SME

Zatýkať a strieľať. Komandá smrti zabíjali aj na Slovensku

Po vojne sa našlo takmer dvesto masových hrobov a v nich takmer štyritisíc tiel.

Vtedajšie Námestie Andreja Hlinku (dnes Námestie SNP) v Banskej Bystrici počas osláv potlačenia povstania. Pred Katedrálou sv. Františka Xaverského sú okrem nemeckých jednotiek nastúpení aj Slováci - príslušníci 5. poľnej roty HG, ktorí sa už o pár dní na to zúčastnili na strieľaní civilistov v Kremničke. (Zdroj: Archív Múzea SNP Banská Bystrica))
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Zrejme otca zasiahla strela Nemca. Tým jeho telo zachránilo dvoch ľudí. Našli ho tam už mŕtveho, napoly obhoreného. Nevedno, či ešte žil, keď horel. Musela to byť strašná smrť... Matku zasiahla dávka zo samopalu nemeckého vojaka. Mala ťažké zranenie v oblasti brucha a žalúdka. Žila ešte asi týždeň, bez lekárskej pomoci... Zomrela v krutých bolestiach.“

Takto opisoval v doteraz nezverejnených spomienkach smrť svojich rodičov už zosnulý rodák z Kališťa Alfonz Bučko.

Kalište nebolo najväčším masakrom proti civilnému obyvateľstvu po vypuknutí Slovenského národného povstania, ale obec po vojne neobnovili a stala sa tichým mementom krutých čias z prelomu rokov 1944 a 1945.

Súvisiaci článok Paľo Bielik nakrútil Povstanie a skončil vo väzení. Medzi sviňami Čítajte 

Od vypuknutia Povstania do konca vojny nacistické špeciálne komandá vypálili približne sto obcí. Po vojne sa našlo takmer dvesto masových hrobov a v nich takmer štyritisíc tiel.

Udalosti v Kremničke, Nemeckej, Ostrom Grúni, Kľaku a desiatkach ďalších obcí dodnes v každom civilizovanom človeku vyvolávajú hrôzu.

Komandá smrti

Najväčší podiel na týchto zločinoch malo šesť kománd patriacich pod operačnú skupinu H (Einsatzgruppe H). Presný počet ich príslušníkov nie je známy, ale odhaduje sa, že spolu ich bolo okolo 700. Tieto mobilné jednotky mali za úlohu likvidovať nepriateľov tretej ríše.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemecký historik Andrej Angrick o nich napísal, že nikdy predtým nerozhodovalo tak málo ľudí svojvoľne o živote toľkých osôb. Len na území Sovietskeho zväzu povraždili tieto skupiny približne milión ľudí.

Bezprostredne po vypuknutí Povstania na Slovensku vznikli dve komandá Einsatzgruppe H, ktoré už 1. septembra 1944 pricestovali na Slovensko.

Podľa historika Antona Hruboňa z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici bola ich úloha rovnaká ako všade inde: „Zatýkať a strieľať, samozrejme, bez akéhokoľvek súdu, rovnako ako v každom štáte, v ktorom z hľadiska nacistických vojnových cieľov vzbĺkli nejaké problémy.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C64XV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu