SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Tóth vypovedal bez prítomnosti verejnosti, súd ju vylúčil (minúta po minúte)

Súd bude pokračovať v utorok.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Súd s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom v kauze zmenky sme sledovali minútu po minúte:

20:00 Hlavné pojednávanie bolo prerušené do utorka. Minútu po minúte sme ukončili, pokračovať budeme aj v utorok. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Pravda asi nebude zdrojom sebavedomia Mariana Kočnera na súdnom pojednávaní v kauze zmeniek Markízy. Nech je to už skutočná alebo hraná.

Beata Balogová

19:55 V utorok má prísť vypovedať terajší generálny riaditeľ Mathias Settele a bývalá riaditeľka Zuzana Ťapáková. Milan Fiľo sa ospravedlnil.

Výpoveď svedka Tótha bude podľa Emila Klemaniča pokračovať zajtra na 13.00 hod. Bude neverejná.

19:54 Neverejný výsluch prerušili a verejnosť zavolali dnu, sú tu už len redakcie denníka SME, Aktuality.sk a Denníka N.

19:17 Už najmenej polhodinu neverejne vypovedá Peter Tóth.

Ako neskôr povedal Lipšic, Tóthova výpoveď výrazným spôsobom posilnila pozíciu obžaloby. Obhajca obžalovaného Marek Para nechcel neverejnú výpoveď svedka komentovať.

19:16 Pravda asi nebude zdrojom sebavedomia Mariana Kočnera na súdnom pojednávaní v kauze zmeniek Markízy. Nech je to už skutočná alebo hraná.

Súvisiaci článok Čo je zdrojom Kočnerovej arogancie? Čítajte 

Môže to byť skôr Kočnerovo presvedčenie, že ho zachytí záchranná sieť policajtov, právnikov, sudcov a politikov, na ktorej spolu s Alenou Zsuzsovou roky pracoval.

Skryť Vypnúť reklamu

A ak by zlyhali tieto väzby, tak sa z toho jednoducho vyseká, píše šéfredaktorka SME, Beata Balogová.

18:53 Po vylúčení verejnosti na žiadosť obžalovaného musí súd povoliť prítomnosť jeho dvoch dôverníkov. Toto opatrenie slúži na to, aby obžalovaný nebol vystavený súdu sám s právnikmi. Priebeh pojednávania tak sleduje aj iná nezúčastnená osoba.

Súd ale takýmto ľuďom môže prikázať zachovávať mlčanlivosť o tom, čo sa na pojednávaní dozvedeli.

Ak je obžalovaných viac, má právo na voľbu dôverníkov každý z nich.

Ak bola verejnosť vylúčená pre ochranu utajovaných skutočností, ohrozenie tajomstva chráneného zákonom, prípadne bezpečnosti, môžu byť dôverníkmi len ľudia, voči ktorým nemá súd výhrady. Pred týmto rozhodnutím si vyžiada vyjadrenie prokurátora.

Skryť Vypnúť reklamu

18:45 Súdne pojednávania sú v zásade verejné. Verejnosť možno vylúčiť na celé pojednávanie alebo jeho časť len ak by boli ohrozené rôzne utajované skutočnosti, napríkald aj priebeh policajného vyšetrovania, ako v prípade Petra Tótha.

Takisto súd môže verejnosť poslať von z pojednávania, ak chce ochrániť dôležitý záujem účastníka konania alebo svedka. Verejnosť bola vylúčená napríklad v kauze Filipa Rybaniča, ktorý si prezeral bankové účty exministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Súd to odôvodnil chránením bankového tajomstva. Súdy takto niekedy vylúčia verejnosť aj v citlivých prípadoch, keď sa vypočúva dieťa, aby chránili jeho psychický vývoj.

18:36 Neverejný výsluch Petra Tótha ešte poriadne ani nezačal a bol prerušený, pretože podľa pravidiel väzobného ústavu sa musel ísť Kočner navečerať. Potom bude proces pokračovať do 20.00 hod.

Skryť Vypnúť reklamu

18:14 Denník SME do zajtra prerušil zvukový prenos, v Justičnom paláci však reportéri SME ostávajú.

17:45 Dôverníkmi Kočnera sú Martin Daňo a filmárka Zuzana Piussi. Začali sa prijímať organizačné opatrenia na vylúčenie verejnosti, stráž odprevádza verejnosť von.

17:38 Kočner hrá šou. Opýtal sa celej verejnosti, či je tu niekto, kto chce byť dôverníkom.

17:33 Obhajcovia Kočnera požiadali, aby si vybral dôverníkov, ktorí ostanú v sním v pojednávacej miestnosti. Určil Adama Valčeka, redaktora SME a akvitistu Martina Daňa.

Valček, ktorý prináša spravodajstvo z pojednávania, odmietol. Daňo súhlasil, že bude dôverníkom Kočnera.

Marian Kočner obštruuje, ako ďalšieho dôverníka určil Rastislava Striška z TV Joj. Ten sa musí ísť poradiť so šéfredaktorom.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 Súd vylúčil verejnosť z výsluchu Tótha z dôvodu, že sa jeho výpoveď môže dotýkať viacerých káuz, ktoré sa vyšetrujú, a taktiež vecí, ktoré podliehajú mlčanlivosti.

“Návrh prokurátora je dostatočne odôvodnený, súd má v spise informácie, že v prípravných konaniach Peter Tóth vystupuje ako svedok, v množstve prípravných konaní. Už aj z povahy veci vyplýva, že sa nedá neoptrieť o tejto veci,” povedal šéf senátu Klemanič.

17:24 Senát sa vrátil z porady.

17:17 Senát sa práve radí, či vylúčia verejnosť a prerušil pojednávanie na poradu senátu. Tóth naďalej sedí na mieste pre svedkov.

17:15 “Ja som povedal, že to bude veľmi dlhý deň,” reaguje na diskusiu o preložení výpovede medzi obhajcom a prokurátorom šéf senátu Emil Klemanič.

Obhajcovia argumentujú, že nemali čas na prípravu sa s klientom radiť, pretože bol prevezený iba v nedeľu večer.

Skryť Vypnúť reklamu

17:11 Kočnerov obhajca Para žiada, aby sa výpoveď Tótha presunula na utorok. Tóth celý čas sedí na mieste pre svedkov.

17:09 Šanta navrhol vylúčiť verejnosť. “Je tu presah jeho výsluchu do množstva káuz, ktoré sú ešte len v prípravnom konaní,” hovorí Šanta.

17:08 Prokurátor Ján Šanta sa pýta Petra Tótha, či prítomnosť Kočnera má na neho zlý vplyv. “Vôbec ma to nerozrušuje,” odpovedal Tóth.

