SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Vyšetrujú aj trestnú činnosť predstaviteľov štátu a justície (minúta po minúte)

Prokuratúra informovala o prípade.

Načítavam video...

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

15:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:10 Ministerka vnútra Denisa Saková a policajný šéf Milan Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Norbertom Bödörom a uviesť, aké opatrenia urobili pre to, aby im zamedzili. Vyzvalo na to opozičné hnutie OĽaNO.

13:54 Trestná činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov by sa mala vyšetriť. Poslankyňa a predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová hovorí o vyvodení trestnoprávnej aj politickej zodpovednosti.

Súvisiaci článok Prezidentka v kauze Kuciak dôveruje vyšetrovateľom aj prokurátorom Čítajte 

13:26 Prezidentka Zuzana Čaputová plne dôveruje vyšetrovaciemu tímu a dozorujúcim prokurátorom v prípade vraždy Jána Kuciaka.

Zdieľa ich presvedčenie, že v záujme vyšetrenia celého prípadu je potrebné, aby ľudia, ktorých sa dôvodné podozrenia vyplývajúce z komunikácie s jedným z obvinených týkajú, prišli dobrovoľne v tejto veci vypovedať.

Skryť Vypnúť reklamu

"Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry dnes potvrdili, že existujú vážne poznatky o trestných činoch predstaviteľov štátnych orgánov. Považujem tieto informácie za mimoriadne závažné," uvádza sa v stanovisku prezidentky.

Ako Čaputová na záver dodala, je potrebné, aby si občania mohli uchovať dôveru v právo a spravodlivosť a preto bude aj naďalej pozorne sledovať vývoj situácie.

Avizuje, že vo vhodnom čase zaujme "zásadné stanovisko".

13:22 Politik typu Roberta Fica musí rátať so všetkými možnosťami, ako sa udržať pri moci, aby sa vyhol trestnému stíhaniu za to, čo za tie roky spáchal.

Tvrdia to predstavitelia SaS Richard Sulík, Ľubomír Galko a Jana Kiššová. "Zahrnúť do týchto kalkulácií aj Ľudovú stranu Naše Slovensko je celkom logické. Fico predsa nie je morálny politik, ale bezohľadný manipulátor. V tomto kontexte sa ukazuje ako absurdnosť, že tretia vláda Roberta Fica sa sama pasovala za hrádzu proti extrémizmu," tvrdia.

Skryť Vypnúť reklamu

13:06 Predstavitelia koalície PS/Spolu stoja za všetkými slušnými prokurátormi, vyšetrovateľmi a policajtmi, vďaka ktorým sa fakty o fungovaní mafiánskych praktík generácie Mariana Kočnera na Slovensku odhaľujú, informovala hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková.

12:54 Vicepremiér Richard Raši zo Smeru považuje Kočnera za nedôveryhodnú osobu. "Mnohokrát to z komunikácie, ktorá uniká, vyzerá, že sú to veci nepodložené, vymyslené, lebo si možno robil nejaké svoje PR," povedal Raši .

Spájanie Smeru s ĽSNS ho znepokojuje. "Pre mňa je táto strana pre budúcnosť absolútne neakceptovateľná," zdôraznil. "Na druhej strane, myslím si, že viacej rozprával, ako reálne vedel urobiť," reagoval na údajnú komunikáciu.

Skryť Vypnúť reklamu

12:41 Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová dôveruje päťčlennému senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení Kotlebovej strany .

"Nemám dôvod pochybovať o správnosti rozhodnutia senátu. Všetci členovia senátu sa už k tejto veci vyjadrili a neuviedli žiadnu skutočnosť, ktorá by spochybňovala správnosť ich rozhodnutia, respektíve správnosť postupu, ktorý predchádzal jeho vydaniu. Nemám preto ani dôvod v tejto veci uskutočňovať ďalšie šetrenia," uviedla Zuzana Maslišová z Najvyššieho súdu.

12:22 Tlačová konferencia Úradu špeciálnej prokuratúry sa skončila.

