BRATISLAVA. Vojenské zastúpenie Slovenska v zahraničí má prejsť zmenami. Dôvodom je reorganizácia síl v rámci NATO.
Nemalo by to však ovplyvniť počty príslušníkov Ozbrojených síl mimo územia Slovenska.
Vyplýva to z návrhu na aktualizáciu vojenského zastúpenia Slovenska pri orgánoch a vo vojenských štruktúrach NATO a Únie z dielne ministerstva obrany, ktorý v stredu schválila vláda.
Počet vojakov sa zvýši
Návrh podľa slov ministerstva zohľadňuje prebiehajúce procesy v rámci veliteľskej štruktúry NATO.

Štruktúry organizácie by sa mali doplniť o Divíziu pre spoluprácu s Ukrajinou v Kyjeve a Veliteľstvo stálej spoločnej logistickej podpornej skupiny v nemeckej Ulme.
Zároveň sa má zrušiť vojenské zastúpenie vo Veliteľstve mnohonárodnej bojovej skupiny pod vedením Kanady v lotyšskej Adaži.
Nasadený personál presunuli do slovenského kontingentu v Lotyšskej republike v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti.
"Navrhovaná zmena štruktúr vojenského zastúpenia nemá vplyv na doterajší reálny počet príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky vyslaných na uvedený účel," uviedlo ministerstvo.
Príprava pilotov
Súčasne však upozorňuje, že počet vojakov sa zvýši z 86 na 110, a to v rámci predtým schválených mandátových počtov. So zvýšením ráta aj rozpočet ministerstva.
Viac vojakov bude Slovensko zastupovať v Národnom styčnom tíme ozbrojených síl pri Spojeneckom veliteľstve pre transformáciu v americkom Norfolku.
To má poverenie zastupovať Slovensko aj v Koaličnom koordinačnom centre v Tampe.
Dôvodom je príprava pilotov F-16.
O čom ďalšom rokovala vláda:
- Zákon o obchodovaní s emisnými kvótami sa má aktualizovať na základe európskej smernice.
- Slovensko by sa mohlo stať členom Medzinárodného inštitútu pre aplikované systémové analýzy (IIASA). V prípade, že Rada guvernérov schváli členstvo Slovenska v IIASA, bude krajine pridelená výška finančného záväzku. Slovensko by ročne za členstvo v inštitúte platilo 175-tisíc eur.
- Pôsobenie Mnohonárodného ženijného práporu by sa malo rozšíriť o povodie rieky Dunaj. Protokol k dohode medzi vládami Maďarska, Rumunska, Slovenska a Kabinetom ministrov Ukrajiny z roku 2002 schválila vláda.
- Riadenie obrany štátu vrátane procesu jej plánovania sa má zefektívniť. Novela zákona podľa slov ministerstva obrany spresňuje viaceré pojmy ako "obrana štátu", "systém obrany štátu" a "riadenie obrany štátu".
- Profesionálni vojaci by mohli byť odmeňovaní na základe výkonu funkcie, nie iba za vojenskú hodnosť, ako to bolo doteraz.
- Vláda schválila Správu o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2018.