16:42 Vyhlásili krátku prestávku, počas nej predvedú Tótha.

16:41 Predseda senátu Klemanič potvrdil, že svedka Tótha predviedla polícia a bude vypovedať.

16:40 Výpoveď Kočnera bola uzatvorená, ten si sadá na lavicu obžalovaných.

16:39 Tandlich pripomína, že v prípade vraždy Valka vypovedal, že ten mu nikdy služby neposkytoval a dokonca vypovedal, že Valko mu mal povedať, že ani nie je vhodné, aby sa k tejto téme (licencii TV Markíza) vyjadroval. Valko bol totiž členom licenčnej rady.

Skryť Vypnúť reklamu

“Dnes, keď vypovedá nie pod hrozbou trestného stíhania za krivú výpoveď, zaťahuje Valka do legendy o údajných zmenkách,” hovorí Tandlich.

16:37 Výpoveď Kočnera sa blíži k záveru, slovo dostala zástupkyňa televízie Markíza Lucia Tandlich.

Kočner odpovedal na otázky sudcov

16:31 Sudca Ján Buvala sa pýta, z koho iniciatívy bolo rozhodnuté o podpísaní dvoch zmeniek po 250 miliónov korún a ďalšie nadstavbové ako bianko zmenky.

"Pán Valko, ja som vtedy ani nerozumel, čo je bianko zmenka,” tvrdí Kočner.

Buvala sa pýtal aj na konateľa Gamatexu, ktorého vraj nominoval do spoločnosti Marian Kolník z betonárskej spoločnosti Lafarge.

“Spomínali ste, že ste mali obavu z ukrajinsky hovoriacich ochrankárov, ktoré si podľa vás platila Markíza,” pýta sa Buvala. “A keď ste zažalovali zmenky, tak ste obavu nemali,” pýta sa Buvala.

Skryť Vypnúť reklamu

“Som rád, že ste položili túto otázku. Pretože existujú informácie, že marci 2018 bola pripravená skupina rusky hovoriacich ľudí na moju vraždu. Napriek tomu, že polícia tieto informácie má, tak to nerieši. Práve tým, že som skončil vo väzbe, som si zachránil život,” reční Kočner.

Kočner odpovedal na otázky obhajcov

16:30 Na otázky advokáta Kamenca Kočner odmietol ďalej odpovedať.

16:27 Kočner tvrdí, že už v minulosti vyzývali Ruska, aby splatil zmenky. Vraj kontaktoval Valka, ten to však nemôže potvrdiť, pretože nežije. “

Súvisiaci článok Rusko v minulosti tvrdil, že Gamatexu nemusel platiť vôbec. Odrazu treba aj zmenky Čítajte 

Myslím, že sa mu posielala nejaká výzva,” tvrdí Kočner, ale nič bližšie nehovorí. Z otázok je rovnako podráždený, rovnako ako v minulosti z otázok novinárov.

“Kto vyplnil sumy na bianko zmenky?” pýta sa Kamenec. “Ja som to nebol,” reagoval Kočner. “Niekto musel prísť do trezoru, vybrať ich a dopísať tam tie údaje,” pýta sa Kamanec, či to chápe správne.

Skryť Vypnúť reklamu

Predseda senátu vraví, že otázka je veľmi opisná a nepripúšťa ju. Kočner sa široko usmieva.

Kočner na otázku, kde bola dohodnutá zmluvná pokuta za nezaplatenie zmeniek za 500 miliónov korún: “Vo Fajn klube,” tvrdí Kočner, hoci Kamenec sa zjavne pýtal na to, či to bolo dohodnuté v nejakom písomnom dokumente.

“Predpokladám, že tá dohoda bola uzatvorená ústne,” reční Kočner.

16:15 Začal sa pýtať druhý právny zástupca TV Markíza Tomáš Kamenec. Pýta sa, ako sa správal k zmenkám, ktoré dostal v roku 2000.

"Nevidím dôvod, aby som vám opisoval, kde som ich mal," reagoval Kočner na otázku, či mal zmenky v trezore alebo kde.

Advokát Kamenec sa pýta Kočnera či zmenky po indosovaní (previedli na iného vlastníka), odovzdal firme Midas Investments. "Myslím, že boli u právnika v trezore," povedal Kočner, odmietol však povedať u koho.

Skryť Vypnúť reklamu

16:12 "Zle by to vyzeralo, keby nežil," odpoveda položartom na otázku Lišpica o exekútorovi Burym. "To už vyzerá teraz zle," odvetil mu Lipšic.

Súvisiaci článok Bödör o komunikácii s Kočnerom nehovoril pravdu Čítajte 

16:09 Kočner sa odmietol vyjadriť k vzťahu s Petrom Tóthom. "Nebudem sa k tomu vyjadrovať pred jeho výpoveďou," reagoval Kočner. Odmietol povedať aj to, odkiaľ má polícia jeho prepisy.

Rovnako sa pýta na vzťah s Norbertom Bödörom. "S týmto konaním nemá nič spoločné, nemám dôvod sa k tomu vyjadrovať," povedal Kočner.

16:08 Kočner odpovedá na otázku, prečo nesúhlasil s chemickým skúmaním veku papiera atramentu, čo žiadala Markíza. Vysvetľuje, že by to znamenalo prepravu zmeniek do USA, s čím mal problém.

Navrhol Markíze, nech deponuje hodnotu zmeniek u notára alebo ich poistí pre prípad ich straty alebo poškodenia.

Skryť Vypnúť reklamu

16:07 Lipšic sa pýta Kočnera, koho Valko zastupoval v kauze Gamatex. "Nemal s nami podpísanú zmluvu, radil nám z dôvodu vzťahov s Petrom Čongrádym," odvetil Kočner.

Lipšic sa Kočnera pýtal na jeho výpoveď v kauze vraždy Ernesta Valka, kde Kočner povedal, že Valko mu nikdy neposkytoval "právne služby".

Lipšic sa pýta prečo je v jeho výpovedi rozpor. "Pretože v kauze Gamatex nám poskytol rady, nie právne služby," tvrdí Kočner.

16:02 Advokát Markízy sa zaujíma o to, z akého dôvodu mal podľa Kočnera Valko pocit, že niečo dokážete vybaviť u Dobroslava Trnku? "Pretože sa s pánom Trhom poznám," odpovedá Kočner.

16:00 Lipšic sa pýta Kočnera, aký mal vzťah s Ernestom Valkom. "Nemôžeme to nazvať priateľstvom, netykali sme si, 15, možné 20-krát v živote sme sa stretli. Vzťah s ním mal predovšetkým pán Čongrády," hovorí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

15:55 Kočner vysvetľuje, že Ruskovu vilu kúpil od banky, nie od Ruska. "Pán Rusko teraz býva v dome na Námestí slobody. Ak tam ešte býva," reaguje.

Súvisiaci článok Ruskovu obhajobu platí Haščák, písal Kočner v Threeme Čítajte 

"Nemám dôvod vedieť, kto mu financuje obhajobu," reaguje Kočner na otázku Lipšica.

"Pán novinári tárajú hlúposti a klamú," hovorí Kočner o informácií, že developoval projekt Five Star Residence, kde Rusko býva.

Kočner miestami súdny proces využíva na to, aby kritizoval novinárov. Ide však o jeho prvé verejné vystúpenie po obvinení a vzatí do väzby.

15:53 "Zmenky boli vedené v účtovníctve tak, ako mal byť vedený tento typ zmeniek," reaguje Kočner na otázku, či zmenky boli vedené v účtvoníctve.

Lipšic sa pýta, aký vzťah má s firmou Midas Investments z Karibiku, na ktorú Kočner grátis zmenky previedol.

Skryť Vypnúť reklamu

15:49 "Dôverovali ste v roku 2000 Pavlovi Ruskovi?" pýta sa Lipšic Kočnera. Ten hovorí, že sa nevie vyjadriť. "Čo je to dôverovať? Že som veril, že to zaplatí?" odpovedá.

"Pozrite sa, plnenie jeho záväzkov bolo odložené zmenkami, keby si ich neplnil, tak by sme ich vymáhali," povedal Kočner.

Čo by sa stalo, ak by si nechal 1-percentný podiel v Markíze? "V roku 2015 by sme za ním prišli, že si s nami vyhúpal, že si si nechal jedno percento a hoci to nemáme na papieri, tak plať," vypovedá Kočner.

Predtým povedal, že podmienky splatnosti zmeniek boli dohodnuté len ústne a jednou z podmienok bolo, že Markízu bude vlastniť jedna entita, čo by v prípade, že by si Rusko nechal 1-percentný podiel nebolo naplnené.

Skryť Vypnúť reklamu

Lipšic sa pýta, že ak Kočner tvrdí, že mali rôzne ponuky, prečo nevzali päťsto miliónov korún od Rezeša, Širokého a iných, ale išli ste do toho, že Gamatex dostane 80 miliónov korún od CME a 500 mililiónov korún od Ruska.

"Nikto by nám nič nezaplatil dovtedy, dokým tam boli spory. Ak by prišiel niekto, kto by nám dal 300 miliónov a povie, že tie spory si doriešime, tak mu to dáme," hovorí Kočner.

15:45 "Niekedy mám pocit, že Viera Rusková rozhodovala viac ako samotný Pavol Rusko," povedal Kočner o bývalej Ruskovej manželke.

Rusko už v júli na procese označil svoju exmanželku za dôležitého svedka, ktorý podľa neho potvrdí existenciu zmeniek. Podrobnosti vtedy nespresnil.

15:35 Advokát TV Markíza Daniel Lipšic sa pýta, prečo Kočnerov spolupracovník Štefan Agh nikdy doteraz nespomenul, že Gamatex chceli predať Alexandrovi Rezešovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Lipšiť sa tiež pýta, či Svěchota a Rezeš žijú. Kočnerov obhajca otázku namietol a súd námietku akceptoval. Kočner tvrdí, že napriek tomu chce odpovedať.

"Pán Lipšic chce naznačiť, že keďže už obaja nežijú, tak to nemá kto potvrdiť. Na stretnutí s pánom Rezešom boli ešte ďalšie dve osoby," povedal Kočner. Ich mená nespresnil, odvoláva sa na to, že prvýkrát ich mená spomínala reportérka SME Nina Sobotovičová.

15:29 Začínajú sa pýtať právnici televízie Markíza.

15:23 Obhajcovia Pavla Ruska a Mariana Kočnera čítajú listinné dôkazy, ktoré sa týkajú kauzy Gamatex.

15:21 Obhajoba má spisovej poličke aj knihu Petra Tótha Bežec. Zatiaľ nie je jasné, kedy bude Peter Tóth vypovedať.

15:12 Mandzák sa pýta Kočnera na Pavla Vargu, ktorý je bývalým konateľom firmy Gamatex.

"V tom čase nemal žiadne opodstatnenie pre nás, bol poistkou pre pána Kolníka," tvrdí Kočner.

Príbeh s Marianom Kolníkom, ktorý bol neskôr blízky KDH, dnes Kočner prezentoval prvýkrát.

15:06 Obhajca Michal Mandzák sa pýta Kočnera, kto je to Nina Sobotovičová. V súčasnosti je reportérkou denníka SME, spracovala bakalársku prácu o kauze Gamatex.

Súvisiaci článok Kočner chcel ovládnuť Markízu. Čo s Ruskom hovorili v čase, kým prišli zmenky Čítajte 

Kočner vysvetľuje, že sa s ňou stretol, poslala mu na autorizáciu text a Kočner jej ho odsúhlasil. "Pani alebo slečna Sobotovičová si asi nepamätala, lebo jej neskoršie vyjadrenie nezodpovedali nášmu stretnutiu," tvrdí Kočner.

Mandzák povedal, že na Sobotovičovú sa pýta, pretože prokurátor Ján Šanta ju navrhol vypočuť ako svedka v procese proti Kočnerovi a Ruskovi.

Sobotovičová má nahrávku telefonátu s Kočnerom, v ktorej je vulgárny a sťažuje sa na titulok článku, ktorý napísala s využitím rozhovorov z bakalárskej práce. V telefonáte Kočner uvádza, že v texte je podľa neho všetko v poriadku, ale titulok z neho robí mafiána, a keďže čitatelia SME sú "d......í k.....i" a čítajú si iba titulky, je to podľa neho problém.

Kočner odpovedal na otázky prokurátora

14:57 Skončili otázky prokurátora, Kočner sa slušne opýtal, či si môže odložiť sako.

Súvisiaci článok NAŽIVO: Počúvajte online vysielanie z procesu s Kočnerom Čítajte 

Otázky sa majú pýtať obhajcovia, ale bola vyhlásená krátka prestávka.

14:56 Prokurátor sa pýta, či Kočner platil peniaze podnikateľovi a aktivistovi Martinovi Daňovi. “Nie, raz som mu zaplatil kávu alebo čaj,” povedal Kočner.

Kritizuje Markízu, ktorá si podľa neho platí lobistov a PR poradcov v súvislosti s kauzou zmenky.

Prokurátor sa Kočnera tiež opýtal, či platí život a obhajobu Pavla Ruska. “Nie,” odpovedal Kočner.

