SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Vyšetrujú aj trestnú činnosť predstaviteľov štátu a justície (minúta po minúte)

Prokuratúra informovala o prípade.

Načítavám video...

Dianie sme sledovali minútu po minúte:

15:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

14:10 Ministerka vnútra Denisa Saková a policajný šéf Milan Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Norbertom Bödörom a uviesť, aké opatrenia urobili pre to, aby im zamedzili. Vyzvalo na to opozičné hnutie OĽaNO.

13:54 Trestná činnosť predstaviteľov štátnych a justičných orgánov by sa mala vyšetriť. Poslankyňa a predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová hovorí o vyvodení trestnoprávnej aj politickej zodpovednosti.

Súvisiaci článok Prezidentka v kauze Kuciak dôveruje vyšetrovateľom aj prokurátorom Čítajte 

13:26 Prezidentka Zuzana Čaputová plne dôveruje vyšetrovaciemu tímu a dozorujúcim prokurátorom v prípade vraždy Jána Kuciaka.

Zdieľa ich presvedčenie, že v záujme vyšetrenia celého prípadu je potrebné, aby ľudia, ktorých sa dôvodné podozrenia vyplývajúce z komunikácie s jedným z obvinených týkajú, prišli dobrovoľne v tejto veci vypovedať.

"Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry dnes potvrdili, že existujú vážne poznatky o trestných činoch predstaviteľov štátnych orgánov. Považujem tieto informácie za mimoriadne závažné," uvádza sa v stanovisku prezidentky.

Ako Čaputová na záver dodala, je potrebné, aby si občania mohli uchovať dôveru v právo a spravodlivosť a preto bude aj naďalej pozorne sledovať vývoj situácie.

Avizuje, že vo vhodnom čase zaujme "zásadné stanovisko".

13:22 Politik typu Roberta Fica musí rátať so všetkými možnosťami, ako sa udržať pri moci, aby sa vyhol trestnému stíhaniu za to, čo za tie roky spáchal.

Tvrdia to predstavitelia SaS Richard Sulík, Ľubomír Galko a Jana Kiššová. "Zahrnúť do týchto kalkulácií aj Ľudovú stranu Naše Slovensko je celkom logické. Fico predsa nie je morálny politik, ale bezohľadný manipulátor. V tomto kontexte sa ukazuje ako absurdnosť, že tretia vláda Roberta Fica sa sama pasovala za hrádzu proti extrémizmu," tvrdia.

13:06 Predstavitelia koalície PS/Spolu stoja za všetkými slušnými prokurátormi, vyšetrovateľmi a policajtmi, vďaka ktorým sa fakty o fungovaní mafiánskych praktík generácie Mariana Kočnera na Slovensku odhaľujú, informovala hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková.

12:54 Vicepremiér Richard Raši zo Smeru považuje Kočnera za nedôveryhodnú osobu. "Mnohokrát to z komunikácie, ktorá uniká, vyzerá, že sú to veci nepodložené, vymyslené, lebo si možno robil nejaké svoje PR," povedal Raši .

Spájanie Smeru s ĽSNS ho znepokojuje. "Pre mňa je táto strana pre budúcnosť absolútne neakceptovateľná," zdôraznil. "Na druhej strane, myslím si, že viacej rozprával, ako reálne vedel urobiť," reagoval na údajnú komunikáciu.

12:41 Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová dôveruje päťčlennému senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení Kotlebovej strany .

"Nemám dôvod pochybovať o správnosti rozhodnutia senátu. Všetci členovia senátu sa už k tejto veci vyjadrili a neuviedli žiadnu skutočnosť, ktorá by spochybňovala správnosť ich rozhodnutia, respektíve správnosť postupu, ktorý predchádzal jeho vydaniu. Nemám preto ani dôvod v tejto veci uskutočňovať ďalšie šetrenia," uviedla Zuzana Maslišová z Najvyššieho súdu.

12:22 Tlačová konferencia Úradu špeciálnej prokuratúry sa skončila.

12:21 Do Kočnerovho mobilu sa vyšetrovatelia dostali vďaka Europolu, ktorý sprístupnil obsah telefónu, všetko ostatné riešil znalec zo Slovenska.

12:20 Doteraz vyšetrovatelia pri objasňovaní vraždy našli možno 20 ďalších podozrení z trestných vecí, odhadol prokurátor.

