SME
Sobota, 7. december, 2019 | Meniny má Ambróz

Šéfa Najvyššieho súdu nezvolili, Macejková dostala jediný hlas

Neúspešná trojica kandidátov už v ďalšej voľbe kandidovať nemôže.

Jedna z kandidátok na šéfku Najvyššieho súdu Ivetta Macejková.Jedna z kandidátok na šéfku Najvyššieho súdu Ivetta Macejková.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Súdnej rade sa v pondelok nepodarilo zvoliť nástupcu končiacej šéfky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej. Do druhého kola voľby postúpila exšéfka Súdnej rady Jana Bajánková a sudkyňa Soňa Mesiarkinová, no ani jedna nezískala dostatočný počet hlasov.

Článok pokračuje pod video reklamou

Kým Bajánková dostala v druhom kole voľby deväť hlasov, Mesiarkinovú podporilo sedem členov rady.

Na zvolenie je pritom potrebných aspoň desať z celkovo osemnástich členov rady. Táto situácia znamená, že Súdna rada musí do 120 dní vyhlásiť úplne novú voľbu šéfa Najvyššieho súdu. Švecovej končí funkčné obdobie v októbri.

Prekvapením pondelkového hlasovania bol slabý výsledok bývalej šéfky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej. Tá sa do druhého kola hlasovania ani nedostala, keďže v prvom kole dostala iba jeden hlas.

Súvisiaci článok Harabin vypadol, no voľby šéfa Najvyššieho súdu neuľahčil Čítajte 

"Ďakujem," reagovala Macejková stručne na výsledky a vzápätí rýchlo opustila rokovanie Súdnej rady. Ďalšie vyhlásenie pre médiá neposkytla.

Členovia Súdnej rady hlasovali aj o exšéfovi Najvyššieho súdu a bývalom ministrovi spravodlivosti za HZDS Štefanovi Harabinovi, a to napriek tomu, že sám minulý týždeň z voľby odstúpil.

Odôvodnil to tým, že prezidenta Zuzana Čaputová negarantuje automatické vymenovanie zvoleného kandidáta, čo sa mu nepozdáva. Hlava štátu pritom nikoho nemenovala a hovorila vo všeobecnosti.

Šéfka rady Lenka Preženková podotkla, že Harabin jej svoje odstúpenie oznámil emailom - poslal jej v ňom link s odkazom na video z jeho tlačovej besedy k odstúpeniu. Mandátová komisia vytvorená zo Súdnej rady k tomu skonštatovala, že vzdať sa kandidatúry je možné len riadnym písomným spôsobom, čo Harabin nesplnil.

"Doručenie emailu, v ktorého prílohe je odkaz na video, nespĺňa potrebné náležitosti," upozornil Dušan Čimo. Znamená to, že Súdna rada sa na Harabina musela naďalej pozerať ako na jedného z kandidátov, hoci na zasadnutí ani nebol prítomný.

Kandidáti, ktorí neuspeli na pondelkovej voľbe, sa do opakovanej už prihlásiť nemôžu.

Macejková vysvetľovala komunikáciu

Hoci ako najmenej úspešná kandidátka sa ukázala Macejková, práve jej prezentácia trvala spomedzi všetkých najdlhšie. Vo svojej prezentácii zdôrazňovala 27-ročnú súdnu prax a tiež pôsobenie na Ústavnom súde.

Vyzdvihla to, že počas jej éry definoval jeden z nálezov pôsobenie Súdnej rady a upozornila tiež na kritizované rozhodnutie o zrušení previerok sudcov. Ústavný súd ním vôbec prvýkrát prelomil ústavný zákon.

"Hodnotím ho ako dobré rozhodnutie a nedalo sa rozhodnúť inak, ako sa rozhodlo," vyhlásila Macejková.

Súvisiaci článok Ústavný súd: Mesiarkinová šéfovala senátu, Harabinovi prisúdil milióny korún Čítajte 

Vzápätí sa v rámci otázok ozval dnes už bývalý ústavný sudca z éry Macejkovej, Lajos Mészáros, ktorý je členom Súdnej rady ako nominant prezidentky. Poznamenal, že sám nesúhlasil ani s rušením bezpečnostných previerok či s definíciou Súdnej rady, ktorú spomínala Macejková.

Spýtal sa jej na to, či považuje za správny a prijateľný prístup, v ktorom bežní sudcovia nemôžu komunikovať s verejnosťou či médiami. Narážal tým na Macejkovej éru na Ústavnom súde. Mészárosa zaujímalo, či by rovnako postupovala aj na Najvyššom súde.

"Postupovala by som obdobne. Nech sa plénum Najvyššieho súdu k tomu vyjadrí. Keď sa vyjadrí v tomto zmysle, budem to rešpektovať," odpovedala Macejková.