14:55 Prokurátor Šanta sa opýtal Kočnera, či komunikoval s Jaroslavom Haščákom (spolumajiteľ Penty, pozn. red.). “Áno, niekoľkokrát,” povedal. "O čom?," pýta sa prokurátor. “Nechajme pána Haščáka vypočuť,” reagoval Kočner na otázku.

Kočner kritizuje, že denník SME zo súdu prenáša online zvukový prenos. Denníku SME tento prenos odsúhlasil predseda senátu Klemanič a kedykoľvek môže prenos zakázať, ak to uzná za vhodné.

14:53 Šanta sa pýta, či Kočner sa kontaktoval s Norbertom Bödörom a či mu zháňal lustrácie. “Nie ani ich nemá ako získať,” tvrdí Kočner.

Súvisiaci článok Kočnerovi z polície donášali o jeho kauzách aj o Kuciakovej vražde Čítajte 

14:48 Šanta sa pýta, kto je opička. "Nechajme tieto mediálne hry, počkajme si na oficiálne závery vyšetrovanie," reaguje Kočner.

"Nebudem sa vyjadrovať k veciam, ktoré údajne pochádzajú z komunikácie, ktorá dodnes nie je znalecky dokázaná a ja tvrdím, že je nezákonným dôkazom," odpovedá Kočner.

Podľa skôr zverejnených informácií Denníka N ako opičku označuje Kočner Moniku Jankovskú, ktorá pre to odstúpila z funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.

14:47 "Tak na inú tému," hovorí Šanta. "Poďme," odvetil ležérne Kočner. Šanta sa pýta, či Kočner posielal z väzby motáky na ovplyvňovanie svedkov?

"Žiadali sme konfrontáciu so svedkom, ktorý toto uvádza a napriek tomu, že milión ostatných vecí sa rieši, ktoré údajne pochádzajú z môjho telefónu, tak rok som nebol k tejto vypočutý a ani nikto, kto bol svedkom označený. Nebudem preto na túto otázku odpovedať," odvetil Kočner.

14:42 Príslušník Zväzu väzenskej a justičnej stráže prišiel odovzdať predsedovi senátu informáciu, nie je jasné, o čo sa jedná. Pravdepodobne bol predvedený svedok Peter Tóth.

Naďalej vypovedá Kočner, sudca preto zatiaľ o príchode Tótha neinformoval.

Tóth sa zatiaľ nenachádza v pojednávacej miestnosti. Ak ho predviedla polícia, nachádza sa v priestoroch pred pojednávacou miestnosťou.

14:40 "Cítili sa sa ukrátený, keď Fiľo a Kováčik dostali 1,8 miliardy korún za televíziu Markíza", pýta sa prokurátor. Kočnerov obhajca Michal Mandzák namieta, že Fiľo a Kováčik ešte nevypovedali.

Predseda senátu námietku zamietol a vyzval Kočnera, aby odpovedal, ak vie. "Kto dostal 1,8 miliardy, či ich dostali, neviem. Neviem k tomu zaujať stanovisko," odvetil Kočner.

14:33 Kočner obvinil Ronalda Laudera zo CME, že on platil Ruskovi koncom 90. rokov ozbrojenú ukrajinsky hovoriacu ochranku.

14:26 Prečo ste celý obchod nedotiahli do konca so CME, ale s Ruskom, pýta sa prokurátor. "Čo s tým mali Američania," oponuje Kočner. Tvrdí, že 80 miliónov korún nezaplatili za urovnanie sporu.

Súvisiaci článok Fedor Flašík: Kočner chcel, aby som mu vybavil stretnutie s Ficom Čítajte 

V skutočnosti za 80 miliónov korún CME získala firmu Gamatex, v ktorej boli schované právne spory s Markízou a tie potom vedeli vo vlastnej réžii urovnať.

14:23 Prokurátor sa pýta, ako môže skončiť situácia, že Gamatex dostal za firmu 80 miliónov korún od CME namiesto pol miliardy korún.

"Nebavme sa o 80 miliónoch, bavme sa o 80 miliónoch korún plus," hovorí Kočner. Ak by to Rusko zaplatil načas, bolo by to 500 miliónov (16,6 mil. eur), nie 79 miliónov eur, reční Kočner.

Kočner tvrdí, že písal právnemu zástupcovi TV Markíza, že sa s ním chce stretnúť, aby spor urovnali. "Nič by ich to nestálo," tvrdí Kočner.

Odmieta povedať, aký bol ten návrh. Kočner hovorí o právnych zástupcoch TV Markíza ako o "šéfoch prokurátora" a proces nazýva "lynčom".

14:20 Kočner tvrdí, že podľa účtovných výkazov Slovenskej televíznej spoločnosti (tzv. veľká Markíza) vedeli, že v roku 2015, kedy boli zmenky splatné, by mal mať Rusko peniaze na výplatu zmeniek.

14:14 "Nerobte zo mňa hlupáka," napomína prokurátor Kočnera, ktorý neústavne spochybňuje jeho otázky.

14:12 Kočner pôsobí suverénne a arogantne, tak ako si ho verejnosť pamätá z tlačoviek, na ktorých útočil na politikov a novinárov.

Šantu vyzýva, aby bol presný. "Zmenka na osem miliónov neexistuje," odvetil Kočner na jeho otázku, nech vysvetlí, kedy bola podpísaná zmenka na 8 miliónov. Myslel tým zmenku na 8,3 mil. eur (250 mil. korún).

Šanta sa pýta tiež, ako sa dospelo k sume 500 miliónov korún. "Povedal som to vo svojej výpovedi niekoľkokrát. Od prvého dňa sme tvrdili, že neustúpime z kauzy Gamatex za menej ako 500 miliónov korún, bola tam tá suma od prvého dňa, kedy sme o tom hovorili s pánom Rezešom," tvrdí.

14:11 Šanta sa pýtal, kedy boli zmenky vyhotovené. "Neviem na to odpovevedať, pretože pri tom (podpisovaní) som nebol," odpovedal Kočner. Tvrdí, že otázke nerozumiem.

"Kto, kedy, kde a za akých okolností vypisoval obsahové náležitosti zmeniek," pýta sa prokurátor. "Sumy," odvetil Šanta. "Akú sumu?," odpovedá Kočner.

14:09 Prokurátor sa pýta na vetu, ktorú predniesla svedkyňa na predchádzajúcom procese: Pohanka (ESPE Studio) mal podľa svedkyne povedať, že "lahko sa vám podpisuje zmluva, keď máte zbraň pri hlave".

Kočner to označuje za absolútnu hlúposť a tvrdí, že v jeho prospech svedčí aj vyjadrenie Milana Žitného pre denník Pravda.

