BRATISLAVA. Úniky a následné medializovanie informácií z vyšetrovacieho spisu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej mohli dať dostatočný čas podozrivým osobám pripraviť sa na možné úkony polície.
Naznačil to špeciálny prokurátor Dušan Kováčik na brannobezpečnostnom výbore v Národnej rade.
Úniky vnímajú mimoriadne negatívne aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.
Národnú kriminálnu agentúru zasa kritizuje Kováčik a prokurátori pre zlyhania pri vyšetrovaní korupcie.
Vyplýva to aj zo Správy špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a z poznatkov Úradu špeciálnej prokuratúry o stave zákonnosti za rok 2018.
Prokurátori kritizujú úniky
Taký masívny únik informácií zo spisu som za svoju dlhoročnú prax nezažil. Všetko sa to robí pod pláštikom nejakého verejného záujmu," skonštatoval Kováčik.

Naznačil, že aj po zverejnení komunikácie Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, s viacerými osobami, mohli mať podozrivé osoby dostatok času na to, aby sa pripravili na úkony polície.
"Dopredu ľudia vedia, čo sa ide robiť, či už sa tam dáva aj komunikácia s menami, kto čo povedal. Potom idete robiť úkony, idete toho človeka vypočuť a on má minimálne 14 dní sa na to pripraviť, nejakým spôsobom hodnoverne vysvetliť niektoré skutočnosti," dodal.
Na otázku o výzve prokurátorov k osobám, ktoré mohli byť v dotknutej komunikácii, odpovedal, že to bolo ich rozhodnutie. Keďže prípad nedozoruje, nevie podľa svojich slov relevantne na to odpovedať.
Rovnako nevedel ani zhodnotiť, či budú ešte získané dôkazy hodnoverné v ďalšom dokazovaní.
Úniky zo strany obhajcov poškodených kritizovali aj prokurátori.
"V súvislosti s touto trestnou vecou bola zo strany orgánov činných v trestnom konaní a zo strany úradu špeciálnej prokuratúry mimoriadne negatívne vnímaná skutočnosť, že médiá, ktoré vyšetrovaniu vraždy venovali osobitnú pozornosť, sa prostredníctvom právnych zástupcov poškodených dostávali k získaným dôkazom, založeným vo vyšetrovacom súpise, a tieto následne publikovali," píše sa v správe prokuratúry.
NAKA podľa prokurátora zlyháva
Kritike sa nevyhla ani Národná kriminálna agentúra (NAKA), podľa správy zlyháva pri úvodných štádiách odhaľovania korupcie.

"Operatívna a analytická činnosť polície sa iba veľmi okrajovo a s malou efektivitou zameriava na odhaľovanie komplikovaných korupčných schém pri verejných obstarávaniach, vybavovaní dotácií z rozpočtu Slovenska a Únie, verejných zákazkách s vysokou hodnotou a obdobných závažných veciach, kde dochádza k obrovskému plytvaniu s verejnými financiami," píše sa v správe.
Dôvodom je podľa Úradu špeciálnej prokuratúry najmä zlyhávanie analytickej zložky polície. Tá by mala podľa slov úradu najmä v úvodných štádiách ešte pred začatím trestného stíhania vykonávať analýzy finančných tokov či personálnych a majetkových prepojení medzi podozrivými osobami.
Získať by tak mala základný prehľad o tom, či z konkrétnej podozrivej operácie mohli získať prospech osoby, ktoré mali vplyv na rozhodovanie o predmetnej zákazke alebo inom nakladaní s verejnými zdrojmi.
Úrad špeciálnej prokuratúry tiež poukázal na to, že prokurátori v niekoľkých prípadoch reagovali na nedostatočné prešetrenie podozrení v tejto oblasti tým, že zrušili vyšetrovateľovi uznesenie o odmietnutí trestného oznámenia a vydali pokyny, aby sa polícia vecou dôslednejšie zaoberala.
Chýbajú ľudia
Správa poukazuje na to, že problémom polície môže byť nedostatok odborného personálu. V tejto súvislosti Kováčik spomenul medializované informácie o príprave organizačných zmien v NAKA.
Aj preto podľa svojich slov listom upozornil policajného prezidenta Milana Lučanského aj šéfa NAKA Branislava Zuriana, aby dbali na tieto problémy a určité posilnenie.
Okrem toho Úrad špeciálnej prokuratúry hovorí aj o legislatívnych problémoch. Policajti podľa správy nemôžu pri operatívnom odhaľovaní korupcie vyžadovať od bánk výpisy z účtov podozrivých.
Prourátori poukázali na to, že pri niektorých iných trestných činoch toto oprávnenie majú.
"Bez kvalitnej činnosti finančných analytikov v Národnej protikorupčnej jednotke nie je možné účinne odhaľovať komplikované korupčné schémy a tým postihovať osoby, ktoré sa nelegálnym spôsobom obohacujú z verejných zdrojov," doplnil úrad v správe.
Galko: Novinári by si mali zdroje preverovať
Člen výboru pre obranu a bezpečnosť Ľubomír Galko (SaS) považuje úniky za nebezpečné.
"Hranica verejného záujmu a toho, že sa zmarí vyšetrovanie, je veľmi tenká," podotkol s tým, že nie je zástancom čiastočného zverejňovania informácií z komunikácie Mariana Kočnera.
Zdôraznil, že novinári by si mali zdroje preverovať. Poukázal na to, že zatiaľ nie je známe, ktorá časť komunikácie je len chválenkárstvo a ktorá nie.
Výzvu prokurátorov považuje Galko za taktiku. "Nechce sa mi veriť, že by boli takí amatéri," skonštatoval.
Myslí si, že už mali podozrenia a chceli si ich overiť aj následným správaním sa podozrivých osôb.