SME

Do Prahy prišla z Tate Modern a pripravila výstavu, aká tu ešte nebola

Rozhovor s kurátorkou Juliou Bailey.

Je britská historička umenia, v súčasnosti kurátorka pražskej Národnej galérie. Pôsobila v prestížnych kultúrnych inštitúciách Tate Modern, Victoria and Albert Museum a Royal Academy of Arts v Londýne a v Smithsonian American Art Museum vo Washingtone. Aktuálne v Národnej galérii zastrešila dosiaľ najväčšiu výstavu Alberta Giacomettiho v našom regióne, ktorá je do 1. decembra prístupná v pražskom Veletržním paláci. (Zdroj: ©Národní galerie Praha, Helena Fikerová)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pracovala v svetoznámych kultúrnych inštitúciách Tate Modern či Royal Academy of Arts v Londýne a pozná ich tajomstvá. Vie aj to, že miesta tajných depozitárov často nepoznajú ani sami pracovníci veľkých múzeí.

Dnes svoje skúsenosti využíva ako kurátorka pražskej Národnej galérie. Obdobie komunizmu je jej srdcovkou a snaží sa priblížiť umenie aj tým, ktorí by inak do galérie nevstúpili.

JULIA TATIANA BAILEY verí, že práve Alberto Giacometti známy štíhlymi a vysokými postavami, je menom, ktoré priláka široké spektrum návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je na Giacomettiho diele také špeciálne, že pôsobí aj dnes živo a má význam pre súčasnosť?

Väčšina ľudí jeho prácu prosto miluje, lebo sa im páči, že vychádza z reality, aj to, ako s minimom materiálu dokáže komunikovať veľa výrazu. Či už ide o jeho drobné sochy, alebo Kráčajúceho muža.

Giacometti bol pri tvorbe umenia ako posadnutý. Vracal sa znova a znova k dokončeným dielam a prerábal ich, niekedy ich zničil, ak sa mu nepáčili.

Tvrdil, že v skutočnosti nikdy nič nedokončí. Hovoril, že aj keby sa o tisíc rokov pozrel na svoje dielo, stále by chcel na ňom niečo zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zároveň naozaj miloval kaviarenskú kultúru v Paríži. Bol veľmi spoločenský, mal veľa priateľov, veľa chodieval do barov a nočných klubov.

Mal veľa rôznych záujmov a to sa prejavilo aj v jeho tvorbe. Mal aj silné väzby na rodinu, ktorej príslušníkov zobrazoval vo svojich dielach takisto ako svojich priateľov. To všetko k nemu ľudí priťahuje.

Bol skutočným bohémom?

Asi štyridsať rokov strávil v tom istom štúdiu v Paríži. No kamarátil sa s mnohými filozofmi, spisovateľmi. Neuvažoval nijak zvlášť o peniazoch alebo biznise. Posedával v kaviarňach pokrytý hlinou, pofajčieval.

Keď vytváral umelecké dielo, veľa sa so svojimi modelmi rozprával. Hral akéhosi diablovho advokáta, vždy hovoril veci, ktoré nečakali, a argumentoval proti veciam, ktoré povedali.

Bol ženatý s Annette, ktorú stretol počas vojny a zostali po zvyšok života manželmi. No na výstave máme aj obraz jeho milenky zo sklonku života Caroline, ktorá bola výrazne mladšia.

Našli ste v archívoch zaujímavé informácie o Giacomettim?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C66D4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu