
„V našom meste sa stali problematickými základné podmienky života.“ Touto vetou začínali autori publikáciu Bratislava/nahlas v roku 1987.
Dosaďme si za slovo „mesto“ slovo „štát“ a dostaneme základný rámec, v ktorom komunistický režim fungoval, keď riadil spoločnosť.
V 80. rokoch bolo Slovensko zahalené do sivej farby normalizácie, ktorá odrážala nálady v spoločnosti spôsobené praktickým fungovaním tzv. reálneho socializmu. Kríza sa prejavovala vo viacerých rovinách, a jednou z najviditeľnejších bol stav životného prostredia.

V nemalej miere to bol odraz technologicky zaostávajúceho hospodárstva, ktorému zúfalo chýbali k životnému prostrediu šetrnejšie technológie. Povojnová industrializácia Slovenska, prihliadajúca skôr na vojensko-strategické záujmy Sovietskeho zväzu a ideologicko-mocenské potreby československého komunistického režimu, ukázala v 80. rokoch svoju odvrátenú tvár. Viaceré veľké socialistické podniky síce ponúkali zamestnanosť, ale zároveň neúmerne zaťažovali životné prostredie.