SME

Vyššie platy nevyriešili problém nedostaku zdravotných sestier

Dofinancovanie zdravotníctva svedčí o neochote politikov systémovo riešiť nedostatok zdrojov.

Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová. Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová. (Zdroj: SITA/Diana Černáková)

BRATISLAVA. Slovenské zdravotníctvo ani v roku 2019 nejaví známky uzdravenia, informuje o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek v tlačovej správe.

"Ani v tomto roku sme doposiaľ nezaznamenali nádej na lepšiu budúcnosť pre naše sestry a pôrodné asistentky. V praxi to znamená, že i napriek zvýšeniu miezd všetkých zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú v nemocniciach, slovenské zdravotníctvo ešte stále nie je dostatočne konkurencieschopné," informovala komora.

Nedostatok sestier

Aj naďalej sa podľa Komory sestier a pôrodných asistentiek prehlbuje problém s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sú už teraz nadmieru preťažené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj z tohto dôvodu sa komora rozhodla podporiť iniciatívu organizácií pôsobiacich v zdravotníctve za dofinancovanie rezortu.

Neochota zodpovedných

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek upozorňuje, že každoročné dodatočné dofinancovanie zdravotníckeho účtu svedčí o neochote zodpovedných politikov systémovo riešiť nedostatok zdrojov.

"Štátny rozpočet by mal byť nastavený tak, aby jeho pozitívny dopad na ľudí bol citeľný v dlhodobom meradle. Napriek kritike našej organizácie sa stáva takmer pravidlom, že v štátnom rozpočte sa pre zdravotníctvo vyčlení málo financií. Samozrejme, potom musí vláda rok čo rok balík peňazí na sklonku roka navyšovať, aby nemocnice a ambulancie mali z čoho fungovať," informovala prezidentka organizácie Iveta Lazorová.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa podľa nej politici prestali predháňať v nezmyselných súbojoch o tzv. "lepšie nastavenie financovania zdravotníctva" a začali uvažovať podľa dostupných analýz, prognóz a dát, zdravotníctvo by mohlo byť zdravšie.

Do služieb nastúpilo len 58 percent absolventov

Člen Rady a Prezídia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milan Laurinc upozorňuje, že nielen dofinancovanie zdravotníctva, ale aj dostatočný počet spokojného zdravotníckeho personálu by mal byť výsledkom ozdravenia systému.

"V období rokov 2013 – 2017 malo do zdravotníckeho systému na Slovensku vstúpiť 3 390 absolventov denného štúdia v povolaní sestra a pôrodná asistentka, ale my sme zaznamenali, že len 58 percent týchto absolventov ostalo pracovať na Slovensku," informoval Laurinc.

SkryťVypnúť reklamu

Memorandum za koncepčné riešenia

Ako uviedol, ročne zo systému odchádza do dôchodku v priemere 560 sestier a pôrodných asistentiek a 420 dočasne prestáva pracovať z dôvodu materskej, alebo rodičovskej dovolenky.

"Nakoľko nestabilné prostredie financovania v zdravotníctve v oblasti zdrojov dlhodobo ohrozuje nastavenie procesov, v memorande žiadame zodpovedných nielen o dofinancovanie sektoru, ale aj o nastavenie takého spôsobu financovania, ktoré umožní všetkým subjektom dlhodobé plánovanie výdavkov, investícií a rozvoja zdravotníctva. Riešenia "ad hoc" totiž nie sú koncepčné, ani prospešné pre pacientov," informuje komora.

Iveta Lazorová sa ďalej vyjadrila, že komora je otvorená diskusii s každou demokraticky zmýšľajúcou politickou stranou alebo hnutím, ktoré má záujem o spoluprácu a bude sa uchádzať o podporu sestier a pôrodných asistentiek v blížiacich sa parlamentných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou, so sídlom v Bratislave, združujúca 40 000 sestier a pôrodných asistentiek.

Hlavnou úlohou Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Zdravotníctvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 156
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 836
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 440
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 251
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 137
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 075
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 923
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu