SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Protestujúci Kováčikovi: Nemáte čo robiť na prokuratúre (minúta po minúte)

Prebehli aj klimatické štrajky.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie na zhromaždeniach sme sledovali minútu po minúte

20:20 Minútu po minúte z dnešných zhromaždení sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:57 V piatok podvečer sa zaplnilo aj prievidzské Námestie slobody. Na zhromaždenie prišlo viac ako dvesto ľudí. Na pódiu sa vystriedalo viacero rečníkov a hrala tematická hudba.

Súvisiaci článok Za Slušné Slovensko sa v Prievidzi postavilo viac ako dvesto ľudí Čítajte 

„Stretávame sa tu preto, lebo našu krajinu zachvátilo zlo. Sme, ak nie po kolená, tak aspoň po členky v Kočnerovom bahne. Každý vnímavý človek, nezávisle od tej tragickej vraždy, si musí uvedomiť, že takto to ďalej nemôže ísť,“ opísal dôvody opätovného zhromaždenia Ivan Sýkora z Občianskeho združenia Berkat.

Jedným z rečníkov bol aj novinár Eugen Korda. Aj on potvrdil, že Slovensko sa stalo slušnejším.

„Ide o to, že o koľko. Pred rokom a pol len pár ľudí tušilo, čo za svine nám tu vládnu. Len zopár ľudí tušilo, v akom marazme sa nachádzame,“ hovoril Korda.

19:49 Na žilinské námestie Andreja Hlinku prišlo protesty podporiť asi tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Otec Jána Kuciaka v Žiline: V akej krajine sme to žili? Čítajte 

Rodičia Jána Kuciaka ako prví zapálili sviečky na tradičnom mieste pod žilinskou balustrádou pod obrázkom zavraždeného páru s nápisom „nezabúdame“. Otec novinára Jozef Kuciak sa poďakoval prítomným za to, že prišli a že stoja pri jeho rodine. „Naši predstavitelia hovoria, že im nebude rozkazovať ulica. Ale keby nebolo ulice, ani vražda by sa nevyšetrila tak, ako sa práve vyšetruje a nenastali by zmeny v spoločnosti, hoci malé, ale smerom k lepšiemu,“ vyslovil nádej Jozef Kuciak.

Dotkol sa aj vplyvu Mariána Kočnera na politikov a justíciu. „Nechápem, ako môže byť taký arogantný. V akej krajine sme to žili?" pýtal sa.

19:37 Banskobystričania sa zišli pod sochou Immaculaty na Námestí SNP.

Súvisiaci článok Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici: Pravda sa zabiť nedá Čítajte 

Organizátor Jakub Pohle odkázal, že mnohé veci sa pohli, sú na dobrej ceste, no "ako hovorí Samo Marec, moc leží na ulici a je iba na nás, čo odkážeme politikom v nasledujúcich voľbách." Podľa neho totiž stále máme za čo bojovať, keďže Dušan Kováčik je stále špeciálnym prokurátorom, Mečiar sa chce vrátiť do politiky, Ficovi hovoria mafiáni "šéfe" a Kotleba sa smeje a čaká.

Skryť Vypnúť reklamu

19:34 Protestného zhromaždenia sa v Košiciach zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Skončilo sa bez incidentov, ľudia sa pomaly a v pokoji rozchádzajú.

19:22 Organizátor uviedol na pódium v Košiciach matku zavraždenej Martiny Kušnírovej, ktorá dnes absolvovala protesty v Kežmarku aj v Prešove.

Vyzvala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby odstúpil z funkcie kvôli svojim prepojeniam.

"Bola to politická vražda, musí prísť zmena. Už nám všetkým ide o všetko," vyhlásila. Za kritiku Roberta Fica, bývalého prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara a ďalších si vyslúžila mohutný potlesk.

19:12 Bratislavské podujatie organizátori vyhlásili za ukončené, ľudia sa pomaly začínajú rozchádzať.

19:10 Vo februári budeme potrebovať každého, aby sme si zvolili slušné a spravodlivé Slovensko, hovoria organizátori bratislavského protestu.

Skryť Vypnúť reklamu

Organizátorka protestov Karolína Farská na pódiu pred približne päťtisícovým zhromaždením vyhlásila, že hlas, ktorý z námestí odvolal z funkcie Fica, Kaliňáka, Gašpara a ďalších, ten hlas musí byť hlasom, ktorý vo volebných urnách vo februári 2020 odvolá celú súčasnú koalíciu.

Juraj Benetin už tradične zaspieval slovenskú hymnu.

