BRATISLAVA. Nadpolovičná väčšina obyvateľov Slovenska chce, aby minimálne polovica územia každého národného parku bola bez zásahov.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala začiatkom roka agentúra AKO pre Slovenskú agentúru životného prostredia na 1 030 respondentoch.
Hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák informoval, že tento krok navrhuje novela zákona o ochrane prírody, o ktorej v najbližších dňoch budú rozhodovať poslanci Národnej rady SR.
Prieskum konštatuje, že viac ako 55 percent občanov Slovenska nepovažuje súčasné zastúpenie území bez zásahu človeka v národných parkoch za primerané.
Podľa nich by výmera bezzásahových území mala dosahovať polovicu rozlohy každého národného parku. A každý piaty obyvateľ považuje za primeranú až 75 percentnú výmeru bez zásahu.
Ministerstvo životného prostredia SR podľa Ferenčáka zvyšovanie ochrany národných parkov aktívne presadzuje.

"Envirorezort pripravil novú legislatívu, ktorá predstavuje po sedemnástich rokoch prvý reálny krok, ako zefektívniť ochranu národných parkov na Slovensku. Okrem cieľa, aby polovica ich územia bola bezzásahová, zakazuje plošné výruby v národných parkoch a zvyšuje kompetencie Štátnej ochrany prírody SR. Po novom by mohla ťažba dreva, výstavba, úprava korýt riek či iné zásahy v národných parkoch podliehať práve súhlasu štátnych ochranárov," vysvetlil.
V súčasnosti predstavujú bezzásahové oblasti, v ktorých ochranári môžu účinne zabrániť ťažbe, v priemere 20 percent rozlohy územia národných parkov.
Ministerstvo dva roky viedlo rokovania a svoju úlohu si splnilo. Novela podľa envirorezortu predstavuje prvý krok z dlhoročného bludného kruhu ochrany slovenských najvzácnejších lokalít.