BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady (NR) budú v utorok (17. 9.) ráno rozhodovať o odvolaní premiéra Petra Pellegriniho (Smer). Po hlasovaní budú pokračovať v riadnej 49. schôdzi parlamentu.
Čakajú ich napríklad opätovná voľba kandidátov na ústavných sudcov, zmeny v pravidlách cestnej premávky či zavedenie občianskych preukazov pre deti.
Odvolávanie premiéra
Návrh na odvolanie premiéra z funkcie prerokovali poslanci počas piatkovej (13. 9.) mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovala opozícia.
Dôvodom je, že Pellegrini neodvolal Moniku Jankovskú z pozície štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti po tom, ako sa medializovala jej údajná komunikácia s Marianom Kočnerom, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Vláda s odvolaním nesúhlasí, nevidí naň žiadne relevantné dôvody.
Počas riadnej septembrovej schôdze budú poslanci vyberať kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR už v piatej voľbe. O post ústavného sudcu sa uchádza 16 kandidátov. Do plného počtu majú zvoliť ešte štyroch kandidátov.
Poslanci majú rokovať aj o novele zákona o cestnej premávke. Sprísniť by sa mal zákaz používania prístrojov za volantom, novela sa tiež zameriava na vodičov s nízkou praxou.
Koncesionárske poplatky aj interrupcie
Definitívne by mali poslanci rozhodnúť o tom, či sa nezdaniteľná časť základu dane od budúceho roka zvýši tak, ako to navrhujú poslanci za Most-Híd.
Rozhodnúť tiež majú o novele z dielne SNS, podľa ktorej má od budúceho roka klesnúť daň z príjmu právnických osôb z 21 na 15 percent.
Ďalším opatrením SNS je zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov a poberateľov dávok v hmotnej núdzi.
Snemovňa bude rokovať aj o tom, či sa určí pojem národnostná škola, navrhuje to skupina poslancov za Most-Híd.
Poslanci za SmerRobert Fico a Erik Tomáš zase navrhujú zmeniť postup určovania minimálnej mzdy. Stanovenie výšky minimálnej mzdy na rok 2021 by malo byť primárne založené na dohode sociálnych partnerov.
V pléne je predložený aj návrh poslancov zo SaS, ktorí chcú, aby trvalý pobyt na území Slovenska mohol získať aj cudzinec z tretej krajiny, ktorý je partnerom občana s trvalým pobytom na Slovensku.
Plénum sa bude zaoberať aj niekoľkými opozičnými návrhmi na zmeny v zákone o umelom prerušení tehotenstva.
Lehoty na vykonanie interrupcie chce upraviť Sme rodina aj ĽSNS. Úpravy navrhuje aj OĽaNO či nezaradený poslanec Richard Vašečka.