Bratislava 16. mája (TASR) - Prvostupňový verdikt v nelegálnej odpočúvacej afére tajnej služby by mal padnúť v júni. Po dnešnom pojednávaní na Okresnom súde Bratislava II to novinárom povedal predseda senátu Roman Farkaš.
Podľa neho aj dnešné výpovede štyroch svedkov posunuli prípad bližšie k rozsudku. Na ďalšom pojednávaní, ktoré sa uskutoční 6. júna, by mali vypočuť ešte niekoľkých svedkov a taktiež znalca. Prokurátor stále trvá na obžalobe.
V prípade označovanom ako nelegálne odpočúvanie novinára z denníka Sme a bývalého podpredsedu parlamentu Pavla Ruska sú obžalovaní bývalí príslušníci SIS Ľuboš K., Ľubomír L. a Milan B. zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Posledných dvoch stíhaných príslušníkov dočasne pozbavili výkonu služby. Všetci traja obvinení boli ako riadiaci pracovníci SIS v Bratislave priamo zodpovední za technickú prevádzku odpočúvacieho systému určeného na odpočúvanie telefonických rozhovorov.
Podľa záverov vyšetrovania vedeli o tom, že tento systém okrem legálnych odpočúvaní telefonátov umožňuje odpočúvať a zaznamenávať aj iné telefonické rozhovory. Od presne nezisteného dňa v apríli 1999 do 18. decembra 2002 v rozpore so zákonom o SIS neprijali a nevykonali žiadne dostatočné opatrenia na to, aby nedochádzalo k nelegálnemu odpočúvaniu telefonických hovorov. Bez splnenia zákonných podmienok 18. decembra 2002 odpočuli telefonický rozhovor Pavla Ruska s redaktorom denníka Sme a ďalších najmenej 11 telefonických rozhovorov osôb, ktorých totožnosť nezistili.
Obžalovaní obvinenia odmietli. Podľa slov jedného z obhajcov Jaroslava Penca technicky nie je možné to, z čoho sú obžalovaní. Na marcovom pojednávaní vypovedal ako svedok aj minister hospodárstva SR Pavol Rusko. Podľa neho tento proces nerieši základnú otázku, a tou je, kto si odpočúvanie objednal a ako sa nahrávky dostali do systému rezortu vnútra.
Prípad po medializovaní na začiatku roku 2003 podľa viacerých politických komentárov vyvolal vážnu krízu medzi stranami vládnej koalície.