BRATISLAVA. Poslanec ĽSNS Milan Mazurek príde o poslanecký mandát. Najvyšší súd ho v utorok definitívne odsúdil za rasistické reči o Rómoch spred troch rokov.
Ide o prvého slovenského zákonodarcu, ktorého vylúčili takýmto spôsobom z parlamentu.

Trojčlenný senát pod vedením sudcu Petra Paludu uznal Mazureka za vinného a pokutu pre neho pritvrdil na desaťtisíc eur. Prvostupňový súd ju stanovil o polovicu nižšiu.
"Finančný trest považoval súd za neprimerane nízky," povedal Paluda, ktorý na pojednávaní overoval poslancove majetkové pomery. V senáte sedeli aj Martin Piovartsy a František Mozner.
Ak by Mazurek pokutu odmietol zaplatiť, súd určil ako náhradu polročný nepodmienečný trest, čo by pre neho znamenalo väzenie.
Ak je poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin, znamená to automatickú stratu mandátu. Mazureka v parlamente nahradí Milan Špánik, bývalý trenčiansky krajský predseda ĽSNS.
Trest by Mazureka nemal vyradiť z budúcoročných parlamentných volieb. Keď zaplatí pokutu, trestný čin sa mu zahladí a nebude prekážkou v kandidatúre na poslanca, povedali pre SME viacerí právnici.
"Iné by to bolo, ak by bol odsúdený na nepodmienečný trest odňatia slobody a bol by vo výkone trestu, " vysvetľuje ústavný právnik Eduard Bárány.
Mazureka obžalovali za jeho výroky o Rómoch, ktoré odvysielalo žilinské Rádio Frontinus ešte v októbri 2016.
V utorok prišli poslanca ĽSNS na Najvyšší súd osobne podporiť nielen šéf strany Marian Kotleba či europoslanec extrémistov Milan Uhrík, ale aj takmer celý poslanecký klub.
Rovnaký senát, ktorý odsúdil Mazureka, ešte začiatkom júla oslobodil iného poslanca ĽSNS Stanislava Mizíka, ktorý bol obžalovaný z výroby extrémistických materiálov, ich rozširovania a hanobenia národa, rasy a presvedčenia.
Vyslúžil si to za facebookový status, ktorým kritizoval výber osobností, ktoré ocenil vtedajší prezident Andrej Kiska pre ich údajný židovský pôvod. Súd však rozhodol, že sa nepodarilo preukázať, že status písal on.
Mazurekova obhajoba
Mazurek v záverečnej reči hovoril, že prvostupňový súd nebral do úvahy celý kontext relácie v Rádiu Frontinus, ktorá trvala viac ako dve hodiny, a rovnako ani jeho vystúpenia v parlamente. Pravidelne vraj vystupuje s prejavmi, ktoré vyznievajú voči Rómom pozitívne, tvrdil.
Milan Špánik
- nahradí Milana Mazureka v parlamente,
- 48-ročný Milan Špánik je bývalým trenčianskym krajským predsedom ĽSNS a mestským poslancom v Novom Meste nad Váhom za Národnú koalíciu,
- uspieť sa pokúšal aj v župných voľbách v roku 2017, ako nezávislý kandidát však dostal len niečo vyše 1700 hlasov,
- kampaň vtedy staval aj na bilbordoch s nápismi "Toto je náš kraj! Nie Rumunov raj. My sme tu doma!",
- je absolventom Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline, podniká v oblasti gastronómie.
"Konečným dôsledkom tohto trestu by nebol finančný trest, ale strata mandátu," upozorňoval Mazurek.
Po vynesení rozhodnutia zopakoval obdobné stanovisko, no vrátil sa aj k výrokom zo žilinského rádia.
"Nemám čo ľutovať, pretože som povedal pravdu, s ktorou súhlasí väčšina obyvateľov východného Slovenska," povedal Mazurek.
Čo bude robiť po odchode z parlamentu, zatiaľ nevedel povedať.
Zastal sa ho aj Kotleba, ktorý upozornil, že z parlamentu vypadne človek, ktorý dostal v nedávnych eurovoľbách viac ako 40-tisíc hlasov.
Či pokutu desaťtisíc eur zaplatí Mazurek zo svojho, alebo mu pomôže strana, členovia ĽSNS po súde nepovedali.
"Určite podáme mimoriadne dovolanie," ohlásil Mazurekov právnik Tomáš Rosina. Úspech však nie je pravdepodobný, keďže Mazurek a jeho právnici by museli argumentovať novými dôkazmi v prípade.
Okrem Rosinu obhajoval poslanca aj Peter Kupka. Ide o dvoch advokátov, ktorí zastupovali ĽSNS aj pri návrhu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie strany. Najvyšší súd návrh v apríli zamietol.
“Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva je prekážkou pri uplatňovaní pasívneho volebného práva, t. j. práva byť volený právoplatné odsúdenie za úmyselný trestný čin, ak odsúdenie nebolo zahladené.
„
Špeciálny prokurátor Tomáš Honz bol s verdiktom spokojný a Mazureka nazval "rasistickým extrémistom".
Mazurekovi advokáti sa na súde snažili spochybniť prakticky všetky dôkazy proti poslancovi - od toho, či šlo o rasistický podtón výrokov v rádiu, až po nezávislosť súdnych znalcov, či to, že záznamy z rozhlasového vysielania nie sú oficiálne.
Práve preto vraj nemožno naisto dokázať, že Mazurek povedal výroky, ktoré zazneli na nahrávkach relácie. Sú pritom zverejnené napríklad aj na internetovom kanáli youtube.
Vlani sa extrémisti vyhrážali
Špecializovaný trestný súd uznal Mazureka za vinného z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia už vlani v apríli a uložil mu pokutu päťtisíc eur. Súčasťou trestu bolo, že ak pokutu neuhradí, platí pre neho polročný podmienečný trest.

Prvostupňový verdikt vtedy spustil prudkú reakciu členov ĽSNS, ktorí sa po súde začali vyhrážať sudcovi aj prokurátorovi či znalcovi tým, že raz skončia na lavici obžalovaných aj oni sami.
"Spomeňme si, ako sa Izrael vyrovnával s nacistickými zločincami. Keď bolo treba, prišli si po nich,“ povedal vtedy Kotleba.
Mazurek aj prokurátor sa napokon hneď na mieste odvolali, preto sa prípad presunul na Najvyšší súd.
Mazurek pred troma rokmi v živom vysielaní rádia hovoril o "cigánskom terore". Okrem iného povedal, že "150 miliónov eur sa ide použiť na domy pre ľudí z cigánskych komunít. To jest pre ľudí, ktorí nikdy pre náš národ, pre náš štát nič neurobili, práve naopak, rozhodli sa žiť asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém. My, ktorí žijeme slušným životom a pracujeme, tak na nás štát úplne kašle, zatiaľ čo týmto asociálom dá zadarmo úplne všetko“.
