korunách) zmeniek za Ruska.

11:32 Pavol Rusko počas hlavného pojednávania spochybňuje dôveryhodnosť rôznych dokumentov s argumentom, že nezachytávali ani iné právne spory, nielen zmenky. No napríklad výročná správa CME za rok 1999 veľmi presne opisuje situáciu v Markíze, a to vrátane nezákonnej exekúcie, ktorú viedol Gamatex na televízny podnik.

Skryť Vypnúť reklamu
Výročná správa CME za rok 1999 veľmi presne opisuje situáciu v Markíze, a to vrátane nezákonnej exekúcie, ktorú viedol Gamatex na televízny podnik. Výročná správa CME za rok 1999 veľmi presne opisuje situáciu v Markíze, a to vrátane nezákonnej exekúcie, ktorú viedol Gamatex na televízny podnik.

11:12 Dnes už nepríde žiaden ďalší svedok, čítať by sa mali iba listiny. Keď dočíta prokurátor, začne čítať obhajoba.

10:54 Na pojednávaní je medzi verejnosťou aj advokát Norberta Bödöra Adrián Kucek. Denníku N povedal, že ho neposlal Bödör, ale do Pezinka prišiel, lebo v Bratislave mu zrušili pojednávanie a tento prípad je zaujímavý.

Dnes môže súd povedať, či a kedy bude čítať komunikáciu medzi Kočnerom a Bödörom o zmenkách.

10:52 Pokračuje pojednávanie, prokurátor číta korporátne dokumenty o Markíze a dokumenty z exekúcie v rámci kauzy Gamatex.

10:35 Je vyhlásená krátka 10-minútová prestávka.

Výpoveď Radky Doehring

10:34 O slovo požiadala šéfka právneho oddelenia televízie Lucia Tandlich.

Ja som v roku 2000 netušil, že budem predávať pod cenu.

Pavol Rusko v reakcii na Radku Doehring

Zhrňuje, že svedkyňa potvrdila, že v roku 2000 nikto nemohol predpokladať spojenie Markízy a Slovenskej televíznej spoločnosti a Markíza v tom čase nemala žiaden majetok, ručenie za zmenky preto bolo nezmyselné. Pripomína, že ak by zmenky existovali, mal ich Rusko vyplatiť sám z peňazí, ktoré dostal za podiel v televízii.

Skryť Vypnúť reklamu

10:33 “Ja som v roku 2000 netušil, že budem predávať pod cenu,” reaguje na názor Doehring, že cena, ktorú Rusko dostal, po započítaní údajných zmeniek, by bola neadekvátna nízka.

10:30 Rusko dostal priestor na záverečné vyjadrenie. “Svedkyňa potvrdzuje, že sme sa učili za pochodu a päť rokov sa stovky miliónov neúčtovali a nech mi je odpustené, že v roku 2000 som nepovažoval za potrebné zaúčtovať garančný záväzok zo zmeniek,” povedal.

Opäť naznačuje, že mal aj nejaký ďalší dôvod nezaúčtovať zmenky, ale nechce o ňom dnes hovoriť. To opakuje už niekoľko dní.

“Pani Doehring bola finančná riaditeľka v STS, do roku 2002 o spoločnosti Markíza Slovakia nemala žiadne konkrétne informácie okrem toho, čo sa dozvedela z výkazov,” povedal Rusko.

Opakuje, že licencia pre Markízu bola ohrozená a vraj sa pripravoval prechod licencie na Gamatex.

Skryť Vypnúť reklamu

Čisto číselne by sa mi v prípade, že by zmenky existovali, zdala neadekvátne nízka cena, za ktorú si podiel v Markíze predal.

Radka Doehring, bývalá finančná riaditeľka TV Markíza, odpovedala Pavlovi Ruskovi

10:20 Rusko chce zo svedkyne dostať vyjadrenie, že to, že nevedela o zmenkách, neznamená, že neexistovali. Je to názor, ktorý Rusko prezentuje od minulého týždňa. Otázky však kladie ako neprijateľné, pretože svedkyňu navádza na odpoveď.

“Vypovedala si, že o zmenkách si nevedela. Je to pravda?” opýtal sa Rusko. “Znamená to, že neexistovali?”

Prítomných táto výmena názorov pobavila. Sudca otázky nepripustil. Rusko sa začal radiť s obhajcami a nakoniec sa svedkyňe opýta, z čoho vychádza neexistencia zmeniek.

“Ekonomicky som nad tým premýšľala a čisto číselne by sa mi v prípade, že by zmenky existovali, zdala neadekvátne nízka cena, za ktorú si podiel v Markíze predal. Pretože po vyplatení zmeniek za polmiliardy korún by ti ostalo asi 60 miliónov korún (Rusko dostal 560 až 575 milióno korún, pozn. red.),” odvetila Doehring.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruska odpoveď zjavne zaskočila, Doehring tým totiž poukázala na nezmyselnosť jedného z argumentov obhajoby.

10:11 Mala si dostať informáciu o zmenkách odo mňa?, pýta sa Rusko. “Očakávala by som, že ty by si informoval výbor riaditeľov,” povedala Doehring.

10:07 Ako sa určila cena pre Kováčika a Fiľa? “CME si nechala spracovať ocenenie a vyšlo asi na osem miliárd korún,” hovorí Doehring. To isté vypoveda minulý týždeň bývalý riaditeľ televízie Václav Mika.

10:03 Začína sa pýtať Pavol Rusko. Pýta sa na zmluvu medzi Slovenskou televíznou spoločnosťou a Markízou Slovakia. “Fakturovalo sa na základe tejto zmluvy niečo Markíze,” pýta sa Rusko. “Presne neviem,” odpovedá svedkyňa.

V akej hodnote bol dodávaný program každoročne? “Bolo to rôznorodé. Neviem,” odpovedá Doehring. Boli to stovky miliónov korún? “Áno,” odpovedá.

Skryť Vypnúť reklamu

Rusko sa ďalej pýta, či mali byť tieto dodávky účtované vo firme Markíza Slovakia? “Tak to bolo nastavené, ja som si to nevymyslela. Nastavovala ich CME s tebou, predpokladala som, že toto je v rámci dohody, čo bude prefakturované. V roku 2001 sa to menilo,” odpovedá Doehring Ruskovi.

10:02 Mandzák spochybňuje účtovníctvo aj argumentom, že v účtovníctve Markízy Slovakia sa neviedli rezervy na súdne spory pre televízne reportáže. Doehring však oponuje, že boli zaúčované vo firme Slovenská televízna spoločnosť, ktorá vyrábala program a reportáže pre Markízu.

10:00 Prečo sa kupovala spoločnosť Gamatex? “Aby sa vysporiadala exekúcia a bolo tam ešte niekoľko súdnych sporov,” tvrdí Doehring.

Súvisiaci článok Vyplaví sa bahno. Kočner si písal s Bödörom aj o vyšetrovaní zmeniek Čítajte 

9:58 Mandzák sa pýta Doehring, prečo nebol v účtovníctve Makrízy záväzok voči Silošovi Pohankovi? “Pretože bol napadnutý a viedol sa tam spor,” odpovedala svedkyňa. Dodáva, že ani záväzok voči Gamatexu nebola v účtovníctve, keď Gamatex kúpil pohľadávku od Pohanku.

Skryť Vypnúť reklamu

9:55 Kedy ste sa prvýkrát oboznámili s účtovnou závierkou Markízy za rok 2000, pýta sa obhajca Michal Mandzák. “V roku 2001,” povedala. Podieľali ste sa na vytvoraní výkazov? “Nie,” odpovedá.

Kto to vypĺňal? “Najskôr účtovníčka,” hovorí Doehring. Mohol to vyplniť audítor? “Nie, pretože audítor je kontrolný orgán,” reaguje. “Ja som mala za to, že to vypĺňala účtovníčka."

Doehring ďalej vysvetľuje, že v Gamatexe bol jeden veľký záväzok za 35 miliónov korún firme Telekim Eurofilm. Bol tento záväzok splatený, pýta sa Mandzák. “Domnievam sa, že bol splatený pánom Kováčikom,” odpovedá Doehring. Kováčikova firma Forza totiž kúpila pohľadávku od firmy Telekim Eurofilm.

“V rámci dohôd sa tento záväzok neplatil,” reaguje Doehring. Mandzák sa pýta, či to bolo zachytené v písomných dohodách. “Neviem.”

Skryť Vypnúť reklamu

9:44 Para sa pýta na vzťahy s podnikateľmi Milanom Fiľom a Jánom Kováčikom. Doehring tvrdí, že mali len profesionálne vzťahy a stretávali sa na pôde Markízy.

Ako sa pani Volzová zúčastnila kauzy Gamatex, pýta sa Para. “Mám informácie len od pána Ruska a neskôr zo spisu. Pani Volzová uznala pohľadávku a z toho vznikla celá kauza,” povedala.

Bola Volzová pri urovnaní sporov aktívna či pasívna? “Pokiaľ viem, nebola vtedy na Slovensku,” odpovedá svedkyňa.