12:17 Prokurátori nevedia, kde sa nachádza Peter Tóth, vyšetrovatelia ho podľa nich neplánujú opakovane vypočuť ani po nových informáciách zistených z Threemy.

12:11 Andruskó tvrdil, že novinárka Leona Kočkovičová Fučíková bola podľa jeho informácií zavraždená. Táto verzia sa podľa prokuratúry nepotvrdila, ale to neznamená, že je nedôveryhodný svedok.

„Nerobí ho to nedôveryhodným, lebo len reprodukoval čo počul,“ povedal prokurátor.

12:02 Súhlas na zatknutie vydali vo štvrtok v novembri 2018, Bödör prišiel na políciu už v piatok, ale nikto tam nebol, takže sa tam vrátil aj s advokátom v pondelok a nechal sa vypočuť.

Prokurátori doplnili, že Threema bola rozkódovaná v júli.

11:55 Prokurátor, ktorý vydal súhlas so zadržaním Bödöra, nevedel povedať aký čas uplynul od súhlasu so zadržaním po tom, ako sa to Bödör dozvedel. Odhaduje, že šlo o dlhší čas, ako v policajnom zázname, kde sa spomína 25 až 35 minút.

„Ak by som vedel, že sa o plánovaných úkonoch dozvedel, tak by som ten súhlas nedal a ani polícia by mi ho zrejme neschválila,“ povedal prokurátor.

11:50 Predstaviteľov konšpiračných médií, ktoré sa spomínali v Kočnerovej Threeme, neplánujú pri vyšetrovaní vraždy vypočuť. "Možno budú vypočutí v iných konaniach," dodal.

Súvisiaci článok Fico o Threeme: S Kočnerom som sa nestretol v situácii, ktorú popisuje Čítajte 

11:49 K otázke, do akej miery sa vyšetrovatelia spoliehajú na Kočnerovu Threemu, prokurátor povedal, že obvinenie voči Kočnerovi bolo vznesené v marci.

Kompletnú komunikáciu z Threemy si naštudovali až v lete.

Medializovaná Marčekova výpoveď, že vraždu si objednal nejaký Rus, sa podľa neho nezhoduje s doposiaľ zistenými skutočnosťami. Navyše médiá podľa neho nedostali k dispozícii celú jeho výpoveď.

„Žiaden dôkaz neposudzujeme osobitne,“ povedal.

11:44 Prokurátori nechceli povedať, či fotografie zo sledovania Jána Kuciaka boli použité pri plánovaní vraždy. Zároveň podľa nich boli lustrovaní nielen novinári, ale aj prokurátori.

11:43 Zaistená komunikácia zahŕňa obdobie jeseň 2017 až po zadržania Kočnera v júni 2018.

11:39 Prokurátor potvrdil, že Threema správy neuchováva, ale správy boli zálohované.

11:36 Desaťtisíce zaistených správ sa týkajú len Kočnerovho mobilu. Prokurátor nechcel špecifikovať, aké osoby by sa mali v súvislosti s Kočnerovou komunikáciou prihlásiť na polícii.

„Tie osoby veľmi dobre vedia, koho sa to týka. Tento odkaz nie je politikom, ale predstaviteľom štátnych orgánov,“ povedal prokurátor.

11:32 Vražednú zbraň zatiaľ nenašli, vedia ale, že bola upravená a našli jej pôvodnú časť. Konkrétne ide o hlaveň, ktorú našli vo Váhu v Kolárove.

11:31 Polícia počas vyšetrovania zaistila niekoľko desiatok tisíc správ a niektoré zistené informácie budú podľa prokuratúry viesť k ďalším vyšetrovaniam, keďže sa ich zúčastnili aj predstavitelia štátnych orgánov.

„Tieto osoby neboli zatiaľ vypočuté z taktických dôvodov,“ povedal prokurátor s tým, že vyzýva dotknuté osoby, aby sa sami prihlásili na polícii a tú komunikáciu vysvetlili. Inak by to neskôr mohlo byť v ich neprospech.

11:23 Vyšetrovatelia majú podľa prokurátorov zachytenú aj inú Kočnerovu komunikáciu, než tú, ktorá bola zverejnená v médiách a považujú ju za dôveryhodnú.

K medializovaným informáciám z Threemy o vplyve Kočnera na politikov sa nechceli vyjadrovať

Súvisiaci článok Kaliňák o Kočnerovi: Niekto machruje pred nejakou ženou Čítajte 

11:22 Vyšetrovatelia zatiaľ nie sú presvedčení, že by si vraždy prokurátorov objednal Kočner.

