BRATISLAVA 17. mája (SITA) - Obavy českej vlády z prílevu slovenských Rómov sa nepotvrdili. Obe vlády naďalej úzko spolupracujú v riešení rómskeho problému. Povedal pre agentúru SITA splnomocnenec českej vlády pre ľudské práva, poslanec Svatopluk Karásek. "Veľmi sme sa obávali, že dôjde k migrácii, že sa všetci presunú do Čiech. Ukázalo sa, že táto obava sa nenaplnila. Bolo to pár stoviek ľudí, ale nejaký masový presun sa nekonal," uviedol Karásek.
Česko chce teraz využiť slovenské skúsenosti zo sociálnej reformy. Vďaka tomu, že na Slovensku bola reforma skôr, môže sa vyhnúť niektorým negatívnym dôsledkom. "Na Slovensku to museli dopĺňať, aby zmiernili dopady. To môžme absorbovať, aby dopady neboli tak tvrdé," dodal Karásek. Česká a slovenská vláda si odovzdávajú skúsenosti aj z antidiskriminačnej kampane a iných vecí, týkajúcich sa Rómov.
Najmä sociálnej reforme v SR sa venoval hlavný deň medzinárodnej konferencie Vnútorný trh Európskej únie a rómska menšina v nových členských a kandidátskych krajinách: hrozba alebo príležitosť? V Bratislave ju zorganizovala Nadácia Fridricha Naumana a Karásek na nej vystúpil ako jeden zo zástupcov českej vlády. Väčšina diskutujúcich reformy v SR ostro kritizovala. Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Miroslav Beblavý kritiku odmietol.
Valeriu Nicolae z Európskej rómskej informačnej agentúry v Bruseli obvinil Európsku úniu, že jej hlavnou starosťou sú zmluvy, ktoré by umožnili členským štátov vypovedať Rómov. Bruselu a členským štátom chýba empatia. Na oficiálnych dokumentoch slovenskej vlády dokazoval rast chudoby u nás. Zdôraznil, že on sa tiež považuje za pravicového politika, ale ak opatrenia, dobré pre ekonomiku, neberú ohľad na znevýhodnené skupiny, chudoba a rozdiely sa len prehĺbia. Cestou môžu byť o. i. dočasné vyrovnávacie opatrenia, tzv. pozitívna diskriminácia. Tento paragraf antidiskriminačného zákona však vláda napadla na Ústavnom súde.
Ak má Európska únia pomôcť slovenským Rómom, musia vytvoriť legitímnu reprezentáciu nielen na celoštátnej, ale najmä miestnej úrovni, kde sa rozhoduje o väčšine projektoch z eurofondov, zdôraznil zástupca Európskej komisie Joseph Buckley. Neexistenciu partnera na strane Rómov považuje za najväčší problém v SR. Dodal, že to je prvý krok, o čom sa presvedčil aj doma v Írsku, kde sa znevýhodneným skupinám obyvateľstva venoval 10 rokov.