9:40 Doehring v reakcii na otázky obhajcu Paru vysvetľuje, koľko CME zaplatilo za podiel podnikateľom Jánovi Kováčikovi a Milanovi Fiľovi, išlo zhruba o 1,8 miliardy korún. Para tým zrejme smeruje k tomu, aby 80 miliónov korún za Gamatex vykreslil ako prinízku sumu.

9:36 Začína sa pýtať obhajca Marek Para.

Aké kroky evidujete po kúpe spoločnosti Gamatex k vyriešeniu sporov o licenciu? “Áno, ten súdny spor ďalej prebiehal a až v roku 2004 bol ukončený, bolo rozhodnuté, že zmluva pána Pohanku bola neplatná a prevod pohľadávky na Gamatex bol neplatný,” odpovedala.

9:35 Pavol Rusko pozorne počúva výpoveď svedkyne a priebežne si robí poznámky. Po otázkach obhajcov, sudcov a právnikov Markízy dostane priestor na záverečné vyjadrenie k výsluchu.

9:33 Doehring vysvetľuje, že problémy s licenciou vnímala, na začiatok júla 2000 bolo zvolané zasadnutie televíznej licenčnej rady a preto sa aj všetko riešilo do konca júna 2000. “Ja som to kúpou spoločnosti Gamatex považovalo za vyriešené,” povedala svedkyňa.

Kto z konateľov bol zodpovedný za účtovníctvo? “V roku 2001 boli konatelia páni Rusko a Kováčik, v roku 2002 to boli páni Rusko a Vizváry, a ja."

Kto konkrétne z konateľov niesol zodpovednosť za účtovníctvo? “Pani Volzovú som nevidela, čiže predpokladám, že pán Rusko,” povedala.

Avizoval vám Rusko nejaké problémy s účtovníctvom, pýta sa Šanta. “Nepamätám sa na to, Markíza nemala veľké majetky, mala len licenciu,” odvetila.

9:25 V akých intenciách sa pohybujeme, keď hovoríme o záväzkoch televízie Markíza? “Nehnevajte, na žiaden takýto špeciálny si nespomínam,” hovorí Doehring.

Čo však bolo bežné, pýta sa Šanta. “Čo sa týka dohadných položiek, mali sme tam spor aj za 10 miliónov korún, ktorý mal však podľa odhadu právnikov hodnotu milióna korún. Je možné, že sme tvorili aj vyššie dohadné položky (rezervy),” odpovedá Doehring.

9:22 Radil sa s vami Rusko o finančných záležitostiach? “Nespomínam si,” odpovedá Doehring. S Ruskovou exmanželkou Vierou Ruskovou komunikovala neskôr, pretože deti Doehring a Ruskovej chodili do rovnakej školy.

V prípade, že by tie zmenky v roku 2000 existovali, čo bolo vtedy povinnosťou konateľa?, pýta sa Šanta. “Účtovne by o nich mala byť zmienka v prílohe k finančným výkazom,” odpovedala Doehring.

V prípade, že sa to neurobilo, pýta sa ďalej Šanta. “Je to povinnosť. Ak by som o nich vedela, boli by zanesené do účtovníctva,” tvrdí Doehring. “Ak by sa to týkalo mojej osoby, vnímala by som to v rovine trestnoprávnej zodpovednosti,” hovorí, aké následky by malo mať nezanesenie zmeniek do účtovníctva.

Pri všetkých transakciách prebiehali právne a ekonomické audity a nikde sa tieto zmenky nevyskytli.

Radka Doehring, bývalá finančná riaditeľka TV Markíza

9:20 Svedkyňa odpovedá na otázky prokurátora veľmi stručne. “Ja som o tom nevedela,” reaguje na otázku, či sa angažoval v kauze Gamatex právnik Ernest Valko.

“Ja si myslím, že dobrý,” odpovedala Doehring na to, aký vzťah mala s Ruskom.

9:19 Doehring vysvetľuje, že o zmenkách sa dozvedela z tlače, neskôr za ňou prišiel právny zástupca TV Markíza, aby si overil, či o zmenkách vedela.

Prokurátor sa ďalej pýta, za akú cenu sa kauzu Gamatex vyriešila. “Slovenská televízna spoločnosť kúpila akcie spoločnosti Adam (vlastník Gamatexu, pozn. red.) za 80 miliónov koúrn,” zopakovala Doehring.

Ostalo niečo otvorené? “Ja o tom neviem,” odpovedala. Tvrdí, že neskôr dostala informáciu od právnikov CME, že kauza je vyriešená.

