BRATISLAVA. Odborové zväzy polície, hasičov a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) žiadajú rovnaké platové podmienky pre všetky ozbrojené a záchranné zložky.
Predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu (Smer) poslali otvorený list, v ktorom upozorňujú na nepomer platov a možnú destabilizáciu ozbrojených a záchranných zložiek.
Reagovali tak na vládou schválený návrh novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorým by sa mali zvýšiť ich platy.
Pellegrini: Ministerstvo si našetrilo
Premiér Pellegrini pre TASR reagoval tým, že Ministerstvo obrany (MO) si na zvýšenie platov vojakov našetrilo zo svojich financií.

Obrátiť sa podľa jeho hovorkyňe Patrície Macíkovej treba na ministerku vnútra Denisu Sakovú (Smer).
"Je na pani ministerke Sakovej, aby si túto situáciu odkonzultovala s Ministerstvom financií SR," povedala s tým, že ak ministerka nevie ušetriť vo svojom rezorte, môže to skúsiť konzultovať s rezortom financií, aby zistila, kde sú rezervy a poskytla svojim zložkám rovnaké výhody.
Odborové zväzy v liste premiérovi vysvetľujú, že nástupný plat vojakov by mohol byť v prípade odsúhlasenia zmien v ich odmeňovaní parlamentom nepomerne vyšší.
Od januára 2020 by podľa ich slov mohli mať so všetkými príslušnými príplatkami policajti plat zhruba o 278 eur menší ako vojaci, príslušníci ZVJS o 305 a hasiči o 376 eur.
Aktívny prístup rezortu obrany chápu a nie sú proti nemu. Obávajú sa však odchodu príslušníkov ich zložiek do armády a toho, že pri nástupe do ozbrojených zložiek štátu si väčšina záujemcov kvôli nepomeru platov vyberie skôr povolanie vojaka.
Od vlády podľa svojich slov očakávajú riešenie, ktoré zabráni destabilizácii ostatných ozbrojených a záchranných zložiek štátu.
Profesionálni vojaci by mohli byť odmeňovaní na základe výkonu funkcie, nie iba za vojenskú hodnosť, ako to bolo doteraz.
Predpokladá to návrh novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov schválený vládou.
Spôsob odmeňovania chce rezort obrany zmeniť aj pre spravodlivosť a lepšiu konkurencieschopnosť profesie. Verí, že novela zákona vytvára predpoklady na zvýšenie záujmu o vojenské povolanie.
Ministerstvo obrany reagovalo na odbory
"Rovnaké možnosti ako rezort obrany, majú aj ostatné príslušné ministerstvá. Podľa nášho názoru politizovanie tejto témy nikomu neprospieva," uviedla hovorkyňa rezortu Danka Capáková.
Ministerstvo tak reagovalo na otvorený list odborových zväzov.
"Zdôrazňujeme, že Ministerstvo obrany (MO) SR nežiada peniaze na zvyšovanie platov vojakov od vlády SR, ale našlo zdroje vo svojom vlastnom rozpočte. Rovnako môžu k systému ohodnocovania pristúpiť aj iné bezpečnostné zložky," uviedla Capáková. Pripomenula, že na Slovensku neexistuje jednotný systém odmeňovania bezpečnostných zborov, ale jednotlivé zložky majú vlastné zákony.
Rezort obrany chce podľa jej slov novelou zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov dosiahnuť adekvátne hodnotenie vojakov.
"Muži a ženy, ktorí garantujú bezpečnosť Slovenskej republiky 24 hodín denne, sedem dní v týždni, jednoducho nemôžu mať nástupné platy nižšie, ako je priemer v národnom hospodárstve," vysvetľuje. Oceniť chcú aj dlhoročné skúsenosti. Novelu už schválila vláda.
Saková zmeny nepodporila
Saková zmeny v platoch vojakov minulý týždeň vo vláde nepodporila. Platy vojakov, policajtov, hasičov a horských záchranárov by sa mali podľa nej riešiť spoločne a za rovnakých podmienok.
Dodala vtedy, že v súvislosti s možnosťami zatraktívnenia týchto profesií rokovala aj s Ministerstvom financií (MF).
"Vzhľadom na aktuálny stav verejných financií moje návrhy zatiaľ neboli podporené, nevzdávam sa však a rokujeme ďalej," skonštatovala Saková.