BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v piatej voľbe sudcov na Ústavný súd nenavrhla žiadneho kandidáta. Hoci tak plánovala urobiť, kandidáti a kandidátky odmietli jej oslovenie.
Patakyová tak parlamentu nedoručila ani jeden návrh.
Situáciu pripisuje politickej nezhode
Pri predchádzajúcich voľbách prichádzala s kandidátmi a kandidátkami. Informovala o tom Michaela Pavelková z kancelárie ombudsmanky.

Patakyová túto situáciu pripisuje politickej nezhode, ktorá podľa nej stojí za demotiváciou oslovených kandidátov a kandidátok a ich následným odmietnutím opäť kandidovať.
„Nezodpovedný prístup niektorých poslancov a poslankýň pri voľbe ústavných sudcov a sudkýň výrazne negatívne ovplyvnil záujem oslovených ľudí znova sa zapojiť do opakovanej voľby," vyhlásila verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
"Považujem to za prejav neúcty k našej najvyššej súdnej inštancii ako aj občanom a občiankam Slovenska, ktorých dôvera v spravodlivosť môže byť neschopnosťou obsadiť Ústavný súd SR a sfunkčniť ho mimoriadne znížená,“ dodala.
Zvyšné štyri mená
V pondelok napoludnie uplynie termín na predkladanie kandidátov na post ústavných sudcov.

Poslanci Národnej rady SR budú hľadať zvyšné štyri mená na blížiacej sa septembrovej schôdzi Národnej rady SR, pričom väčšina strán presadzuje verejnú voľbu.
Proti nej je iba vládny Smer, aj napriek tomu strana avizuje, že poslanci budú hlasovať. Je otázne, či parlament zvolí na piaty pokus chýbajúcich kandidátov.
Až doteraz zvolili poslanci 14 uchádzačov s tým, že na pôvodne voľných deväť miest bolo potrebných až 18. Na kompletný zoznam všetkých kandidátov plánuje čakať aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Záujem klesá
Záujem kandidátov o miesto na Ústavnom súde SR klesá. Kým v prvej voľbe sa na nich zúčastnilo 40, v druhej 30, v tretej 25, v štvrtej iba 16. O najcennejší talár na košickom ústavnom súde sa uchádzali aj bývalí či súčasní politici.
Najviac pozornosti pútal ešte v prvej voľbe na začiatku kalendárneho roka expremiér a v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer).
Vo voľbe sa objavili aj obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner aj Monika Jankovská.
O dôveru poslancov sa uchádzal aj ich kolega Peter Kresák, či exšéf strany Sieť Radoslav Procházka.
Podľa platných pravidiel musia uchádzači splniť niekoľko zákonných predpokladov.
Musia byť rešpektovanými osobnosťami z právnej obce, mať minimálne 40 rokov, či absolvovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní.
Na zvolenie treba nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Uchádzači musia tiež absolvovať verejné vypočutie pred parlamentným ústavnoprávnym výborom, ktoré sa konalo už štyrikrát.