BRATISLAVA. Opozičná strana SaS vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru), aby navrhla odvolanie riaditeľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška.
Dôvodom je jeho správanie sa pri prieskume, ktorým mali poslanci Národnej rady (NR) SR preveriť tender na zdravotnú záchrannú službu (ZZS).
Odmietol zverejniť dokumenty
Vo štvrtok to na pôde NR SR uviedli predseda SaS Richard Sulík a poslankyňa Jana Cigániková (SaS).
Prieskum podľa poslancov nič neobjasnil, pretože Haško v utorok (17. 9.) odmietol poslancom zverejniť a sprístupniť dokumenty, ktoré boli potrebné na jeho realizáciu.

"Tender na záchranky bol podľa nášho názoru zrealizovaný v rozpore so zákonom. Sme presvedčení, že sa mal odohrať podľa zákona o verejnom obstarávaní, a nie podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti," povedala členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Cigániková.
Ako ďalej povedala, Slovensko je viazané smernicou Európskej únie (EÚ) o verejnom obstarávaní a každá vyhláška, zákon a výnos musia rešpektovať ustanovenia tohto zákona.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou preto musí podľa sulíkovcov vysvetliť, aké úkony ako verejný obstarávateľ vykonal, a v prípade, že nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní, prečo tak konal.
Úrad: SaS iba zneisťuje občanov
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v reakcii vyzval SaS, aby nechala vyšetrovanie vo veci tendra na stanice zdravotnej záchrannej služby na nezávislé orgány činné v trestnom konaní. Rovnako tiež, aby strana "svojimi výrokmi" nezneisťovala občanov.
"Úrad trvá na tom, že predmetné výberové konanie zrealizoval profesionálne, zodpovedne a v súlade so zákonom. Úrad aj v súvislosti s odchodom doterajšieho najväčšieho poskytovateľa zdravotnej záchrannej služby zabezpečil kontinuálne poskytovanie urgentnej zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenska," uviedol Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Úrad dodal, že je nezávislou inštitúciou, ktorá má slúžiť občanom, a nemá byť nástrojom na získavanie politických bodov politikov v predvolebnom období.
Za "absurdné" považuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou spájanie činnosti ZZS s odberom tkanív.
"Ide o nezmyselnú konštrukciu, ktorá nemá žiadny vecný ani procesný podklad. Proces výberu vhodného darcu pre účely transplantácie nemá a nemôže mať žiaden súvis s poskytovaním zdravotnej starostlivosti záchranármi zdravotných záchranných služieb," komentoval s dôvetkom, že na všetky transplantačné aktivity dohliada Národná transplantačná organizácia ako nezávislá inštitúcia zriadená Ministerstvom zdravotníctva SR.
Dožadovali sa zbavenia mlčanlivosti
Opozičná ĽSNS podala v stredu (18. 9.) na Haška pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR.
ÚDZS tvrdí, že bol pri utorkovom poslaneckom prieskume voči poslancom maximálne súčinný.
Argumentuje tým, že informácie, ktoré sú chránené zákonom a priamo súvisia s aktuálnym výberovým konaním, im poskytnúť nemohli.
Poslanci žiadali od ÚDZS sprístupnenie všetkých dokumentov, ktoré súvisia s výberovým konaním. Dožadovali sa tiež zbavenia mlčanlivosti členov komisie.
Šéf výboru Štefan Zelník (SNS) a podpredseda výboru Marek Krajčí (OĽaNO) pre TASR uviedli, že rozhodnutie nezverejniť údaje dajú preveriť právnemu oddeleniu Národnej rady SR.
Pochybnosti okolo tendra
Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri LSE - Life Star Emergency.
Haško na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí výboru odmietol zaujatosť členov komisie. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.
Kalavská potvrdila, že Ministerstvo zdravotníctva SR dalo podnet na GP SR vo veci prešetrenia prípadu. Tá mala posunúť prípad na bratislavský krajský súd.