12:21 Do Kočnerovho mobilu sa vyšetrovatelia dostali vďaka Europolu, ktorý sprístupnil obsah telefónu, všetko ostatné riešil znalec zo Slovenska.

12:20 Doteraz vyšetrovatelia pri objasňovaní vraždy našli možno 20 ďalších podozrení z trestných vecí, odhadol prokurátor.

Skryť Vypnúť reklamu

12:17 Prokurátori nevedia, kde sa nachádza Peter Tóth, vyšetrovatelia ho podľa nich neplánujú opakovane vypočuť ani po nových informáciách zistených z Threemy.

12:11 Andruskó tvrdil, že novinárka Leona Kočkovičová Fučíková bola podľa jeho informácií zavraždená. Táto verzia sa podľa prokuratúry nepotvrdila, ale to neznamená, že je nedôveryhodný svedok.

„Nerobí ho to nedôveryhodným, lebo len reprodukoval čo počul,“ povedal prokurátor.

12:02 Súhlas na zatknutie vydali vo štvrtok v novembri 2018, Bödör prišiel na políciu už v piatok, ale nikto tam nebol, takže sa tam vrátil aj s advokátom v pondelok a nechal sa vypočuť.

Prokurátori doplnili, že Threema bola rozkódovaná v júli.

11:55 Prokurátor, ktorý vydal súhlas so zadržaním Bödöra, nevedel povedať aký čas uplynul od súhlasu so zadržaním po tom, ako sa to Bödör dozvedel. Odhaduje, že šlo o dlhší čas, ako v policajnom zázname, kde sa spomína 25 až 35 minút.

Skryť Vypnúť reklamu

„Ak by som vedel, že sa o plánovaných úkonoch dozvedel, tak by som ten súhlas nedal a ani polícia by mi ho zrejme neschválila,“ povedal prokurátor.

11:50 Predstaviteľov konšpiračných médií, ktoré sa spomínali v Kočnerovej Threeme, neplánujú pri vyšetrovaní vraždy vypočuť. "Možno budú vypočutí v iných konaniach," dodal.

Súvisiaci článok Fico o Threeme: S Kočnerom som sa nestretol v situácii, ktorú popisuje Čítajte 

11:49 K otázke, do akej miery sa vyšetrovatelia spoliehajú na Kočnerovu Threemu, prokurátor povedal, že obvinenie voči Kočnerovi bolo vznesené v marci.

Kompletnú komunikáciu z Threemy si naštudovali až v lete.

Medializovaná Marčekova výpoveď, že vraždu si objednal nejaký Rus, sa podľa neho nezhoduje s doposiaľ zistenými skutočnosťami. Navyše médiá podľa neho nedostali k dispozícii celú jeho výpoveď.

„Žiaden dôkaz neposudzujeme osobitne,“ povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

11:44 Prokurátori nechceli povedať, či fotografie zo sledovania Jána Kuciaka boli použité pri plánovaní vraždy. Zároveň podľa nich boli lustrovaní nielen novinári, ale aj prokurátori.

11:43 Zaistená komunikácia zahŕňa obdobie jeseň 2017 až po zadržania Kočnera v júni 2018.

11:39 Prokurátor potvrdil, že Threema správy neuchováva, ale správy boli zálohované.

11:36 Desaťtisíce zaistených správ sa týkajú len Kočnerovho mobilu. Prokurátor nechcel špecifikovať, aké osoby by sa mali v súvislosti s Kočnerovou komunikáciou prihlásiť na polícii.

„Tie osoby veľmi dobre vedia, koho sa to týka. Tento odkaz nie je politikom, ale predstaviteľom štátnych orgánov,“ povedal prokurátor.

11:32 Vražednú zbraň zatiaľ nenašli, vedia ale, že bola upravená a našli jej pôvodnú časť. Konkrétne ide o hlaveň, ktorú našli vo Váhu v Kolárove.

Skryť Vypnúť reklamu

11:31 Polícia počas vyšetrovania zaistila niekoľko desiatok tisíc správ a niektoré zistené informácie budú podľa prokuratúry viesť k ďalším vyšetrovaniam, keďže sa ich zúčastnili aj predstavitelia štátnych orgánov.