9:15 “Pri všetkých transakciách prebiehali právne a ekonomické audity a nikde sa tieto zmenky nevyskytli,” hovorí Doehring.

9:14 Doehring vysvetľuje, že na Slovensko prišla až po kauze Gamatex. Hovorí, že zhruba pol roka v roku 2000 bola na materskej dovolenke. Dodáva však, že v júni 2000, keď údajne mali vzniknúť zmenky, vo firme bola a podpisovala za ňu dokumenty.

“Podľa môjho najlepšieho svedomia sa mal kúpou firmy Gamatex vyriešiť tento spor, všetky vyhlásenia v tej zmluve tomu napovedajú,” hovorí o kontrakte, podľa ktorého CME vyplatila 80 miliónov korún Marianovi Kočnerovi a Štefanovi Aghovi za ich podiely v Gamatexe.

9:10 Prokurátor Ján Šanta sa začal pýtať - odkiaľ a v akých súvislostiach pozná Pavla Ruska. “O zmenkách som nemala žiadnu vedomosť,” začína hneď k veci vypovedať Radka Doehring.

Chce sa pridržiavať výpovede z policajného vyšetrovania. “Pred súdom to treba povedať vlastnými slovami,” vyzýva ju Šanta, aby vypovedala obsiahlejšie.

9:07 Radka Doehring má pred sebou poznámky, predseda senátu Emil Klemanič si ich vyžiadal na preštudovanie. Ide o ručne písané poznámky a dokumenty vytlačené z PC, Klemanič jej povedal, že ich môže používať.

9:00 Senát vpustil procesné strany do pojednávacej miestnosti. Na miesto pre svedkov si už sadá Radka Doehring, bývalá finančná riaditeľka Markízy.

Súvisiaci článok Šanta predložil správy Kočnera s Bödörom (minúta po minúte) Čítajte 

Ide o prvý proces, v ktorom Marian Kočner vystupuje ako obžalovaný; štátne orgány ho 25 rokov chránili.

Kočner je obvinený z ďalších piatich zločinov, prevažne ekonomických.

Stíhaný je však aj za objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela jeho snúbenica.

Bývalý minister hospodárstva a niekdajší spolumajiteľ najsledovanejšej televízie Markíza Rusko je zas obžalovaný aj za objednávku vraždy bývalej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej, čo údajne tiež súvisí s majetkovými nezhodami o Markízu.

Ako bude prebiehať utorok 30. júla?

 • Hlavné pojednávanie bude pokračovať o 9.00 hod., predvolaná je Radka Doehring, bývalá finančná riaditeľka TV Markíza,
 • na utorok boli predvolaní aj podnikateľ Ján Kováčik a niekdajšia Ruskova obchodná partnerka Sylvia Volzová; ani jeden z nich nepríde,
 • v ostatnom čase sa budú čítať listinné dôkazy (znalecké posudky, doklady, výpovede svedkov z prípravného konania a pod.). V čítaní bude pokračovať prokurátor, ale v utorok by sa k slovu mala dostať aj obhajoba,
 • Marian Kočner nepríde, ešte predminulý týždeň požiadal, aby súd konal v jeho neprítomnosti. Súd to akceptoval na celé hlavné pojednávanie,
 • senát sa možno vyjadrí k návrhu prokurátora, aby sa prečítala komunikácia medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, prokurátor žiada, aby sa prečítala najneskôr v stredu, aby sa na ňu mohol pýtať predvolaných svedkov,
 • senát sa možno vyjadrí k návrhu obhajcu Kočnera a odporúčaniu Zboru väzenskej a justičnej stráže, aby sa pojednávanie presunulo do väznice v bratislavskom Justičnom paláci; Kočner je v takom prípade ochotný prísť vypovedať. Senát naznačil, že pojednávanie by sa mohlo do Bratislavy presunúť v septembri, resp. na jeseň.

Ako prebiehalo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok minulý týždeň (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) minulý týždeň vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • V pondelok prekvapil prokurátor Ján Šanta, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • V pondelok sa zároveň Šanta pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal a nebude ju čítať ani tento týždeň, najskôr v septembri.
 • V pondelok 28. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 784
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 852
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 763
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 673
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 270
 6. Aká je chémia vôní 9 186
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 630
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 613
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 052
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Žilinkovi odovzdá prokuratúru Kováčiková. Vyberá si námestníkov

Prezidentka Čaputová ho chce vymenovať budúci štvrtok.

Maroš Žilinka prichádzajúci na vypočúvanie kandidátov pred parlamentným výborom.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.