BRATISLAVA. Niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami čelí Most-Híd nielen problému s preferenciami pod hranicou zvoliteľnosti. V piatok začal strácať aj niektoré výrazné tváre.
Odchod zo strany ohlásil bývalý europoslanec József Nagy. Odôvodnil ho tým, že Most-Híd sa nedohodol na spolupráci s SMK.
Nagy vstupuje do integračného hnutia Spolupatričnosť, ktoré je za združovanie maďarských strán vrátane SMK.
Z poslaneckého klubu Mosta zas odchádza Martin Fedor. Obaja odchod naznačovali už dlhšie.
Sólymos chce nechať miesto mladším
Minister životného prostredia a podpredseda Mosta László Sólymos sa zasa na sobotňajšom sneme vzdá straníckych postov a nebude už súčasťou vedenia.
László Sólymos
- Je ministrom životného prostredia za Most-Híd a podpredsedom vlády. Pred vznikom Mosta-Híd pôsobil v okresnej organizácii SMK v Bratislave. V roku 2009 sa spolupodieľal na založení Mosta. V súčasnosti je jeho podpredsedom a krajským šéfom v Bratislave.
Sólymos pre SME nechcel potvrdiť, že sa vzdá funkcií, na facebooku neskôr oznámil, že tak urobí v sobotu.
"Pre Most-Híd budú najbližšie parlamentné voľby kľúčové. Nastupuje mladá generácia voličov a chce mladú generáciu politikov. Vzdávam sa miesta podpredsedu strany práve preto, aby dostali priestor mladí, šikovní ľudia, ideálne so skúsenosťami z regiónov," odôvodnil.
Členom strany zostáva.
Sólymos patrí k zakladateľom Mosta. Okrem miesta podpredsedu strany zastáva v súčasnosti aj post bratislavského krajského šéfa.
Pri nedávnych rokovaniach medzi Mostom a SMK o koalícii do budúcoročných parlamentných volieb toto spojenie podporoval.
"Most urobil neuveriteľne chybný krok, že sa nespojil s SMK," hovorí politológ Grigorij Mesežnikov s tým, že Most môže teraz prísť o všetko, o členov aj o miesto v parlamente po voľbách 2020.
Problémom bol pomer na kandidátke
Most a mimoparlamentná SMK začali o predvolebnej spolupráci rokovať potom, ako sa v prieskumoch verejnej mienky obe strany dostali pod hranicu piatich percent. Ani jedna zo strán by sa tak nedostala do parlamentu.

Napriek tomu, že strany o spolupráci rokovali viackrát, nakoniec sa nedohodli. Republiková rada Mosta väčšinovo SMK odmietla.
Jej členovia to odôvodňovali tým, že SMK nechcela ustúpiť od požiadavky na rozdelenie volebnej kandidátky v pomere 50 ku 50.
V SMK mali problém aj s predsedom Mosta Bélom Bugárom. Ten tvrdil, že na kandidátke nemusí byť, ak to schváli Republiková rada Mosta.
Z toho, že sa strany nedohodli, boli sklamaní aj viacerí starostovia obcí na juhu Slovenska.
Z klubu odchádza Fedor
Martin Fedor ohlásil odchod z poslaneckého klubu Mosta v piatok s tým, že už o tom informoval Bugára.
"Korektne som sa rozišli. Svoju budúcnosť som nikdy nespájal s touto stranou. Myslím si, že práve tesne pred voľbami, keď vidíme množstvo populistických návrhov, ktoré sa hrnú z dielne vládnej koalície, nemám síl bojovať proti takýmto opatreniam," odôvodnil odchod Fedor.
Upozornil aj na odklon koaličných politikov od programového vyhlásenia vlády, najmä v zahraničnej politike.
Fedor do poslaneckého klubu Mosta prestúpil počas tohto volebného obdobia. Pôvodne bol v strane Sieť, ktorá bola pri zrode súčasnej vládnej koalície. Do strany Most však nevstúpil.
Teraz podľa kuloárnych informácií mieri Fedor do vznikajúcej strany bývalého ministra zdravotníctva a chvíľu aj vnútra Tomáša Druckera. Svoje plány Fedor nechcel komentovať.
Bugár na otázky SME ohľadne Sólymosa neodpovedal. Fedorov odchod z klubu okomentoval tým, že jeho rozhodnutie berie na vedomie. V stanovisku pri tom zdôraznil, že Fedor nebol členom strany.

Koalícia stratila väčšinu
Koalícia mala do piatka 76 poslancov, čo bola najtesnejšia väčšina. Po odchode Fedora ju stráca.
V piatok sa poslancom na tretí pokus podarilo začať rokovať o opozičnom návrhu na odvolanie premiéra Petra Pellegriniho zo Smeru, keďže sa prezentovali aj koaliční poslanci. Hlasovanie je naplánované na utorok.
Napriek strate koaličnej väčšiny poslanci Pellegriniho pravdepodobne podržia.

"Ja nebudem hlasovať za povalenie vlády v súčasnosti," povedal Fedor.
Poslanec Smeru Erik Tomáš zdôraznil, že koalíciu podporuje skupina nezaradených poslancov. Ide o troch poslancov okolo Petra Marčeka.
Stratu väčšiny v parlamente označil len za technickú záležitosť, o Pellegriniho budúcnosť sa vraj neobáva.
Ďalší odchod
V Moste-Híde sa navyše podľa kuloárnych informácií schyľuje aj k ďalšiemu odchodu.
Už niekoľko týždňov sa hovorí, že poslankyňa Katarína Cséfalvayová tiež prejde do Druckerovej strany. Cséfalvayová prišla do Mosta rovnako ako Fedor zo Siete, na rozdiel od neho však vstúpila aj do strany.
Drucker by mal tím svojich spolupracovníkov predstaviť v najbližších dňoch.