SME
Nedeľa, 29. marec, 2020 | Meniny má Miroslav
NEŽNÁ REVOLÚCIA

Na Námestí SNP sa v roku 1989 menil režim aj hymna

Ako vznikla a formovala sa Verejnosť proti násiliu.

Desaťtisíce Bratislavčanov na Námestí SNP v Bratislave 24. novembra 1989. Desaťtisíce Bratislavčanov na Námestí SNP v Bratislave 24. novembra 1989. (Zdroj: TASR)
Článok pokračuje pod video reklamou

Symbolmi Nežnej revolúcie na Slovensku sa stali písmeno V, ktoré bolo logom Verejnosti proti násiliu, štrngajúce kľúče v rukách demonštrantov na námestiach, čiapka Jána Budaja „budajka“ či zvolanie Milana Kňažka: Utvorte koridor.

Udalosti po zásahu bezpečnostných zložiek na pražskej Národnej triede v piatok 17. novembra 1989 nabrali rýchly spád. Študenti vyhlásili štrajk, ktorý podporili herci a kultúrna obec. Správy o zásahu podnecovali k reakcii už nielen známych odporcov režimu, ale aj ľudí z prostredia „sivej zóny“, ktorí na sklonku 80. rokov čoraz viac podporovali protirežimné aktivity.

Telefonuj každému!

Ťažisková akcia napokon vzišla z iniciatívy výtvarníka Rudolfa Sikoru, ktorý od začiatku 70. rokov pôsobil mimo oficiálnych štruktúr. Po stretnutí u výtvarníka Miroslava Cipára (na ktorom sa zúčastnili okrem iných aj J. Jankovič, Ľ. Longauer, P. Horváth a Ľ. Feldek) sa výtvarníci rozhodli v nedeľu 19. novembra 1989 zvolať vo večerných hodinách do priestorov Umeleckej besedy slovenskej (ľudovo nazývaná Umelka) stretnutie ľudí, ktorí sa poznali z pôsobenia mimo oficiálnych štruktúr a ktorí boli koncom 80. rokov naladení proti režimu opozične. Stretnutie zvolávali telefonicky, pričom každého vyzvali zavolať aj známych.

Tak sa v Umelke stretlo asi 450 ľudí, predovšetkým zakázaných umelcov, výtvarníkov, ochranárov, vedcov, hercov a študentov. Výsledkom stretnutia bolo sformovanie prvých organizačných prvkov širokej občianskej platformy proti komunistickému režimu – hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN), ktorá sa stala strešným hnutím formujúcej sa slovenskej opozície.

Na historickom stretnutí v Umelke sa vytvorilo aj prvé, z veľkej časti improvizované vedenie. Vzniklo spôsobom, ktorý by sme mohli označiť ako „pouličnú demokraciu“: ľudia boli vymenovaní na základe hlasne prejaveného súhlasu prítomných.

Na tribúnach za skutočnú demokraciu

Po skončení stretnutia v Umelke nasledovali pre revolučné časy typické nočné stretnutia a diskusie v užších kruhoch. Už na druhý deň, v pondelok 20. novembra sa konalo stretnutie v priestoroch divadla Malá scéna, kde prítomní potvrdili názov Verejnosť proti násiliu a profiloval sa prvý koordinačný výbor.

Následne členovia užšieho vedenia VPN odišli do budovy Univerzity Komenského, kde spísali prvé politické vyhlásenie VPN. Požadovali v ňom ukončenie násilností a nastolenie demokracie, za ktorej prvý krok sa považovalo otvorenie celospoločenského dialógu. Nasledujúci deň sa na stretnutí v Umelke definitívne dotvoril koordinačný výbor VPN ako vedúci orgán hnutia. Jeho členmi sa stali: J. Budaj, M. Bútora, M. Cipár, Ľ. Feldek, F. Gál, E. Gindl, M. Kňažko, V. Kompánek, R. Sikora, L. Snopko a P. Zajac.

Predstavitelia režimu sa takmer nezmohli na odpor. Boli príliš v zajatí predstavy o vedúcej úlohe KSČ, než aby si uvedomili realitu novembrových dní.

Rady VPN sa po 20. novembri rýchlo rozrastali o politických aktivistov zo všetkých vrstiev spoločnosti a regiónov Slovenska. Veľkú zásluhu na tom mali najmä študenti a herci z divadiel – niet preto divu, že ako prvé sa pridávali mestá, kde boli vysoké školy a divadlá: Trnava, Martin, Žilina, Banská Bystrica a Košice.

Predstavitelia režimu sa takmer nezmohli na odpor. Boli príliš v zajatí predstavy o vedúcej úlohe KSČ, než aby si uvedomili realitu novembrových dní. Spočiatku sa snažili obmedziť štrajky na školy a divadlá, mobilizovali propagandu proti generálnemu štrajku, ale márne. Ľuďom už nestačili kozmetické zmeny – túžili po slobode a pluralite.

V priebehu novembra sa VPN stala širokospektrálnou občianskou platformou stojacou proti režimu. Z jej iniciatívy sa konali na námestiach každý večer po 21. novembri veľké mítingy s masovou účasťou obyvateľov. S pomocou študentského hnutia, ochranárov, hercov a ďalších aktivistov začala VPN pripravovať na 27. november 1989 generálny štrajk.

Pre aktivizujúcu sa VPN bolo rozhodujúce, že na nich rástol počet ľudí, ktorí podporovali jej požiadavky a dávali im legitimitu. V Bratislave sa mítingy konali na Námestí SNP a postupne sa pridávali aj ďalšie mestá po celom Slovensku. Medzi lídrami VPN v tom čase prevládal nepolitický prvok a samotný názov hnutia prezrádzal, že VPN chcela byť hovorkyňou občianskej spoločnosti, ktorá sa zhromažďovala na námestiach.

Z občianskej iniciatívy k víťazstvu vo voľbách

Postupne sa kryštalizoval aj politický program hnutia. Jeho požiadavky smerovali k odchodu najskorumpovanejších predstaviteľov režimu, prepusteniu politických väzňov a otvoreniu dialógu na platforme rokovaní s predsedom slovenskej vlády. Osobitnou požiadavkou už od prvých dní bola otázka vstupu do médií.

Lídrom VPN sa podarilo prelomiť cenzúru komunistického režimu už 24. novembra 1989, keď sa v bratislavskom štúdiu konalo prvé Štúdio dialóg ako televízna diskusia vysielaná naživo: diskusia medzi komunistami a predstaviteľmi VPN.

V živom vysielaní mohli televízni diváci vidieť kontrast dvoch svetov, vyjadrených nielen slovníkom, ale aj oblečením – vo svetroch a džínsoch boli zástupcovia VPN aj symbolicky reprezentantmi väčšiny občanov oproti ich škrobeným oponentom v nemoderných oblekoch.

Diskutujúci zástupcovia VPN sa vyjadrovali veľmi otvorene: Milan Kňažko hovoril o potrebe zrušiť vedúcu úlohu KSČ v spoločnosti a Ján Budaj to pomenoval jasne: „Požadujeme demokraciu bez prívlastkov!“ Kľúčovým programovým dokumentom VPN bolo 12-bodové vyhlásenie, v ktorom boli sformulované požiadavky VPN a znamenali cestu od komunistickej totality k demokratickému štátu.

Požadovali v nich predovšetkým slobodné voľby, slobodu tlače a podnikania, ako aj zrušenie vedúcej úlohy KSČ v spoločnosti a odideologizovanie školstva.

Medzi nemenej dôležité požiadavky patrili zaručenie nestrannosti súdov, zrovnoprávnenie všetkých foriem vlastníctva, dôslednú demokratickú federáciu česko-slovenského štátu, odluku cirkvi od štátu a zdravé životné prostredie. Na podporu týchto požiadaviek sa konal úspešný generálny štrajk.

VPN následne obstála aj pri rokovaniach okrúhlych stolov, v dôsledku ktorých prišlo k rekonštrukcii vlád, výmene na poste prezidenta a kooptácii poslancov.

VPN sa pri protestoch usilovala aj o pozdvihnutie občianskeho sebavedomia a patriotizmu, keďže volala po obnovení federácie na princípe partnerstva, alebo sa zasadila za zmenu deformovanej slovenskej hymny. Slovenská hymna bola zmenená priamo počas demonštrácie VPN, pričom sa jej vrátil pôvodný zmysel. Zmenu textu hymny rešpektovala aj neskoršia legislatíva, takže znenie v tej podobe, ako ju VPN zmenila na demonštrácii, platí doposiaľ.

VPN v prvých dvoch mesiacoch dynamizovala revolučný proces v ČSSR, keďže to bola práve VPN, ktorá iniciovala zrušenie všetkých troch pilierov totalitného režimu: vedúcu úlohu komunistickej strany, cenzúru a železnú oponu. Od januára 1990 sa rozbehla kampaň v rámci plánovaných slobodných volieb, ktoré mali potvrdiť revolučné zmeny.

Symboly revolúcie

Pôsobením VPN sú nerozlučne späté viaceré symboly Nežnej revolúcie: tváre jej popredných predstaviteľov; charakteristická kuričská čiapka jej lídra Jána Budaja; logo hnutia vytvorené výtvarníkom Karolom Rosmánym či sídlo na Jiráskovej ulici. Po transformácii na politickú stranu sa VPN podarilo vyhrať prvé slobodné voľby, vďaka čomu sa stala garantom zmeny režimu.

A aj keď dejiny hnutia po roku 1989 poznajú aj mnohé prehry a sú poznačené rozdielnymi, neraz priam protichodnými interpretáciami, úlohou, ktorú VPN zohrala počas pamätných novembrových dní roku 1989, sa natrvalo pozitívne zapísala do slovenských dejín.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 2. "Škoda riskovať!"
 3. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 4. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 5. Nestarnú, ale dozrievajú
 6. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 7. Expert radí: Najväčším nepriateľom pri investovaní sú emócie
 8. Madeira je rajom pre milovníkov prírody
 9. KORONAVÍRUS: Päť rád na bezpečné bankovanie
 10. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám?
 1. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 2. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 3. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 4. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 5. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
 8. Quarantine reading: Explore Slovakia from home
 9. Do seniorov sa oplatí investovať
 10. Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 39 815
 2. "Škoda riskovať!" 15 619
 3. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 13 970
 4. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 12 213
 5. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 12 046
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 894
 7. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 9 926
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 9 869
 9. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 544
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 837

Téma: Ján Budaj

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Nežná revolúcia (výročie 30 rokov) – november 1989

Neprehliadnite tiež

Podcast Dobré Ráno.
Staromešťan tvrdí, že cirkev porušila nariadenie zakazajúce bohoslužby. Správca cirkevnej obce to odmieta.

Sudca Kubinský sa vzdal funkcie pre vek a s ohľadom na svoje zdravie

Aj jeho päť kolegov z východu zaslalo prezidentke abdikačné listy.

Okresný súd Kežmarok.

Prešovčania žijúci na Mauríciu: Cestovný ruch nateraz skončil

S koronavírusom bojujú vo svojom druhom domove.

Rodina Potočných na Mauríciu.