BRATISLAVA. O biznis so záchrankami a záchranou ľudského života má na Slovensku záujem 27 firiem, väčšinu z 800 miliónov na šesť rokov, ktoré sa v biznise otočia, si však napokon rozdelí iba šestica z nich.
Hoci ministerstvo zdravotníctva hovorí, že firmy dosahujú v tomto biznise zisk iba 1,5 percenta, niektorí z prevádzkovateľov záchraniek na Slovenska vykazujú podľa údajov z finančných registrov aj desaťnásobok.
Rozdelenie trhu sa po augustovom tendri na nových prevádzkovateľov 328 staníc záchrannej služby výrazne zmení. Zo Slovenska prekvapivo odchádza dlhoročný líder spoločnosť Falck, ktorá prevádzkuje 107 staníc.
Jeho miesto zaujme spoločnosť LSE - Star Emergency z Limbachu, ktorá namiesto 30 staníc po novom získa 107 a ovládne tretinu trhu. Tender organizoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Po tom, ako denník SME upozornil, že vo výberovej komisii, ktorá prideľovala záchrankám stanice, mohli za firmu z Limbachu hlasovať až štyria z piatich jej členov, tender preveruje generálna prokuratúra aj úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

O 328 staníc naprieč Slovenskom prejavilo záujem 27 uchádzačov. Ale aspoň jeden bod záchranky sa podarilo získať iba štrnástim z nich a iba šiesti budú mať viac ako desať staníc.
V súvislosti s úspechom LSE sa SME rozhodlo pozrieť na to, ako tento sektor funguje. Odborníci, ktorých denník oslovil, sa zhodli, že záchranky dosahujú zisk aj vďaka tomu, že obchádzajú systém.