„Tieto osoby neboli zatiaľ vypočuté z taktických dôvodov,“ povedal prokurátor s tým, že vyzýva dotknuté osoby, aby sa sami prihlásili na polícii a tú komunikáciu vysvetlili. Inak by to neskôr mohlo byť v ich neprospech.

11:23 Vyšetrovatelia majú podľa prokurátorov zachytenú aj inú Kočnerovu komunikáciu, než tú, ktorá bola zverejnená v médiách a považujú ju za dôveryhodnú.

K medializovaným informáciám z Threemy o vplyve Kočnera na politikov sa nechceli vyjadrovať

Súvisiaci článok Kaliňák o Kočnerovi: Niekto machruje pred nejakou ženou Čítajte 

11:22 Vyšetrovatelia zatiaľ nie sú presvedčení, že by si vraždy prokurátorov objednal Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

11:17 Prokuratúra zatiaľ pracuje s verziou, že strelcom bol Miroslav Marček.

11:16 Sťažnosť českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej na vzatie jej mobilu bola zamietnutá.

11:15 Jeden z prokurátorov oznámil, že on je ten, ktorý v novembri udelil súhlas na zadržanie Norberta Bödöra, kým bol jeho kolega na stretnutí. Na tomto stretnutí sa jeho kolega dozvedel, že Bödör vie o plánovanom zadržaní a tak prokurátor dočasne pozastavil vykonanie zadržania.

O tri dni sa prokurátori stretli s políciou, kde im vysvetlili, prečo zadržanie pozastavili.

„Zástupcovia NAKA toto naše vysvetlenie plne akceptovali,“ povedal prokurátor.

Zároveň sa však Bödör sám prihlásil na polícii takže sa ukázalo, že zrejme naozaj vedel o svojom zadržaní.

11:09 Vyšetrovateľ by mal v priebehu septembra umožniť všetkým oprávneným osobám, aby sa oboznámili s výsledkami vyšetrovania a potom „urobíme všetko preto, aby bola podaná obžaloba na špecializovaný trestný súd,“ povedal prokurátor.

Skryť Vypnúť reklamu

11:06 Vyšetrovanie je vykonávané plynulo a bez prieťahov, tvrdí prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry. Jeho meno prokuratúra nezverejňuje. Následne zopakoval doterajšie známe fakty.

11:03 Špeciálna prokuratúra informuje o výsledkoch vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

10:25 Mafián Kočner len zopár týždňov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej namaľoval pre svoju manažérku pre pokleslé vzťahy s politikmi nový svet.

Súvisiaci článok Kočner sa neštítil fašistov, ale to ani Fico nie Čítajte 

Mali v ňom miesto fašisti, únoscovia, klamári, plagiátori, sudcovia s trhlinami na talári, konšpirátori, oligarchovia, opilci, maznáci a politické vraky. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

10:02 ĽSNS nie je opozícia voči súčasnej vláde, ale jej životná poistka. Reagovala predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová.

Skryť Vypnúť reklamu

10:00 O podnikateľovi z mafiánskych zoznamov Marianovi Kočnerovi sa hovorilo, že má dobré informácie z politiky a jej zákulisia. Naznačujú to aj prepisy jeho komunikácie s Alenou Zsuzsovou cez aplikáciu Threema.

Najnovšie to podľa Kočnerových správ vyzerá, že mal dosah aj na extrémistov z ĽSNS a s ich pomocou chcel zabezpečiť, aby vtedajší premiér Fico dovládol aj v prípade, že Most-Híd po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice opustí koalíciu.

ĽSNS akékoľvek prepojenia na Kočnera odmieta.

Vyšetrovanie vraždy

Investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení vo februári 2018 vo svojom dome v obci Veľká Mača okres Galanta.

Súvisiaci článok Fico dovládne s tichou podporou Kotlebu, písal Kočner a plánoval stretnutie s Lexom (#allforjan) Čítajte 

Páchateľ vraždil pištoľou kalibru 9 milimetrov.

