BRATISLAVA. Na jeseň tohto roka dostanú dopravní policajti k dispozícii 155 nových platobných terminálov.
Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, do začiatku roka 2020 by nové terminály mali dostať aj príslušníci poriadkovej polície, železničnej polície a hraničnej a cudzineckej polície.
"Snahou Ministerstva vnútra SR je vybaviť policajtov platobnými terminálmi v čo najkratšom čase a tak dať možnosť priestupcom, ktorí porušili právne predpisy, aby pokuty mohli zaplatiť moderným spôsobom, a to bezhotovostnou platbou prostredníctvom tohto elektronického zariadenia,“ uviedla v tejto súvislosti ministerka vnútra Denisa Saková.
V súčasnosti dopravná polícia disponuje podľa ministerstva vnútra 55 terminálmi.
"Od januára 2017 ministerstvo vnútra doposiaľ eviduje viac ako 64 000 vykonaných transakcií súvisiacich s úhradou pokút v celkovej výške viac ako päť miliónov eur a záujem o úhradu pokút prostredníctvom platobného terminálu má rastúci trend. Keďže sa pokuta zaplatí okamžite, znižuje sa adekvátne počet správnych konaní a zároveň klesá aj počet pohľadávok v správe Ministerstva vnútra SR," zdôrazňuje rezort.
Zároveň pripomína, že ak vodič v prípade spáchania priestupku odmietne na mieste zaplatiť pokutu v hotovosti alebo platobnou kartou, takýto priestupok sa odstupuje na príslušný správny orgán, ktorý ho bude riešiť v správnom konaní.
"V takomto prípade sú sadzby za priestupok vyššie a musí sa zaplatiť aj správny poplatok za prejednanie priestupku. V prípade insolventnosti vodiča je policajt oprávnený vodičovi zadržať vodičský preukaz dovtedy, kým pokutu preukázateľne neuhradí. Policajt vodičovi v takomto prípade povoľuje ďalšiu jazdu najviac na 15 dní a to len na území SR," doplnil rezort.