BRATISLAVA. Viac ako 70 slovenských mimovládnych organizácií sa pripája k účasti na klimatickom štrajku.
Ako agentúru SITA informovala Andrea Settey Hajduchová z Fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko, organizácie sú si vedomé toho, že situácia súvisiaca s klimatickou krízou je vážna.

"Po celom svete môžeme sledovať výskyt rekordne vysokých teplôt, sucho a iné extrémne prejavy počasia. Zažívame masové vymieranie živočíchov a po celom svete dochádza k rapídnemu úbytku biodiverzity. Dopady klimatickej zmeny už dávno vplývajú na celú oblasť životného prostredia. Majú nielen environmentálne, ale aj ekonomické a sociálne následky," uviedli organizácie v spoločnom vyhlásení. Preto podľa nich treba konečne začať konať.
"Prístup politikov ku klimatickej kríze dokážeme zmeniť iba spoločne. Už nie je na čo čakať, premárnili sme už množstvo času," konštatovali a vyzvali verejnosť, aby 20. septembra prišla pridať svoj hlas za budúcnosť nás všetkých.
Vedci už desiatky rokov upozorňujú, že za súčasnú zmenu klímy je primárne zodpovedná ľudská činnosť, najmä spaľovanie fosílnych palív či neschopnosť ochrániť lesy a pôdu.
"Ak sa chceme vyhnúť otepleniu o viac ako 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej dobe, čo už by malo podľa vedeckých modelov ďalekosiahle následky na existenciu planéty a ľudstva, musíme v nasledujúcich desaťročiach znížiť emisie skleníkových plynov takmer o polovicu," varujú vo vyhlásení
Riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann podotkla, že štrajk študentov z iniciatívy Fridays For Future sa koná tesne pred klimatickým summitom OSN v New Yorku, čo je dôležitá chvíľa, keď musia politickí lídri podporiť konkrétne a veľmi ambicióne kroky k znižovaniu skleníkových plynov.
"Požiadavky WWF však smerujú nielen k politikom, ale i k predstaviteľom priemyslu, ekonomiky i poľnohospodárstva. Rýchle a veľké zmeny musia nastať predovšetkým v oblasti energetiky, fosílne palivá je nevyhnutné nahradiť obnoviteľnými zdrojmi energie. Musíme zmeniť spôsob využívania krajiny, zamerať sa na obnovu vodných a lesných ekosystémov, ktoré sú kľúčové pre pohlcovanie emisií skleníkových plynov. Tiež je nevyhnutné vyčleniť dostatočné finančné zdroje a tie efektívne využiť na inovácie a opatrenia smerujúce k nulovým emisiám," povedala.
Globálny klimatický štrajk organizuje iniciatíva Fridays for Future, bude sa konať v tisíckach miest po celom svete. Cieľom je spoločne požadovať koniec veku fosílnych palív. Na Slovensku sa v piatok 20. septembra protestné zhromaždenia uskutočnia na námestiach v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a Žiline.