14:05 Šanta sa pýta, či sa Kočner niekedy v Threeme vyjadroval o ňom (o prokurátorovi). "Nespomínam si, mohlo sa to stať," povedal Kočner. Čo ste riešili, pýta sa prokurátor. "Vôbec to si nespomínam, ste dosť známa osoba, možno som sa s niekym bavil," povedal Kočner.

Šanta sa pýta, či mal od Kočnera dostať biely mercedes. Kočner sa podľa správ z Threemy snažil Šantu diskreditovať, že o ňom rozšíril informáciu o korupciu, čo nebola pravda. Kočner poprel, že by Šanta mal dostať od neho mercedes.

14:00 Pojednávanie pokračuje po prestávke, Kočner už sedí na mieste pre svedkov, začínajú sa ho pýtať otázky. Najprv prokurátor Ján Šanta.

Denník SME zároveň opäť vysiela naživo.

12:26 Predseda senátu vyhlásil prestávku do 13.45 hod.

Kočner vypovedal pred súdom

12:24 Kočner skončil výpoveď. Na záver dodal, že nebol rozhodnutý, či bude odpovedať na otázky, pretože podľa neho nemal možnosť radiť sa so svojimi advokátmi.

"Načo som bol prevezený do Bratislavy? Načo bol ten neskutočný cirkus, keď predo mnou išlo šesť áut a 24 kukláčov, nado mnou vrtuľník, ja v obrnenom transportéri?," pýtal sa Kočner pred súdom.

"Bol som prevezený do Bratislavy bez možnosti sa vyspať a pripraviť sa na pojednávanie. Myslím si, že je to len pre médiá,” povedal Kočner s tým, že napriek všetkému bude odpovedať na otázky.

Súvisiaci článok Kočner nemá inú nádej než mafiánsky štát Čítajte 

12:22 Kočner sa sťažuje, že Markíza o ňom informuje, hoci je s ním v spore.

“Dennodenne médiá prinášajú informácie, lživé informácie. Sme dopredu odsúdení,” tvrdí Kočner. Ako príklad ukazuje piatkové vydanie SME a cituje komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej.

12:20 Kočner začína hovoriť o falšovaní zmeniek.

“Ak by boli falšované, tak by som ich nevymáhal pod svojou firmou, ale zavesil by som to na nejaký offshore (krajina, kde sú schránkové firmy, pozn. redakcie),” tvrdí Kočner.

Hovorí tiež, že je nezmysel, aby súdu sám od seba odovzdal dôkaz proti sebe - zmenky.

12:16 Kočner vysvetľuje, prečo zmenky skončili v jeho firme Inkasný servis. Tvrdí, že časť zmeniek bola prevedená inam, aby ich vyinkasovali koneční užívatelia výhod.

Zrejme má na myslí zmenku, ktorú previedol na firmu Laratron z Cypru. Jej majitelia nie sú známi.

Súvisiaci článok Podnikateľ a šéf futbalového zväzu Kováčik: Rusko pýtal kontakt na Černáka Čítajte 

12:13 "Chcel som to zhrnúť tak, aby k tomu porozumeli aj zástupcovia médií," vysvetľuje Kočner, prečo vedie svoj monológ.

Tvrdí, že za Gamatex žiadali viac než 80 miliónov korún, ale CME ich odmietlo dať. So CME rokovali cez Jána Kováčika. Keďže CME im nedala viac, tak sa vraj dohodli s Ruskom.

"Snáď mi niekto nechce povedať, že sme vypratali bojisko," tvrdí Kočner. "V zásade sme z toho všetci obišli dobre, až na pána Ruska," povedal tiež.

12:11 Denník SME má opäť na súde aj kresliča, skice zverejníme po najbližšej prestávke.

12:10 Šéf senátu Klemanič prvýkrát prerušil Kočnera, aby začal vypovedať k veci.

12:08 Kočner potvrdil, že on a jeho spolupracovník Agh dostali každý po 40 miliónov korún za Gamatex. Týchto 80 miliónov korún je suma, ktorú im vyplatila skupina CME. O žiadnych iných peniazoch nevedeli.

12:02 Kočner prvýkrát spomenul zmenky. Tvrdí, že advokát Valko mu nevedel odporučiť žiadnu zmluvu, ktorá by Pavla Ruska prinútila v budúcnosti zaplatiť za predaj Gamatexu a tak Valko navrhol zmenky.

Dovtedy vraj Kočner ani nevedel, čo to zmenky sú.

Kočner tvrdí, že všetko sa dohadovalo v priestoroch spoločnosti Forza, ktorá patrí Jánovi Kováčikovi. Kováčik však existenciu zmeniek popiera.

11:54 Podobne ako na predchádzajúcich pojednávaniach, aj tu majú obhajcovia červené spisové poličky na kolieskach, priniesli si aj osem plechoviek koly.

Právni zástupcovia TV Markízy majú zas basu pollitrových minerálok.

11:32 Kočner vysvetľuje, že jednu z exekúcií proti Markíze robil Ladislav Agh, brat Štefana Agha.

11:30 Pri Kočnerovi sa opäť strieda väzenská stráž. V miestnosti je šesť strážnikov. Chýbajú však kukláči, ktorí bývajú pri procesoch s mafiánskymi vrahmi.

11:26 Kočner spomenul firmu Telefilm Eurokim, o ktorej vo výpovedi hovoril aj Pavol Rusko. Telefilm poskytol Gamatexu pôžičku podľa všeobecne známych informácií.

Zmenky ani po dvoch hodinách pred súdom vo výpovedi nespomenul.

11:18 Kočner prvýkrát spomína advokáta Ernesta Valka, ktorý vraj asistoval pri príprave zmeniek. Valko už nežije a nemôže to teda potvrdiť.

11:15 Kočner tvrdí, že ho prekvapila správa bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Mitra, ktorý je podľa neho blízkym Petra Tótha.

V správe sa vraj písalo, že Kočner spolupracoval so SIS na ovládnutí Markízy. "Ty vieš, že to nie je pravda," povedal vraj Kočner Tóthovi.

11:13 "Verím, že Peter Tóth príde a že mu budem môcť klásť otázky," ožil Kočner, keď začal hovoriť o účasti Tótha v kauze Gamatex.

Tóth bol roky Kočnerov blízky človek, otočil sa proti nemu po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a pomáha usvedčovať Kočnera zo zločinov.

11:11 Sudkyňa Pamela Záleská si robí poznámky, ani ostatní sudcovia nepôsobia znudene. Právni zástupcovia TV Markíza sa miestami usmievajú nad Kočnerovými slovami.

