BRATISLAVA. Polícia zatiaľ nerozhodla o trestnom oznámení, ktoré na šéfa združenia Za lepšiu políciu a bývalého policajného funkcionára Branislava Diďáka podal bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.
„Prípad sa rieši. Ešte som nedostal informáciu od povereného príslušníka Policajného zboru, ako bude pokračovať," uviedol Diďák pre agentúru SITA.
Gašpar: Trestnú činnosť mal nahlásiť polícii

Gašpar na Diďáka podal trestné oznámenie pre podozrenie z neoznámenia trestného činu. Dôvodom je rozhovor, ktorý Diďák poskytol portálu Aktuality.sk „Expolicajt o kauze Kuciak: Oligarchovia sa smiali. Verili, že sa z toho dostanú" v apríli tohto roku.
„Tento pán v rozhovore dehonestuje svojich bývalých kolegov a znevažuje prácu mnohých slušných policajtov," napísal na sociálnej sieti Gašpar s tým, že Diďák v rozhovore uviedol, že spolupracuje s bývalými, ale aj aktívnymi policajtmi a zisťuje spolu so svojím tímom poznatky z prostredia polície o páchaní závažnej trestnej činnosti policajtov.
„Podľa zákona mal teda povinnosť pri zistení takýchto podozrení ich neodkladne oznámiť orgánom činným v trestnom konaní," uviedol Gašpar.
Preto sa podľa vlastných slov rozhodol podať trestné oznámenie „a dať mu tak šancu pred orgánmi činnými v trestnom konaní oznámiť všetky informácie o závažnej trestnej činnosti policajtov, o ktorej rozprával".
Gašpar tiež označil Diďáka za karieristu, ktorý „po neúspešnej kariére komunálneho politika a policajta skúša kariéru vo veľkej politike (Diďák spolupracuje so stranou Spolu, pozn. SITA)."
Diďák: Gašpar slúžil vždy len mocným
Diďák však v tejto súvislosti zdôraznil, že sa nezaoberá zisťovaním trestnej činnosti policajtov.
Článok , v ktorom sa spomínalo prepojenie bývalého vedenia polície napríklad s podnikateľmi z Nitry, podľa Diďáka vychádzal z verejne dostupných zdrojov.
Pokiaľ ide o samotného Gašpara, podľa Diďáka bol radovým vyšetrovateľom dva roky, z toho jeden rok vyšetrovateľ - čakateľ a potom bol len funkcionárom, po 15 rokoch služby generál.
„A mňa označuje za karieristu," povedal Diďák s tým, že Gašpar slúžil vždy len mocným a doviedol políciu tam, kde je dnes.
„Pán Gašpar nie je naším protivníkom. Naším skutočným protivníkom je systém, ktorý umožnil pánovi Gašparovi stať sa šéfom polície. Toto treba zmeniť a o tom je naša iniciatíva a snaha," dodal Diďák.
Gašpar na sociálnej sieti napísal, že svoj vstup do politiky nevylučuje, nerokoval však so žiadnou politickou stranou.
„Moja priorita je komunikovať s ľuďmi o témach, ktoré dnes rezonujú v spoločnosti," skonštatoval.
V poslednom období podal viacero trestných oznámení, napríklad na exprezidenta Andreja Kisku, ktorého označil za „prvého amerického prezidenta SR", šéfa OĽaNO Igora Matoviča alebo administrátorov satirickej stránky ZOMRI.
Dve trestné oznámenia tiež smerovali proti tímu, ktorý vyšetruje vraždu novinára Jána Kuciaka.
Dôvodmi sú podľa Gašpara podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa za nezákonný únik informácií z vyšetrovacieho spisu a podozrenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa za nevyužívanie zákonnej možnosti odmietnuť nahliadnutie do vyšetrovacieho spisu oprávneným osobám, ako sú právni zástupcovia poškodených Daniel Lipšic a Roman Kvasnica.