BRATISLAVA. Zelený most ponad diaľnicu D2 pri obci Moravský Svätý Ján si zver tri roky od jeho dokončenia už osvojila a využíva ho na križovanie diaľnice pri migráciách.
Národná diaľničná spoločnosť pohyb zveri monitorovala a zistila, že cez ekodukt prechádzajú všetky druhy raticovej zveri vyskytujúcej sa v širšom okolí.
Z časového hľadiska vrchol migrácie zaznamenali v mesiaci október.
Ako pre agentúru SITA uviedol Dušan Valachovič z Chránenej krajinnej oblasti Záhorie diaľnica pri vyhotovení ekoduktu už stála 38 rokov, zver tento zelený most preto len postupne objavuje a osvojuje si ho.
Spolu s ekoduktom na D2 boli v jednom projekte postavené aj ďalšie dva zelené mosty v Rakúsku.
"Rakúšania svoje dva ekodukty plánujú začať monitorovať až po šiestich až siedmich rokoch. Zver sa totiž učí iba v mladosti a pokiaľ sa naučené jedince nestanú vedúcimi čriedy, "vysvetlil Valachovič
Ekodukty predstavujú jedno z riešení, ako môžu zvieratá zdolať pre nich ťažko prekonateľné bariéry vo forme cestných komunikácií.
Dôležitá je ich umiestnenie a parametre, ktoré musia zohľadňovať odborné zoologické vedomosti a prieskumy. Pokiaľ sú priechody nevhodne naplánované, zver ich nebude využívať.
Na Slovensku sú zatiaľ tri ekodukty - na diaľnici D1 pri obci Jánovce a na úseku Važec – Mengusovce a na diaľnici D2 pri obci Moravský Svätý Ján.
"Ekodukty v mnohých štátoch patria k štandardnej výbave diaľnic. Na počet kilometrov diaľnic a stavu prírody ich má Slovensko žalostne málo," uzavrel Valachovič.