BRATISLAVA. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) zatiaľ nechce hovoriť o tom, či pôjdu v tomto roku do zdravotníctva ďalšie peniaze zo štátneho rozpočtu.
O jeho bezodkladné dofinancovanie vo výške 150 miliónov eur žiadajú ambulancie, nemocnice, zdravotné poisťovne aj strešná pacientska organizácia.
Kamenický žiada údaje
"Ja sa nemôžem opierať o nejaké cifry vycucané z prsta, 150 miliónov je obrovská suma peňazí. My samozrejme potrebujeme dostať nejaké dáta, ktoré sme dodnes nedostali, Kým môj riaditeľ rozpočtu nedostane údaje, na základe ktorých by sme sa mali baviť o tom, že či vôbec dofinancovávať a v akej výške, tak ja sa k tomu nebudem zatiaľ vyjadrovať," reagoval Kamenický po stredajšom rokovaní vlády.
Ambulancie, nemocnice, zdravotné poisťovne aj strešná pacientska organizácia v stredu odovzdali spoločné memorandum šéfovi parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefanovi Zelníkovi (SNS).
V ňom poukázali, že súčasný rozpočet pre zdravotníctvo nepostačuje.
Podklady do konca septembra
Generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana v utorok avizoval, že do konca septembra by malo byť jasné, koľko peňazí bude potrebných na dofinancovanie rezortu zdravotníctva.
Inštitút je posledných 13 mesiacov zodpovedný za prípravu rozpočtu pre zdravotníctvo. Jeho šéf súhlasí, že dofinancovanie bude určite potrebné.
Kalavská žiada adresné dofinancovanie
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smer-SD) súhlasí, že jej rezort bude potrebovať v tomto roku dofinancovanie.
"Vnímame, že je potreba dofinancovať, avšak to číslo, o ktorom sa máme baviť, ešte nie je dané," povedala po stredajšom rokovaní vlády.
Šéfka rezortu nechce, aby sa dofinancovanie realizovalo na základe dojmov a pocitov. "Počkáme si na daňovú prognózu, čísla by sme mali mať koncom septembra," uviedla.

S ministrom financií Ladislavom Kamenickým je podľa svojich slov v pravidelnom kontakte. Kalavská chce, aby bolo dofinancovanie spravodlivé a adresné.
Zároveň sa pýta, na základe čoho vznikla požiadavka na sumu 150 miliónov eur. Poznamenala, že iniciátori memoranda nemohli ešte vidieť daňovú prognózu, keďže neexistuje.
Súhlasí však, že zdravotníctvo, ktoré je podľa nej tiež dlhodobo podfinancované, peniaze potrebuje. Verí, že sa nájdu.
Rozpočet nepostačuje
Ambulancie, nemocnice, zdravotné poisťovne aj strešná pacientska organizácia v spoločnom memorande, ktoré v stredu odovzdajú šéfovi parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefanovi Zelníkovi (SNS), poukázali, že súčasný rozpočet pre zdravotníctvo nepostačuje.
"Rozpočet verejného zdravotného poistenia na rok 2019, spolu s viacerými faktormi s negatívnym dosahom, nepostačuje na zabezpečenie dostupnej zdravotnej starostlivosti a už vôbec nie na stabilizáciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých segmentoch," píše sa v spoločnom memorande.
Signatári pripomínajú zvýšenie miezd v zdravotníctve, sociálne balíčky, rekreačné poukazy, zníženie platieb za poistencov štátu i nižší rast ekonomiky. Ochrana života a zdravia občanov je podľa nich ohrozená.
Memorandum podpísali prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth, prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová, výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní SR Katarína Kafková, vrátane šéfov všetkých troch poisťovní pôsobiacich na Slovensku.
"Dôrazne upozorňujeme na dlhodobo podhodnocované výdavky na zdravotníctvo v rozpočtoch SR, čo konštatovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Systém zdravotníctva je tak nestabilný a opakuje sa potreba jeho dofinancovania," konštatujú v spoločnom vyhlásení.
Žiadajú o stabilizáciu systému financovania zdravotníctva do budúcnosti tak, aby rozpočet zohľadňoval reálne potreby a rozvoj a aby podiel výdavkov štátu na zdravotníctvo kontinuálne rástol, až do dosiahnutia podielu na HDP zodpovedajúcemu priemeru štátov Európskej únie.
Zelník podporí len finančne vykryté opatrenia
Zelník skonštatoval, že výbor súhlasí s potrebou dofinancovania zdravotníctva. Považuje za dobré hovoriť o financiách v zdravotníctve už teraz, pretože sa bude tvoriť a schvaľovať štátny rozpočet na ďalší rok.
Dodal, že v koalícii nepodporia žiadny z predložených zdravotníckych návrhov zákonov, ktorý predpokladá zvýšenie finančných nárokov bez toho, aby bola deklarovaná ich financovateľnosť.
Memorandum podľa jeho slov odovzdajú ďalej ministerke zdravotníctva Andrei Kalavkej (nominantka Smeru-SD). "Ona je exekutíva, ona musí obhájiť rozpočet," skonštatoval Zelník s tým, že na zabezpečenie financovania rezortu je tu vláda.