V prípade vraždy sú obvinení Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Zoltán Andruskó. Ako objednávateľa vraždy Kuciaka polícia v marci obvinila Mariana Kočnera.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia si pôvodne myslela, že strelcom bol Szabó, pretože to vo výpovedi naznačil údajný sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó, ktorý s políciou spolupracuje od zatknutia. Na mieste činu však nebol a mohol sa len domnievať, kto je strelcom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

K streľbe sa v apríli tohto roka nečakane priznal ďalší z obvinených Miroslav Marček.

Vyšetrovatelia následne spravili rekonštrukciu vraždy vo Veľkej Mači. Ukázalo sa, že Marčekova výpoveď úplne nesedí s dôkazmi.

Súvisiaci článok Kuciakova sestra Mária: Pri Ficovej tlačovke sa mi chcelo plakať, veď aj Janko bol novinár Čítajte 

Marčeka za strelca neoznačila ani odborníčka na ľudské telo, ktorú prizvali k vyšetrovaniu. Z kamerových záznamov, na ktorých vidno muža v spomínanej bunde, antropologička po skúmaní pohybov tela usúdila, že by malo ísť o Szabóa.

Polícia neskôr našla v dome Tomáša Szabóa bundu, ktorú mal mať na sebe strelec v deň vraždy.

Skryť Vypnúť reklamu

Z vyšetrovania vyplýva, že Jána Kuciaka pôvodne plánovali uniesť upozornil vo februári advokát Roman Kvasnica, ktorý zastupuje Zlaticu Kušnírovú, matku zavraždenej Martiny. Kočner aj Zsuzsová obvinenia odmietajú.

Kočner sa stále môže sťažovať

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil začiatkom augusta rozhodnutie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý zamietol sťažnosť Kočnera voči obvineniu v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice.

Súvisiaci článok Kočner sa chválil, ako cez Ďatla a Hlavné správy oslabí protesty Čítajte 

Kočnerov advokát Marek Para sa sťažoval, že mu nebolo umožnené nahliadnuť do spisu, a to mu "znemožnilo efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu".

Špeciálna prokuratúra tak bude nanovo rozhodovať o Kočnerovej sťažnosti voči obvineniu v prípade vraždy. Čižnár tým len opravil procesnú chybu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na priebeh vyšetrovania, jeho rýchlosť a platnosť vykonaných dôkazov to nemá absolútne žiaden vplyv, pretože uznesenie o vznesení obvinenia je vykonateľné pred platnosťou," komentoval to vtedy Daniel Lipšic, advokát rodiny Kuciakovcov.

Ďalšie vraždy

V polovici augusta obvinil vyšetrovateľ inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa z prípravy vraždy prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Čižnár vo februári tohto roka potvrdil, že jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica na 99 percent lustrovali.

Podľa Čižnára sa na tom pravdepodobne podieľali policajti. Aj preto sa na vyšetrovaní prípravy vrážd podieľa inšpekcia ministerstva vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Zsuzsová je taktiež obvinená z vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 699
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 730
 3. Aká je chémia vôní 12 131
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 738
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 625
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 189
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 680
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 447
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 959
 10. Bývanie v meste predlžuje život 7 701
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Ján Kuciak, Threema, Zoltán Andruskó
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obchádza ministerstvo, Gröhling by mohol Matovičov plán blokovať

Do Vianoc by mali otvoriť aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.

Minúta po minúte: Vláda mimoriadne rokuje o otváraní škôl

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených.

Testovanie na nový koronavírus.
Cynická obluda

Premenlivá hnusoba

Igor Matovič tvrdí, že do roztrhania tela bojuje s hnusobou a všetko podriaďuje snahe poraziť ju.

Petra Vlhová.

Neprehliadnite tiež

Žilinka: Voľba je pre mňa záväzkom vrátiť občanom dôveru v spravodlivosť

Vo voľbe ho podporilo 132 poslancov zo 147 prítomných.

Kandidát na generálneho prokurátora Maroš Žilinka počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora.
Milan Lučanský.

Meteorológovia vartujú pred silným vetrom

Vydali výstrahu prvého stupňa.

Ilustračné foto.
Jaroslav Haščák.