Súvisiaci článok Polícia v kauze zmeniek TV Markíza obvinila aj Kočnerovho bývalého spoločníka Čítajte 

11:07 Kočner rozpráva o úlohe SIS v kauze Gamatex.

"To, že pán Rusko bol monitorovaný SIS, som nadobudol v čase, keď som bol pozvaný so Štefanom Aghom na zvláštne stretnutie, kde boli vtedajší námestník SIS Svěchota a dve osoby, ktoré sa predstavili len krycím menom," tvrdí Kočner.

Svěchota sa podľa neho s nimi bavil o Markíze. "Rezeš by to chcel kúpiť a dáme vám za to 500 miliónov korún," reprodukuje Kočner to, čo mu povedal Svěchota.

Svěchota zomrel v novembri 2004.

11:06 Výpoveď Kočnera trvá už viac ako hodinu a pol. O zmenkách nepadlo žiadne slovo.

11:05 Kočner opäť s dešpektom hovorí o mafii, keď rozpráva, že sa im ozval Peter Steinhubel, že chce vlastnú televíziu. "Nechcelo sa mi sním uzatvárať dohodu," tvrdí Kočner.

"Nechcem od neho žiadne peniaze a nechcem s ním mať nič spoločné, bol som dotlačený do toho, aby sme od neho zálohu zobrali," tvrdí Kočner. Malo ísť o 20 miliónov korún.

"Chcel by som, aby tie peniaze ostali niekde na boku, nechcem, aby sa ich nikto dotýkal a chcem, aby sme ich vedeli vrátiť, ak bude problém, minuli sme z toho asi dva alebo tri milióny korún," rozpráva Kočner.

Výpoveď Kočnera o 20 miliónoch korún od Steinhubea sa zhoduje s tým, čo predtým vypovedal jeho spoločník Štefan Agh na súde v Pezinku.

11:00 Väzenská stráž sa pri Kočnerovi postupne strieda. Rotujú medzi ním a vchodmi. Policajti v civile sedia vzadu za verejnosťou.

10:54 Kočner rozpráva o známej akcii Zachránte Markízu. Konšpiruje ako niekdajší predseda vlády Robert Fico.

"Prišli s transparentmi, ktoré za tak krátky čas nemohli vytlačiť," tvrdí Kočner. Hovorí aj o mečiarizme, súvis so zmenkami v tom nebadať.

10:50 Kočner vypovedá už viac ako hodinu, zmenky zatiaľ nespomenul. Hovorí všeobecne známe informácie o kauze Gamatex a o tom, ako ju riešili, keď exekúciou získali podiel v televízii.

10:48 Dvaja príslušníci Zväzu väzenskej a justičnej stráže počas výpovede strážia Kočnera za jeho chrbtom, ďalší strážia vchody.

10:45 Kočner pôsobí suverénne. Rozpráva príbeh o kauze Markíza a zdá sa, že má prejav nacvičený. Pred dva a pol rokom poskytol reportérke denníka SME rozhovor do záverečnej práce, ktorej témou bola kauza Gamatex.

Mnohé pasáže z rozhovoru dnes vo svojej výpovedi opakuje od slova do slova. V rovnakých pasážach sa dokonca opakujú aj odmlky, napríklad pri zmienke o Martinovi Erdovi alias Sližovi z bratislavskej mafiánskej skupiny Diničovcov.

Kočner hovorí, že keď sa o kauzu Gamatex a nevyrovnanú pohľadávku začal zaujímať boss skupiny Eduard Dinič, prešiel mu mráz po chrbte. V skutočnosti sa Marian Kočner už pred vypuknutím kauzy Gamatex obklopoval mafiánmi.

Kočnerovu ochranku tvorili muži z firmy DKFB, ktorú viedol František Borbély z mafiánskej skupiny sýkorovcov. Dnes si Borbély odpykáva trest za výpalníctvo a kšefty s drogami.

10:39 "Nie je pravda to, čo tvrdia novinár či niektorí svedkovia, že sme prišli do Markízy ozbrojení," povedal Kočner.

Tvrdí, že je to absolútne klamstvo a je to podľa neho vidieť aj na dobových záznamoch.

"Prišli sme na jedným autom. Ja, Štefan Agh, Siloš Pohanka, ktorý si prišiel vychutnať svoje víťazstvo a Peter Čongrády," tvrdí Kočner.

Ešte predtým obvinil Ruska, že on sa bol radiť s Eduardom Diničom. Rusko nie je prítomný, dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

10:37 Kočner vysvetlil ako im (s Aghom) Volzová podpísala notársku zápisnicu o exekučnom titule, ktorým sa Kočnerova skupina dostala k obchodnému podielu v televízii. Ide o všeobecne známe informácie, ktoré sú podstatou kauzy Gamatex.

10:35 Kočner má ako obžalovaný právo vypovedať najprv takýmto monológom, ktorý síce podľa zdania pozorovateľov so zmenkami súvisieť nemusí, ale podľa Kočnera áno. O zmenkách zatiaľ Kočner nič nepovedal.

10:33 Pojednávacia miestnosť vo väzobnom ústave je pomerne veľká, rádovo dvojnásobne oproti miestnosti na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Verejnosť nie je oddelená sklom, verejnosť a novinárov tvorí asi 70 ľudí. Na lavici pre obhajcov sedí päť ľudí. Miestnosť stráži prinajmenšom štyria príslušníci väzenskej stráže, sú tu aj policajti, ale v civile.

10:30 Po viac než polhodine výpovede je zrejmé, že Kočner je vo svojej úlohe: farbisto vysvetľuje svoje vzťahy s Ruskom, Aghom či Pohankom, ale aj podsvetím. Snaží sa vytvoriť obraz, že podsvetie sa mu bridilo.

"Prešiel mi mráz po chrbte," tvrdí o momente, keď sa dozvedel, že na kauzy televízie Markíza mal záujem aj mafián Dinič.

10:25 Rusko podľa Kočnera ponúkol, že za pohľadávku Siloša Pohanku zaplatí reklamným priestorom.

"Súdil som sa s STV ako fyzická osoba za éry Vladimíra Mečiara, súd som vyhral, vyhral som 10 miliónov korún a STV mi zaplatila reklamným časom, ktorý využila jedna reklamná agentúra a tá odo mňa odkúpila pohľadávku a zaplatila za ten reklamný priestor mne," tvrdí Kočner, aby ilustroval, že platby reklamným časom v televízii sú štandardné.

Rusko na neskoršom stretnutí mal Kočnerovi povedať, že nemá záujem riešiť pohľadávku Pohanku.

10:22 Kočner hovorí ako sa spoznal s Pavlom Ruskom na základnej škole. Tvrdí, že sa dva-trikrát ročne stretli na Hviezdoslavovom Kubíne a iných súťažiach.

