SME
Pondelok, 10. august, 2020 | Meniny má VavrinecKrížovkyKrížovky
NEŽNÁ REVOLÚCIA

November 1989: Boli to občania druhej kategórie

Pohodlný život mali len podporovatelia režimu.

Politické procesy v 50. rokoch.Politické procesy v 50. rokoch. (Zdroj: ČTK)

V teórii sa tvárili že chcú vybudovať slobodnú a rovnostársku spoločnosť, ale už od prevratu v roku 1948 komunisti vytvorili skupiny ľudí druhej kategórie.

Boli to predstavitelia a členovia prvorepublikových nekomunistických strán, nazvaní „bývalí ľudia“; predstavitelia cirkví a veriaci; účastníci západného odboja proti fašizmu, ale i väzni nacistických táborov.

V desivých 50. rokoch mnohí z nich skončili na popravisku, ako napr. gen. Heliodor Píka, alebo v lágroch, pretože predstavovali politickú konkurenciu a morálnu prevahu nad vlády sa ujímajúcimi komunistami.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj komunisti prenasledovali židov

Špecificky na základe historického šovinizmu boli ostrakizovaní židia, čo sa prejavovalo v latentnom antisemitizme, ktorý však aj po roku 1945 prerastal do otvorených útokov, ako napríklad pri topoľčianskom pogrome v septembri 1945.

Útokov na židov vracajúcich sa z koncentrákov bolo na Slovensku viacero. Iným príkladom antisemitizmu, resp. antisionizmu, bol proces s Rudolfom Slánským a spol., počas ktorého režim odsúdil a následne popravil jedenásť zväčša dovtedajších predstaviteľov režimu, väčšinou židovského pôvodu.

Proti cirkvi a veriacim

Inou špecifickou skupinou najmä od prijatia (proti)cirkevných zákonov na jeseň 1949 boli veriaci, cirkvi a rehole.

V akcii P (pravoslavizácia) doslovne zrušili gréckokatolícku cirkev a jej veriacich nútili na prestup do cirkvi pravoslávnej. To je bezprecedentný príklad nielen nerovnoprávnosti, ale politickej likvidačnej praxe proti skupine ľudí na základe ich vierovyznania.

Skryť Vypnúť reklamu

Príkladom svojvôle je tzv. numerus clausus, teda obmedzený počet prijímaných na bohoslovecké fakulty, čo postupne znerovnoprávňovalo cirkvi ako spoločenské subjekty v obsadzovaní miest na farách, čo vyplývalo zo zákonov o slobode vierovyznania.

Politickí väzni

Zvláštnu skupinu znerovnoprávnených občanov tvorili bývalí politickí väzni, odsúdení podľa zákona o ochrane ľudovodemokratickej republiky z roku 1948. Išlo o špeciálny trestný zákon, ktorý slúžil na potláčanie odbojových, demokratických a kultúrnych aktivít, ktoré sa nepáčili komunistickej strane a režimu.

Zvláštnu skupinu znerovnoprávnených občanov tvorili bývalí politickí väzni, odsúdení podľa zákona o ochrane ľudovodemokratickej republiky z roku 1948.

Takto odsúdených amnestovali až v rokoch 1960 – 1968. Aj po prepustení ľudí sledovala ŠtB, nemohli nájsť adekvátne zamestnanie a nemohli študovať alebo boli po krátkom čase znova uväznení v nových vykonštruovaných procesoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Komunistický režim najmä na základe Ústavy ČSSR z roku 1960 deklaroval vznik tzv. socialistickej spoločnosti, založenej na sociálnej rovnosti a spravodlivosti, uplatňujúc princíp zákazu vykorisťovania človeka človekom alebo tzv. demokratický centralizmus, teda „účasť pracujúcich na riadení a správe štátu“.

Malo ísť o zavŕšenie premeny spoločnosti na akýsi rovnostársky model, riadený však ústavne zakotvenou vedúcou úlohou KSČ. Išlo najmä o propagandu, režim spoločnosť kontroloval a svojich oponentov rýchlo staval do polohy nerovnoprávnosti, načo využíval svoju ŠtB, justíciu a národné výbory.

Neuznali niektoré menšiny

Určitú nerovnoprávnosť pociťovali aj predstavitelia menšín, napríklad maďarskej, výsledkom čoho bolo vytvorenie Výboru na ochranu práv Maďarov pod vedením Miklósa Duraya, ktorý ako signatár Charty 77 bol za svoje aktivity v rokoch 1982 – 83 a 1985 väznený.

Skryť Vypnúť reklamu

Občania rusínskej národnosti neboli vôbec de iure uznaní, čo vyplývalo z oficiálnej politiky ukrajinizácie tejto menšiny podľa vzoru ZSSR.

Inou diskriminovanou a ignorovanou skupinou obyvateľstva boli Rómovia, hanlivo nazývaní Cigáni, ktorí boli terčom sociálnych predsudkov a rasovej nenávisti.

