BRATISLAVA. Ak Slovensko umožnilo tranzit ruskej vojenskej techniky cez naše územie, zrejme porušilo embargo, ktoré Európska únia uvalila na Rusko po anexii Krymu.
Tvrdí to bývalý vysokopostavený generál a momentálne člen strany Spolu Pavol Macko.
Upozornil na článok bruselského portálu Politico, ktorý informuje, že Rumunsko odmietlo tranzit ruskej vojenskej techniky do Srbska.
Prevoz desiatich obrnených transportérov však povolila maďarská vláda, podľa ktorej sa však na povolení tranzitu podieľalo Slovensko aj Poľsko. Reakciu Pavla Macka poskytla hovorkyňa Spolu Silvia Hudáčková.
"Krajiny EÚ uvalili po anexii Krymu embargo na akékoľvek obchodovanie s vojenskou technikou a technikou dvojakého použitia s Ruskou federáciou. Za sankcie hlasovala a opakovane ich potvrdzovala aj vláda Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Umožnením tranzitu však toto embargo Maďarsko, ale zrejme aj Slovensko, porušujú," uviedol Macko vo svojej reakcii.
Rezorty obrany aj zahraničných vecí by podľa bývalého generála mali objasniť, či a s koho súhlasom sa tranzit cez naše územie uskutočnil.

"Maďarská výhovorka, že vojenská technika bola na palube civilného lietadla, neobstojí. Dnes sú to transportéry, zajtra to môžu byť rakety alebo niečo ešte horšie," uviedol Macko vo svojom stanovisku.
Upozornil, že podrývanie politiky EÚ a väzieb so spojencami je presným opakom národných záujmov Slovenska.
Po tom, čo Rumunsko odmietlo tranzit ruskej vojenskej techniky do Srbska, vláda Viktora Orbána povolila letecký prevoz ich desiatich obrnených transportérov.
Podľa vyjadrení predstaviteľov maďarskej administratívy musel ísť transport z geografických dôvodov cez Slovensko aj Poľsko.