SME
Piatok, 23. apríl, 2021 | Meniny má VojtechKrížovkyKrížovky

Tóth prvýkrát vypovedal na súde proti Kočnerovi (minúta po minúte)

Vypovedali aj šéfovia Markízy.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam video...

Vypočujte si súhrn z pondelňajšieho diania na súde:

Súd s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom v kauze zmenky sme sledovali minútu po minúte:

18:36 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

18:20 Súd prerušil hlavné pojednávanie do 17. októbra 2019 do 9:00 hod. Prebehne vo väznici v Bratislave.

18:17 “Súd nevyhovie požiadavke, to ani nebudem zdôvodňovať,” reagoval Klemanič na žiadosť obhajoby, aby súd Mariana Kočnera natrvalo premiestnil do väznice v Bratislave. Nateraz je zaradený v Leopoldove.

Obhajca potom požiadal, aby sa teda pojednávanie presunulo do Leopoldova. Aj to senát odmietol.

18:15 V októbri má prísť vypovedať aj Ján Kováčik , ktorý od Pavla Ruska kúpil podiel v televízii Markíza. Na Kováčika sa často odvolávajú Rusko aj Kočner.

28. októbra má prísť vypovedať Sylvia Volzová, pravdepodobne príde.

Prokurátor aj obhajoba trvajú na tom, aby bol vypočutý veľkopodnikateľ Milan Fiľo. Má byť vypočutý 28. októbra.

Na 28. októbra súd predvolá aj exmanželku Pavla Ruska Vieru Ruskovú.

Skryť Vypnúť reklamu

18:13 “Áno, budem, pán predseda,” odpovedal Kočner na otázku predsedu senátu, či sa bude zúčastňovať ďalších pojednávaní. Znamená to, že proces 17. a 18. októbra bude pokračovať v Justičnom paláci.

18:11 Predseda senátu Emil Klemanič zakázal, aby prokurátor a právni zástupcovia poskytovali informácie verejnosti o výpovedi Petra Tótha, ktoré sa týkajú iba zmeniek. Nie je jasné, kto požiadal o toto povolenie.

18:05 Výsluch Tótha sa skončil.

18:01 Novinárov vpustili do pojednávacej miestnosti, blíži sa koniec. Marian Kočner je stále prítomný.

17:40 Tóth naďalej vypovedá, novinári čakajú na dvore väznice pred pojednávacou miestnosťou.

16:57 Tóth ešte stále pokračuje vo výpovedi. Neverejný výsluch Tótha pritom začal už o jednej.

16:13 Po tom, ako novinárov vpustili na dvor pred pojednávacou miestnosťou, sa ukázalo, že Peter Tóth naďalej vypovedá. Podľa dostupných informácií momentálne odpovedá na otázky právnych zástupcov TV Markíza.

Skryť Vypnúť reklamu

16:01 Hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová doniesla novinárom pizzu s tým, že ju mrzí, že väzenská stráž novinárov vyhnala z areálu väznice. Je to však rozhodnutie sudcu, dodala.

Novinári práve čakajú na bezpečnostnú kontrolu pri vstupe do väznice, aby mohli sledovať ukončenie procesu.

15:56 Výpoveď Petra Tótha pravdepodobne skončila, väzenská stráž zavolala novinárov dnu.

15:52 Peter Tóth pravdepodobne naďalej vypovedá, novinári sú stále pred budovou väznice v Justičnom paláci. Vypovedá už takmer tri hodiny.

Priebeh výsluchu je spravidla taký, že svedok najprv vypovedá spontánne, nasledujú otázky prokurátora, potom obhajcov, obžalovaného Kočnera, právnych zástupcov Markízy a sudcov.

Nakoniec každej výpovede dostáva obžalovaný Kočner príležitosť okomentovať resp. zhrnúť svoj postoj k výpovedi. Také isté právo má zástupkyňa televízie Markíza Lucia Tandlich.

Skryť Vypnúť reklamu

13:36 Peter Tóth vypovedá už asi polhodinu. Novinári čakajú v parku na Chorvátskej ulici pred vchodom do väznice. Napriek sťažnostiam ich na dvor nepustili.

"Ja sa nestarám o vaše potreby, toto nie je odpočívareň," povedal jeden z príslušníkov ZVJS reportérke Denníka N Monike Tódovej.

Naproti tomu pojednávanie v budove Špecializovaného trestného súdu v Pezinku bolo pre novinárov zabezpečené prívetivo, mohli chodiť na toaletu alebo po vodu.

13:08 Väznica v Justičnom paláci nepúšťa novinárov na dvor pred pojednávaciu miestnosť, hoci predseda senátu to ešte pred obedom povolil.

Príslušníci ZVJS tvrdia, že keď to bude aktuálne, novinárov zavolajú. Malo by to byť po tom, ako sa skončí alebo preruší neverejný výsluch Petra Tótha. To môže byť o hodinu alebo večer pred 20.00 h.

Skryť Vypnúť reklamu

V praxi to znamená, že nastanú komplikácie pri vstupe verejnosti do priestorov väznice, keď bude predseda senátu ukončovať dnešné pojednávanie.

Ukončovanie musí byť vždy verejné. Lenže predtým musia novinári prejsť bezpečnostnou kontrolou, čo podľa ich počtu môže trvať aj polhodinu.

11:37 Začína prestávka, trvať bude až do 12.55 h. Potom nasleduje neverejný výsluch Petra Tótha.

Denník SME minútu neukončuje, reportéri na mieste ostávajú aj naďalej, ale žiadna ďalšia zásadná informácia sa už nedá očakávať. Po výsluchu Tótha bude ešte krátka verejná časť, na ktorej budú prítomní reportéri a o ktorej obsahu Vás budeme informovať.

11:30 Daniel Lipšic odovzdal archívne reportáže TV Markíza z konca 90. rokov, kde je nahratý Ernest Valko. Valko v nich informuje, že prestal zastupovať Sylviu Volzovú a teda nemohol v roku 2000 riešiť zmenky ako to tvrdí Kočner s Ruskom.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Lipšic predložil aj hlásenia pre americkú komisiu pre cenné papiere, aby preukázal, že zmenky tam evidované neboli. "Hoci mali byť, ak by existovali," dodal Lipšic.

11:28 Zástupkyňa TV Markíza Lucia Tandlich v konečnom stanovisku povedala, že ona bola informovaná o stretnutí s Pavlom Ruskom a tiež o snahe Kočnera komunikovať s partnerom advokátskej kancelárie Paul Q. Zároveň tieto informácie odovzdala general counsel (hlavnému právnemu poradcovi) skupiny CME.

11:27 Výpoveď Setteleho bola ukončená, pravdepodobne sa vyhlási obedná pauza a o 13.00 h. bude pokračovať neverejný výsluch Petra Tótha.

11:18 Debatuje sa o tom, či sa bude čítať listina, ktorú navrhuje obhajoba. Nie je jasné, o akú listinu ide a kto ju do vyšetrovacieho spisu založil. Senát návrh na prečítanie listiny zamietol.

Skryť Vypnúť reklamu

11:09 Došlo na diskusiu o kvalite tlmočenia. Marek Para namieta preklad slova PR, tlmočník povedal, že ide o verejnú prácu. PR však znamená práca s verejnosťou, resp. udržiavanie vzťahov s verejnosťou.

11:07 "Televízia je veľmi komplexný obchod, máme mnoho produkcií, v produkcii je zamestnaných 300 osôb, externých je ďalších 200, naše vnútorné PR oddelenie komunikuje tieto veci. Keďže došlo ku kauze zmenky, je to vec, ktorá siaha aj do histórie, tak je logické, že na to potrebujeme špecialistov aj na komunikáciu. Ja sa tiež nemôžem zaoberať zmenkami pri každodenných povinnostiach, tak to nezvládne ani naše PR oddelenie. V prípade takejto mimoriadnej udalosti potrebujeme externú spoluprácu," odpovedal Settele. "Je to bežný postup," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

11:05 Kočner sa začína opäť pýtať na výdavky na PR agentúru. Settele odpovedá, že majú vlastné oddelenie a sú s ním spokojní. "Prečo si objednávate služby od externej agentúry pána Papanka (agentúra Neuropea, pozn. red.), aby komunikovali túto kauzu," pýta sa Kočner.

Právni zástupcovia TV Markíza otázku namietali, súd ju pripustil. Ozval sa aj prokurátor, že ide o škandalizovanie poškodenej strany - Markízy. Obhajcovia argumentujú, že otázka je legitímna, pretože Markíza žiada faktúry za PR služby preplatiť od Kočnera, ak by bol za falšovanie odsúdený.

11:03 "Myslím si, že ani v roku 2007 by záväzok 16 miliónov eur neohrozil TV Markízu," odpovedá Settele Kočnerovi.

10:59 Boli ste informovaný, že po výhre nad OS BA V. som napísal SMS partnerovi vašej advokátskej kancelárie, že sa chcem stretnúť, aby sme vyriešili spory, pýta sa Kočner. "Na také niečo si nepamätám," odpovedá Settele.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyjadril sa partner advokátskej kancelárie, že kauzu zmenky bohužiaľ prehráte, pýta sa ďalej Kočner. "Vôbec som nebol v kontakte s pánom Blahušiakom (spomínaný partner AK Paul Q, ktorá zastupuje Markízu, pozn. red.)," odpovedal Settele.

10:56 "Trvá to už niekoľko rokov a nepoznám každý detail o každom kroku, náš tím robí samostatne," odpovedá Settele.

10:55 Celá táto diskusia je o výpovedi Pavla Ruska, ktorý tvrdí bez akéhokoľvek dôkazu, že právnici TV Markíza sa s ním stretli a nahovárali ho, aby vypovedal, že zmenky sú falošné.

10:54 Kočner sa pýta, či ich právnici TV Markíza informovali, že sa stretli s Pavlom Ruskom. "Nie," odpovedá Settele. Nedávali ste im žiaden pokyn, aby sa s ním stretávali, pýta sa ďalej Kočner. "Nie," odpovedá Settele.

Skryť Vypnúť reklamu

Mali by vás o takomto stretnutí informovať podľa zmluvy, ktorú s nimi máte, pokračuje v otázkach Kočner. "Ja hovorím len so šéfkou nášho právneho oddelenia," odpovedá Settele.

Kočner teda dopĺňa, či ho niekedy o stretnutí s Ruskom informovala šéfka právneho oddelenia. Kočner otázku ešte ani nedopovedal a právnici Markízy otázku namietali.

10:52 "Ja nemám nič spoločné s pánom Sarbu," odpovedá Settele na ďalšie otázky. "Viem iba to, čo sa o ňom písalo v médiách," hovorí Settele.

"A to je čo," pýta sa Kočner.

"Má niekoľko súdnych konaní v Rumunsku, ale o výsledku týchto konaní nič neviem," odpovedá Settele.

Mali ste niekedy informáciu, že Adrian Sarbu tuneloval CME a Markízu a preto musel odísť, pýta sa ďalej Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

"Otázka je navádzajúca," namieta Lipšic. Predseda senátu námietku zamietol a otázku pripustil.

"Viem odpovedať iba za obdobie, kedy som bol vo funkcii. Mne osobne nie je známe nič o nezrovnalostiach, ktoré by sa týkali Sarbua a Markízy," odpovedá Settele.

10:47 Kočner žiada, nech Settele vysvetlí, kto je Adrian Sarbu a prečo zo CME odišiel. Na bývalého šéfa CME Sarbua sa pýtal Kočner aj Zuzany Ťapákovej.

"Nechcem sa k tomu vyjadrovať, pretože je to obdobie pred mojím nástupom, poznám to iba z rozprávania iných ľudí," povedal Settele.

"Podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia sú zmenky falošné."

Generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele

Vznikla hádka medzi Kočnerom a právnym zástupcom Markízy Danielom Lipšicom. "Vyjadrujete sa k zmenkám z roku 2000, ale nechcete sa vyjadrovať k roku 2011-2012," komentuje Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

Lipšic namieta, že Kočner si môže tieto svoje komentáre nechať na moment, keď bude mať právo výpoveď komentovať, ale nech ich nezahŕňa do otázok. Senát námietke vyhovel.

10:45 Ako je možné, že keď ste nastúpili, zrazu sa spoločnosť dostala do zisku, pýta sa Kočner.

"Preto som bol aj povolaný, snažili sme sa znížiť výdavky, pred mojím nástupom bola hospodárska kríza, čo znamenalo nízke príjmy v oblasti reklamy, ale spoločnosť na to nereagovala dostatočne rýchlo," vysvetľuje Settele.

10:43 Kočner sa pýta svedka, akým spôsobom Zuzana Ťapáková odovzdala riadenie spoločnosti. "Nie, ona tam už nebola, nebolo tam žiadne prebratie," odpovedá Settele.

Kočner pravdepodobne smeruje k tomu, že Settele nemusel mať všetky informácie. Nie je však jasné, prečo, pretože aj Ťapáková vypovedá, že o zmenkách nevedela.

Skryť Vypnúť reklamu

10:33 "Podľa nášho najlepšieho vedomia a svedomia sú zmenky falošné," hovorí Settele.

10:33 Aký je najvyšší záväzok, ktorý evidujete? "Jedna až tri milióny dolárov, čo sú záväzky voči hollywoodskym štúdiám. V prípade vlastných produkcií sú najvyššie čiastky jedna-dva," vysvetľuje Settele.

10:31 Settele vysvetľuje, že s Kočnerom sa nestretol, s Ruskom neplánovane v kaviarňach. "Bolo to v Carltone, povedali sme si ahoj a dovidenia," povedal Settele.

Na otázku, či mal snahu stretnúť sa s Kočnerom alebo Ruskom a riešiť tento spor, odpovedá "nie, ja osobne nie."

10:30 Prokurátor sa pýta, čo by pre Markízu znamenalo, ak by bol Kočner potenciálne úspešný pri vymáhaní zmeniek. "Potrebovali by sme pomoc nášho majiteľa (CME, pozn. red.)," odpovedá Settele.

Skryť Vypnúť reklamu

Šanta sa ďalej pýta, za koľko rokov a akým spôsobom by bola Markíza schopná splatiť tento záväzok. "Teoreticky 2,5 roka," odpovedá Settele.

Kočner a jeho obhajca sa pri tejto odpovedi usmievajú.

10:28 Settele vysvetľuje, že Markíza má prísne pravidlá vykazovania, pretože jej materská spoločnosť CME je na americkej burze. Vysvetľuje, že sa snažili nájsť akékoľvek doklady a zistiť pravdu, aby zistili, či oni (CME, Markíza), niekde pochybili. Nič nenašli a preto sa začali brániť na súde.

10:24 "Keď som sa dozvedel v novembri 2016 o zmenkách, dal som pokyn, aby prekontrolovali všetky doklady, nič sme nenašli," vypovedá Settele.

10:17 Prestávka skončila a proces pokračuje, na mieste je už generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele a tlmočník. Tlmočí sa do nemčiny.

Skryť Vypnúť reklamu

9:58 Bola vyhlásená krátka prestávka do 10.10 hod. Mal by prísť vypovedať riaditeľ TV Markíza Matthias Settele, výpoveď bude tlmočená.

Znamená to, že dnešný proces sa urýchli. Settele mal prísť vypovedať totiž až popoludní po Tóthovi.

9:55 Kočner dostal príležitosť vyjadriť sa k celému svedectvu. "Myslím si, že svedkyňa vedela iba o tom, kto sú majitelia Markízy Slovakia, nevedela o žiadnych jej záväzok, to bola firma úplne mimo nej (pretože bola konateľkou tzv. veľkej Markízy, spoločnosti STS). Preto nemohla mať žiadne informácie o ručení zo zmeniek," zhrnul Kočner.

9:54 Pýta sa opäť Kočner. "Ohrozil by záväzok 16 miliónov eur v roku 2007 Markízu?" pýta sa. "Nemala som vtedy účtovníctvo Markízy, je to čistá špekulácia, neviem na ňu odpovedať," povedala.

Mala Viera Rusková vplyv na rozhodovanie svojho manžela, pýta sa ďalej Kočner. Ťapáková odpovedala až po krátkej pauze. "Neviem, čo chcete počuť," vraví. "Chcem počuť pravdu," reagoval Kočner.

"Toto nemyslíte vážne, toto môžu odpovedať len manželia," hovorí Ťapáková. Kočner zachádza ďalej do súkromia Ruskovcov.

9:50 Obhajoba dezinterpretovala otázku člena senátu Buvalu. Ťapákovú to podráždilo a vysvetlila obhajcovia, na čo obhajcom odvrkla: "Stačí?"

9:47 Pýta sa sudkyňa Pamela Záleská. Zaujíma ju, dokedy Ťapáková v Markíze pracovala a kedy z televízie odišiel Rusko. Záleská pokladá otázky aj k vzťahu s Ruskom.

Po zverejnení kauzy zmenky vás informácia o nich prekvapila alebo neprekvapila? "Prekvapila," odpovedala Ťapáková.

Viete, prečo sa Čongrády nachádzal v Markíze, pýta sa predseda senátu Emil Klemanič. "Nie, nevedela, ale všetci sme vedeli, že je súčasťou podsvetia," odpovedala Ťapáková.

9:44 Začínajú sa pýtať sudcovia. "Vedeli by ste posúdiť či z Ruskovcov mal niekto dominantnejší vzťah k televízii?" pýta sa sudca Ján Buvala. "Podľa mňa jednoznačne Pavol Rusko," povedala.

Postrehli ste niekedy ekonomické operácie, ktorej podstatou by bola optimalizácia daní? pýta sa ďalej Buvala. "Takéto niečo som nevnímala, ani som neprichádzala do styku s takýmito informáciami," odpovedala.

"Vnímali sme to tak, že je za tým pán Kočner," odpovedá na otázku, kto sa pokúšal ovládnuť televíziu.

9:40 Obhajcovia majú dnes zásobu plechoviek koly a dve fľaše pramenitej vody Evian, právni zástupcovia Markízy majú lepšiu zásobu, dve basy vody, resp. minerálok Rajec a Mitická.

Neviem, koľko vás tam bolo, pamätám si vás, pána Agha, pána Čongrádyho a potom ozbrojených mužov. Tá situácia bola veľmi nepríjemná, tí muži ma čakali, keď som vystupovala z auta.

Zuzana Ťapáková

"Neviem, koľko vás tam bolo, pamätám si vás, pána Agha, pána Čongrádyho a potom ozbrojených mužov.

Tá situácia bola veľmi nepríjemná, tí muži ma čakali, keď som vystupovala z auta.

Pohybovali sa po areáli," spomína Ťapáková. „Ja som sa pýtala, kto je riaditeľom a vy ste povedali, že pán Čongrády," povedala.

9:38 "Bola tam časť bezpečnostnej služby, ktorá pracovala pre Markízu, ale oznámila mi, že teraz pracujú pre vás," hovorí Ťapáková Kočnerovi o udalostiach v rokoch 1998, keď Kočner a jeho kolegovia obsadili Markízu.

09:33 Kočner sa pýta na zmenu obchodnej stratégie, nie je zrejmé, ako to súvisí so zmenkami. Otázky Kočnera namietajú právni zástupcovia Markízy.

Miestami nastáva zmätok, pretože Kočner používa svoj typický drzý jazyk, právnici namietajú. "Nebudem tu robiť prednášku o obchodnej politike," povedala Ťapáková. Je zrejmé, že Ťapáková má ku Kočnerovi dešpekt.

9:28 Kočner sa pýta Ťapákovej na odchod Adriana Sarbu, šéfa CME. "Máte informáciu o tom, že pán Sarbu bol trestne stíhaný?"

Markíza otázku namietala, súd námietku zamietol. Ťapáková musí odpovedať. "Priznám sa, že po odchode z televízie som sa dosť prestala venovať týmto záležitostiam," odpovedala.

9:26 "V roku 2017 a v roku 2018 som nebola v televízii, nerada by som sa k tomu vyjadrovala," odpovedala Ťapáková k výdavkom na PR agentúru, ktorú si Markíza platila v tom čase.

Objednávali ste si za 100- až 150-tisíc eur ročne PR agentúru, keď ste boli riaditeľkou? pýta sa Kočner. "Neobjednávali," odpovedala.

Kto bol ďalším konateľom okrem vás v televízii Markíza? "Radka Doehring a za CME prišiel nový finančný riaditeľ Arthur Szczerba," odpovedala.

9:24 Slovo dostal Marian Kočner. Nastal zmätok, pretože Kočner začal komentovať výpoveď Ťapákovej.

Kočner sa pýta, či je bežné a normálne, aby si Markíza platila PR agentúru na zlepšovanie imidžu v súvislosti s kauzou zmenky. Prokuratúra a právni zástupcovia TV Markíza to nemietajú. Súd námietky zamietol.

Stále prebieha diskusia.

9:23 Ruskov obhajca Marek Para otázky nemá, začal sa pýtať Kočnerov obhajca Michal Mandzák.

Mandzák sa pýtal, o akej spoločnosti hovorila, či o Markíza Slovakia alebo Slovenskej televíznej spoločnosti. "O STS," odpovedala.

9:22 "Svoje subjektívne stanovisko (k zmenkám) si nechám pre seba," dodala Ťapáková.

9:20 Prokurátor Šanta sa pýta, či Markíza mohla prevziať záväzok za 69 mil. eur. Obhajcovia argumentujú, otázka je neprijateľná, pretože v rokoch, keď Ťapáková Markízu viedla, záväzok zo zmeniek nebol 69 miliónov eur.

Súd námietku zamietol. "Je to hypotetická otázka a neviem na ňu odpovedať," povedala.

S pánom Kočnerom sme sa stretli pri nie príjemnej udalosti, keď prišiel do Markízy, čo bolo sprevádzané hrubou silou.

Zuzana Ťapáková, bývalá riaditeľka TV Markíza

09:17 "S pánom Kočnerom sme sa stretli pri nie príjemnej udalosti, keď prišiel do Markízy, čo bolo sprevádzané hrubou silou. To bolo moje jediné stretnutie s ním, kde došlo ku komunikácii. Nerada na neho spomínam," vraví Ťapáková.

09:15 Ťapáková ďalej vysvetľuje svoj vzťah s Pavlom Ruskom a jeho niekdajšou manželkou Vierou. "Považujem ju za profesionálku, vychádzali sme spolu dobre," vypovedá.

"Mali ste spolu priateľské vzťahy?" pýta sa prokurátor. "Televízia je živý organizmus, iste sme sa rozprávali, ale neinformovala ma (o súkromných záležitostiach)," hovorí Ťapáková.

09:14 "O zmenkách som sa dozvedela, keď boli medializované a dozvedela som sa o nich z médií. Myslím, že to bol rok 2017," povedala Ťapáková.

Ťapáková na otázku Šantu vysvetľuje, že Markíza bola za jej éry v strate. Tvrdí, že dôvodom bola "nešťastná zmena" obchodnej stratégie skupine CME, ktorá Markízu vlastní.

9:09 Hlavné pojednávanie pokračuje, ide vypovedať Zuzana Ťapáková, bývalá riaditeľka TV Markíza. V pojednávacej miestnosti je už aj Marian Kočner. Na žiadosť Pavla Ruska sa pojednáva v jeho neprítomnosti.

"O zmenkách som nemala žiadnu vedomosť, počas môjho riaditeľovania som nič také v účtovníctve nenašla, ako štatutárka som sa musela podpisovať pod účtovné uzávierky a výročné správy, preberala som vedenie televízie po pánovi Mikovi, to prebieha za prísnych pravidiel a zmenky sa vtedy v účtovníctve nenachádzali," hovorí Ťapáková.

9:06 V utorok je pojednávacia miestnosť strážená prísnejšie, je tam až 10 príslušníkov väzenskej stráže. Kukláči tam nie sú.

7:53 Kočner sa správa, akoby sa diala len ďalšia tlačovka s jeho scenárom a s niekoľkými gigabajtmi kompromitujúcich materiálov. Integrita sudcu, prokurátora je preňho fikcia, preto verí, že jeho súd môže ovplyvniť kadekto. Aj médiá.

Sem-tam naznačil, že vie, ale nepovie, nech to povedia ďalší svedkovia, o ktorých si myslí, že ho nepotopia, lebo on vie príliš veľa, zhrnula správanie sa Kočnera v pondelok šéfredaktorka SME, Beata Balogová.

Ako bude prebiehať utorok 10. septembra?

 • Hlavné pojednávanie bude pokračovať o 9.00 hod., prítomný bude Marian Kočner, ktorý je stíhaný vo väzbe,
 • vypovedať príde Matthias Settele, terajší riaditeľ TV Markíza, jeho výpoveď bude tlmočená,
 • popoludní príde vypovedať bývalá riaditeľka TV Markíza Zuzana Ťapáková,
 • o 13.00 hod. Je predvolaný Tóth a bude pokračovať jeho neverejná výpoveď, verejnosť preto pôjde von z pojednávacej miestnosti,
 • Tóth začal neverejne vypovedať už v pondelok, ale zatiaľ ešte neprišlo na otázky,
 • Kočner môže po výsluchu každému svedkovi klásť otázky a nakoniec môže celú výpoveď okomentovať, je to právo obžalovaného,
 • listinné dôkazy by sa čítať nemali,
 • pojednávacia miestnosť sa nachádza v budove väzobného ústavu, preto sú tu zvýšené bezpečnostné opatrenia, novinári nebudú môcť mať telefóny, pre verejnosť je tu 70 miest, z toho 50 pre novinárov,
 • verejnosť nie je oddelená od súdu sklom, všetci sú teda v jednej miestnosti, miestnosť budú strážiť kukláči.

Ako prebiehalo pojednávanie doteraz?

 • V pondelok 22. júla (minúta po minúte z 1. dňa, zhrnutie z 1. dňa) vypovedal obžalovaný Pavol Rusko, vinu odmietol a dôkazy spochybňuje.
 • Prokurátor Ján Šanta v prvý deň procesu prekvapil, keď predložil piatu údajnú zmenku podpísanú Ruskom, ktorá doteraz nebola v spise; síce môže spochybniť hodnovernosť príbehu, ktorý Rusko s Kočnerom prezentujú, ale ide iba o kópiu a podľa Šantu pochádza z „operatívnej činnosti polície“. Ak sa neobjaví originál piatej zmenky, súd ju vôbec nemusí pripustiť ako dôkaz.
 • Šanta sa v prvý deň zároveň pýtal Ruska, kto je to Slintoš a čo sú to slintoviny. Rusko sa ohradil, že ho otázka uráža a po námietkach obhajoby ju súd nepripustil.
 • V utorok 23. júla (minúta po minúte z 2. dňa, zhrnutie z 2. dňa) sa čítali listinné dôkazy a vypovedal bývalý riaditeľ televízie Markíza Václav Mika. Existenciu zmeniek vylúčil. Nie sú zaznačené v žiadnych účtovných dokladoch, Šanta prečítal všetky účtovné závierky a auditné správy z toho obdobia. Podľa Ruska dokumenty nie sú podstatné, lebo zmenky vraj nedal zapísať do účtovníctva zámerne.
 • V stredu 24. júla (minúta po minúte z 3. dňa, zhrnutie z 3. dňa) vypovedal Kočnerov spolupracovník Štefan Agh, zopakoval príbeh, ktorý na súde rozprával aj Rusko, ale výrazne zrozumiteľnejšie. Šanta zároveň predložil súdu prepis komunikácie medzi Aghom a Kočnerom, ktorý obsahuje aj prezývky Slintoš a slintoviny.
 • Slintoš je podľa Agha Rusko, slintoviny sú vraj dokumenty z Ruskovým starým podpisom, ktoré žiadal Kočner. Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic povedal, že toto slovo má podľa komunikácie iný význam. Súd zatiaľ komunikáciu nepripustil ako dôkaz, teda ju nečítal, ale ani ju neodmietol.
 • V pondelok 29. júla (minúta po minúte z 4. dňa, zhrnutie z 4. dňa) prokurátor Šanta predložil komunikáciu medzi Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom, vypovedal bývalý riaditeľ TV Markíza Vladimír Repčík, ktorý existenciu zmeniek nevylúčil a bývalá šéfka Kancelárie Rady pre vysielanie Jarmila Grujbárová, podľa ktorej licencia Markízy v roku 2000 nebola ohrozená.
 • V utorok 30. júla (minúta po minúte z 5. dňa, zhrnutie z 5. dňa) vypovedala bývalá finančná riaditeľka televízie Markíza Radka Doehring, o zmenkách nevedela a ak by existovali, mali byť v účtovníctve, povedala. Rusko naďalej spochybňuje dôveryhodnosť účtovných výkazov. Ak Rusko naozaj v roku 2000 podpísal zmenky za 500 mil. korún, podľa Doehring nedáva zmysel, prečo svoj podiel v televízii len za 580 mil. korún, aby mu tak ostalo len 80 mil. korún, Rusko bol touto poznámkou zaskočený.
 • V stredu 31. júla (minúta po minúte zo 6. dňa, zhrnutie zo 6. dňa) bol predvolaný Kočnerov niekdajší kamarát, bývalý novinár a bývalý príslušník Peter Tóth, bez riadneho ospravedlnenie neprišiel, predvolaný bol aj Kočnerov kumpán Jozef Dučák st., ktorý sa ospravedlnil, údajne zo zdravotných dôvodov, čo dal predseda senátu preveriť, čítali sa najmä listinné dôkazy, ktoré obžalovaný Rusko priebežne komentoval.
 • V pondelok 9. septembra (minúta po minúte zo 7. dňa, zhrnutie zo 7. dňa) sa proces presunul do Bratislavy, prvýkrát bol vypovedať Marian Kočner, bol drzý k prokurátorovi aj k právnym zástupcom TV Markíza, nič nové nepovedal a držal sa príbehu, ktorý už predtým prezentoval Pavol Rusko. Na viaceré otázky neodpovedal. Nakoniec z pojednávania urobil šou, keď mal prísť neverejne vypovedať Peter Tóth a on si chcel zvoliť dôvernikov z radov novinárov.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 2. Chýbajú vám peniaze, a výplata ešte neprišla? Vieme, čo robiť
 3. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 4. Niečo pečie: Junior pripravuje novú kuchársku show
 5. Seychely: Pláže, korytnačky aj unikátny prales
 6. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 7. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 8. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 9. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 10. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 1. Chýbajú vám peniaze, a výplata ešte neprišla? Vieme, čo robiť
 2. Zlepšite svoje zdravie s novou sériou GPS hodiniek Garmin Venu 2
 3. HYZA uvádza na trh nový produktový rad Sous-vide
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK najsilnejšia prírodná prevencia proti korone
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK najsilnejšia prírodná prevencia proti korone
 6. Na Slovensko prichádza prvý ekologický kamión na čistú bionaftu
 7. Seychely: Pláže, korytnačky aj unikátny prales
 8. Niečo pečie: Junior pripravuje novú kuchársku show
 9. Svoj Dom snov nájdete pri OC Cassovia už tento víkend
 10. 7 najčastejších chýb pri zateplení fasády
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 19 857
 2. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou 11 517
 3. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 11 407
 4. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 11 216
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 6 944
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 6 936
 7. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 6 780
 8. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze 6 531
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 6 376
 10. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 6 373
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Pavol Rusko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Marian Kočner, Peter Tóth, Kauza falšovania zmeniek TV Markíza
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Napodiv sa pri hľadaní ruských agentov pôsobiacich u nás podarilo nájsť ešte aj troch škodlivejších, než títo.

Ampulka s ruskou vakcínou Sputnik V.

Sputnik nie je v radoch obdivovateľov Ruska obyčajnou vakcínou.

21. apr

Neprehliadnite tiež

Predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský

Predseda hospodárskeho výboru tým reaguje na Penzión Zefír v Bojniciach.

30m
Niektoré terasy v centre boli pripravené už v piatok napoludnie.

Szabados: Vítame to, veríme v ďalšie kroky.

41m
Od budúceho týždňa by sa mala pešia zóna v Prešove zaplniť terasami. Mesto schválilo desiatky žiadostí.

Už sa chystajú, poplatky im odpustili.

41m