BANSKÁ BYSTRICA. Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes zamietol návrh odsúdeného kosovského Albánca Jetona Vokrriho na obnovu konania ako neopodstatnený.
Podľa predsedu senátu sa nezistili žiadne nové skutočnosti, na základe ktorých by bolo možné obnovu povoliť.
Uznesenie senátu Špecializovaného trestného súdu nie je právoplatné, pretože obhajca Jozef Švarc podal voči nemu sťažnosť, ktorú zdôvodní po konzultácii s klientom. O sťažnosti bude rozhodovať Najvyšší súd SR.
Vokrri si trest odpykáva v domovine
Odsúdený Vokkri, právoplatne odsúdený za vraždu krajana Vigana Gerguriho, sa na súdnom konaní nezúčastnil.
Uložený 15-ročný trest si odpykáva vo vlasti a po jeho vykonaní na Slovensko nesmie prísť ďalších pätnásť rokov.
Nemohol využiť právo o vine a treste
Obhajca Jozef Švarc návrh na obnovu konania podal po dohode s klientom, ktorý sa nestotožňuje s právnou kvalifikáciou skutku a uloženým trestom.
Domnieva sa, že mohlo byť využité jeho právo na dohodu o vine a treste, keď mohol prípadne dostať miernejší trest.
Odvolal sa na skutočnosť, že skutok bol najprv právne kvalifikovaný ako vražda a podľa neho zásahmi polície o dva dni bez doplnenia dokazovania bol prekvalifikovaný na úkladnú vraždu.
Obhajca poukázal i na rozhodnutie odvolacieho senátu najvyššieho súdu, ktorý potvrdil, že išlo o „prostú“ vraždu a nie o úkladnú.
Senát Špecializovaného trestného súdu v rámci konania o návrhu Vokkriho vypočul ako svedka policajta, ktorý po streľbe vykonával úkony na mieste činu. Ten poprel, že by bol zasahoval do prvotných úkonov.
Vokrri ušiel, zadržali ho v Slovinsku
Skutok, za ktorý Vokkriho odsúdili, sa stal v auguste 2011 na prízemí komplexu budov Tri veže na Bajkalskej ulici v Bratislave.
Po incidente bol Vokkri na úteku a zadržali ho v roku 2014 v Slovinsku na základe medzinárodného zatykača.
Podľa polície patril do skupiny, ktorá sa zaoberala páchaním majetkovej trestnej činnosti na Slovensku, ale aj v iných európskych štátoch.
Skupina podľa zistení polície prepichovala pneumatiky na autách, čím chcela odviesť pozornosť vodičov, aby ich mohli následne okradnúť. Tejto trestnej činnosti sa podľa vyšetrovateľov venovali Vokrri aj jeho obeť.
Vokrri na súde tvrdil, že strieľal len v sebaobrane, pretože Gerguri na neho vytiahol zbraň prvý. Poukazoval aj na to, že pred skutkom dostával od Vigana a jeho kumpánov výhražné telefonáty a sms-ky.
Na schôdzku s ním išiel údajne v snahe urovnať vzájomný spor. Prokurátor naopak argumentoval, že Vokrri si podľa výpovede svedka dopredu zisťoval, kde sa obeť nachádza. Zároveň mal pri sebe zbraň, aj keď ju predtým bežne nenosieval.
Prokurátor preto tvrdil, že skutok mal byť kvalifikovaný ako úkladná vražda a nie ako vražda. Podľa policajných vyšetrovateľov bolo dôvodom vraždy vyrovnávanie si účtov z minulosti.
V roku 2015 Vokkriho senát Špecializovaného trestného súdu poslal na 15 rokov do väzenia a v roku 2016 trest potvrdil aj Najvyšší súd SR.
Konanie Vokkriho však posúdil nie ako úkladnú, ale iba ako „prostú“ vraždu. Nestotožnil sa s jeho tvrdením, že išlo o sebaobranu.