"Potom sme sa stretli na pohovoroch na žurnalistiku, kde mňa na prvýkrát nezobrali, pán Ruska zobrali a na druhýkrát o rok neskôr som sa na školu dostal," rozpráva Kočner. Ešte pred začiatkom školského roka bola brigáda v konzervárňach a on bol referent SZM.

Po škole sa stretli v Slovenskej televízii, pretože obaja pracovali na piatom poschodí. "Párkrát sme sa stretli vo výťahu, pákrát sme prehodili pár slov," tvrdí Kočner. Z veľkého SZMáka sa stal veľký revolucionár a potom veľký funkcionár televízie.

"Snáď takýto uslintaný redaktor nemôže byť na obrazovke," tvrdí Kočner o poznámke, ktorú mali na adresu Pavla Ruska povedať jeho nadriadení.

"Stratil sa s dohľadu a objavil sa až s televíziou Markíza," hovorí Kočner o ďalších rokoch. Za akých okolností odišiel z STV, nepovedal.

10:14 Kočner tvrdí, že prvýkrát ho nakontaktoval na mafiána Petra Čongrádyho pre Markízu Štefan Agh. Ten je tiež stíhaný za falšovanie zmeniek, ale v osobitnom konaní.

"Pán Čongrády by bol ten, ktorý by zabezpečoval, aby to, čo sa s pani Volzovou dohodlo, bolo dodržané," reprodukuje Kočner vtedajšie udalosti. Agh mal byť údajne právnikom za stranu Volzovej.

"Bol by súčinný so mnou za ich stranu," tvrdí Kočner. Jeho advokát mu povedal, že by bolo dobré, aby sa s nimi dohodol, lebo ide o veľa peňazí.

10:11 "Povedal som Silošovi skôr nie ako áno," povedal Kočner. "Dopadnem asi tak ako Ruskova spoločníčka, ktorá bola tiež oklamaná," povedal vraj Pohanka Kočnerovi.

Súvisiaci článok Právnik Markízy vysvetľuje, aké väzby má Jankovská na kauzu zmenky Čítajte 

Vysvetľuje teraz príbeh so Sylviou Volzovou, ktorá bola Ruskova obchodná spoločníka. Za objednávku vraždy Volzovej je obžalovaný Pavol Rusko na inom súde.

Pohanka vraj Kočnerovi povedal, že Volzová bola presvedčená, že Pohankovi treba zaplatiť aspoň zmluvnú pokutu, pretože by to bolo korektné.

"S touto informáciou som sa vrátil k svojmu právnemu tímu a zamyslel som sa nad tým," hovorí Kočner.

10:08 Kočner tvrdí, že Pohanka sa na neho nakontaktoval v roku 1997, aby mu pomohol s Ruskom.

Tvrdí, že keď mu Pohanka doniesol zmluvu s Ruskom, aby ju nechal posúdiť svojim právnikom. Menuje advokáta Jána Havláta či Ľubomíra Schweighofera.

Právnici vraj Kočnerovi povedali, že zmluva je ťažko vymožiteľná, lebo bola narýchlo urobené a skôr sa opierala o džentlemnské pravidlá.

10:00 Kočner vysvetľuje, že Siloša Pohanku spoznal, keď si robil nadstavbu, bolo to začiatkom 80. rokov (1982 alebo 1983).

Siloš Pohanka bol majiteľ ESPE Študia, ktoré sa chcelo uchádzať o televíznu licenciu, ale nakoniec sa Pohanka dohodol s Pavol Ruskom, že podporí jeho projekt. Mal za to dostať odmenu.

Keď Rusko licenciu na Markízu získal, peniaze Pohankovi nedal a jeho nároky neuznával. Pohanka chcel od Kočnera babetu, ale mal ju problém získať, keďže Kočner mal kontakty v Mototechne, tak mu sľúbil, že mu ju zoženie.

Kočner vypovedá, že neskôr sa na neho Pohanka obrátil, keď mu Rusko odmietol vyplatiť podiel zo získania televíznej licencie.

9:54 "Vypovedať budem, pán predseda," povedal Kočner. Klemanič skontroloval jeho vlastnoručné poznámky. Kočner vypovedá pred súdom, ide vysvetľovať celú kauzu Gamatex.

9:50 Súd nateraz rozhodol, že nebude čítať prepisy komunikácie Kočnera z aplikácie Threema.

"Keď budú dodané kompletné," reagoval Klemanič na otázku prokurátora Jána Šantu, či to má chápať tak, že sa nikdy nebudú čítať alebo dnes.

Šanta vysvetľuje, že 2. septembra predložil kompletnú komunikáciu od vydania mobilného telefónu, cez znalecký posudok až po prepisy komunikácie, ktorá sa týka zmeniek.

"Ako vieme, tých správ sú tisíce, čo sa zmeniek netýka, je to len časť a podľa mňa ten zvyšok ani nemôže byť predložený," tvrdí Šanta.

"Je to váš názor," povedal Klemanič. Povedal, že súd žiada, aby bola predložená všetky komunikácia, nielen tá, ktorá sa týka zmeniek.

9:48 Súd po krátkej porade rozhodol, že o námietke zaujatosti nebude rozhodovať.

Predseda senátu Klemanič vysvetľuje, že dokumenty, na ktorých nedoručovanie sa obhajca sťažoval, mu neposlali, pretože v piatok, keby pošta bola odoslaná, bol objednaný na štúdium spisu a pri tom štúdiu sa s listinou oboznámil.

"Ak by nebolo štúdium spisu, v piatok by bola listina odoslaná poštou," vysvetľuje Klemanič.

9:41 Konanie prerušili na krátku poradu senátu. Senát sa radí o návrhoch, ktoré podal Marek Para.

9:31 Kočnerov obhajca Marek Para vzniesol námietku zaujatosti proti predsedovi senátu Emilovi Klemaničovi. Tvrdí, že favorizuje prokurátora pred obhajcom.

Para tvrdí, že obhajobe bránia v prístupe k dokumentom a dôkazom v spise. Para tiež tvrdí, že kým ich (obhajcov) návrhy sú okamžite zasielané prokuratúre, ale návrhy prokuratúry sú obhajcom zasielané s oneskorením.

Para spochybňuje aj prevoz do Bratislavy, nepáči sa mu, že pred pojednávaním nemali priestor na poradu s klientom.

“Ukážka moci a mocenského aparátu štátu, narúša to prezumpciu neviny,” tvrdí Para o zabezpečenej eskore, ktorej súčasťou bol aj obrnený transportér či vrtuľník.

9:28 Prokurátor Ján Šanta predložil ďalšiu sériu komunikácie Mariana Kočnera z aplikácie Threema. Jej obsah zatiaľ nie je známy.

Predseda senátu Emil Klemanič požiadal Kočnera, nech si sadne na miesto svedkov.

Šanta navrhol, nech sa predtým prečíta predložená komunikácia, lebo na ňu sa chce pýtať Kočnera. Kočner už sedí na mieste pre svedkov.

9:25 Hlavné pojednávanie začalo, prišiel aj Marian Kočner. Má oblečený oblek, sedí spolu s obhajcami.

Obhajca Pavla Ruska Marek Para doniesol súd súhlas s konaním procesu v neprítomnosti Pavla Ruska.

9:18 Verejnosť je už v pojednávacej miestnosti. Čaká sa na príchod Mariana Kočnera.

9:10 Pojednávanie ani desať minút po deviatej nezačalo a verejnosť stále čaká pred pojednávacou miestnosťou. Pavol Rusko tu ešte nie je.

8:46 O pár minút by mali do pojednávacej miestnosti pustiť novinárov a verejnosť.

Načítavam video...

8:44 Prišiel obhajca Pavla Ruska Marek Para a je tu už aj prvý Kočnerov obhajca Michal Mandzák.

8:37 Novinári čakajú vo väznici na dvorčeku pred pojednávacou miestnosťou. Nesmie sa tu fotiť.

7:30 Prítomný je už aj jeden z Kočnerových obhajcov Martin Pohovej. Pohoveja a jeho asistentov už väzenská stráž aj so spismi vpustila dnu.

7:28 V Bratislave ustúpil intenzívny dážď, už len mrholí. Pred väznicou sa schádzajú novinári.

6:42 Peter Tóth na svojej stránke Datel.sk zverejnil článok, v ktorom tvrdí, že v pondelok popoludní príde vypovedať proti Kočnerovi.

Naďalej tvrdí, že ho SIS prenasleduje, médiá lynčujú a Špecializovaný trestný súd mu bezpečnosť nezaistil.

6:39 V Bratislave svitá, intenzívne prší a hrmí. Novinári budú čakať pred budovou väznice v Justičnom paláci.

Predpokladá sa, že okolo 7:45 ich začne ochranka kontrolovať a vpúšťať do areálu tak, aby na 9:00 boli pripravení v pojednávacej miestnosti.

Nedeľa 20:50 Kočnera previezli z väznice v Leopoldove do väzobného ústavu v Justičnom paláci, kde bude v pondelok pokračovať hlavné pojednávanie v prípade obžaloby z falšovania zmeniek a marenia spravodlivosti.

Pri eskorte asistovala polícia a súčasťou konvoja bolo obrnené vozidlo Aligator, nad väzenskými a policajnými autami patroloval po celú cestu vrtuľník.

Načítavam video...

Ako bude prebiehať pondelok 9. septembra?

 • Hlavné pojednávanie bude pokračovať o 9.00 hod., prítomný bude Marian Kočner, ktorý je stíhaný vo väzbe,
 • Marian Kočner bude prvýkrát verejne vypovedať o obvinení z falšovania zmeniek a marenia spravodlivosti, môže sa priebežne vyjadrovať aj k ostatným výpovediam a vykonávaným dôkazom,
 • senát sa možno vyjadrí k návrhu prokurátora, aby sa prečítala komunikácia medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, prokurátor žiada, aby sa prečítala čím skôr, aby sa na ňu mohol pýtať Kočnera a jeho bývalého kamaráta Petra Tótha,
 • popoludní o 14.00 hod. je predvolaný Tóth, pretože naposledy na súd neprišiel a neospravedlnil sa, tak ho predseda senátu Emil Klemanič nechal predviesť,
 • predvedenie znamená, že polícia Tótha cez deň vyhľadala v mieste trvalého bydliska, ak ho tam nezastihla, tak o tom podá správu sudcovi a ten môže rozhodnúť, aby Tótha vypátrali a zadržali na 72 hodín, ak Tótha polícia doma zastihne, predvedie ho na pojednávanie,
 • pojednávacia miestnosť sa nachádza v budove väzobného ústavu, preto sú tu zvýšené bezpečnostné opatrenia, novinári nebudú môcť mať telefóny, pre verejnosť je tu 70 miest, z toho 50 pre novinárov,
 • verejnosť nie je oddelená od súdu sklom, všetci sú teda v jednej miestnosti, miestnosť budú strážiť kukláči.

Ako prebiehalo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal, ale ani ju neodmietol.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring, o zmenkách nevedela a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún, Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník Peter Tóth, bez riadneho ospravedlnenie neprišiel, predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť, čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 5. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 8. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 2. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 4. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 5. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 7. Budúcnosť M&A v Európe
 8. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 9. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 28 065
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 188
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 10 748
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 661
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 906
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 559
 7. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 460
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 443
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 244
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 217
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Peter Tóth, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie na nový koronavírus.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Na vakcínu sa musíme pripraviť, armáda nás nevytrhne

Predvedené chaosy varujú pred ilúziami a optimizmom.

Peter Schutz
Špeciálne vydanie podcastu Medzi nami

Medzi nami: Na Slovensku je nízke povedomie o domácom násilí

Barbora Burajová hovorí, že Slováci majú nízke povedomie o domácom násilí.

Podcast Medzi nami

Neprehliadnite tiež

Autorský zákon a legislatívu o audiovizuálnych médiách prerokujú na budúci rok

Vláda tiež odsúhlasila, aby sa do nového roka presunul aj návrh zákona o reforme umeleckých fondov.

	
Ministerka kultúry SR Natália Milanová počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.

Verejné zasadnutie v kauze miliónových zmeniek bude v polovici decembra

Senát v Pezinku vo februári uznal Kočnera a Ruska za vinných.

Pavol Rusko.

Ventiláciu potrebuje 125 pacientov, pozrite si mapy a grafy

Ako sa vyvíja nákaza Covid-19 na Slovensku? Pozrite si aktuálnu mapu koronavírusu a počet nakazených v slovenských mestách.

Demänovská dolina už nevládze, na petíciu nie je neskoro

Nestíha elektrika, už ani zdroje pitnej vody.

Symbolom masívnej výstavby v Jasnej sa stal luxusný hotel Damian, bude najväčší v Tatrách. Pôvodné plány hovorili, že ho otvoria 
v sezóne 2020/2021. Hotel mal v roku 2020 problémy s dodávateľom hrubej stavby. Petíciu aktivisti adresujú ministrovi životného prostredia a dopravy, žilinskej županke, obci Demänovská Dolina a mestu Liptovský Mikuláš.