19:09 Zástupca iniciatívy Za slušné Slovensko Jakub Ivančo hovorí, že povinnosťou každého politika je odstúpiť z postu v prípade, ak je spochybnená jeho bezúhonnosť. A to sa dnes nedeje.

Zlatica Kušnírová už dorazila z Prešova do Košíc. Kuciakov otec napísal list, v ktorom sa poďakoval zhromaždeniu, že nezabudli.

19:08 "Dnes vieme, že mafia v tejto krajine vládla. Dostala sa až na Ficov úrad vlády. A je jasné, že sme sa za jeho éry stali mafiánskym štátom. Tak to nemôže zostať," hovorí na bratislavskom pódiu šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.

Skryť Vypnúť reklamu

18:58 V Prešove ako posledný vystúpil Silvester Lavrík. "Stretávame sa, aby sme Robertovi Ficovi a jeho samozvaným advokátom, skompromitovaným spolustraníkom a spoluvládcom nahlas a spolu povedali, že existuje aj iný svet než ten ich. Svet v ktorom zodpovední a prezieraví občania protestujú proti každej neprávosti. Spolu a nahlas," povedal Lavrík. "Doba Roberta Fica skončila," dodal.

Protest sa skončil slovenskou hymnou. Ľudia sa v pokoji rozchádzajú.

18:57 Bratislavský protest prišli podporiť aj organizátori Klimatického štrajku.

Režisér Juraj Nvota, herečka Táňa Pauhofová, Tomáš Maštalír a Boris Farkaš prečítali pred davom list od rodiny Kuciakovcov. "Predstavte si, že ste obyčajný človek, ktorý hľadá pravdu a spravodlivosť. Okamžite sa stávate pre moc nepohodlným," prečítal časť listu Maštalír.

Skryť Vypnúť reklamu

"Takmer denne sledujeme nové a nové prepojenia, ktoré nemôžeme dopustiť.“ píše sa v liste. Podľa Kuciakovcov toto nemá mať v kultúrnom štáte a demokratickej spoločnosti miesto.

Kuciakovci ľudí vyzvali, aby naďalej podporovali prácu novinárov. Ľuďom sa poďakovali, že prišli.

18:55 Ľudia v Prešove prichádzali postupne počas protestu, podľa odhadov organizátorov ich do Prešova na námestie prišlo 300 - 400.

Predstavitelia Za slušné Slovensko prečítali list od Kuciakovcov. Viki Olejárová spieva Kryla. Na konci vystúpi aj spisovateľ Silvester Lavrík.

18:49 Záverečné slová v Humennom patrili Mičovskému, zdôraznil, že okrem slušnosti, ktorá je základným atribútom vzťahov medzi ľuďmi, treba prejaviť aj odvahu.

„Chcem sa poďakovať tým, ktorí v minulosti i teraz odvahu prejavovali, lebo bez toho sa veci nepohnú dopredu. Už aj Winston Churchil povedal, že sme nevymysleli nič lepšie ako demokraciu, preto musíme byť s ňou spokojní. Ale dnes mnohí demokraciu zamenili za lotrokraciu. Ľudia, ktorí sa veľmi rýchlo zorientovali a zistili, že sa dá u nás kúpiť výrok vyšetrovateľa, podanie prokurátora, rozhodnutie sudcu, dokonca štátna tajomníčka... Títo ľudia zneužívajú svoje postavenie a nám, ľuďom, by to nemalo byť jedno. Je na to jediný liek - občianska angažovanosť. Čo sa za ten rok zmenilo? Po roku sme zistili, že niektoré veci sú oveľa horšie, ako to vyzeralo,“ dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhromaždenie, zrejme najmenšie na Slovensku, sa skončilo.

18:46 Herečka Zuzana Psotková prečítala pred zhromaždením v Košiciach spoločný list niekoľkých iniciatív, ktoré akciu podporili.

18:44 Zhromaždeným v Humennom sa prihovoril Juraj Levický, vedúca osobnosť židovskej komunity v meste.

„Ťažko mi je sledovať terajšiu situáciu na Slovensku, hlavne rôzne aféry. Mrzí ma, že mafia, ktorá tu vládne, nedovolí normálnym ľuďom sebarealizovať sa a niečo dokázať. Všetkým by nám malo záležať na tom, aby Slovensko už konečne dosiahlo to, aby tu ľudia pokojne a bezproblémovo mohli žiť,“ povedal.

18:42 "Pri Threeme v mobiloch sme zistili, že títo ľudia nemali rešpekt a neštítili sa ničoho, aby sa udržali pri moci a peniazoch. Využívali kamarátšafty a ukradli nám právny štát,“ hovorí v Bratislave o komunikácii v Threeme Juraj Kemka.

Skryť Vypnúť reklamu

Mafiáni sa podľa neho na Slovensku cítili takí beztrestní, až zavraždili dvoch ľudí.

18:30 Košice - Novinár Dušan Karolyi sa podelil s protestujúcimi o svoje skúsenosti, hovoril o skorumpovaných súdoch i polícii.

18:28 Bratislava - „Ja som neprišla dnes nikoho hrešiť," prihovorila sa davu herečka Kristína Tormová. Hovorí, že sa prišla ľuďom poďakovať za to, že sa nevzdávajú a opäť na protest prišli.

"To, čo sa stalo, sa už neodstane, ale my nedovolíme, aby sa na to zabudlo." Od ľudí si vyslúžila potlesk. Ľudia mi často píšu, nech sa vybodnem na politiku, nech sa starám o svoje deti, pokračuje Tormová. "Ja som tu preto, že sa o svoje deti starám!"

18:26 Prešov - Na pódiu vystúpil aj Daniel Pastirčák: "Prečo sme tu znova? Lebo nezabúdame a nesmieme zabudnúť. Chcem poďakovať pani Kušnírovej, ktorá s láskou a odvahou vracia túto tému. Stojíme pri vás, lebo vražda sa týka nás všetkých. Nie sme tu iba preto, aby sme si pripomínali našu minulosť, ale tá hrozná minulosť je stále prítomná. Od toho, ako sa k nej postavíme, závisí naša budúcnosť."

Skryť Vypnúť reklamu

18:24 Bratislava - Stojíme tu, lebo vieme, že prokurátori, vyšetrovatelia a sudcovia budú čeliť veľkej presile, hovorí na pódiu Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Naráža na vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a na zverejnenú Kočnerovu komunikáciu. Organizátori protestu trvajú na riadnom vyšetrení vraždy. Protest podporili učitelia aj zdravotné sestry.

18:23 Prešov - Zlatica Kušnírová na námestí pripomenula: "O všetkých prepojeniach písal Janko a doplatil na to životom, a aj moja Maťa bola v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Pre tú špinu zomreli. Premiér býval v susedstve mafiána, minister vnútra kšeftoval s daňovým podvodníkom. V každej inej krajine by to tak nebolo. Na Slovensku je to, žiaľ, tak, lebo im to my dovolíme. Po zverejnení Threemy vyšli všetky prepojenia na najvyššie miesta na povrch."

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa nej to bola politická vražda na pokyn tých najvyšších.

Kušnírová žiada aj vyvodenie personálnej zodpovednosti. "Všetci musíme za Martinku a Janka bojovať a nielen za nich, ale už za vás všetkých, aj za vaše deti. To, čo im sa stalo, bola politická vražda na pokyn tých najvyšších," zakončila svoj príhovor.

18:21 Košice - Ako prvý k zhromaždeniu prehovoril organizátor Ján Gálik. Pripomenul, že ľudia, ktorí dnes do Košíc prišli, v tom nie sú sami, protestuje sa aj v ďalších mestách na Slovensku i v zahraničí.

18:18 Humenné - Humenčania protestujú v komornom zložení. Líder neformálneho zoskupenia Ján Mičovský zdôraznil, že vlani bolo Humenné medzi prvými mestami, ktoré sa aktívne zapojili do protestov a obyvatelia mesta a okolia svojou angažovanosťou vyjadrili postoj k udalostiam, ktoré hýbali spoločnosťou. Dnes je situáciu trochu iná, aj keď v občianskej angažovanosti poľaviť netreba.

Skryť Vypnúť reklamu

„Len slušnosť nestačí, treba aj odvahu prejaviť aj svoj názor,“ vyhlásil.

18:15 Bratislava Na pódium už vyšli organizátori. Za posledné mesiace sme boli svedkami množstva špiny, ktoré sa vďaka spravodlivým prokurátorom aj novinárom dostala na povrch, začala jedna prejav jedna z organizátoriek protestu Karolína Farská.

Hneď na začiatku vyzvala špeciálneho Dušana Kováčika, aby odstúpil. Spomenula, že jeho meno figuruje aj v komunikácii mafiánskeho podnikateľa Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema.

"Nemáte čo robiť na špeciálnej prokuratúre, odstúpte" odkázala Farská Kováčikovi.