Privilegovaná vrstva straníkov

Najmarkantnejšia nerovnosť sa vytvorila medzi členmi a „nečlenmi“ komunistickej strany, pričom tzv. nomenklatúrne kádre v KSČ boli ešte „rovnejšími medzi rovnými“ i vo vlastnej „rodnej strane“.

Stranícka legitimácia, a to najmä po straníckych čistkách začiatkom normalizácie znamenala otvorené dvere do zahraničia.

Stranícka legitimácia, a to najmä po straníckych čistkách začiatkom normalizácie znamenala otvorené dvere do zahraničia, ambulancií lekárov, sanatórií, k nedostatkovým liekom, na rôzne privilegované stretnutia alebo výhody v pracovnej sfére, pri prihlasovaní detí na vysoké školy či do tzv. špecializovaných predajní, vyhradených len pre členov s funkcionárov strany.

Skryť Vypnúť reklamu

Nešlo tak ani priamo o nejakú politickú diskrimináciu, ale o bezostyšné zneužitie mocenského postavenia komunistov a neskrývanú hru na občanov vyššej kategórie.

Návrat prenasledovania

Po potlačení Pražskej jari počas tzv. normalizácie, keď členovia a sympatizanti hnutí ako Klub angažovaných nestraníkov, Klub 231, Diela koncilovej obnovy, Organizácie na ochranu ľudských práv a iných boli vystavení osobnému tlaku zo strany režimu, vyhadzovaní z práce, nemohli nájsť iné zamestnanie ani vycestovať do zahraničia, režim spoločensky diskriminoval ich deti a príbuzných.

Po roku 1971 sa vytvoril nerovnoprávny vzťah medzi privilegovanými kňazmi – členmi prorežimového Združenia katolíckych duchovných Pacem in terris a ostatnými. Tvrdej nerovnoprávnosti boli vystavení signatári rôznych petícií a dokumentov ako Charty 77, Podnetov katolíkov..., Několik vět a výziev na prepustenie politických väzňov, ako aj účastníci demonštrácií Palachovho týždňa alebo sviečkovej demonštrácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemožnosť slobodnej voľby

Bezmála úplná nerovnoprávnosť panovala medzi stúpencami politiky KSČ a zástancami iných politických pohľadov, resp. nezávislých skupín a disidentov a to najmä v praktickej politike.

Príkladom boli voľby, keď existovala len tzv. jednotná kandidátka Národného frontu, kde mali hegemóniu kandidáti KSČ, resp. KSS, volebná účasť bola riadená až do miery osobných výziev, telefonátov, návštev niektorých voličov, aby sa na voľbách zúčastnili. Voľby následne vykazovali vyše 99-percentnú účasť a získané percentá takejto kandidátky sa veľmi nelíšili od účasti.

Deti triednych nepriateľov

Iným diskriminačným prejavom nerovnoprávnosti bol „osud“ detí, resp. aj niektorých blízkych príbuzných „zarytých“ nečlenov KSČ, režimom kriminalizovaných odporcov alebo oponentov, či príbuzných ľudí, ktorí emigrovali cez železnú oponu.

Skryť Vypnúť reklamu

Takíto ľudia nemohli študovať alebo doštudovať na príslušnej VŠ, niesli si nálepku „nepriateľa režimu“ pri hľadaní vzdelaniu zodpovedajúceho zamestnania, v práci boli často preverovaní, prekladaní, pracovne preťažovaní alebo nespravodlivo ohodnotení, často donútení k rezignácii po predošlom psychickom šikanovaní alebo zastrašovaní.

Keďže vplyv gorbačovovskej glasnosti a perestrojky bol v ČSSR minimálny, spoločenskú a politickú nerovnoprávnosť vyriešil až november 1989, keď si ako prví demonštranti na Slovensku vydobyli zrušenie vedúcej úlohy KSS.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Syry aj bryndza. Farmu top kvality riadia domáci farmári
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 4. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 5. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 6. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 9. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 10. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 1. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 2. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 3. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 4. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 5. Zdravie cirkvi
 6. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 7. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 8. Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji
 9. Spojení navždy
 10. Hitom leta sú cyklopočítače Mio - pre zábavu i výkon!
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 25 110
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 17 617
 3. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 17 284
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 15 530
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 779
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 372
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 208
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 195
 9. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 10 135
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 129
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Nežná revolúcia (výročie 30 rokov) – november 1989

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.
Dobré ráno

Dobré ráno: Drogový kamión za miliardy skončil ako blamáž

Záhadný kamión kamión priviezol pervitín z Mexika.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Korona v lete

Plošné reštrikcie sú definitívne mimo úvah reálnej politiky.

Peter Schutz.
Róbert Boženík.

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Drogový kamión za miliardy skončil ako blamáž

Záhadný kamión kamión priviezol pervitín z Mexika.

Podcast Dobré Ráno.

V pondelok bude horúco najmä na juhozápade

Meteorológovia vydali výstrahy.

Ilustračné foto.

V Dudinciach a Kamenici nad Hronom bolo cez víkend 35 stupňov

Najvyššia teplota cez víkend dosiahla väčšinou 30 až 34 stupňov Celzia.

Ilustračné foto