V auguste 2018 mala Greta Thunberg práve pätnásť rokov, keď dala nový význam výrazu chodiť poza školu. V škole chýbala preto, že sedela pred švédskym parlamentom. Protestovala, aby sa politici začali radikálne a rýchlo zaoberať klimatickou krízou a znižovali emisie. Sama.
Jej školským štrajkom sa následne inšpirovalo množstvo mladých po celom svete, ktorí začali organizovať hromadné piatkové protesty Fridays for Future. Greta sa stala celosvetovou celebritou, ktorá už rečnila v OSN a ktorej slová počúvajú aj svetoví lídri.
Tak ďaleko ešte Andrej Pajger, takisto pätnásťročný a jeden z prvých organizátorov protestov Fridays for Future na Slovensku, nie je. No každý ďalší človek, ktorý sa vďaka protestom začne viac zaujímať o ochranu životného prostredia, má preňho význam.
„U mladých je to veľmi biedne, keď sa má prejsť od lajkovania statusov k praktickej činnosti. Zatiaľ som nevidel ľudí mimo ochranárskych rodín, ktorí by sa venovali praktickej ochrane prírody. Ľudia sú veľmi leniví,“ konštatuje Andrej.
On sám sa venuje dobrovoľníckej ochranárskej práci v dvoch občianskych združeniach, Pre prírodu a Karpatské ochranárske združenie altruistov, a to už päť rokov. Odmalička ho k tomu viedli rodičia.
„Do Bielych Karpát som prišiel prvýkrát ako sedemročný do tábora, kde som sa učil napríklad zhrabovať lúky, aby na nich mohli rásť orchidey. Teraz tie detské tábory už organizujem,“ hovorí rodák z Bytče.
Vystrašení pred protestom
Kým iní v jeho veku len pomaly prepínajú z prázdninového režimu do školských povinností, on už pomáha pripravovať ďalší veľký klimatický protest, ktorý sa bude 20. septembra konať vo viacerých mestách na Slovensku a v mnohých krajinách sveta.