18:13 Prešov - Protest sa začal minútou ticha. Ako prvá vystúpila Zlatica Kušnírová.

„Ja si myslím, že stále to má zmysel, ale účasť je slabá. Mali by sa ľudia prebudiť, pretože tu nejde iba o Martinku a Janka, ale o nás všetkých. Výsledkom sú zverejnené informácie z Threemy a všetky tie prepojenia mafie na vládu. Ľudia by sa mali prebudiť zvlášť pred voľbami a rozmýšľať, koho voliť,“ povedala.

Skryť Vypnúť reklamu

18:10 Košice - Priestor pri Dolnej bráne sa postupne zapĺňa, organizátor Ján Gálik upozornil, že sa stále čaká na niektorých hostí a preto sa s programom začne o niekoľko minút neskôr.

17:58 Bratislava - Na Námestie slobody opäť prúdi zástup ľudí. Doobeda sa tu konal klimaštrajk, o niekoľko minút by to mal odštartovať protest Za slušné Slovensko.

Oficiálny začiatok bol naplánovaný na 18:00. Zatiaľ sa ľudia ešte na námestí schádzajú. Ide o v poradí dvanásty protest Za slušné Slovensko, konať sa bude vo viacerých slovenských mestách.

17:57 Prešov - Ľudia sa zbiehajú. Je tu už kňaz a publicista Daniel Pastirčák, vystúpi medzi prvými. Príde i Zlatica Kušnírová, potom obaja idú do Košíc.

17:53 Humenné - Humenčania sa k protestom Za slušné Slovensko pridali na poslednú chvíľu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Vo štvrtok padlo rozhodnutie, vyrobili sme pozvánku, zverejnili sme ju na sociálnej sieti,“ hovorí Ján Mičovský, líder neformálneho zoskupenia Príď a Poznaj, ktoré je spolu s mládežníckym parlamentom FreeMar organizátorom zhromaždenia

To zrejme ovplyvní aj účasť Humenčanov. Pod levmi neďaleko zámku na pešej zóne je necelá desiatka ľudí.

17:51 Bratislavské zhromaždenie Za slušné Slovensko sa tentokrát koná na Námestí Slobody. Posledný protest iniciatívy sa konal na výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, 21. februára. V Bratislave sa ho podľa odhadov zúčastnilo 20 až 30-tisíc ľudí.

17:50 Spravodajstvo z klimatických protestov sme ukončili, v slovenských mestách však pokračujú protesty Za Slušné Slovensko.

17:31 V Thajsku asi 200 mladých ľudí vtrhlo do sídla ministerstva životného prostredia, kde si ľahli na zem a predstierali smrť.

Skryť Vypnúť reklamu

V Číne, ktorá je najväčším zdrojom škodlivých skleníkových plynov na svete, úrady žiadne protesty nepovolili.

17:00 V Helsinkách sa pred budovu parlamentu postavil muž oblečený v kostýme Santa Clausa, držiac ceduľu s nápisom "Môj dom je v plameňoch, môj sob nevie plávať".

16:54 V Paríži dorazili do centra tisíce mladých ľudí, ktorí prechádzali mestom a zastavovali autá. Akciu podporila starostka metropoly Anne Hidalgová.

K celosvetovej iniciatíve sa pripojili aj niektoré africká mestá, napríklad kenská metropola Nairobi a juhoafrická Pretória či Johannesburg.

Menšie protesty sa konali aj v Ázii, vrátane Japonska, Južnej Kórey, Filipín, Hongkongu alebo Indie.

V afganskom Kábule nasadili obrnený transportér, aby chránil asi stovku
pochodujúcich mladých ľudí, ktorých viedla skupina niekoľkých mladých žien s transparentom s nápisom "piatkami za budúcnosť".

Skryť Vypnúť reklamu

"Demonštrácie sa konajú od Juhoafrickej republiky po Ukrajinu, Nemecko a Šalamúnove ostrovy, ich rozsah a koordinácia je fenomenálna," napísala BBC.

Celosvetová mobilizácia podľa BBC ukazuje, že klimatická kríza sa stala globálnou otázkou, ktorej naliehavosť rastie.

16:40 Protestujúci školáci zaplnili ulice aj v desiatkach miest po celej Českej republike.

V Prahe aktivisti najskôr pochodovali cez mesto a následne sa zhromaždili v centre na Staromestskom námestí, mávajúc transparentami s heslami ako "Viac lásky, menej uhlia" či "Vedu, nie mlčanie".