Vzápätí čelila aj otázke, či bolo v poriadku, keď vlani prijala Cenu mesta Košice z rúk tamojšieho primátora za Smer, Richarda Rašiho. Ústavný súd pod jej vedením bol pritom často obviňovaný z toho, že rozhoduje tak, ako to vyhovuje niektorým politickým stranám. V čase oceňovania riešil, navyše, na Ústavný súd Rašiho sťažnosť týkajúcu sa výsledkov volieb do VÚC, v korých neusel.

"Nevidela som dôvod na to, aby som takéto ocenenie neprijala," povedala Macejková s tým, že jej pôsobenie na Ústavnom súde sa už blížilo ku koncu. Poznamenala, že peniaze za ocenenie, približne šesťsto až sedemsto eur, venovala na charitu.

Sudca Čimo sa napokon spýtal aj na pôsobenie Macejkovej na Vysokej škole bezpečnostného manažérstva v Košiciach, kde získala v roku 2016 titul LL.M. za prácu, ktorú v súčasnosti skrýva rektor školy. Zaujímalo ho pôsobenie Macejkovej vo vedeckej rade školy, v ktorej bola podľa životopisu v rokoch 2009 až 2012.

Macejková pripustila, že na zasadnutí rady bola len raz a viac jej pracovné povinnosti neumožnili zúčastniť sa jej zasadnutí. Koľko mala členov či aké bolo postavenie rady, presne nevedela povedať.

"Možno desať, dvanásť, neviem na to odpovedať," reagovala Macejková s tým, že ani nevedela, že ju celé tri roky škola evidovala ako riadnu členku rady. Sama pritom v životopise, ktorý poslala Súdnej rade, uviedla toto trojročné pôsobenie.

Kauzu o jej titule označila za vykonštruovanú a členom Súdnej rady rozdala svoje písomné vyjadrenie k článku, ktorý uverenil Denník N. Ten upozornil, že prácu s takmer totožným názvom krátko predtým odovzdala právnička na UPJŠ v Košiciach, pričom Majcekovej práca nie je sprístupnená v knižnici, hoci je to štandard.

Macejková svoju prácu doniesla aj na zasadnutie Súdnej rady, hoci ju členom priamo neposkytla. Na jej urýchlené zverejnenie v záujme lepšieho mena pre justíciu ju vyzval ďalší člen rady, Pavol Žilinčík. Macejková odpovedala, že ďakuje za jeho ponuku, ktorú zváži, no skôr sa chystá robiť právne kroky voči autorke daného článku.

Mészároš sa tiež spýtal Macejkovej na výsledky jej spolupráce s exprezidentom Andrejom Kiskom, s ktorým bola ako šéfka Ústavného súdu v dlhodobom konflikte. Odpovedala, že sa ho aj pokúšala pozvať na návštevu košického súdu, no nikdy neprišiel.

"Ty to dobre vieš," zdôraznila Macejková v odpovedi pre Mészárosa.

Na záver jej vystúpenia si napokon Žilinčík všimol nezhodu jej odpovedí s tým, čo bolo v minulosti medializované. Kým totiž Macejková na vypočúvaní tvrdila, že za ústavnú sudkyňu ju navrhlo jedno zo sudcovských združení, v skutočnosti to bol jeden z poslancov parlamentu - Pavel Kandráč z HZDS.

"Ja si to nepamätám, asi mám Alzheimera," reagovala Macejková. Rovnako vraj nevedela ani o tom, že HZDS o nej kedysi uvažovala ako o ministerke spravodlivosti.

Bajánková: Nezvyknem kričať

Ako druhá sa na rad dostala Bajánková, ktorá sama Súdnej rade kedysi šéfovala. Kým Macejková v úvodnej dvadsaťminútovej prezentácii ani nestihla prejsť všetko, čo mala pripravené, Bajánkovej ostalo ešte deväť nevyužitých minút.

"Načrtla som skôr vízie, lebo tie sú zároveň mojou motiváciou pre kandidatúru," povedala na záver svojho úvodného slova.

Súvisiaci článok Po kresle šéfa Najvyššieho súdu túžia známe tváre Čítajte 

Vzápätí dostala otázky týkajúce sa prípadného trestania sudcov za prehrešky či toho, ako by konala v situáciáh podobných aktuálnemu dianiu, keď viacerým sudcom polícia odobrala mobily.

"Teraz neviem, čo mám hovoriť, pretože všetky kroky určuje zákon," odpovedala Bajánková. Predseda súdu má podľa nej povinnosť zaradiť sudcu do práce, čím narážala na situáciu odchádzajúcej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, ktorá sa vracia do talára.

Druhá rovina sa pohybuje v rovine etickej.

"Pokúsila by som sa zitiť, v akom štádiu je dané konanie. Podľa toho by sa dali podniknúť ďalšie kroky. No prezumpcia neviny platí pre každého," dodala.

Reagovať musela aj na narážku Pavla Žilinčíka na to, prečo sa v minulosti neozvala, najmä počas ér harabinizmu, voči dianiu v justícii ako boli účelové prekladania sudcov. Bajánková bola v minulosti dvakrát členkou Súdnej rady, a to aj počas tohoto diania.

