BRATISLAVA. Pri adopciách musí byť na prvom mieste dieťa.
Ombudsmanka Mária Patakyová tak reagovala na výsledky prieskumu systému adopcií, ktorý realizovala, aby zistila, do akej miery sa v procese osvojenia zohľadňuje najlepší záujem dieťaťa.
Rodina pre dieťa, nie naopak
Preskúmala aktuálnu legislatívu a postupy jednotlivých úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré popri súdoch zohrávajú v priebehu osvojení významnú úlohu.
Na základe výsledkov prieskumu vidí ombudsmanka priestor na zlepšenie systému predovšetkým v potrebe zmeny vnímania adopcie ako procesu hľadania rodiny pre dieťa, a nie naopak.
Ako ďalej informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv, v rámci odporúčaní na zlepšenie systému navrhuje ombudsmanka napríklad zjednotiť štandardy prípravy na prijatie dieťaťa, zjednotiť výklad o výnimočných prípadoch pri osvojovaní detí samožiadateľmi, ako aj zvýšiť osvetu verejnosti vo vnímaní účelu osvojenia a v zmene prístupu ku kladeniu požiadaviek na dieťa.
Nevyužitý potenciál osvojenia
Prieskum ukázal, že strach z prijatia iného (neideálneho) dieťaťa častokrát vychádza z nedostatku informácií, prípadne z tlaku okolia, z pretláčania negatívnych skúseností do popredia a z chýbajúcej priebežnej a individualizovanej práce so žiadateľmi.
„Na Slovensku je približne dvojnásobný počet detí, ktoré môžu byť osvojené v porovnaní s počtom záujemcov a záujemkýň o adopciu dieťaťa. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento rozdiel je priaznivý pre zabezpečenie starostlivosti o deti. Pri relatívne nízkom počte detí vhodných na osvojenie je však len minimum takých, ktoré spĺňajú predstavu o takzvanom 'ideálnom type dieťaťa',“ uviedla Patakyová.
Odborná príprava pre rodičov
Priestor na to, aby boli potenciálni rodičia dostatočne pripravení na prijatie dieťaťa, má v systéme poskytnúť odborná príprava.

Na Slovensku ju zabezpečujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny alebo mimovládne organizácie. Okrem toho, že zo zákona musí príprava trvať minimálne 26 hodín, jej priebeh a obsah sa často líši.
Ombudsmanka v záujme transparentnosti a spravodlivosti celého systému, odporučila Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny, aby vytvorilo štandardy prípravy, ktoré budú záväzné pre všetky subjekty poskytujúce prípravu, a ktoré poskytnú nielen základný rámec priebehu prípravy, ale umožnia zároveň aj individuálny prístup k jednotlivým záujemcom a záujemkyniam o prípravu.
„Musia si byť istí, že v každom jednom subjekte dostanú rovnako kvalitnú prípravu,“ dodala verejná ochrankyňa práv. Určenie minimálnych štandardov má podľa nej umožniť ľahšiu kontrolu ich dodržiavania.
Odlišné prístupy na úradoch
Ombudsmanka ďalej konštatuje, že problémom v procese adopcií je aj rozdielna prax jednotlivých úradov pri oslovovaní záujemcov o osvojenie dieťaťa.
Podľa zákona môžu vo výnimočných prípadoch požiadať o dieťa aj samožiadatelia, nie je však bližšie vysvetlené, o ktoré prípady konkrétne ide.
Ombudsmanka preto navrhla Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny, aby zjednotilo výklad o výnimočných prípadoch pri osvojovaní detí samožiadateľmi tak, aby nedochádzalo k ich preskakovaniu v poradí žiadateľov, ale v záujme efektívnej aplikácie právnej úpravy individuálne posudzovali dôvody na odlišné zaobchádzanie.
„Fakt, že ide o samožiadateľa sám o sebe nemá vplyv na schopnosť osoby byť vhodným rodičom. Na zistenie tejto skutočnosti slúžia v procese osvojenia iné metódy ako samovoľné a nedôvodné preskakovanie samožiadateľov,“ podotkla.
Okrem odporúčania pre ústredie navrhla ministerstvu spravodlivosti, ako gestorovi zákona o rodine, aby o vhodnosti rodiny pre dieťa rozhodoval tím odborníkov, s inšpiráciou napríklad pri medzištátnych osvojeniach alebo aj praxe Českej republiky.
Tento model podľa nej pomôže tomu, aby bol systém viac nastavený na to, že sa hľadá vhodná rodina pre dieťa, a nie naopak.
Za mimoriadne dôležitú považuje Patakyová aj osvetu verejnosti vo vnímaní účelu osvojenia a v zmene prístupu ku kladeniu požiadaviek na dieťa. Vyzvala preto Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, aby preukázateľne zvýšilo osvetu o možnosti adopcie detí, ako aj potreby absolvovania prípravy a jej obsahu.
„Tu vidím veľkú úlohu štátu vplývať na spoločnosť, aby sa miska váh priklonila viac na stranu potrieb detí,“ uzavrela ombudsmanka.