Mnohí vyjadrujú svoje znepokojenie nad podľa nich nedostatočnými krokmi, ktoré česká vláda podnikla na zníženie emisií skleníkových plynov. Podľa organizátorov sa klimatické protesty v Česku konajú asi na 40 miestach.

16:23 Iba v Nemecku vyšlo do ulíc okolo 1,4 milióna ľudí. "Toto je strhujúci a silný signál od našich občanov," povedal Martin Horn, starosta Freiburgu, kde za aktívnejšiu klimatickú politiku prišlo demonštrovať 17-tisíc ľudí.

15:50 Viac než 30 hláv štátov a vlád podpísalo výzvu na výraznejší boj proti klimatickým zmenám , ktorú inicioval rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.

Text iniciatívy označuje klimatické zmeny za "kľúčovú výzvu našej doby" a dodáva, že "naša generácia je prvou, ktorá zažíva rapídny nárast teplôt vo svete a pravdepodobne poslednou, ktorá má príležitosť efektívne bojovať proti blížiacej sa globálnej klimatickej kríze".

Zároveň poukazuje na to, že krajiny musia konať "jednotne, rozhodne a rýchlo".

15:33 Do klimatického štrajku v Nitre sa zapojili aj dve desiatky slovenských primátorov, ktorí sa v meste zúčastnili na zasadnutí prezídia Únie miest Slovenska.

Primátori zdôrazňovali, že sa budú vo svojich mestách zasadzovať za viac správne udržiavanej zelene, budú podporovať nemotorovú dopravu, ako aj znižovanie produkcie odpadov.

Podľa primátora Nitry Mareka Hattasa musí každý urobiť kroky, ktoré zachovajú planétu v udržateľnom stave, aby tu mohli žiť aj naše deti a vnúčatá.

15:20 Vonku je zima, globálne otepľovanie neexistuje? Prečo to nie je pravda. Toto je päť mýtov o klimatickej zmene, ktoré vyvracia veda.

15:00 "Je veľmi dôležité, že tu dnes všetci ste, aby sme jasne ukázali, čo potrebujeme, a čo chceme, a že len dodržanie klimatických cieľov pre rok 2030 je málo," povedala na začiatku berlínskej demonštrácie, kde sa pôvodne očakávalo len okolo 10-tisíc ľudí, jeden z rečníkov. Organizátori hlásia v Berlíne 100-tisíc demonštrantov.

14:39 Slovensko je podľa premiéra Petra Pellegriniho pripravené podieľať sa na opatreniach, ktoré majú zásadné klimatické zmeny spomaliť.

Vo videu na facebooku tiež doplnil, že je dôležité počuť a vidieť apel mladých ľudí, ktorí vyjadrujú podporu opatreniam na záchranu planéty.

14:22 Vo Varšave a ďalších mestách Poľska, ktorého energetika je silno závislá od uhlia, usporiadali protestné pochody tisícky mladých s varovnými transparentmi ako "Neexistuje žiadna planéta B".

S desaťtisícovými davmi pred londýnskym Westminsterom či pri Brandenburskej bráne v Berlíne kontrastuje snímka osamelého demonštranta v Moskve.

Mladý huslista Aršak Makičjan sa na protestoch Fridays for Future zúčastňuje už takmer šesť mesiacov. Jeho žiadosť o usporiadanie skupinového protestu v centre ruskej metropoly ale úrady zamietli.

14:03 Slovenskí študenti vyjadrili svoje znepokojenie aj kreatívnymi transparentmi. Kolegovia z Fičí vybrali tie najlepšie a pozrieť si ich môžete tu.

13:51 Merkelovej vláda dosiahla po 18 hodinách rokovaní dlhoočakávanú dohodu týkajúcu sa rozsiahleho balíka opatrení na ochranu klímy.

"Uzavreli sme dohodu s mnohými opatreniami a ročným monitorovacím mechanizmom" na dosiahnutie klimatických cieľov, uvádza vládny zdroj.

Na balík bolo celkovo vyčlenených 50 miliárd eur.

Mládežnícke hnutie Fridays for future však vyjadrilo s opatreniami nespokojnosť a na sociálnych sieťach sa začal šíriť hashtag "Not my Klimapaket".

13:40 V Nemecku demonštrujú stovky tisíc ľudí.

Len pri Brandenburskej bráne v centre Berlína sa po poludní podľa usporiadateľov zišlo 80-tisíc ľudí, desiatky tisíc protestujúcich sú tiež v Hamburgu, Mníchove, či Frankfurte.

Traja protestujúci v Berlíne si zrejme vybrali jeden z najdramatickejších spôsobov, ako upozorniť na globálne otepľovanie. Doslova stoja na topiacich sa ľadových kockách.

13:15 Naša planéta horí. Ak nič neurobíme, zhoríme s ňou - tlmočili banskobystrickí študenti svoje obavy z dosahov klimatickej krízy.

Súvisiaci článok Klimatický štrajk v Banskej Bystrici podporili mladí ľudia Čítajte 

Námestie SNP zaplnili predovšetkým mladí ľudia a študenti stredných, vysokých, ale aj základných škôl z Banskej Bystrice.

Gymnazistka D. Šperková poukázala na našu vlastnú lenivosť: "Nechce sa nám vyjsť zo svojej vlastnej komfortnej zóny, zleniveli sme. Všade nás už odvezú autá, nechce sa nám od obchodu vziať vlastnú tašku. Kvôli vlastnej lenivosti si ničíme planétu a ohrozujeme našu budúcnosť. So zmenou však môžeme začať. Ak nie teraz, tak kedy?"

13:11 Dav v Bratislave sa pomaly rozpúšťa. Desiatky ľudí ešte pred parlamentom kričia: „Politici konajte!“

Súvisiaci článok Stovky mladých žiadali v Žiline viac činov na odvrátenie ekologickej hrozby Čítajte 

13:09 „Klimate Justice Now!,“ kričalo na žilinskom Mariánskom námestí asi 500 účastníkov klimatického protestu.

Najväčší aplauz tu zožal len päťročný Teo.

Do centra Žiliny prišiel spolu s niekoľkými spolužiakmi z lesného klubu Tramtária, ktorý navštevujú tri až šesťročné deti, a pre ktorých je les ich materskou škôlkou.

„Rád by som vám povedal, aby sa nerúbali lesy, aby sa toľko nevyrábali odpadky a aby sa nejazdilo toľko s benzínovými autami,“ vyzval k ohľaduplnosti k prostrediu jeden z najmladších účastníkov.

12:50 "Chceme komfort alebo planétu?" pýtajú sa študentov organizátori v Bratislave. "Planétu"odpovedá dav.

Každý z vás bol dnes dôležitý, hovoria organizátori. Vyhlásili, že podujatie je ukončené a vyzvali na pokojný rozchod.

Dav ešte na záver kričí: "Zmeňme systém, nie klímu".

12:45 "Už nestačí len recyklovať," hovorí košická geografka Zuzana Jarošová, ktorá sa venuje téme klímy a mesta.

"Treba tlačiť na tých, ktorí menia zákony a majú dosah na veľkých výrobcov. Nakoniec sme to ale my, kto užíva tie veci, to teplo doma, my lietame," tvrdí.

12:45 Dav dorazil k parlamentu. Organizátori odhadujú že na štrajk prišlo asi päťtisíc ľudí.

12:37Deti a študenti by nemali štrajkovať. Počúvame to a je to pravda, deti by naozaj nemali štrajkovať. Ako povedala Greta, nemalo by existovať niečo také ako mladí klimatickí aktivisti," povedala stredoškoláčka Sarah Takáč v Košiciach.

Súčasne však dodala, že rovnako by sa nemali ignorovať vedecké výskumy, a tiež by sa nemali obrovské množstvá CO2 do ovzdušia. "A predsa, deje sa to,“ povedala Sarah.

Košickí protestujúci, medzi nimi aj niektorí predstavitelia košickej samosprávy, pochodovali po príhovoroch po košickej Hlavnej ulici.

12:31 Študenti pred davom nesú maketu rakvy s nápisom Naša budúcnosť.

12:24 Dav pred prezidentským palácom niekoľkokrát zakričal Zem je len jedna! aj Je nám teplo!

12:20 Klimatický štrajk v Bratislave prišla podporiť aj dôchodkyňa Ľuba Hlocká. "Nemám síce vnúčatá, ale musíme zachrániť túto planétu pre všetkých. Ide o veľa, ide o celé ľudstvo," hovorí.

Tým, ktorí si myslia, že sa študenti chcú uliať zo školy odkazuje, že "to musia byť tí, ktorí sú spoluzodpovední za klimatickú zmenu".

12:09 Dav sa teraz presúva z Námestia Slobody pred budovu parlamentu.

12:08 Hana Vrablicová má 16 rokov a študuje na Gymnáziu Metodova v Bratislave. V ruke drží transparent Dobré planéty je ťažké nájsť. "Preto by sme sa mali snažiť zachrániť tú našu,“ hovorí.

V škole dnes bola prvé dve hodiny, na zvyšok vyučovania musela priniesť priniesť ospravedlnenku od rodičov. Z ich triedy prišlo podporiť štrajk 15 žiakov z 32. Aby neprodukovala veľa odpadu, nekupuje si minerálky v plastových fľašiach a nekupuje si často nové oblečenie.

12:06 Od skorých ranných hodín sa demonštruje aj v Nemecku. Pred sídlom vlády vyrástli stany aktivistov, inde v Berlíne a tiež napríklad vo Frankfurte nad Mohanom sú blokované ulice.

Veľký transparent pred Merkelovej sídlom sa pýta, kedy sa vráti „klimakancelárka“.

11:53 Nesúhlas s kompetentnými vyjadrujú východniari pokrikom: „Nemáme čas!“

11:51 Polícia na mieste odhadla, že na Námestí Slobody v Bratislavy je od dvoch do troch tisíc ľudí. Dav drží minútu ticha za planétu.

11:38 "My sa reálne bojíme, tento strach by nás mohol paralyzovať, uviesť nás do paralýzy," hovorí na pódiu zástupkyňa iniciatívy Znepokojené matky Katarína Juríková. "My nepoľavíme, ale budeme bojovať. Pretože nám nič iné nezostáva."

11:36 Vystupujúci v Košiciach apelujú na solidaritu a spolupatričnosť. "Na mŕtvej planéte nebude žiadna práca." Hovoria o horiacich pralesoch a pľúcach zeme. Aktuálne je na štrajku do tisíc ľudí.

"Politici, kašlite na korporácie," uvádza jeden z množstva transparentov.

11:29 Za posledných 60 rokov stúpla koncentrácia CO2 v atmosfére o 30 percent, odkázal davu šéf SAV-ky Pavol Šajgalík.

Reagoval tak aj na názory klimaskeptikov, ktorí tvrdia, že ľudská činnosť nemá na klimatickú zmenu vplyv.

11:22 Klimatický štrajk podporila aj Univerzita Komenského.

"Nie je nám ľahostajné, kde budeme žiť, ako budeme žiť," povedľa na pódiu rektor UK Marek Števček. Nastal čas, aby sme dokázali ubrať zo svojho pohodlia a správať sa zodpovednejšie k tejto planéte."

Štrajk okrem UK podporili aj Slovenský hydrometeorologický ústav, Slovenská akadémia vied či Slovenská technická univerzita.

11:18 „Už dávno pominul čas na diskusie, už dávno pominul čas na dlhé reči o tom, ako a či by sme mali tento problém riešiť. Teraz prišiel čas konať."

Študentom v Bratislave sa prihovorila jedna z organizátoriek Emma Zajačková.

Vyzvala rodičov, aby deti v téme klimatickej zmeny vzdelávali a vyzvala ľudí k tomu, aby napríklad opustili banky, ktoré investujú do fosílnych palív. "Klimatická kríza je najväčšia výzva, akej kedy ľudstvo čelilo," dodala.

11:15 Študenti v Košiciach predstavujú apokalyptickú verziu budúcnosti ak sa nezmení konzumný spôsob života:"Našej planéte dochádza čas." Účastníci si symbolicky na minútu ľahli alebo sadli.

11:14 Študenti v Bratislave majú transparenty ako Dobré planéty je ťažké nájsť alebo Nemáme planétu B.

11:08 Na štrajku v Košiciach na Dolnej bráne sa zatiaľ zišlo niekoľko sto študentov i iných obyvateľov.

11:05 Študenti majú so sebou transparenty, ktoré zobrazujú, ako krajiny EU produkujú emisia CO2

11:00 Na bratislavskom Námestí Slobody sa začal v poradí štvrtý štrajk Fridays for future.

10:59 Tesne pred oficiálnym začiatkom štrajku v Bratislave si študenti nacvičujú pokrik Zem je len jedna.

10:58 Prezidentku Zuzanu Čaputovú teší, že mladí ľudia preberajú iniciatívu a aj vďaka nim sa klimatická kríza stáva jednou z veľkých tém doma, aj vo svete.

"Veľmi vítam ich iniciatívu. Tlak, ktorý na riešenie klimatickej krízy svojimi aktivitami vyvíjajú, je pre Slovensko, pre Európu, aj pre celý svet nesmierne potrebný," napísala prezidentka v súvislosti s organizátormi.

Súčasná generácia je podľa nej prvou, ktorá vážne pociťuje dôsledky klimatickej zmeny a zároveň poslednou, ktorá s ňou ešte môže niečo urobiť.

10:50 V Bratislave už ľudia pochodujú zo Šafárikovho námestia, cez Námestie SNP, Obchodnú ulicu na Kollárovo námestie. Klimatický štrajk začne o 11.00.

10:32 Protestuje sa aj v uliciach hlavného mesta Bangladéša v Dháke. Zmena klímy v Bangladéši je naliehavou otázkou, píše britský The Guardian.

Podľa organizácie National Geographic je práve Bangladéš jednou z najviac zraniteľných krajín, pokiaľ ide o dôsledky zmeny klímy.

10:28 Strana SaS podporuje klimatický štrajk, ktorý organizujú študenti v štyroch slovenských mestách. SaS upozorňuje, že debata o klimatických zmenách by mala smerovať najmä k ich riešeniam.

10:26 Štrajky podporil aj starosta Londýna Sadiq Khan. Dúfa, že vlády po celom svete vypočujú hlas mladých ľudí v boji za záchranu planéty.

10:08 Študenti na Šalamúnových ostrovoch, ktoré spoločne s ďalšími nízko položenými ostrovnými krajinami patria k oblastiam najviac ohrozenými klimatickými zmenami, usporiadali demonštrácie na pobreží.

Prišli oblečení v tradičných sukniach z trávy a s drevenými štítmi v rukách.

09:50 V Číne, ktorá je najväčším producentom skleníkových plynov, úrady žiadne protesty nepovolili.

9:39 Na nemeckom Oktoberfeste bude prvý stan, ktorý je klimaticky neutrálny. Návštevníci festivalu, ktorý sa koná od 6. októbra, si za pivo priplatia.

9:30 Aktivisti na bicykloch blokujú dopravu pri berlínskom námestí Ernst-Reuter-Platz.

8:59 Protesty podporil aj líder britských labouristov Jeremy Corbyn a vyzval ľudí, aby prišli na zhromaždenia.

"Mladí ľudia bojujú o svoju budúcnosť a podporujem ich," napísal Corbyn na Twitteri.

8:44 Greta Thunbergová spolu s britským aktivistom George Monbiotom natočili krátky film o klimatickej kríze.

Načítavam video...

8:36 Do ulíc vyšli aj obyvatelia nemeckého mesta Brémy.

8:31 Klimatický štrajk podporuje aj Prešov, radnicu osvetlia na zeleno.

8:15 K protestom sa pripojili aj študenti v indickom Bombaji.

8:10 Protesty budú aj v štyroch slovenských mestách: Bratislave, Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici. Protesty začínajú o jedenástej.

8:00 Na protesty po celej Austrálii prišlo viac ako 300-tisíc ľudí.

V Melbourne ich prišlo na protest viac ako stotisíc.

„Klimatická kríza je ľudskou a globálnou otázkou a musíme konať hneď teraz," povedal pre The Guardian 16-ročná Freyaa.

7:35 "Austrália nastavila vysoký štandard", píše aktivistka Greta Thunberová na svojom facebooku. V Austrálii vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí.

7:20 Množstvo protestov sa koná aj v Japonsku.

7:02 Študenti protestujú proti zmenám klímy aj vo filipínskej Manile.

6:43 Klimatický štrajk už začal v Austrálii a Oceánii. Na vyučovanie neprišli desaťtisíce študentov, aby podľa organizátorov "bolo politikom jasné, že musia brať vážne ich budúcnosť.

V Melbourne vyšlo podľa odhadov do ulíc 100-tisíc ľudí. Protesty sú napríklad aj v Perthe či Sydney. Celkovo približne v sto miestach po celej Austrálii.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 338
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 855
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 381
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 12 460
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 182
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 844
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 476
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 326
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 138
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 002
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Klimatická zmena

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 241-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 361 obetí. Na Slovensku sa skončilo celoplošné testovanie, platia nové opatrenia.

12 h

Bratislava a Kežmarok sú nakoniec zelené.

18m
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ďalší testovací „úspech“

Peter Tkačenko

Matovič potrebuje ostatných rovnako ako oni jeho.

1 h

Neprehliadnite tiež

Celkovo pretestovali takmer tri milióny ľudí.

6m

Bratislava a Kežmarok sú nakoniec zelené.

17m
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková.

Ľudia si podľa Bučkovej musia byť vedomí nebezpečenstiev nekontrolovanej nenávisti.

35m

Posledná parlamentom schválená stratégia bola z roku 2005.

42m