BRATISLAVA. V Slovenskej akadémii vied (SAV) vzniká Centrum pre využitie pokročilých materiálov (CEMEA) SAV ako centrum špičkového nezávislého výskumu v oblasti pokročilých nanomateriálov, udržateľnej energie a biomedicíny s medzinárodným významom.
Predseda SAV Pavol Šajgalík v piatok počas tlačovej konferencie poznamenal, že projekt CEMEA sa zaoberá jednou časťou materiálového výskumu.
Úspech v európskej konkurencii
Projekt na vybudovanie centra podala SAV s partnermi v roku 2016. Z viac ako 150 európskych projektov vybrali experti do prvej trinástky aj projekt CEMEA.
Ako uviedla riaditeľka CEMEA SAV Eva Majková, výskumné ciele projektu sú zamerané na modifikáciu povrchov a rozhraní pre nové funkcionality štruktúr a prvkov pokročilých materiálov, biomedicíny a udržateľnej energie.
Okrem toho cieľom projektu je aj výskum nových nanomateriálov, kompozitov a vrstvových štruktúr so zlepšenými alebo novými vlastnosťami, zaujímavými pre pokročilé aplikácie.
"Ide o projekt siedmich výskumných ústavov SAV v Bratislave," priblížila Majková.
CEMEA SAV bolo zriadené koncom roka 2017 ako samostatná organizácia financovaná z projektu podporovaného zo štrukturálnych fondov EÚ.
Financovanie projektu vo výške 30 miliónov eur začalo v júni 2019. Zámerom riešiteľov projektu je robiť kvalitný medzinárodný výskum, pokračovať v budovaní laboratórií so špičkou infraštruktúrou.
Majková podotkla, že zámerom je aj vytvoriť motivačné prostredie, ktoré pritiahne talentovaných výskumníkov z celého sveta.
Investície do drahej techniky
Pridaným zámerom projektu je stimulovať multidisciplinárny výskum, motivovať k hlbšej spolupráci partnerov v projekte a vytvoriť modelový otvorený prístup k výskumnej infraštruktúre projektu.

"Veda, najmä v oblasti materiálového výskumu, sa nedá robiť za stolom s perom a papierom. Mozog potrebujete, ale do tejto vedy sú potrebné aj veľké investície, potrebná je drahá prístrojová technika," vysvetlil Šajgalík.
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) uviedla, že ju teší, že sa podarilo obnoviť financovanie vedy z európskych zdrojov.
"Program, ktorý bol kedysi zablokovaný, je už funkčný a dôkazom je takéto veľké čerpanie v rámci takýchto tímingových projektov," povedala Lubyová.
Zároveň doplnila, že ak vedci uspeli v medzinárodnej súťaži, tak rezort školstva je pripravený takéto projekty podporovať zo štrukturálnych fondov.
"Zvyšuje nám to čerpanie a radi vidíme, že buduje kapacitu a sieťovanie medzi našimi vedeckými centrami," poznamenala.
Súčasťou podujatia bolo aj podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Centrom pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá (FunGlass) Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne, CEMEA SAV a Vedeckovýskumným centrom excelentnosti pre materiálový a interdisciplinárny výskum (SlovakiON), ktoré sú excelentnými pracoviskami výskumu a vývoja v oblasti pokročilých materiálov a technológií.