"Nezvyknem kričať - ani na svojich kolegov, nech je to už ktokoľvek - a preferujem otázku konsenzu," odpovedala Bajánková s tým, že svoj postoj vyjadrila napríklad aj v roku 2014, keď proti Harabinovi kandidovala na post šéfky Najvyššieho súdu.

Dodala, že v súkromných rozhovoroch bola voči Harabinovi kritická.

Mesiarkinová kritizovala stáže

Ako posledná sa po približne dvojhodinových vysúpeniach Macejkovej a Bajánkovej dostala na rad posledná z kandidátok - Soňa Mesiarkinová. Tá už v úvodnom vysúpení naznačila, že by bola v prípade zvolenia reformnou tvárou na čele Najvyššieho súdu.

Okrem toho, že by zrejme zlúčila občianske a obchodné kolégium, hovorila aj o potrebe toho, aby rozhodnutia nekomunikoval hovorca súdu, ale samotní sudcovia.

"Vyjadrenie hovorcu má informačný charakter a mne chýba tá emócia, ktorú vie do rozhodnutia dať sudca," vysvetľovala Mesiarkinová.

Kritizovala prideľovanie sudcov na dočasnú stáž na iných súdoch, ktoré sa podľa jej slov dohaduje na chodbách súdov a dá sa chápať rôzne, len nie transparentne.

"Nemalo by sa stávať, že na Najvyšší súd volajú ľudia s otázkami, že prečo táto a táto osoba išla na stáž. Kolektív každého súdu by mal vedieť, prečo tam ide daný človek," upozornila Mesiarkinová s tým, že každej takejto stáži by malo prechádzať riadne výberové konanie.

Od Žilinčíka dostala otázku na vysoké odškodné pre Štefana Harabina z minulosti. Pred pätnástimi rokmi totiž bola na krajskom súde predsedníčkou senátu, ktorý priklepol Harabinovi odškodné tri milióny korún v spore s vydavateľom denníka Pravda za sériu článkov a karikatúru.

Mesiarkinová reagovala slovami, že Harabin bol v tom čase radovým sudcom Najvyššieho súdu, teda k nemu pristupovali inak, ako k politikovi, ktorý musí zniesť vyššiu mieru kritiky. Pôvodne, navyše, žiadal dvojnásobnú výšku odškodného.

"Na prvé čítanie sa mi články a ich množstvo zdali urážlivé. Spis obsahoval viac ako 25 svedeckých výpovedí a sudkyňa podrobne a dobre odôvodnila rozhodnutie," povedala Mesiarkinová.

Dodala, že v rovnakom senáte posudzovala v tomto období aj pokutu za články o vtedajšom šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi.

"Zmenili sme rozhodnutie okresného súdu, ktorý mu priznal odškodné 500-tisíc korún. My sme dospeli k záveru, že keďže je politik, tak sme mu nepriznali nič, ale len ospravedlnenie," dodala Mesiarkinová.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výrobca špičkových automobilov odporúča palivá OMV MaxxMotion
 2. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 4. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 5. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 6. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 7. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 8. Dotácie stlačili cenu ekologických Volkswagenov na minimum
 9. Aké vianočné darčeky nakúpiť a zaplatiť len za dva z troch?
 10. ​​​​​​​Navštívte Horný Zemplín, kde je všetko
 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny
 2. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 3. ​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile
 4. Tipy na darčeky z Tokaja...
 5. Vieme kto vám dá garanciu doručenia zásielky do Vianoc
 6. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov
 7. Tenisový lakeť je nielen ochorenie športovca
 8. Výrobca špičkových automobilov odporúča palivá OMV MaxxMotion
 9. Athleisure: V športových legínach do mesta aj na šport
 10. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 1. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 14 146
 2. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 10 542
 3. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 10 393
 4. Každodenne sa na cestách zraní veľa detí 8 719
 5. Agadir je úplne iný ako zvyšok Maroka 8 607
 6. Čo chýba deťom v pestúnskych rodinách? Láska to nie je 7 775
 7. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 7 303
 8. Žijú v núdzi, zázrak je aj kilo cestovín 6 947
 9. Večer bola voda pitná, ráno už nie 6 517
 10. Hypotéka v dvadsiatke. Ako vyzerá opak mileniálov? 6 408

Téma: Soňa Mesiarkinová


Článok je zaradený aj do ďalších tém Ivetta Macejková

Neprehliadnite tiež

Prieskum: Dve pätiny 15-ročných žiakov čítajú len preto, že musia

Takmer tretina žiakov súhlasila s tvrdením, že čítanie je mrhaním času.

Ilustračné foto

Hasičom a horským záchranárom majú zvýšiť platy o desať percent

Kolektívne zmluvy ministerstva vnútra s odborovými zväzmi platia do konca roka 2020.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Rozhovor

Radovan Bránik: Panelák nespĺňal predpisy, varovania boli jasné

Modrí anjeli v Prešove pomáhajú obyvateľom s byrokraciou.

Radoslav Bránik.