BRATISLAVA. Spoločné vystúpenie predsedov PS, Spolu a KDH, na ktorom plánovali hovoriť o svojej dohode o neútočení, sa v piatok rýchlo zmenilo na výsluch šéfa PS Michala Trubana, ktorý musel vysvetľovať svoj vzťah k drogám.
Šéfovia strán oznámili, že hovorili o podpore rodiny, no nezhodli sa na téme registrovaných partnerstiev. Médiá však viac zaujímalo, ako Truban vysvetlí, že nehovoril pravdu o svojich skúsenostiach s drogami. Po skončení Truban dával ešte samostatné vyjadrenia pre rôzne redakcie.
"Zachoval som sa tak, ako som sa nikdy nechcel zachovať, bál som sa, že ohrozím celú koalíciu,“ tvrdil Truban o tom, prečo zamlčal skúsenosť s LSD.
Za to, že už týždeň musí vysvetľovať reči o drogách, si podľa odborníkov môže Truban v prvom rade sám.
"Jeho komunikačná stratégia na začiatku bola tragická. Video, kde sa ospravedlnil, bol dobrý krok, ale táto kauza sa pre stranu stále neskončila,“ hovorí reklamný analytik Michal Ruttkay, ktorý robil kampane pre Smer aj SDKÚ.

Prieskum agentúry Focus z 9. augusta ukázal, že koalícii PS - Spolu klesli preferencie o 1,7 percenta, čo by znamenalo stratu troch kresiel. Prieskum zachytil aj začiatok Trubanovej kauzy.
Zatiaľ nie je jasné, čo pokles spôsobilo, stále ide o rozdiel na úrovni štatistickej chyby, pripomína sociológ Martin Slosiarik, šéf Focusu. Môže ísť napríklad o prirodzený úbytok po prvotnom nadšení z prezidentských volieb, ktoré vyhrala kandidátka PS Zuzana Čaputová.
Dodal, že nie všetci voliči PS - Spolu s Trubanovým vzťahom k drogám sympatizujú a koalícia by kauzu nemala podceňovať.
"Všimnime si, ktoré strany rástli, kým PS a Spolu klesali. Smer, KDH, OĽaNO. V čase kauzy Michala Trubana sa darilo konzervatívnym stranám,“ povedal Slosiarik.
Nebol to joint z výšky
Kauzu začalo staré video z novembra 2013, na ktorom Truban na nitrianskej univerzite prednášal o podnikaní. Niekto z neho vystrihol ani nie 30-sekundovú pasáž, kde hovorí o drogách a zavesil ju na portál youtube.