BRATISLAVA. Slováci naďalej nebudú môcť voliť zo zahraničia pri všetkých druhoch volieb. Parlament v utorok neschválil novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne strany Sloboda a Solidarita (SaS).
Strana chcela umožniť voliť zo zahraničia vo voľbách do Národnej rady SR, europarlamentu, vo voľbách prezidenta SR, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta a v referende.
Cieľom predkladanej novely zákona bolo posilnenie zastupiteľského princípu v modernej demokratickej spoločnosti, ako aj posilnenie miery volebnej účasti v niektorých druhoch volieb.
Podľa predkladateľov by sa malo voliť na zastupiteľských a konzulárnych úradoch Slovenskej republiky v zahraničí. „Pri voľbe poštou by mala byť možnosť zaslať zásielku na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v zahraničí s tým, že zastupiteľský úrad zozbierané zásielky doručí Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky,“ uvádzali predstavitelia SaS.
Predkladatelia tvrdia, že stúpajúci záujem o voľby do NR SR poštou zo zahraničia dáva tušiť, že by sa tento návrh stretol s pozitívnou odozvou medzi tými občanmi Slovenskej republiky, ktorí žijú mimo územia SR, alebo sú len krátkodobo v zahraničí v čase konania volieb. Návrh poslanci predložili po konzultácii s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré takúto pomoc našim občanom víta.
Voľbu zo zahraničia podporila ešte v júni na návšteve Belgicka aj prezidentka Zuzana Čaputová. Prisľúbila, že sa na to bude pravidelne pýtať, aj keď pripomenula, že táto téma je v kompetencii vlády a NR SR.
Z rokovania parlamentu
- Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) víta každé platové navýšenie pre profesionálnych vojakov. Uviedol to počas rozpravy k návrhu novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov.
- Podmienky verejného obstarávania by sa mali od budúceho roka opäť meniť. Národná rada SR dnes prerokovala návrh novely zákona o verejnom obstarávaní v prvom čítaní a zároveň odsúhlasila, že o ňom bude diskutovať aj v druhom čítaní v októbri.
- Neverejné zariadenia sociálnych služieb budú od začiatku októbra dostávať od samospráv viac financií na svoju prevádzku. Podľa novely zákona o sociálnych službách, ktorú schválil parlament, sa totiž zmení vzorec na výpočet príspevku od samospráv pre neverejných poskytovateľov.
- Parlament schválil novelu zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorou sa má zvýšiť atraktivita Slovenska pre filmárov. Novela počíta so zvýšením dotácie, ktorou môže Audiovizuálny fond preplatiť časť výdavkov minutých na filmový projekt na Slovensku.
- O uznávaní vysokoškolských diplomov na účely pokračovania v štúdiu by mohlo po novom rozhodovať Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR. V tejto súvislosti by sa mali predĺžiť aj niektoré lehoty. Vyplýva to z novely zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorú v utorok posunuli poslanci parlamentu do druhého čítania.
- Pravidlá financovania cirkví štátom sa majú po sedemdesiatich rokoch zmeniť. Parlament do druhého čítania posunul novelu zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností.
- Parlament posunul do druhého čítania vládnu novelu zákona o podpore práce s mládežou, ktorou sa má táto práca posilniť. Ministerstvo školstva chce novelou zabezpečiť efektívnejšiu medzirezortnú a medzisektorovú spoluprácu aktérov v oblasti starostlivosti o mládež na národnej, regionálnej aj miestnej úrovni. Novela má flexibilne reagovať na aktuálne potreby mladých ľudí a podporiť rozvoj ich participácie a angažovanosti pri správe vecí verejných na všetkých úrovniach.
- Parlament opätovne schválil novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Prezidentka SR Zuzana Čaputová ju vetovala 10. júla s tým, že jeden článok novely je v rozpore v Ústavou SR.
- Bratislava 10. septembra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok vzali na vedomie niekoľko správ za rok 2018, medzi nimi aj utajované správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) či Vojenského spravodajstva (VS).
- Slovensko sa pridáva ku krajinám, ktoré chránia náboženskú slobodu a prenasledovaných kresťanov. Parlament dnes prijal uznesenie o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete.
- Štát nebude musieť na verejné zdravotníctvo poskytnúť také výdavky, ktoré by presahovali percentuálny podiel na hrubom domácom produkte (HDP) Slovenska v porovnaní s predchádzajúcim rokom aspoň o 0,1 percenta. Poslanci parlamentu v utorok neschválili ústavný návrh zákona z dielne OĽaNO, ktorý mal zabezpečiť zmenu financovania systému slovenského zdravotníctva.