BRATISLAVA. Slovenská lekárska komora (SLK) vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nom. Smeru), aby projekt o reforme zdravotníctva, tzv. stratifikáciu, nepredkladala ani formou ústavného, ani formou obyčajného zákona.
V utorok to na tlačovej konferencii uviedol prezident SLK Marian Kollár.
Lekári: Nemuseli zapracovať pripomienky

Podľa názoru šéfa SLK ani ústavný, ani obyčajný zákon nie je dostatočne odborne pripravený na to, aby mohol byť predložený do parlamentu.
"Ústavný zákon preto, lebo je celý nezmyslom a návrh obyčajného preto, lebo nikto nevie, ako ministerstvo zapracovalo pripomienky, a keďže celý čas od jeho pripomienkového konania bol venovaný návrhu ústavného zákona, či vôbec nejaké pripomienky boli zohľadnené a či sa nimi vôbec niekto na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR zaoberal," konštatoval.
SLK vyzvala nielen Kalavskú, ale aj politické strany a predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer), aby "ukončili politické ťahanice" týkajúce sa stratifikácie a začali sa venovať pacientovi.
Kollár sa vyjadril aj k možnej demisii šéfky rezortu zdravotníctva. Podľa jeho slov by takýto krok nebol správny, pretože do volieb ostáva už len niekoľko mesiacov.
Stratifikácia nemocníc ako obyčajný zákon

Kalavská v pondelok (19. 8.) potvrdila, že projekt stratifikácie nemocníc nebude mať formu ústavného zákona, čo od nej žiadal predseda Smeru Robert Fico.
Smer už povedal, že návrh v podobe obyčajného zákona nepodporí.
Navrhovaná reforma nemocníc ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať.
Projekt by mala ministerka predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024. Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.
Kalavská: Na zásadné reformy nie je čas
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii uviedlo, že nie je správne zameriavať sa v stratifikácii na odchod šéfky rezortu a odsúvať podstatu problematiky - teda zlepšenie podmienok zdravotníctva a kvalitnejšiu liečbu pre pacientov.
"Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská od nástupu do svojej funkcie pracovala na systémovom zlepšení zdravotníctva, pričom nie je zástancom kozmetických a politických riešení," uviedlo ministerstvo.
Andrea Kalavská si podľa ministerstva plne uvedomuje, že nie je vhodný čas na prijímanie tak zásadných reforiem, akou je napríklad stratifikácia.
"Faktom ale je, že rezort na stratifikácii pracuje dlhodobo a pedantná príprava si vyžadovala svoj čas. Materiál prešiel tak odbornou ako aj politickou verejnosťou a bol skonzultovaný na všetkých úrovniach," konštatovalo ministerstvo.
Ministerstvo pripomenulo, že stratifikácia je prelomová reforma, nesmierne potrebná pre zdravotníctvo.
"Pacienti na Slovensku majú 2,5-násobne vyššiu mieru odvrátiteľných úmrtí (oproti krajinám západnej Európy - pozn. red.), teda horšie výsledky v liečbe. Tento rozmer nie je možné riešiť čiastkovo ale systematicky, preto sa na reformu treba pozrieť primárne z odborného, a nie politického pohľadu," uzavrelo ministerstvo.