Demisiu zložila dnes do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera. Na poste by ju mal nahradiť vedúci národohospodárskych a menových štúdií Národnej banky Slovenska František Hajnovič.
Na odstúpenie z funkcie Schmögnerovú vyzval 19. januára Republikový výbor Strany demokratickej ľavice. Ľavicoví demokrati vyčítali ministerke najmä aféru okolo povinnosti občanov odovzdávať majetkové priznania a vyhlásenia o majetku. Ďalším dôvodom malo byť podľa lídra SDĽ Pavla Koncoša, že ministerke nominovanej ľavicovou stranou vykazovali podporu najmä pravicoví voliči, pripísal jej aj zodpovednosť za kauzu gastrolístkov, keďže návrh poslanca SDĽ Vladimíra Maňku spracovali na Ministerstve financií SR.
Premiér Mikuláš Dzurinda návrh SDĽ na odvolanie Schmögnerovej neakceptoval, nakoniec sa rozhodla 23. januára odstúpiť sama, keďže po strate podpory strany podľa vlastných slov nemôže vykonávať túto funkciu v kabinete. Kvôli kauze okolo jej odvolania sú momentálne zablokované koaličné rokovania, keďže SDĽ sa rozhodla nerokovať s partnermi až do vymenovania Hajnoviča. Dovtedy sa ľavičiari necítia byť viazaní koaličnou dohodou.
Schmögnerová by sa mala vrátiť do poslaneckého klubu SDĽ, pričom verejne pripustila ambície pracovať v zahraničí.
V kabinete Mikuláša Dzurindu nastane po odchode ľavicovej demokratky siedma zmena. Prvý, kto opustil jeho vládu, bol Gabriel Palacka (9. augusta 1999), ktorý šéfoval rezortu dopravy a spojov. Ďalším bol bývalý minister hospodárstva Ľudovít Černák (19. októbra 1999), po ňom 4. júla 2000 sa rozhodol abdikovať minister zdravotníctva SR Tibor Šagát. Abdikačné listiny na funkciu člena vlády SR povereného vedením ministerstva obrany odovzdal Pavol Kanis do rúk prezidenta Rudolfa Schustera 2. januára 2001. Bývalý vicepremiér pre európsku integráciu Pavol Hamžík bol jediným členom vlády, ktorého prezident musel odvolať 4. mája 2001 na základe akceptovania žiadosti ministerského predsedu Mikuláša Dzurindu. Minister vnútra SR Ladislav Pittner podal demisiu 14. mája 2001. Abdikačné listiny odovzdal do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorý jeho demisiu prijal. Pre rezignáciu sa Pittner rozhodol po konzultáciách s premiérom Mikulášom Dzurindom. Dôvodom bol tlak časti koalície, ktorá mala výhrady voči jeho pôsobeniu vo funkcii a považovala ho za nedôveryhodnú osobu.
*zg rč