BRATISLAVA. Združenie Za lepšiu políciu navrhuje vytvoriť Generálnu inšpekciu bezpečnostných zborov, ktorá by bola samostatným štátnym orgánom a mala by v kompetencii kontrolu viacerých bezpečnostných zborov.
Ako ďalej uviedol zástupca združenia Peter Húska, na starosti by teda mala nielen vyšetrovanie možného porušenia zákona zo strany príslušníkov Policajného zboru alebo Zboru väzenskej a justičnej stráže, ale napríklad aj Slovenskej informačnej služby alebo Vojenského spravodajstva.
Podobné inštitúcie fungujú v zahraničí
"Činnosť generálnej inšpekcie je potrebné nastaviť tak, aby bola nielen nezávislou zložkou od jednotlivých ministerstiev, ale aj efektívnou zložkou na vyšetrovanie a objasňovanie prípadnej trestnej činnosti páchanej v menovaných ozbrojených zboroch," uviedol Peter Húska.
"Kreovanie generálnej inšpekcie ako inštitúcie nám uľahčí skutočnosť, že podobné inštitúcie fungujú v zahraničí, napríklad v Českej republike a teda sa vieme vyvarovať prípadných chýb pri zostavovaní kompetencií a samotnom fungovaní tejto inštitúcie," dodal Húska.
Vyšetrovanie dozorujú krajské prokuratúry
Policajná inšpekcia na Slovensku momentálne funguje ako Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Na starosti má vyšetrovanie trestných činov policajtov a príslušníkov justičnej stráže.
Od roku 2020 by pod právomoc inšpekcie mali spadať aj príslušníci Finančnej správy. Vyšetrovanie trestných činov v kompetencii úradu dozorujú krajské prokuratúry.

Úrad inšpekčnej služby Mininisterstva vnútra SR sa minulý rok zmenou zákona pretransformoval zo Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Mininisterstva vnútra SR.
Z priamo podriadeného útvaru ministerstva sa tak zmenil na samostatnú súčasť Policajného zboru.
Šéfa inšpekcie po absolvovaní výberového konania pred výberovou komisiou a parlamentným výborom pre obranu a bezpečnosť na návrh ministra vnútra odobruje hlasovaním vláda.
Ministerstvo vnútra v procese zmeny fungovania inšpekcie argumentovalo, že fakt, že sa šéf inšpekcie zodpovedá vláde a nie ministrovi, posilňuje nezávislosť inšpekcie. Takisto má jej nezávislosť posilniť dozor krajských prokuratúr nad vyšetrovaním.
Zmena fungovania inšpekcie bola súčasťou programového vyhlásenia vlády, pričom zmenu jej fungovania presadzovala hlavne exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Združenie Za lepšiu políciu si za svoj cieľ kladie reformu a zvýšenie dôveryhodnosti polície. Na čele stojí bývalý riaditeľ odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru Branislav Diďák.