11:17 Prokuratúra zatiaľ pracuje s verziou, že strelcom bol Miroslav Marček.

11:16 Sťažnosť českej investigatívnej novinárky Pavly Holcovej na vzatie jej mobilu bola zamietnutá.

11:15 Jeden z prokurátorov oznámil, že on je ten, ktorý v novembri udelil súhlas na zadržanie Norberta Bödöra, kým bol jeho kolega na stretnutí. Na tomto stretnutí sa jeho kolega dozvedel, že Bödör vie o plánovanom zadržaní a tak prokurátor dočasne pozastavil vykonanie zadržania.

O tri dni sa prokurátori stretli s políciou, kde im vysvetlili, prečo zadržanie pozastavili.

„Zástupcovia NAKA toto naše vysvetlenie plne akceptovali,“ povedal prokurátor.

Zároveň sa však Bödör sám prihlásil na polícii takže sa ukázalo, že zrejme naozaj vedel o svojom zadržaní.

11:09 Vyšetrovateľ by mal v priebehu septembra umožniť všetkým oprávneným osobám, aby sa oboznámili s výsledkami vyšetrovania a potom „urobíme všetko preto, aby bola podaná obžaloba na špecializovaný trestný súd,“ povedal prokurátor.

11:06 Vyšetrovanie je vykonávané plynulo a bez prieťahov, tvrdí prokurátor úradu špeciálnej prokuratúry. Jeho meno prokuratúra nezverejňuje. Následne zopakoval doterajšie známe fakty.

11:03 Špeciálna prokuratúra informuje o výsledkoch vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

10:25 Mafián Kočner len zopár týždňov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej namaľoval pre svoju manažérku pre pokleslé vzťahy s politikmi nový svet.

Súvisiaci článok Kočner sa neštítil fašistov, ale to ani Fico nie Čítajte 

Mali v ňom miesto fašisti, únoscovia, klamári, plagiátori, sudcovia s trhlinami na talári, konšpirátori, oligarchovia, opilci, maznáci a politické vraky. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

10:02 ĽSNS nie je opozícia voči súčasnej vláde, ale jej životná poistka. Reagovala predstaviteľka vznikajúcej strany Za ľudí Veronika Remišová.

10:00 O podnikateľovi z mafiánskych zoznamov Marianovi Kočnerovi sa hovorilo, že má dobré informácie z politiky a jej zákulisia. Naznačujú to aj prepisy jeho komunikácie s Alenou Zsuzsovou cez aplikáciu Threema.

Najnovšie to podľa Kočnerových správ vyzerá, že mal dosah aj na extrémistov z ĽSNS a s ich pomocou chcel zabezpečiť, aby vtedajší premiér Fico dovládol aj v prípade, že Most-Híd po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice opustí koalíciu.

ĽSNS akékoľvek prepojenia na Kočnera odmieta.

Vyšetrovanie vraždy

Investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli zavraždení vo februári 2018 vo svojom dome v obci Veľká Mača okres Galanta.

Súvisiaci článok Fico dovládne s tichou podporou Kotlebu, písal Kočner a plánoval stretnutie s Lexom (#allforjan) Čítajte 

Páchateľ vraždil pištoľou kalibru 9 milimetrov.

V prípade vraždy sú obvinení Miroslav Marček, Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Zoltán Andruskó. Ako objednávateľa vraždy Kuciaka polícia v marci obvinila Mariana Kočnera.

Polícia si pôvodne myslela, že strelcom bol Szabó, pretože to vo výpovedi naznačil údajný sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó, ktorý s políciou spolupracuje od zatknutia. Na mieste činu však nebol a mohol sa len domnievať, kto je strelcom.

Článok pokračuje pod video reklamou

K streľbe sa v apríli tohto roka nečakane priznal ďalší z obvinených Miroslav Marček.

Vyšetrovatelia následne spravili rekonštrukciu vraždy vo Veľkej Mači. Ukázalo sa, že Marčekova výpoveď úplne nesedí s dôkazmi.

Súvisiaci článok Kuciakova sestra Mária: Pri Ficovej tlačovke sa mi chcelo plakať, veď aj Janko bol novinár Čítajte 

Marčeka za strelca neoznačila ani odborníčka na ľudské telo, ktorú prizvali k vyšetrovaniu. Z kamerových záznamov, na ktorých vidno muža v spomínanej bunde, antropologička po skúmaní pohybov tela usúdila, že by malo ísť o Szabóa.

