Ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko organizujú na piatok 20. septembra vo viacerých slovenských mestách ďalší protest Za slušné Slovensko.
Jeden zo zakladateľov iniciatívy Jakub Kratochvíl v rozhovore pre SME hovorí aj o odchode Juraja Šeligu, kampani pred parlamentnými voľbami a chybách, ktoré doteraz urobili.
Kratochvíl a protesty
- K organizovaniu protestov sa dostal cez svoju priateľku, ktorá sa pozná s Katarínou Nagy Pázmányiovou, ktorá s manželom organizovala prvé pietne zhromaždenie po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
- Bol aj na prvom stretnutí aktivistov, kde vymysleli názov iniciatívy Za slušné Slovensko, zriadili transparentný účet a ohlásili prvé zhromaždenia na Námestí SNP v Bratislave.
- Kratochvíl na začiatku chodil za iniciatívu na stretnutia s políciou a staral sa najmä o pokojný priebeh zhromaždení.
Prečo ste oznámili protesty na september?
Dlhodobo máme v pláne organizovať zhromaždenie pri príležitosti novembrovej revolúcie a pri výročí vraždy. Teraz sme k tomu pridali ešte septembrový termín ako reakciu na zistenia polície, ktoré sa v lete objavili.
Tvrdíte, že protest je reakciou na zistenia polície v súvislosti s Marianom Kočnerom. Do akej miery sa dá podľa vás veriť správam z Kočnerovej Threemy?
Nedokážem posúdiť, či sú všetky informácie z Threemy pravdivé. Ani si nemyslím, že to je to podstatné. Podstatné je, že keď sa komunikácia zverejnila, začali sa tí, ktorí sú v nej spomínaní, veľmi neobratne vykrúcať a dávať vyhlásenia, ako sa s ním nepoznajú alebo poznajú len náhodou. A to je kľúčové.
Výhovorka, že „s Kočnerom sa pozná každý“, je nekompletná, tá výhovorka má znieť, že „s Kočnerom sa pozná každý hochštapler“.
A tie správy ma ani veľmi neprekvapujú, skôr len ukazujú veci, o ktorých sme doteraz vedeli – že je to nebezpečný a egoistický človek a politická smotánka, ktorá sa s ním stretávala, je mu veľmi podobná.
Máte ešte na účte dosť peňazí na organizáciu protestov?
Na účte máme teraz takmer 40-tisíc eur. Jeden protest v Bratislave nás stojí asi 10-tisíc eur. Môže sa to zdať veľa, ale je to suma nižšia ako pri komerčných akciách.
Počuli sme aj kritiku, prečo máme reproduktory umiestnené aj vzadu, prečo tam máme obrazovky, že je to luxus. Nie je to len o pohodlí ľudí na námestí, je to dôležité aj pre bezpečnosť davu.
Ako to pomáha bezpečnosti?
Pri takom veľkom dave je dôležité, aby sa ľudia netlačili k pódiu, aby videli a počuli aj v odľahlejších častiach námestia. A ešte poznamenám, že z transparentného účtu boli platené aj výdavky na zhromaždenia v iných mestách na Slovensku aj v zahraničí.
Napríklad megafón v Londýne, prenájom časti námestia v Štokholme alebo pódium v Spišskej Novej Vsi, ktoré si prenajali zo Smižian. Nehovoriac o zaplatení trikolórových stužiek, ktoré nám vyrábala chránená dielňa.

V pozvánke na protest 20. septembra píšete, že v ten deň je aj študentský štrajk za klimatickú spravodlivosť. Chcete tie dve akcie spojiť?
Ide o dve samostatné akcie, ktoré nemáme v úmysle priamo spájať. Skupina klimatických aktivistov má na ten deň už dlhší čas naplánovaný štrajk, o čom sme pri prípravách našich zhromaždení nevedeli.
Zistili sme to až vtedy, keď sme na úrad doniesli oznámenie o organizovaní zhromaždenia.
Ide o náhodu, ale je to v poriadku, pretože aj klimatická spravodlivosť, aj spravodlivosť zdôrazňovaná na zhromaždeniach Za slušné Slovensko sú dôležité témy, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Zladiť obe akcie podľa mňa nebude problém.
Na začiatku ste chceli výmenu vlád. Po tom prišiel nový premiér Peter Pellegrini a vy ste protest zrušili. Teraz zase organizujete protest s požiadavkou na novú vládu. Prečo?