SME

Úrad pre verejné obstarávanie kontroluje ďalší armádny tender

Úrad sa pozrie na obstaranie transportérov Vydra.

Slovenské vozidlo 8x8 na podvozku Patrie s vežou Turra.Slovenské vozidlo 8x8 na podvozku Patrie s vežou Turra. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Úrad pre verejné obstarávanie kontroluje ďalší veľký armádny nákup. Pre agentúru SITA to potvrdil tlačový odbor úradu s tým, že v súčasnosti je preverovaný aj nákup obrnených transportérov 8x8 s označením Vydra.

Ide o ďalšiu armádnu akvizíciu za stovky miliónov eur, pričom v tomto prípade ešte nedala súhlas vláda

Ministerstvo obrany počíta s obstaraním 81 kusov vozidiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Projekt čelí od začiatku kritike

Transportér Vydra je podľa kompetentných výsledkom spoločného vývoja a výskumu Slovenska s fínskou zbrojovkou Patria.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt čelí od samotného začiatku ostrej kritike zo strany opozície či bezpečnostných analytikov, ktorí mu vyčítajú najmä nedostatok informácií, či utajovaný postup rezortu.

Nominanti Slovenskej národnej strany (SNS), ktorí rezort riadia, tieto obvinenia odmietajú. Posledné slovo bude mať však kabinet premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý odobrenie nákupu odkladá od novembra minulého roka.

Súvisiaci článok Gajdošov nákup transportérov ešte stále preverujú Čítajte 

„Úrad pre verejné obstarávanie sa pripravovaným nákupom transportérov 8x8 aktívne zaoberá. Dovoľte mi pripomenúť, že úrad sa zaujímal aj o tento nákup už v čase, keď ministerstvo obrany verejne avizovalo plán na získanie uvádzaných vozidiel," uviedol riaditeľ úradu Miroslav Hlivák.

"Úrad ešte dňa 28. novembra 2017 zaslal ministerstvu list so žiadosťou o špecifikovanie úkonov a informácií, ktoré má k dispozícii len ministerstvo obrany a ktoré sú dôležité pre zvolenie ďalšieho postupu nášho úradu. V danom čase bol úrad ubezpečený o tom, že k realizácii plánov zo strany ministerstva obrany v danom čase nedošlo."

SkryťVypnúť reklamu

Úrad preveruje viaceré prípady

Opakované preverovanie nákupu odštartovali podľa Hliváka medializované informácie.

„Vzhľadom na nedávne medializované informácie, ktoré mali svedčiť o postupe ministerstva obrany v danej veci, sa úrad v septembri 2019 opätovne dopytoval na kroky, ktoré realizuje ministerstvo obrany v danej veci," prezradil Hlivák.

Súvisiaci článok Vydry sú síce podpriemerné, ale zato najdrahšie na svete Čítajte 

"Úradu bola doručená odpoveď od ministerstva obrany dňa 18. septembra 2019, pričom tieto informácie úrad toho času vyhodnocuje v širšom právnom kontexte a zaujme k ním postoj vzhľadom na ďalší vývoj v tejto zákazke."

Hlivák na záver pripomenul, že v prípade môže zavážiť aj fakt, že kontrolovaných zákaziek je viac.

„Úrad preveruje viaceré prípady prerozdeľovania verejných zdrojov za účelom získania vojenskej techniky v rezorte obrany a výsledok týchto zistení môže mať vplyv na ďalší postup úradu aj v tejto veci," uzavrel Hlivák.

SkryťVypnúť reklamu

Výroba sa mala začať ešte v tomto roku

Ministerstvo obrany projekt transportérov Vydra, ktorý je výsledkom spolupráce s fínskou zbrojovkou Patria, zaradilo na vládu ešte vlani na jeseň.

Rezort podľa pôvodných plánov počítal so spustením sériovej výroby vozidla na našom území ešte v tomto roku s tým, že vojaci dostanú prvých 13 kusov.

Nie je nateraz známe, či sa avizované termíny aj reálne naplnia, pretože jednotlivé komponenty transportérov ešte budú predmetom verejnej súťaže. Rezort už medzičasom odkúpil prototyp vozidla.

Nákup transportérov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 400
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 942
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 134
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 938
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 790
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 832
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 190
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 575
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke Juraj Kucka počas lúčenia so spoluhráčmi po prvom zápase play off o postup do B-divízie Ligy národov Slovensko - Slovinsko v Bratislave.

S kariérou sa rozlúči po poslednom ligovom kole.


Kevin Fiala (vľavo) a Martin Nečas v zápase Švajčiarsko - Česko vo finále MS v hokeji 2024.

Všetko mi prišlo okrem hokejovej výstroje, smútila opora Česka.


TASR
Tréner Robert Döme na lavičke HC Slovan Bratislava.

Vo Švédsku sa tešil v roku 2007 z ligového titulu.


Vľavo Dalibor Dvorský a vpravo Samuel Honzek pred odletom slovenskej hokejovej reprezentácie na MS vo Švédsku.

Slovensko ide na hokejový šampionát bez opôr z NHL, no s mladou krvou.


SkryťZatvoriť reklamu