Polícia neskôr našla v dome Tomáša Szabóa bundu, ktorú mal mať na sebe strelec v deň vraždy.

Z vyšetrovania vyplýva, že Jána Kuciaka pôvodne plánovali uniesť upozornil vo februári advokát Roman Kvasnica, ktorý zastupuje Zlaticu Kušnírovú, matku zavraždenej Martiny. Kočner aj Zsuzsová obvinenia odmietajú.

Kočner sa stále môže sťažovať

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil začiatkom augusta rozhodnutie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý zamietol sťažnosť Kočnera voči obvineniu v prípade vraždy Kuciaka a jeho snúbenice.

Súvisiaci článok Kočner sa chválil, ako cez Ďatla a Hlavné správy oslabí protesty Čítajte 

Kočnerov advokát Marek Para sa sťažoval, že mu nebolo umožnené nahliadnuť do spisu, a to mu "znemožnilo efektívne odôvodniť sťažnosť voči obvineniu".

Špeciálna prokuratúra tak bude nanovo rozhodovať o Kočnerovej sťažnosti voči obvineniu v prípade vraždy. Čižnár tým len opravil procesnú chybu.

"Na priebeh vyšetrovania, jeho rýchlosť a platnosť vykonaných dôkazov to nemá absolútne žiaden vplyv, pretože uznesenie o vznesení obvinenia je vykonateľné pred platnosťou," komentoval to vtedy Daniel Lipšic, advokát rodiny Kuciakovcov.

Ďalšie vraždy

V polovici augusta obvinil vyšetrovateľ inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Alenu Zsuzsovú, Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa z prípravy vraždy prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Čižnár vo februári tohto roka potvrdil, že jedného z prokurátorov Petra Šufliarskeho, Maroša Žilinku alebo advokáta Daniela Lipšica na 99 percent lustrovali.

Podľa Čižnára sa na tom pravdepodobne podieľali policajti. Aj preto sa na vyšetrovaní prípravy vrážd podieľa inšpekcia ministerstva vnútra.

Zsuzsová je taktiež obvinená z vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov?
 2. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 3. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci
 4. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 5. Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie strechy
 6. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 7. Emília Jányová Lopušníková: Nebojte sa, updatujte sa!
 8. Aj s SUV môžete jazdiť ekologicky a ekonomicky
 9. Nový Ružinov: Skutočný rozvoj ešte len príde
 10. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 1. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 2. Kto vyhrá súboj medzi prírodnými a syntetickými diamantmi?
 3. Otvorenie nového sídla DELTA sprevádzala virtuálna realita
 4. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 5. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 6. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 7. Nestarnú, ale dozrievajú
 8. Nový Ružinov: Skutočný rozvoj ešte len príde
 9. Emília Jányová Lopušníková: Nebojte sa, updatujte sa!
 10. Tieto signály prezradia nesprávne zateplenie strechy
 1. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 14 275
 2. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 12 862
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 12 754
 4. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 12 107
 5. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 9 709
 6. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 9 382
 7. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 9 297
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 8 451
 9. Na hrúbke záleží. Aj dva centimetre rozhodujú 7 133
 10. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 6 728

Téma: Threema


Článok je zaradený aj do ďalších tém Ján Kuciak, Alena Zsuzsová, Marian Kočner, Vražda novinára Jána Kuciaka

Hlavné správy zo Sme.sk

Za vaňu dostal zlodej 11 eur.
Cynická obluda

Penta a jej biznis model

Sa tu vytvára obraz, že Penta sú gauneri podávajúci si ruky s mafiánmi a pritom sú reverzné hudobné vydavateľstvo.

Polícia zadržala Forischa a ďalších dvoch exsiskárov

Polícia povedala, že zasahuje v Bratislave a okolí.

Ilustračné foto.
Prenosová technika denníka SME v pojednávacej miestnosti v Ústave na výkon väzby v Bratislave.

Neprehliadnite tiež

Za vaňu dostal zlodej 11 eur.

Danko požiada výbor o stanovisko k návrhu SNS, ktorý sa týka potratov

Čižnár pre zdravotné problémy neprednesie v parlamente Správu generálneho prokurátora.

Predseda Národnej rady Andrej Danko.
Ľubomír Galko.

Dobré ráno naživo: Oslavujeme 2 roky podcastov SME (video)

Živé nahrávanie špeciálnej epizódy podcastu.